Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Υποχρεώσεις Αντιπροσωπίας

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Από που αγοράσατε μηχανή;

Αντιπροσωπία
3
43%
Από παράλληλη εισαγωγή
1
14%
Μεταχείρω!
3
43%
 
Σύνολο ψήφων : 7

Re: Υποχρεώσεις Αντιπροσωπίας

Δημοσίευσηαπό avatar » 20 Απρ 2005, 11:58

ayrton έγραψε:Mόλις αγόρασα ενα KTM 625 SXC το οποίο έχει λεέι μονο 6 μήνες εγγύηση.το έμαθα μετά που έφυγα απο το μαγαζί. Και ερωτώ πια η διαφορά του απο ένα LC4 αφου φοράει το ίδιο μοτέρ . Ενταξει ειναι 5 άλογα παραπάνω.
Μου είπαν οτι οτιδήποτε κυκλοφορεί εντος Ευρωπαικής Ενωσης έχει υποχρεςτικά 2 χρόνια εγγύηση άσχετα με το τι λέει η εδώ αντιπροσωπία.
Ξέρεις κανείς κατι πιό σίγουρο?
Geco που είσαι μέσα στα κόλπα τι ξέρεις?
Κανένας νομικός στο φόρουμ?


Μου ήρθε χτες το καινούριο τεύχος από το εφημεριδάκι της ΚΤΜ. Δεν είχα χρόνο να το διαβάσω αναλυτικά αλλά λέει ότι όλα τα on-road μοντέλα έχουν εγγύηση 2 χρόνια + πανευρωπαϊκή οδική βοήθεια για όσο διαρκεί η εγγύηση (που νομίζω μπορείς να την επεκτείνεις για 1 χρόνο, την οδική βοήθεια εννοώ).
Θα το δώ αναλυτικά σήμερα και θα στείλω πληροφορίες εδώ

Πιθανώς οι κατά τόπους αντιπροσωπείες να μην έχουν ενημερωθεί ακόμα
KTM Adventure 640
KTM EXC 250
Sponcored by Χρέπια.gr
Άβαταρ μέλους
avatar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 11:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Υποχρεώσεις Αντιπροσωπίας

Δημοσίευσηαπό IKE » 20 Απρ 2005, 12:18

Ετσι όπως το καταλαβαίνω η ΚΤΜ και οποιαδήποτε εταιρία παρέχει εγγύηση υπο συγκεκριμένους όρους.

πχ αν αγοράσω ενα civic και τρέξω σε trail ride όταν θα πάω την κούτα με τα κομμάτια στο Σαρακάκη δεν νομίζω να το ξανασυναρμολογήσει στα πλαίσια της εγγύησης.

Αντίστοιχα η ΚΤΜ θα μπορούσε φαντάζομαι να δώσει 2 χρόνια εγγύηση για τα καθαρόαιμα μοντέλα αν ο αγοραστής τα χρησιμοποιούσε στο δρόμο και μόνο (λέμε τώρα). Επειδή όμως κάτι τέτοιο δεν έχει νόημα εφαρμόζει το σημερινό σύστημα που μου φαίνεται λογικό.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Re: Υποχρεώσεις Αντιπροσωπίας

Δημοσίευσηαπό pino » 20 Απρ 2005, 21:35

ΙΚΕ σωστός. Όλα τα μοτο που χαρακτηρίζονται ως αγωνιστικά έχουν μικρή εγγύηση (ή καθόλου τα motocross). 30 ημέρες για τα γιαπωνέζικα. Gια τα ΚΤΜ δεν γνωρίζω αλλά αν είναι 6 μήνες είναι πολύ καλά.
Για τον λόγο αυτό υπάρχει και η "αγωνιστική τιμή" στα προΐόντα αυτά.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό SPULSE » 28 Απρ 2005, 22:32

ΤΟ 525 ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ 1 ΜΗΝΑ ΕΓΓΥΗΣΗ. ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΙΝΑΚΙΔΑ....ΧΜΜΜΜ ΒΓΑΖΕΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΙ ΠΩΣ? ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΑΝ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΣΤΗ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΝΟΜΙΜΑ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΟΥΤΕ 20 ΑΛΟΓΑ? ΤΟΣΟ ΤΟ 525 ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ 625 ΦΟΡΑΝΕ ΕΝΑ ΣΤΟΠ ΣΤΟ SLIDE ΤΟΥ ΚΑΡΜΠΙΡΑΤΕΡ ΚΑΙ ΤΑΠΕΣ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ.ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΟΝΤΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΚΟΥΤΑ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΠΟΤΕ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ :P
Άβαταρ μέλους
SPULSE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 11 Φεβ 2004, 14:20
Τοποθεσία: Ν. ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες

cron