Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εσείς, το μοτοσακό σας και το πιο "τρελό τουμπίδι"

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Τουμπίδι Χ 3

Δημοσίευσηαπό geco » 12 Μάιος 2005, 10:23

Γιά ακούστε και αυτό το τρελλό τουμπίδι!

Ξεκινάμε πολύ πρωί γιά ένα εντούρο στην Έδεσσα.Εγώ, ο Μπάμπης ο Κελάφης και ο Νίκος ο Αλκάδης με τρία μηχανάκια στο τρέιλερ.Είναι γύρω στα 1986-87 άν θυμάμαι καλά.

Κάπου στο Σχηματάρι πηγαίνουμε με 100 και κάτι και ξαφνικά ακούω θόρυβο από μέταλλο που σέρνεται! Είχε κοπεί το τρέιλερ και το κομμάτι που είναι πάνω στον κοτσαδόρο σέρνεται στην άσφαλτο!
Γυρίζω πίσω και βλέπω το τρέιλερ να απομακρύνεται!" Τα μηχανάκια φεύγουνε !" φωνάζω.
Παρακολουθώ το σύνολο να τσουλάει ισορροπόντας για λίγο, ύστερα να μπρουμυτίζει και να αρχίζει τις τούμπες. Μιλάμε να μπιστάει, να ανεβαίνει μέχρι και δύο μέτρα ψηλά και να ξαναπέφτει και πάλι κουτρουβαλώντας συνέχεια !!!
Σπίθες, θραύσματα από τα μηχανάκια,ένα απερίγραπτο κακό και μέσα σε απανωτά τουμπίδια το "κουβάρι" περνάει μέσα σε ένα σύνεφο σκόνης στο αντίθετο ρεύμα και από κεί στο χαντάκι!!! (Δεν είχε τότε διάζωμα στη μέση η εθνική)

Σταματάμε τρέμοντας και πάμε στο χαντάκι.
Απολογισμός : 3 Τιμόνια, κάτι μανέτες, κάτι οργανάκια (κοντεράκια), λιμαρισμένα πλαστικά και μερικοί ιμάντες !!!

Αφού συνειδητοποιήσαμε ότι γλυτώσαμε φτηνά το πολύνεκρο (εύκολο άν είχε αυτοκίνητα που πήγαιναν αντίθετα) λύσαμε τα κομμένα κομμάτια του τρέιλερ, πήγαμε και πήραμε άλλα, πήραμε τιμόνια και κάποια ανταλλακτικά, τα συναρμολογήσαμε και αργά το βράδυ φτάσαμε στην Έδεσσα.
Εκεί μας φιλοξένησαν σε κάτι παιδικές κατασκηνώσεις (τα κρεβάτια μας χώραγαν μέχρι τα γόνατα!) και τηνεπόμενη τρέξαμε σαν "Λαχτάρα ΤΕΑΜ".

Φυσικό με την λαχτάρα που πάθαμε!
Και ρωτάω τον Tagre το δικό του "λαχτάρα ΤΕΑΜ" πως προέκυψε?
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: Τουμπίδι Χ 3

Δημοσίευσηαπό kenny » 12 Μάιος 2005, 13:22

ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΣΤΑ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ <<ΤΟ ΑΣΧΗΜΟΤΕΡΟ ΑΣΧΗΜΟ>>.ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΘΑ ΗΤΑΝ<<ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΕ Ο geco ΓΥΡΩ ΣΤΟ 86 ΚΑΘ`ΟΔΟΝ ΠΡΟΣ ΕΔΕΣΣΑ>>
:microwave:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ
Άβαταρ μέλους
kenny
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 11 Μάιος 2005, 12:02

Re: Τουμπίδι Χ 3

Δημοσίευσηαπό superspy » 12 Μάιος 2005, 13:54

kenny έγραψε:ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΣΤΑ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ <<ΤΟ ΑΣΧΗΜΟΤΕΡΟ ΑΣΧΗΜΟ>>.ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΘΑ ΗΤΑΝ<<ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΕ Ο geco ΓΥΡΩ ΣΤΟ 86 ΚΑΘ`ΟΔΟΝ ΠΡΟΣ ΕΔΕΣΣΑ>>
:microwave:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ



Kenny.....
Α. Ασε το γλύψιμο στο geco το :humping: δεν το γλυτώνεις :lol:
Β. ΓΡΑΦΕ ΜΕ μικρά..... Είναι κουραστικό να διαβάζεις τα μεγάλα και δείχνουν ότι φωνάζεις - εκτός αν φωνάζεις
Γ. Καμιά άλλη έξοδο είχαμε;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Τουμπίδι Χ 3

Δημοσίευσηαπό kenny » 12 Μάιος 2005, 16:32

ok,εμένα το τελευταίο μου όπλο είναι φωτογραφία μόνο πες μου πως θα την δημοσιεύσω.Οσο για τον geco αν είναι να μην μπορώ να το αποφύγω βαλε κι εσυ κανα χεράκι να καταφέρουμε να το κανουμε 2ήμερο το trail ride
microwave:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ[/quote]
Άβαταρ μέλους
kenny
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 11 Μάιος 2005, 12:02

Re: Τουμπίδι Χ 3

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Μάιος 2005, 10:05

kenny έγραψε:ok,εμένα το τελευταίο μου όπλο είναι φωτογραφία μόνο πες μου πως θα την δημοσιεύσω.....


Ρίξε μια ματία εδώ: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-2157.html
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό kenny » 13 Μάιος 2005, 11:56

το freestyle είναι στο αίμα μου...
:microwave:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ
Άβαταρ μέλους
kenny
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 11 Μάιος 2005, 12:02

Δημοσίευσηαπό avatar » 13 Μάιος 2005, 12:26

Εκ μέρους του Αλέξανδρου :-)
KTM Adventure 640
KTM EXC 250
Sponcored by Χρέπια.gr
Άβαταρ μέλους
avatar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 11:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kenny » 13 Μάιος 2005, 16:47

είναι θεός ο avatar.ευχαριστώ πολύ

ο διάλογος 45 λεπτά πριν τις φωτο:
Γ:παιδιά ωραία θα ανέβουμε απο εδω :horseshit:
Κ:πιστεύω οτι ανεβαίνει απλα γλυστράει λιγο
A:αποκλείετε παμε απο αλλού
Γ:μια προσπάθεια και φύγαμε
Κ & Α:ΟΚ

45 λεπτά μετά.....ωραίες φωτό
:microwave:
ΔΕΝ ΕΙΝΕΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ
Άβαταρ μέλους
kenny
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 11 Μάιος 2005, 12:02

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 17 Μάιος 2005, 01:45

Kala re paidia giati den milate oi upolipoi? Toso kali pilotoi eisaste? :-s :-k 8-[
O Pig In Space den pefti..... apoginete! :blob5: :blob7: :blob8: :blob2: :blob3: :blob4:

Michael S. :angel12:
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό kenny » 17 Μάιος 2005, 09:39

αναλαμβάνω να φωτογραφίσω τις τούμπες σας καθώς και να σας βρω τοποθεσίες να τις φάτε.
εμπειρια,αξιοπιστία,εχεμύθεια μηδενική...πρωτιμώ καθώς κι εσείς φαντάζομαι τις ανόδυνες.
αναλαμβάνω επισης φωτογραφίσεις βαπτήσεων,γάμων και λοιπων κοινονικών εκδηλώσεων καθώς και οτι κάτσει....το μεροκάματο να βγαίνει(δυσκολη η ζωη με 2 ΚΤΜ)
:microwave:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ
Άβαταρ μέλους
kenny
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 11 Μάιος 2005, 12:02

Δημοσίευσηαπό denis » 17 Μάιος 2005, 14:49

kenny έγραψε:αναλαμβάνω να φωτογραφίσω τις τούμπες σας καθώς και να σας βρω τοποθεσίες να τις φάτε.
εμπειρια,αξιοπιστία,εχεμύθεια μηδενική...πρωτιμώ καθώς κι εσείς φαντάζομαι τις ανόδυνες.
αναλαμβάνω επισης φωτογραφίσεις βαπτήσεων,γάμων και λοιπων κοινονικών εκδηλώσεων καθώς και οτι κάτσει....το μεροκάματο να βγαίνει(δυσκολη η ζωη με 2 ΚΤΜ)
:microwave:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
QUAD GARAGE

Q.R.T
quad racing team
Άβαταρ μέλους
denis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 02 Φεβ 2004, 23:47
Τοποθεσία: N.ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό SPULSE » 18 Μάιος 2005, 11:56

Εντουρόβολτα και φτάνουμε σε ανηφόρα απότομη, μεγάλη με στούμπια ρίζες και άλλα ωραιά.Στο τέλος με το που ισιώνει εχει 2 σαμάρια σε απόσταση μεταξονίου ΚΤΜ 620 :P Δεξιά και αριστερά βάτα :wink: Ξεκινώ λοιπόν και ανεβαίνω όλο χάρη και τεχνική αλλά μάλλον μάτιασα τον εαυτό μου.Στο ίσιωμα κάνει τσάφ και σβήνει καθώς οι ρόδες είναι πάνω στα σαμάρια.Τα πόδια δεν φτάνουν κάτω και έχω αρχίσει να πέρνω κλίση δεξιά.
Γέρνω σε slow-motion ενώ κοιτώ τους υπόλοιπους με βλέμα θλημένο ενώ αυτοί έχουν αρχίσει να γελούν.Πέφτω τελικά στα βάτα και προσπαθώ να βγάλω από πάνω μου το ΚΤΜ για να σηκωθώ αλλά ανακαλήπτω γιατί δεν πρέπει να να πέφτεις μέσα τους.Τα αγγάθια εχουν γατζώσει στα ρούχα μου και δεν μπορώ να κουνηθώ :oops: Νέα γέλια και τελικά έρχονται να με βοηθήσουν να ξεμπλέξω... :P
Άβαταρ μέλους
SPULSE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 11 Φεβ 2004, 14:20
Τοποθεσία: Ν. ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

Τουμπίδι!

Δημοσίευσηαπό geco » 18 Μάιος 2005, 13:11

Την Κυριακή που μας πέρασε 15/5, πήγα γιά εντουράκι στην Τρίπολη.
Είμαστε εγώ με τον μπέργκο 5,5 , ο γυιός μου GasGas 250, ο Δ. Καρώνης και ο γυιός του 2 Χ Rm 250.

Σε μία ανηφόρα με σαθρό χώμα και στούμπους το Gas κάνει σούζα και έρχεται καπάκι. Ενώ οι υπόλοιποι μαζεύονται και το σηκώνουν εγώ αποφασίζω να επιταχύνω και να περάσω δίπλα τους.
Το πετυχαίνω αλλά ο πίσω τροχός φεύγει σπινάροντας και γιά να μην πέσω μένω στο γκάζι, κρατιέμαι στο μηχανάκι και κάνω άθελά μου μεταβολή. Ευτυχής που το έσωσα χαμογελάω αλλά βλέπω ότι πηγαίνω πίσω, καταπάνω στο Gas και τον κόσμο!
Φρενάρω στο μέτρο, κάνω endo και σφηνώνομαι κάτω απο τα πόδια τους και με το μηχανάκι μου στην πλάτη!

Ως εδώ καλά! Έλα όμως που γύρισε το πόδι μου στο αστράγαλο όπου υπάρχει πρόβλημα από παλιά. (Εχω ένα τραύμα στην ωμοπλάτη, δεν είν'αστείο, λείπει κομμάτι ! Που λέει και ο Πανούσης!)
Γιά την ακρίβεια το 1981 με ένα Yam XS 750 βγήκα απ΄τον δρόμο και παρά το ότι φόραγα ολόσωμη δερμάτινη φόρμα, και ότι άλλο υπάρχει, μου μάγκωσε το πόδι η μηχανή και το έκανε λυώμα.
(Αμφισφύριο κάταγμα ποδοκνημικής με 7 καρφιά και 2 λάμες, Ασκληπιείο Βούλας,χειρουργεία, νάρθηκες, γύψοι, δινόλουτρα παραφίνης, χειρομαλάξεις, πατερίτσες, πόνος, κι'άλλος πόνος, αντιφλεγμονώδη, παυσίπονα, μετατραυματική αρθρίτιδα, περιορισμός κινητικότητας κλπ, κλπ)
Θέλετε και άλλα? Έχει, αλλά σταματάω εδώ!

Και επανέρχομαι στην Κυριακή όπου λίγο μετά το συμβάν που περιέγραψα, χαθήκαμε και ο Καρώνης έκανε μιά ξεγυρισμένη "μετωπική" με τον γυιό του που γύριζε πίσω με φόρα, να μας βρεί !
Τα μηχανάκια ψιλοκουβάρι, οι αναβάτες στο χαντάκι, ο μικρός να μην μπορεί να ανασάνει, γιά λίγο, να πονάει στον αγκώνα και εμείς με τα μαλλιά όρθια!!!
Τέλος στο "Παναρκαδικό" γιά ακτινογραφίες ! Ευτυχώς διαπιστώθηκαν μόνο στουμπήγματα, όχι κατάγματα και όλοι στα σπίτια μας!
Τώρα εγώ με πατερίτσες, ξανά, το πόδι ψηλά, πόνο κλπ !

Έτσι όμως, άν δεν φρικάρεις, αγαπάς με πάθος την ζωή και γίνεσαι αισιόδοξος !

Άλλωστε, μην ξεχνάτε πως " Ότι δεν με σκοτώνει, με δυναμώνει !!!"

Ολέ !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Τουμπίδι!

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 18 Μάιος 2005, 13:17

Όταν είναι να βγείτε βόλτα κάπου πρέπει να μας το λέτε από πρίν σε όλους για να έχουμε το νού μας.

Πλάκα κάνω. Περαστικά
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τουμπίδι!

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 18 Μάιος 2005, 13:43

Quadmaniac έγραψε:Όταν είναι να βγείτε βόλτα κάπου πρέπει να μας το λέτε από πρίν σε όλους για να έχουμε το νού μας.

Πλάκα κάνω. Περαστικά


:lol: :lol: :lol: ...και εγώ το ίδιο ήθελα να γράψω και με πρόλαβες :P

By the way......... πρέπει να είναι ωραίο πράγμα να πηγαίνεις εντουροβόλτα με το παιδί σου εεεε geco :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες