Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σιδερα για πλαινες βαλιτσες σε 640

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Σιδερα για πλαινες βαλιτσες σε 640

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 09 Ιουν 2005, 23:33

Δαιβαζα το Adventure Motorcycling Handbook και αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος που εχει φτιαξει μονος του τις βασεις πλαϊνων βαλιτσων αλουμινιου για ΚΤΜ 640. Συμφωνα με το βιβλιο στην Αμερικη ειδικα αλλα και στη βορεια ευρωπη τις φτιαχνουν μονοι τους οι ταξιδευτες, και δεν νομιζω να μην γνωριζουν για τις ετοιμες η να τσιγκουνευονται. Ξερω οτι τοσο η ιδια η ΚΤΜ αλλα και η Τουρατεκ και η Ηepco & Becker δινουν βασεις αλλα στο αναλογο τιμημα παντα, συνολο €1000 στην καλυτερη. Εχει κανεις καμια ιδεα για σχεδιο υλικα κτλ. Σκεφτομαι μηπως μπορεσω να στερεωσω καπως το 20λιτρο κανιστρο βενζινης σε μια πλευρα.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Σιδερα για πλαινες βαλιτσες σε 640

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 10 Ιουν 2005, 10:50

20 λιτρο κάνιστρο?Στην έρημο θα πάς ?
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Σιδερα για πλαινες βαλιτσες σε 640

Δημοσίευσηαπό superspy » 10 Ιουν 2005, 11:00

Έχω φτιάξει εγώ και τις βάσεις και τις βαλίτσες.....

Έχουν δοκιμαστεί σε αρκετά ταξίδια, δυο αγορές αυτοκινήτων (στην αρχή μέχρι να ... συνηθίσω το... πλάτος...)
αρκετές τούμπες και έχουν κάνει και 400+ χιλιόμετρα έρημο....

Τις βάσεις τις έχω σχεδιάσει έτσι ώστε να μεταφέρουν το βάρος όσο πιο χαμηλά γίνεται και κυρίως στο κεντρικό πλαίσιο του 640 και λιγότερο στο υποπλαίσιο.... (παίζουν το ρόλο ενίσχυσης του υποπλαισίου)
Βαλίτσες παίρνω μόνο όταν πάω 10+ μέρες με δύο άτομα!

Θα... ψάζω να βρω φωτο να σου δείξω.....
Αν πιάνουν τα χέρια σου και γουστάρεις τις κατασκευές ΦΤΙΑΞΤΕΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 10 Ιουν 2005, 11:03

Βρήκα μια για .... αρχή!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Σιδερα για πλαινες βαλιτσες σε 640

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 10 Ιουν 2005, 11:08

Κατι τετοιο σκεφτομαι, μαλλον δεν σκεφτομαι μόνο, κατι τετοιο θελω. Για αυτο πηρα και αυτη τη μηχανη. Ή Αιγυπτος η Τυνισια η Μαρόκο, αλλα μονο μια χωρα για αρχη, θα ειναι η πρωτη επαφη, και ισως περασμα την βορεια Αφρικη στον αξονα Δύση Ανατολη ύστερα. Δεν θα βάλω μπρος και θα φυγω αυριο, αλλα θελω αν μαθω πρωτα τη μηχανη και να εχω αρχισει να το οργανωνω απο τωρα το θεμα. Και απο κατι πρωτα φορτωματα που του εκανα ειδα οτι ειναι ηδη ψηλο το μηχανακι οποτε δυσκολο να μεινει το βαρος πανω απο τη σελα. Πρεπει να ειναι κατω. Αρα πλαινα κουτια. αλλα πρεπει να βρεθουν σωστα σημεια στηριξης και να ειναι απλη και στιβαρη η κατασκευη.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Και άλλη!

Δημοσίευσηαπό superspy » 10 Ιουν 2005, 11:12

Και άλλη μια απο ταξίδι στην Τουρκία το 2001

(Οι φωτό ειναι απο αναλογική μηχανή και scan) Sorry :-(
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Σιδερα για πλαινες βαλιτσες σε 640

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 10 Ιουν 2005, 11:13

Ναι, εκει περα, να εχεις προσβαση ανετα στη ροδα σε περιπτωση σκασμενου λαστιχου και να δημιουργουν και ενα μικρο πλατωμα στο πανω μερος για πιο ογκοδη αντικειμενα. Ο σκελετος σκεφτομαι θα πρεπει να ειναι απο στρογγυλη σωληνα για καλιτερες αντοχες και το ολο συστημα μαζι με τις βαλιτσες χωρις κοφτερες ακρες γιατι αν πεσω θα μου λειπουν κομματια υστερα. Εχεις σχεδια για αυτα Superspy?
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Σιδερα για πλαινες βαλιτσες σε 640

Δημοσίευσηαπό superspy » 10 Ιουν 2005, 11:46

Μετά το Πήλιο (αν και μια βαλίτσα θα την έχω μαζί μου... :-) ) περνάς ένα απόγευμα από το σπίτι και βλέπεις τα πάντα.

Y.Γ. Για ένα άτομο και ταξίδι έρημο ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ
Διάολε τι τα θες τόσα πράγματα;

Οι παρακάτω φωτο είναι από ταξίδι στην Τυνησία το 2003 με τα απαραίτητα:
Σκηνή, υπνόσακος κλπ όλα σε ένα μέτριο σακίδιο πλάτης στη σχάρα.
Tank Bag με τα "βαριά" εργαλεία, αδιάβροχα και χάρτες.
Ένα σακιδιάκι πλάτης με νερό και φαγητό.
1 μπιτονάκι βενζίνης, 10 λιτρο για να αυξήσω την αυτονομία στα 380-400 χιλιόμετρα του ADV (στην έρημο το "μαμα" δεν βγάζει πάνω απο 300-320 χιλιόμετρα)

Η "κουλούρα" είναι mousse που καβάτζωσα απο αυτά που "αλλάζανε" οι αγωνιζόμενοι στο DAKAR του 2003..... και δεν "περιλαμβάνεται" στα πράγματα..
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Σιδερα για πλαινες βαλιτσες σε 640

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 10 Ιουν 2005, 12:59

δεν ειναι το θεμα ογκου που με απασχολει τοσο, οσο η ασφαλεια που σου παρεχουν οι βασιλιτσες. μπορεις να τις αφησεις για 5 λεπτα και να πας να παρεις κκατι απο ενα μαγαζι, που λεει ο λογος. Επισης εκτος του ειναι πιο στερεη κατασκευη μεταφερουν το βαρος πιο χαμηλα, στην ερημο Σαχαρα δεν ξερω τι ανεμους εχει αλλα στην Αττικη οδο οποτε βγαινω μου αλλαζει τα φωτα αμα ειμαι φορτωμενος με topcase. δημιουργει εντονο φαινομενο μοχλευσης και αποσταθεροποιει ευκολα το πισω μερος λογο αποστασης απο το κεντρο βαρους. Οταν γυρισετε απο Πηλιο και εγω απο Ζήρεια που ειμαι τωρα, θα κανονισουμε να βρεθουμε να παρω μετρα και δουμε πως θα γινει. Εννοειται οτι θα τις φτιαξω μονος μου, εχει περισσοτερη πλακα και προσαρμοζεις το σχεδιο ακριβως στις αναγκες σου.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 10 Ιουν 2005, 23:39

Και μια που αναφερθηκε το θεμα, μηπως θυμασαι πως ειχαν παει τα εξοδα στην Τυνησία? Βενζινες και λαδι για την μηχανη εβρισκες? Τρυπήματα στα λαστιχα?
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό avatar » 12 Ιουν 2005, 21:12

prop έγραψε:Και μια που αναφερθηκε το θεμα, μηπως θυμασαι πως ειχαν παει τα εξοδα στην Τυνησία? Βενζινες και λαδι για την μηχανη εβρισκες? Τρυπήματα στα λαστιχα?


Εκεί θα βρεις την παλιά καλή μολυβδομένη (Super), ανόθευτη και με περίπου μισό ευρώ το λίτρο. Υπολόγιζε +50 με +70 χιλιόμετρα στην αυτονομία που έχεις συνηθήσει εδώ (στη χειρότερη περίπτωση).

Για λάδι δεν ξερω ...
KTM Adventure 640
KTM EXC 250
Sponcored by Χρέπια.gr
Άβαταρ μέλους
avatar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 11:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Ιουν 2005, 12:30

prop έγραψε:Και μια που αναφερθηκε το θεμα, μηπως θυμασαι πως ειχαν παει τα εξοδα στην Τυνησία?
Βενζινες και λαδι για την μηχανη εβρισκες? Τρυπήματα στα λαστιχα?


Το 2003 χάλασα (όλα τα του ταξιδιού μέσα - χώρις έξοδα προετοιμασίας μοτο 800€ 15μέρες)

Υπολόγισε τώρα με όλα περίπου 1200 €

Υπάρχει κανονικά αμολυβδη στα περισσότερα σημεία - αλλά καλύτερα super.
Η κατανάλωση στην έρημο θα έρθει στα 8,5 - 10 λίτρα στα 100 χλμ.

Το λάδι τι να το κάνεις; (Αλλά αν το χρειαστείς θα βρεις)
Λάστιχα ή Michelin Desert ή Michelin Baja. 0 προβλήματα.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Ιουν 2005, 11:31

Ωραια, βρηκα που θα παω του χρονου διακοπες. Υπερκατασκοπε, στειλε μου ενα Π.Μ. με καποιο τηλεφωνο και σε ποια περιοχη εισαι στην αθηνα γιατι θελω να ριξω μια ματια στις βαλιτσες και τα σιδερα, πριν ξεκινησω. θα Δημιοσιευθει βεβαια το προτζεκτ σαν παρακαταθηκη στις επομενες γενιες που θα θελησουν να δοκιμασουν την τυχη τους αφηνοντας τα αποστειρομενα προαστεια και την προκατασκευασμενη καλοπεραση, κυνηγωντας την πραγματικη περιπετεια και ψαχνωντας τα δικα τους ορια σε πραγματικες συνθηκες!! (ειδες τι σου κανει να οργωνεις για 2 μερες τη ζηρια με ποδηλατο? :lol: :lol: :lol: :lol: )
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 15 Ιουν 2005, 11:40

prop έγραψε:Ωραια, βρηκα που θα παω του χρονου διακοπες. Υπερκατασκοπε, στειλε μου ενα Π.Μ. με καποιο τηλεφωνο και σε ποια περιοχη εισαι στην αθηνα γιατι θελω να ριξω μια ματια στις βαλιτσες και τα σιδερα, πριν ξεκινησω. θα Δημιοσιευθει βεβαια το προτζεκτ σαν παρακαταθηκη στις επομενες γενιες που θα θελησουν να δοκιμασουν την τυχη τους αφηνοντας τα αποστειρομενα προαστεια και την προκατασκευασμενη καλοπεραση, κυνηγωντας την πραγματικη περιπετεια και ψαχνωντας τα δικα τους ορια σε πραγματικες συνθηκες!! (ειδες τι σου κανει να οργωνεις για 2 μερες τη ζηρια με ποδηλατο? :lol: :lol: :lol: :lol: )


Την Ζήρεια με ποδήλατο :?: :shock: ......και δεν λές τίποταααα :cry:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Ιουν 2005, 14:25

Τι να πω? μου εχει κοπει η ανασα απο τοτε!!!! δεν ειμαι πια 18 χρονων, τοτε καναμε για την πλακα μας κατι αποστασεις που τωρα φαινονται κυριολεκτικα βουνο. Την πρωτη μερα εφερα μια βολτα στο μουγκουσττο, την δευτερη ειχα μεγαλεπιβολα σχεδια αλλα συντομα τα εγκατελειψα λογω κοπωσης και κατι παρπανισιων κιλων που . Παντως εχω βρει δυο κυκλικες διαδρομες τις οποιες σκοπευω να κανω ειτε με ποδηλατο, ειτε με το ΚΤΜ. Παντως ηταν ωραια και πιο κοντα απο την τυνισια!!! :lol:
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Επόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες