Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σιδερα για πλαινες βαλιτσες σε 640

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 15 Ιουν 2005, 15:32

prop έγραψε:Τι να πω? μου εχει κοπει η ανασα απο τοτε!!!! δεν ειμαι πια 18 χρονων, τοτε καναμε για την πλακα μας κατι αποστασεις που τωρα φαινονται κυριολεκτικα βουνο. Την πρωτη μερα εφερα μια βολτα στο μουγκουσττο, την δευτερη ειχα μεγαλεπιβολα σχεδια αλλα συντομα τα εγκατελειψα λογω κοπωσης και κατι παρπανισιων κιλων που . Παντως εχω βρει δυο κυκλικες διαδρομες τις οποιες σκοπευω να κανω ειτε με ποδηλατο, ειτε με το ΚΤΜ. Παντως ηταν ωραια και πιο κοντα απο την τυνισια!!! :lol:


Αστα να πάνε.Κάποτε πήγαινα από την Ελευσίνα στην Κινέτα για μπάνιο με το ποδήλατο...και τώρα ούτε 10 χιλιόμετρα δεν μπορώ να βγάλω :cry:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Ιουν 2005, 22:22

Οταν ειναι να ξαναπαω (συντομα μεσα στον Ιουλιο) θα στο στειλω με μυνημα να ξερεις, και αν εισαι κοντα και εχεις ορεξη να ερθεις, εγω παντως τσαντιστηκα και αρχιζω γενικα προπονηση , μπασκετ τρεξιμο κτλ γιατι ουτε ορθιος στη μηχανη πια δεν μπορω αν μεινω πανω απο 10 λεπτα.
Και επιστρεφω στις σιδερεις μου!!
Απο οτι ρωτησα υπαρχουν φυλλα αλουμινιου σε ικανο παχος να φτιαξω τις βαλιτσες και περιμενω απαντηση για το που θα βρουμε σωληνα στροφυλη για τις βασεις. Τρια πραγματα θα παιξουν ρολο στην σχεδιαση
1) Η εδραση των βαλιτσων στην σιδερια και ασφαλιση τους στην θεση που θελουμε
2) Οι κλειδαριες τους
3) οι γωνιες τους και η υναρμολογηση τους, δεσιμο τους σε ενα συνολο.
Αδιαβροχοποιηση παρολο που παιζει ρολο δεν με ενδιαφερει τοσο.
η κολληση απο ο,τι καταλαβα ειναι προτιμοτερο αν γινει με αργκον παρα με πριτσινια.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό cuspid » 16 Ιουν 2005, 10:07

Φίλε Prop έχω την εντύπωση ότι στο ΜΑΚΑΝ ( αντιπρόσωπος της TOURATECH ) μπορείς να βρείς τα τετράγωνα πλαίσια στήριξης των βαλιτσών (από
σωλήνα κυκλικής διατομής) να πωλούνται μόνα τους ως αυτόνομα ανταλακτικά σε λογική τιμή. Μήπως σε συμφέρει να τα αγοράσεις έτοιμα αφού στο σύστημα στήριξης για τις βαλίτσες είναι το πιο σημαντικό και δύσκολο να κατασκευαστεί κομάτι? Αν τα έχεις έτοιμα μπορείς μετά με λαμάκια που κατασκευάζονται πιο εύκολα να τα προσαρμόσεις στο μηχανάκι σου. Η κατασκευή βαλιτσών αλουμινίου είναι αλουνού παπά ευαγγέλιο!! Καλό κουράγιο!
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 16 Ιουν 2005, 11:02

Βρηκα το 051-0300 της Touratech, μετα απο καθοδηγηση του cuspid. Ειναι ο σκελετος στηριξης που παει μαζι με τα στηριγματα που εφαρμοζουν στη βαλιτσα. Επισης βρηκα και ενα κανιστρο 2 λιτρων με αλουμινενια βαση που προσαρμοζεται πανω στην βαλιτσα εξωτερικα, ετσι θα εχω μεχρι και 4 λιτρα εφεδρεια χωρις να πρεπει να κουβαλησω το ογκωδες 20λιτρο. Για την κατεργασια αλουμινιου εχω ενα φιλο που εχει μηχανουργειο και ειναι αρκετα διαφωτιστικως σε αυτα τα θεματα. Βρηκα επσης και κλειδαριες καθως και μικρες χειρολαβες που βιδψνουν πανω στην βαλιτσα για να στηριζεις μικρα αντικειμενα με ιμαντες απο κει. Το ειχα ξεχασει τελειως οτι οι Γερμανοι κανουν τετοια πραμγατα, ευχαριστω.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 17 Ιουν 2005, 00:59

Σαν πρωτη εκτιμηση το βλεπω για 40Χ35Χ25 (Μ * Υ * Π) ΘΑ βγαλει ακριβως 35 λιτρα την καθε βαλιτσα και θα αφισει αρκετο χωρο για το 2λιτρο κανιστρο πισω, η τουρατεκ τις δινει στα 44 το μηκος με 35 λιτρα. εγω βγαινω 2,5 εκ πιο φαρδυσ εκτος και αν το φερω στα 40 35 20 οποτε παω στα 28 λιτρα, συνολο 56 δεν ειναι ασχημα!!
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 21 Ιούλ 2005, 18:53

Και μια που αναφερθηκε και το m/b ρωτησα σημερα για σχαρα και σαμαρια για ποδηλατο και η απαντηση που πηρα με εκανε να αισθανθω εντελως Μ@Λ@κ#$%ς καθως η σχαρα ειχε γυρω στα €25 και τα σαμαρια γυρω στα €40, στον Τσιρικο στο Ψυχικο, δεν ειναι κια οτι πιο φθηνο κυκλοφορει, μολις του ειπα τις τιμες για μηχανη εγριξε ο πωλητης. Το κλου βεβαια ηταν 3 ποδηλατα ΚΤΜ , ενα αγωνιστικο βουνου, και δυο βολτας/τουρισμου με πιο λεπτο λαστιχο. Σηματακι μπροστα ΚΤΜ και χρωματακι πορτοκαλι!! χεχε ξυπνησαν οι αυστριακοι. Το αγωνιστικο εκανε γυρω στα €3500 αλλα τα αλλα δυο ηταν σαφως πιο κατω γυρω στα χιλια.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 22 Ιούλ 2005, 08:21

leipsippos έγραψε:Και μια που αναφερθηκε και το m/b ρωτησα σημερα για σχαρα και σαμαρια για ποδηλατο και η απαντηση που πηρα με εκανε να αισθανθω εντελως Μ@Λ@κ#$%ς καθως η σχαρα ειχε γυρω στα €25 και τα σαμαρια γυρω στα €40, στον Τσιρικο στο Ψυχικο, δεν ειναι κια οτι πιο φθηνο κυκλοφορει, μολις του ειπα τις τιμες για μηχανη εγριξε ο πωλητης. Το κλου βεβαια ηταν 3 ποδηλατα ΚΤΜ , ενα αγωνιστικο βουνου, και δυο βολτας/τουρισμου με πιο λεπτο λαστιχο. Σηματακι μπροστα ΚΤΜ και χρωματακι πορτοκαλι!! χεχε ξυπνησαν οι αυστριακοι. Το αγωνιστικο εκανε γυρω στα €3500 αλλα τα αλλα δυο ηταν σαφως πιο κατω γυρω στα χιλια.


Tην Κυριακή στον αγώνα ΜΤΒ στην Μάνδρα είχε ένα παλικάρι ενα ΚΤΜ ποδηλατάκι πολύ σένιο.....με έβαλε σε σκέψεις :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 16 Σεπ 2005, 11:58

Epsaxna sto kinito mou kai brika auti tin foto. Kapoiou "dikou"mas einai alla pianou den thymamai. Einai pantws mia arxi...
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό cuspid » 16 Σεπ 2005, 12:47

Φίλε, Leipsippos οι βάσεις στήριξης πλαϊνών βαλιτσών της παραπάνω φωτό είναι της TOURATECH.
Βέβαια το παλληκάρι μπορεί να τις αγόρασε από την ΚΤΜ, αλλά έχουν κατασκευαστεί από την TOURATECH (υπάρχει συμφωνία ανάμεσα στις δύο εταιρίες).
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 05 Οκτ 2005, 21:15

Και τις ειδα σημερα σε ενα 950, δεν περναγε με τιποτα μεσα απο τα αμαξια, ειχε περιπου 1,60μ πλατος. Αν και απο οτι μου λένε αερκετοι συμφορουμιστες, καλιτερα να μην παρω μαζι βαλιτσες στην ερημο. Παντως την σιδερια θα επιχειρησω να την φτιαξω, δεν σκοπευω να παω μονο ενα ταξιδι στη ζωη μου με το ΚΤΜ και αυτο αν ειναι Βορειο Αφρικη, εχουμε και νησακια, βουναλακια κτλ. Μολις ξεμπλεξω απο κατι νοσοκομεια που τρεχω, με το καλο, θα αρχισω. τις βρηκα και στο SOMMER σε πιο λογικη τιμη απο Ελλαδα, αν δεν τα καταφερω και οντως τις θελω, εχω και back up!!Αλλα στο φτιαξιμο ειναι το ζουμι.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες