Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σε ποια συνεργεία να μην πάτε ποτέ ...

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Σε ποια συνεργεία να μην πάτε ποτέ ...

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 29 Ιουν 2005, 11:06

Πριν ξεκινήσω να κράζω και επειδή το θέμα μας καίει πιστεύω όλους θα ήθελα το ΟΚ των υπευθύνων του forum γιατί δεν ξέρω τα νομικίστικα περί δυσφήμησης ... Η άποψη μου θα είναι τεκμηριωμένη και στη διάθεση όλων ... Κύριοι Off-road.gr μπορώ να συνεχίσω?
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Σε ποια συνεργεία να μην πάτε ποτέ ...

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 29 Ιουν 2005, 11:24

Πέστα όλααααα :computer:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Σε ποια συνεργεία να μην πάτε ποτέ ...

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Ιουν 2005, 11:55

Φυσικά και μπορείς- είσαι υπεύθυνος για αυτά που γράφεις (O καθένας μας)!
Όχι τίποτα άλλο..... έχω αρκετό καιρό που σκέφτομαι να ανοίξω σχετικό θέμα.... αλλά δεν προλάβαινα...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Σε ποια συνεργεία να μην πάτε ποτέ ...

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 29 Ιουν 2005, 22:18

Αν ειναι να καψουμε ολα τα συνεργεια των Αθηνων, Θεσσαλονικης , προαστιων να το αφησουμε καλιτερα. Απο την στιγμη που ειναι τεκμηριωμενα, και οχι προσωπικες εμπαθειες, τα παραπονα δεν υπαρχει θεμα.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Λούλης - λουλάκης τέλος ...

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 30 Ιουν 2005, 17:12

prop έγραψε:op"]Αν ειναι να καψουμε ολα τα συνεργεια των Αθηνων, Θεσσαλονικης , προαστιων να το αφησουμε καλιτερα. Απο την στιγμη που ειναι τεκμηριωμενα, και οχι προσωπικες εμπαθειες, τα παραπονα δεν υπαρχει θεμα.



Καταρχήν συγνώμη σε όλους για την καθυστέρηση στην απάντηση.
Ο prop με πρόλαβε ... Δεν μπαίνω στη διαδικασία κυνηγιού μαγισσών ούτε θα σας πω τον πόνο μου με εμπάθεια ...
Αυτό συμβουλεύω να κάνουν και όσοι παραθέσουν στοιχεία σε αυτό το θέμα που όπως προείπα μας "καίει" όλους.

Σας παραθέτω λοιπόν το εξής γεγονός και τα υπόλοιπα τα αφήνω στην κρίση σας :

Την Παρασκευή πριν τον αγώνα του Πηλίου παρέλαβα το KTM LC4 2003 που έχω από το συνεργείου ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΜΟΤΟ (Λεωφόρος Μαραθώνος 153 και Ρούμελης 2 Νέα Μάκρη) και

για Full service που περιελάμβανε τις εξής εργασίες
1) Αλλαγή λαδιών (Full συνθετικό Dennicol)
2) Αλλαγή ψυκτικού υγρού
3) Αλλαγή υγρού φρένων και εξαέρωση (μπρος - πίσω)
4) Ρύθμιση βαλβίδων
5) Αλλαγή μπουζί

και τις έξτρα εργασίες :
1) Αλλαγή κομπλέρ μίζας
2) Αλλαγή βελόνας και slide στο καρπυρατέρ
3) Προσθήκη hellicoil στη μία από τις δύο βίδες του κάρτερ

πλήρωσα 378 Euro (απόδειξη 250).
Στην έξοδο μου είπανε ότι το μοτέρ κάπως ακούγεται περίεργα
και ότι θα πρέπει να το ξαναπάω για να δουν περι τίνως πρόκειται ...
Επίσης και ότι το μοχλικό μου έχει τα χάλια του.

Ξεκινώντας λοιπόν για Πήλιο το μηχανάκι καθ' όλη τη διάρκεια του ταξιδιού "έφτυνε" λάδι από τον παπά (έχω μάρτυρα τον Sacram που ταξιδεύψαμε παρέα). Φυσικά όπως καταλαβαίνετε το είχαν τιγγάρει στο λάδι και φυσικά δεν έκαναν εξαέρωση γράφοντας την αναλυτικότατη περιγραφή του manual (ναι είμαι τύπος ReadTheFuckingManual) στα π#%@ρια τους.

Μετά ακριβώς μία βδομάδα και αφού φυσικά είχα καθαρίσει το φίλτρο αέρος και αλλάξει νέο μπουζί γιατί και τα δύο ήταν σε άθλια κατάσταση το μηχανάκι άρχισε να καίει λάδι. Για την ακρίβεια από την εξάτμιση δεν έχω ξαναδεί μηχανάκι να βγάζει τόσο καπνό.

Πολλοί μου είπαν πηγαινέ του το πίσω και βρίσε τον κάνε τον κλπ.
Και σας ρωτώ εσείς θα το ξαναπηγαίνατε σε κάποιον που δεν ξέρει ούτε να αλλάξει λάδι για να πειραματιστεί στην καμπούρα σας ρίχνοντας τις όποιες ζημιές στην "κακιά την ώρα" ...


Τελικά δεν έχω μηχανάκι και μην σας πω τι πρέπει να κάνω για να πάω από Νέα Μάκρη στον Ασπρόπυργο που δουλεύω.
Το μοτέρ αποφάσισα να μην το ξανακουμπήσει κανείς άλλος εκτός από μένα και τουλάχιστον όποια ζημιά προκαλέσω από άγνοια (γιατί δεν το παίζω μηχανικός) να ξέρω σίγουρα ότι την έχω κάνει εγώ ...

Μπαρμπα - Μήτσος και ξέρω από καλό λάδι : ΤΕΛΟΣ
Ο καλώς τον Λούλη τον Λουλάκη (βλέπε θρυλική ταινία του Σταυρίδη)
μας τελείωσε ... Η καλύτερα τον τελειώσανε ...

Ειδικά για τα ΚΤΜ ξέρω από φίλο Αυστριακό ότι για να ανοίξεις εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην Αυστρία πρέπει να περάσεις σχολή τεσσάρων επιπέδων με αξιόλογο και αλμυρό κόστος της ίδιας της εταιρείας.

Και εντάξει ας αφήσουμε του "μάστορες" ... τα παραπαίδια που συνήθως κάνουν τις "πιο lite" εργασίες γιατί στην Ελλάδα μόλις περάσουν την πόρτα κάποιου συνεργείου και πιάσουν ένα κατσαβίδι "βαφτίζονται" και αυτοί με την σειρά τους μηχανικοί και κάνουν και τις περισσότερες μ@%^&κίες ;
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Παράπονα από συνεργεία !

Δημοσίευσηαπό geco » 30 Ιουν 2005, 22:35

Φίλε Άχαρε,

Γνωρίζω τον Α. Σωτηρίου στον οποίο αναφέρεσαι και έχω να αναφέρω τα εξής:
Πρόκειται γιά άνθρωπο μεγαλωμένο μέσα στα συνεργεία, αγωνιζόμενο επί πολλά χρόνια και άτομο χαμηλών τόνων γενικώτερα.

Αφού λοιπόν εκείνος δεν είναι, επ'ουδενί, χθεσινός και εσύ δεν είσαι επαγγελματίας μηχανικός η δεοντολογία επιβάλλει πριν ξεκινήσεις την διαπόμπευση να κάνεις τα εξής :

α. Πρώτα από όλα ζητάς με ψυχραιμία εξηγήσεις γιά όσα νομίζεις ότι καταλαβαίνεις και γιά όσα δεν καταλαβαίνεις.Παραθέτεις λοιπόν πρώτα πρώτα τα γεγονότα στον υπεύθυνο του μαγαζιού και εκείνος θα πρέπει να σου απαντήσει τα γιατί και τα πώς!

β.Το μηχανάκι σου είναι αρκετά δουλεμένο και το ότι ενδεχομένως παρέλειψε κάποιος να ακολουθήσει την διαδικασία εξαέρωσης δεν σημαίνει απαραίτητα ότι εκείνος ευθύνεται γιά την ζημιά που έπαθες.Βεβαιώσου ότι τα πράγματα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα ερμηνεύεις και άν οι εξηγήσεις δεν σε καλύπτουν ζήτησε δεύτερη ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ γνώμη από επαγγελματία ! Μπορώ υπεύθυνα να σου συστήσω άνθρωπο αν θέλεις μέσω πμ!

γ. Το να διασύρεις κάποιον επαγγελματία επειδή τον θεωρείς υπεύθυνο γιά ζημιά που σου προκάλεσε προϋποθέτει αποδείξεις που δεν βλέπω να διαθέτεις προς το παρόν και όχι υποκειμενικές αιτιάσεις κάτω από έντονη (και κατανοητή) συναισθηματική φόρτιση!

δ. Πάρε επιτέλους εκείνο το Liberty που αποφάσισες γιά να πηγαίνεις στην δουλειά!

ε. Και ο χειρότερος εγκληματίας δικαιούται απολογία.

στ. Μην νιώθεις "Λούλης, Λουλάκης" και μην βάζεις χέρι μόνος χωρίς ειδικά εργαλεία, γνώση και επαγγελματική συμβουλή. Το RTFM δεν σε κάνει μηχανικό!

ζ. Μην νομίζεις ότι ξέρεις . ΒΕ-ΒΑΙ-Ω-ΣΟΥ και μετά μίλα όσο θές!

η. Σε θεωρώ περισσότερο φίλο μου από ότι τον μηχανικό αλλά η απόδοση δικαίου πρϋποθέτει ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ!

Καταλήγοντας, λάβε υπ'όψη σου ότι οι μηχανικοί πουλάνε υπηρεσίες που εμείς αγοράζουμε. Μιά από αυτές λέγεται εμπιστοσύνη και υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σου την προσφέρουν. Μην τους βάζεις όλους σε ένα τσουβάλι.

Στην διάθεση σου γιά ουσιαστική βοήθεια !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: Λούλης - λουλάκης τέλος ...

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 01 Ιούλ 2005, 15:37

AXAROS έγραψε:
Και εντάξει ας αφήσουμε του "μάστορες" ... τα παραπαίδια που συνήθως κάνουν τις "πιο lite" εργασίες γιατί στην Ελλάδα μόλις περάσουν την πόρτα κάποιου συνεργείου και πιάσουν ένα κατσαβίδι "βαφτίζονται" και αυτοί με την σειρά τους μηχανικοί και κάνουν και τις περισσότερες μ@%^&κίες ;

Χμμμ, τα παραπαιδια οντως ειναι ενα προβλημα που παρουσιαζεται συχνα και εγκειτε στον μηχανικο να ελεγξει την δουλεια τους και να βεβαιωθει οτι ειναι ολα καλα. Πραγμα σπανιο , αλλα υπαρκτο.
Ο geco εχει δικιο σε δυο πραγματα που μπορει να αποβουν εις βαρος σου οχι μονο στην τσεπη αλλα και στην σωματικη σου ακεραιοτητα, οτι TFM δεν σε κανει μηχανικο και οτι οι υπηρεσιες αυτες βασιζονται στην εμπιστοσυνη που εχει ο καθενας στον μηχανικο του. Θα 'δινες ποτε το μηχανακι σου για τακακια σε καποιον που δεν ξερεις ποιος ειναι και τι ξερει? οχι. Ψαξε λιγο το θεμα με το υπαρχον συνεργειο, οντως να τα κανεις λαμπογυαλο δεν καλει καλο παρα μονο στον υαλοπωλη της γειτονιας, αλλα μπορει να βρεις μια ακρη και να δουλεψει το συστημα για σενα, δεν συζηταω να βαλεις χερι εσυ στο μηχανακι. Ο τυπος δεν γουσταρει να χανει πελατες, ειδικα αν εχει και ονομα καλο στην αγορα, αν δεν του αφησεις πολλα περιθωρια θα αναγκαστει να το ψαξει καλα και να το φτιαξει. Συναρτηση ολων ειναι να μην σε εχει πελατη της μιας φορας αλλα μονιμο, εκει μπορεις να παιξεις.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δεν διαμπομπεύω κανένα ...

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 03 Ιούλ 2005, 16:03

Παιδιά δηλαδή θεωρείτε ότι παίρνοντας ένα μηχανάκι από γενικό service και πληρώνοντας αυτά που πλήρωσα αυτό που μου συνέβει ήταν φυσιολογικό ;

Εμπάσει περιπτώση και εφόσον το forum είναι τόπος συνάντησης περιμένω ανταπάντηση του ίδιου γιατί όπως προείπα δεν ξέρω τι μου λέτε αλλά εγώ δεν το ξαναπάω σε κανέναν το μηχανάκι ...

Πικραμένος και απογοητευμένος είμαι όχι εμπαθής ...
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Διευκρινήσεις

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 04 Ιούλ 2005, 12:50

Φίλε Geco,
απαντώ στην παρατήρηση σου ότι ίσως το γεγονός ότι το μηχανάκι αυτή τη στιγμή καίει περισσότερο λάδι από δίχρονο δεν σχετίζεται με όποια εργασία έγινε στο συγκεκριμένο συνεργείο και με την εξαέρωση που δεν έγινε στο κύκλωμα λαδιού:

Συμφωνώ ... Ίσως όχι ... Αλλά εγώ δεν συνέδεσα τα δύο γεγονότα ... Το μόνο που παράθεσα ήταν η χρονική στιγμή που συνέβησαν ...

Αυτό που ρωτάω τώρα είναι μετά από ολοκληρωμένο service και εφόσον ίσως υπήρχε η υπόνοια από τη μεριά του μηχανικού ότι κάτι δεν παει καλά στο μοτέρ γιατί δεν με προειδοποίεισε ότι δεν μπορώ να πάω στο Πήλιο να τρέξω ; (Τους το είχα αναφέρει αρκετές φορές ...)

Το ότι όμως το μηχανάκι "έφτυνε" λάδι καθόλη τη διαδρομή δεν μου αφήνει κανένα περιθώριο συζήτησης ... Μηχανικός όπως σας ξαναείπα δεν είμαι αλλά ούτε και κορόϊδο...
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Re: Παράπονα από συνεργεία !

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 04 Ιούλ 2005, 13:05

geco έγραψε:Στην διάθεση σου γιά ουσιαστική βοήθεια !


Θα την χρειαστώ πράγματι ...
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Re: Διευκρινήσεις

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 04 Ιούλ 2005, 13:51

AXAROS έγραψε:Φίλε Geco,
απαντώ στην παρατήρηση σου ότι ίσως το γεγονός ότι το μηχανάκι αυτή τη στιγμή καίει περισσότερο λάδι από δίχρονο δεν σχετίζεται με όποια εργασία έγινε στο συγκεκριμένο συνεργείο και με την εξαέρωση που δεν έγινε στο κύκλωμα λαδιού:

Συμφωνώ ... Ίσως όχι ... Αλλά εγώ δεν συνέδεσα τα δύο γεγονότα ... Το μόνο που παράθεσα ήταν η χρονική στιγμή που συνέβησαν ...

Αυτό που ρωτάω τώρα είναι μετά από ολοκληρωμένο service και εφόσον ίσως υπήρχε η υπόνοια από τη μεριά του μηχανικού ότι κάτι δεν παει καλά στο μοτέρ γιατί δεν με προειδοποίεισε ότι δεν μπορώ να πάω στο Πήλιο να τρέξω ; (Τους το είχα αναφέρει αρκετές φορές ...)

Το ότι όμως το μηχανάκι "έφτυνε" λάδι καθόλη τη διαδρομή δεν μου αφήνει κανένα περιθώριο συζήτησης ... Μηχανικός όπως σας ξαναείπα δεν είμαι αλλά ούτε και κορόϊδο...


Τωρα τα εξεταζεις πιο ηρεμα τα πραγματα και ειναι σαφως πιο καλα και πιο ευκολο να βγαλουμε μια ακρη.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό wispo » 05 Ιούλ 2005, 01:21

tis proalles piga se enan ilektrologo gia na valw fotismo sto katran kai o gios tou DEN MPWROUSE NA VIDOSEI 4 VIDES!!!an einai dinaton!!tis vidosa egw sto telos gia na eimai sigoyros!!
Άβαταρ μέλους
wispo
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2005, 00:51
Τοποθεσία: thessaloniki

Ένσταση

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 06 Ιούλ 2005, 11:07

wispo έγραψε:tis proalles piga se enan ilektrologo gia na valw fotismo sto katran kai o gios tou DEN MPWROUSE NA VIDOSEI 4 VIDES!!!an einai dinaton!!tis vidosa egw sto telos gia na eimai sigoyros!!


Φίλε wispo,
ευπρόσδεκτα όλα τα σχόλια σου αλλά δεν είναι λίγο αόριστη η κατάσταση που περιγράφεις;
Σε βάλανε να πληρώσεις για αυτό ;
Για τί βίδες μιλάς ;
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Re: Παράπονα από συνεργεία !

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 06 Ιούλ 2005, 11:10

geco έγραψε:δ. Πάρε επιτέλους εκείνο το Liberty που αποφάσισες γιά να πηγαίνεις στην δουλειά!


Το πήρα ...
Beverly ρε Geco είπαμε όχι Liberty :P
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Με γειά το εργαλείο !

Δημοσίευσηαπό geco » 06 Ιούλ 2005, 11:24

Φίλε Άχαρε,

Εύχομαι καλορίζικο, καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο το καινούργιο σου Beverly !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Επόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες