Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΟΤΟ Δίαιτα

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

ΜΟΤΟ Δίαιτα

Δημοσίευσηαπό sacram » 29 Σεπ 2005, 10:19

για πείτε καμιά ιδέα για χάσιμο κιλών. Οκ, πέταμα τα φλας,εργοστασιακό κοντέρ, πίσω μασπιέδες, τιμονάκι αλουμινίου.....
Ακούω ιδέες.
THANKS
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Κόψε τα σουβλάκια !!!

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 29 Σεπ 2005, 11:03

Και ξεκίνα δίαιτα με φύκια σαν τους Γιαπωνέζους που φτιάξανε το χρέπι σου !!!! :P
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

η λύση είναι μια...Ιαπωνία !!!

Δημοσίευσηαπό sacram » 29 Σεπ 2005, 11:19

ρε Αχαρε έχεις πάει ποτε με Ιαπωνέζα??
ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ: η Ιαπωνέζα τα κάνει όλα για πολυυυυυύ καιρό. Ασε που είναι ήδη καλλίγραμμη αλλά εγω της θέλω αδύνατες. Επίσης μη ξεχνάς οτι έχει και Ιταλικο ταπεραμέντο. Οχι σαν την δική σου την ξενέρωτη χοντρή Αυστριακή.(170 κιλα είπαμε??? :twisted: )

Θα δεις που η ΙΑΠΩΝΕΖΑ μου θα πάρει βραβείο αδυνατίσματος.

Ασε που τα σουβλάκια τα εχω κοψει , μονο η:beer: μείνανε
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: ΜΟΤΟ Δίαιτα

Δημοσίευσηαπό pino » 29 Σεπ 2005, 11:23

sacram έγραψε:για πείτε καμιά ιδέα για χάσιμο κιλών. Οκ, πέταμα τα φλας,εργοστασιακό κοντέρ, πίσω μασπιέδες, τιμονάκι αλουμινίου.....
Ακούω ιδέες.
THANKS


Τα παραπάνω +

εξάτμιση τιτανίου (κερδίσεις σε απόδοση στα χαμηλά+ψηλά και μερικά κιλά)
κέντρα τροχών (κερδίζεις γραμμάρια)
μάσκα με πλαστικό φωτιστικό σώμα (κερδίζεις γραμμάρια)

πέταμα το σίδερο που κρατάει την πινακίδα (μετά ---> φωτοτυπία την πινακίδα, σμίκρηνση, πλαστικοποίηση και περτσίνωμα σε πλαστικό λασπωτήρα αν κυκλοφορείς σε δημόσιο δρόμο)

Πρότασή μου αν κάνεις μόνο TRR τότε η αλλαγή της έξατμισης είναι ΟΚ + αυτά που βγάζεις χωρίς να τα πληρώνεις, αν θέλεις να πάς και σε μονοπάτια πάρε άλλο μηχανάκι.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δίαιτα !

Δημοσίευσηαπό geco » 29 Σεπ 2005, 11:23

Φίλε Sacram,

οι δίαιτα στα μηχανάκια είναι πολύ δαπανηρή και με αμφίβολα αποτελέσματα !

Γιά να χάσεις βάρος θα πρέπει να αντικαταστήσεις εξαρτήματα με άλλα από ελαφρύτερο υλικό. (.χ. Να βάλεις εξάτμιση από τιτάνιο αντί της βαρειάς σιδερένιας κλπ.)

Ακόμα και άν αλλάξεις σχεδόν τα πάντα με ελαφρύτερα θα σου στοιχίσει ο κούκος αϊδόνι και τι θα καταφέρεις στο τέλος ;

Πάρε το απόφαση ! Μην επενδύσεις πολλά σε ένα μηχανάκι που κάνεις γενική χρήση.

Θα πρέπει να συμβιβαστείς με τις δυνατότητες του ή να προγραμματίσεις αγορά κάποιου "αγωνιστικού" που θα είναι πιό ελαφρύ, πιό δυνατό και πιό κατάλληλο γιά αυτή τη χρήση!

Μην πετάς λεφτά ! Δεν θα τα πάρεις ποτέ πίσω! Σκέψου τι θα πάρεις κάποια στιγμή που θα πουλήσεις το μηχανάκι σου με ή χωρίς βελτιώσεις.
Άν αφαιρέσεις από την αρχική του αξία το κόστος χρήσης και την φθορά πρέπει να πάρεις πίσω κάποια χρήματα που θα επενδύσεις σε άλλο.

Σκέψου το !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Πέρα από την πλάκα ...

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 29 Σεπ 2005, 11:30

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω ...
Πολλά χρήματα για λίγη έως ελάχιστη διαφορά ...
Άστο όπως είναι και όταν και αν αποφασίσεις πάρε ένα καθαρό.
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Re: Δίαιτα !

Δημοσίευσηαπό sacram » 29 Σεπ 2005, 11:31

geco έγραψε:Φίλε Sacram,

οι δίαιτα στα μηχανάκια είναι πολύ δαπανηρή και με αμφίβολα αποτελέσματα !

Γιά να χάσεις βάρος θα πρέπει να αντικαταστήσεις εξαρτήματα με άλλα από ελαφρύτερο υλικό. (.χ. Να βάλεις εξάτμιση από τιτάνιο αντί της βαρειάς σιδερένιας κλπ.)

Ακόμα και άν αλλάξεις σχεδόν τα πάντα με ελαφρύτερα θα σου στοιχίσει ο κούκος αϊδόνι και τι θα καταφέρεις στο τέλος ;

Πάρε το απόφαση ! Μην επενδύσεις πολλά σε ένα μηχανάκι που κάνεις γενική χρήση.

Θα πρέπει να συμβιβαστείς με τις δυνατότητες του ή να προγραμματίσεις αγορά κάποιου "αγωνιστικού" που θα είναι πιό ελαφρύ, πιό δυνατό και πιό κατάλληλο γιά αυτή τη χρήση!

Μην πετάς λεφτά ! Δεν θα τα πάρεις ποτέ πίσω! Σκέψου τι θα πάρεις κάποια στιγμή που θα πουλήσεις το μηχανάκι σου με ή χωρίς βελτιώσεις.
Άν αφαιρέσεις από την αρχική του αξία το κόστος χρήσης και την φθορά πρέπει να πάρεις πίσω κάποια χρήματα που θα επενδύσεις σε άλλο.

Σκέψου το !


η αλήθεια είναι οτι ένα wr450 ήδη παρενοχλεί τις σκέψεις μου, μιας και το TT600R το χρησιμοποιώ σαν καθαρό(!). ¨Ασφαλτο πατάει μόνο για να πάει στο χώμα. Θα δείξει.
THANKS
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Δίαιτα !

Δημοσίευσηαπό finrond » 29 Σεπ 2005, 13:52

sacram έγραψε:η αλήθεια είναι οτι ένα wr450 ήδη παρενοχλεί τις σκέψεις μου, μιας και το TT600R το χρησιμοποιώ σαν καθαρό(!). ¨Ασφαλτο πατάει μόνο για να πάει στο χώμα. Θα δείξει.
THANKS


Και το σκέφτεσαι ακόμα;;; Αν πάντως σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το βάρος γιατί δεν σκέφτεσαι την αγορά δίχρονου; Πιο ελαφρύ, φθηνότερη και πολύ ευκολότερη συντήρηση και πιο πορωτικό γκάζι!
Άβαταρ μέλους
finrond
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 03 Ιαν 2005, 15:34

Re: Δίαιτα !

Δημοσίευσηαπό sacram » 29 Σεπ 2005, 15:08

finrond έγραψε:Και το σκέφτεσαι ακόμα;;; Αν πάντως σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το βάρος γιατί δεν σκέφτεσαι την αγορά δίχρονου; Πιο ελαφρύ, φθηνότερη και πολύ ευκολότερη συντήρηση και πιο πορωτικό γκάζι!


Η αλήθεια είναι οτι το σκέφτομαι ακόμα, γιατί δεν έχω αυτοκίνητο με τρέιλερ, και επίσης δεν γνωρίζω τι ακριβώς θα θέλει από συντήρηση.
Σχετικά με το 2χρονο ,ίσως είμαι λάθος, αλλά δεν το πολυεμπιστεύομαι.
Το άτιμο το wr450 μου έχει κολήσει....
Επίσης θεωρώ μάταιο να πληρώνω ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας για μοτο που την οδηγώ μόνο στο βουνό
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Δίαιτα !

Δημοσίευσηαπό superspy » 30 Σεπ 2005, 09:12

Ασε το μηχανάκι όπως είναι.... δεν μπορείς να κάνεις και πολλά και ότι κάνεις θα στοιχίσει.....
Άκουσε τον Geco....
Πάρε το WR450 και άσε τα δίχρονα στην άκρη.... (εκτός αν έχεις στόχο μονο μονοπάτια...)
:-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Δίαιτα !

Δημοσίευσηαπό sacram » 30 Σεπ 2005, 10:16

superspy έγραψε:Ασε το μηχανάκι όπως είναι.... δεν μπορείς να κάνεις και πολλά και ότι κάνεις θα στοιχίσει.....
Άκουσε τον Geco....
Πάρε το WR450 και άσε τα δίχρονα στην άκρη.... (εκτός αν έχεις στόχο μονο μονοπάτια...)
:-)


Μάλλον έχετε δίκιο. Υπολόγισα οτι αν κάθε που έχω μαζέψει κάνα φράγκο για <μετατροπές>, τα βάλω στην άκρη, σε κανα χρόνο από τώρα θα το χτυπήσω το άτιμο το 450!!!! :(


ΤΗΑΝΚS
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες