Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πινακιδες για μυωπες!

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Πινακιδες για μυωπες!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Οκτ 2005, 18:26

Εχετε δει τις νεου τυπου πινακιδες που θα χορηγει το Υπουργειο για τα δικυκλα? ΟΟΟΟΟΟΟχι??????? Μα γιατι? Αφου ειναι τεραστιες για να φαινονται απο πολυυυυυυ μακρια!!!!!!!!!
Για το δικο μου δεν εχουν τυπωθει ακομα, ειμαι σειρα Ζ, αλλα μου εδειξε μια ενας φιλος πριν την βαλει στο δικο του και μου ηρθε κατι. Εχω αρχισει να απελπιζομαι με αυτο το θεατρο του παραλογου απο το κρατος. Παραθετω φωτογραφια για του λογου το αληθες, παρατηρηστε το BIC ποσο ειναι σε σχεση με την πινακιδα!! (Το νουμερο εχει επιτηδες παραμορφωθει) Τωρα θα ειμαστε σιγουροι οτι κανενας δικυκλιστης δεν θα μπορει να ξεφυγει απο το μακρυ χερι και το μυωπικο ματι (προφανως) του νομου!!
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό geco » 15 Οκτ 2005, 19:17

Η Φωτό είναι μικρή και δεν μπορείς να καταλάβεις το μέγεθος !

Μιλάμε γιά ΤΕ-ΡΑ-ΣΤΙ-ΕΣ πινακίδες, φρικτές , κακόγουστες, ελεεινές !

Ποιός ηλίθιος αποφάσισε κάτι τέτοιο ;

Και καλά σε ένα Gold Wing ίσως και να ταιριάξουν (Με μεγάλη επιφύλαξη το λέω), σε αυτά τα έρημα τα παπάκια που θα μπούνε;;;;;;;;;

Είδα μία στον δρόμο και έμεινα άφωνος ! Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν Γερμανός. Στην συνέχεια κατάλαβα ότι η μοτοσυκλέττα που κυκλοφορούσε δίπλα μου ήταν Ελληνική και έπαθα ΣΟΚ !

Κάποιος ανεγκέφαλος στο Υπουργείο Μεταφορών αντέγραψε τους Γερμανούς και πρέπει εμείς τώρα να κυκλοφορούμε με πινακίδες σαν ταψί από μπακλαβά (μικρό ταψί όμως) βιδωμένες στο πίσω φτερό μας;;;;;;

Και γιατί αυτός ο καραγκιόζης δεν είδε τις πινακίδες της Ιταλίας, της Γαλλίας, της Ισπανίας και όλων των υπόλοιπων χωρών και κόλλησε στο Γερμανικό μοντέλο;;;;

Να σας πώ εγώ γιατί . Διότι πρέπει να διευκολύνεται το έργο των αστυνομικών οργάνων (ακόμα και εκείνων με προβλήματα όρασης) να καταγράφουν τις παραβάσεις των μοτοσυκλετιστών ! Το είπανε οι "εγκέφαλοι" στον υπουργό και όλοι οι άσχετοι μαζί, ενθουσιασμένοι, αποφάσισαν να φτιάξουν αυτά τα εκτρώματα!!!

Έ, ρε ξύλο που το θέλουνε !!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 16 Οκτ 2005, 21:26

Ακουσα ιστορια οτι καποιος στην επαρχια, την εδωσε πισω στον αντιπροσωπο, παραπονουμενος και φωναζοντας, καθως πιστευε οτι ειχε γινει λάθος και του ειχαν δωσει πινακιδα για 4Χ4!!!! Σημερα το ειδα και τοποθετημενο "αυτο" το πραγμα. Η πλακα ειναι οτι παλι ΔΕΝ εχει αρκετο χωρο για να μπει το σημα τελων κυκλοφοριας σωστα καπου. Ο Superspy με προλαβε και δημοσιευσε την συγκριση παλιας-νεας. Ειναι φρικτο! Geco, ακριβως το ιδιο πραγμα ειπαμε και εμεις, για GOLD WING μια χαρα θα ειναι για οτιδηποτε κατω απο 500 κ.εκ ειναι ΓΕΛΟΙΟ. Το καλοκαιρι θα ριξουν πολυ γελιο οι Ιταλοι δικυκλυστες, που πετυχαινω συνεχεια στην εθνικη οδο. Τουλαχιστον αυτοι θα εχουν ονο τις βαλιτσες να τους κοβουν χιλιομετρα , οχι την πινακιδα!!! :(
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό alexandros » 17 Οκτ 2005, 07:06

και αυτοι που βάζουν στα supersport μηχανακια τους τις πινακίδες κάτω απο το φτερό τι θα κάνουν δηλαδη τώρα ???

χα χα !! γελάω μονο με την ιδεα .....
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό fokion » 17 Οκτ 2005, 09:26

Θα την κόψουν και θα την κανουν παζλ
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό alexandros » 17 Οκτ 2005, 10:10

χα χα !! εχω ενα μπομπο απο πολυ παλια ..... μου αρεσει να κανω και σουζες χα χα !! τωρα με την νεα πινακιδα θα ''ξυνει φτερο'' και σταματημενο που θα ειναι !!!

ωρε γελια !!!!!

Ευρώπη ρεεεε !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Re: Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό sacram » 17 Οκτ 2005, 11:27

alexandros έγραψε:χα χα !!
ωρε γελια !!!!!

Ευρώπη ρεεεε !!


Παιδιά πάρτε το χαμπάρι.
ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΤΟΥΒΛΟ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΠΟΥ ΥΨΩΝΟΥΝ ΓΥΡΩ ΜΑΣ
(κάτι ξέρανε οι Pink Floyd που τα λέγανε 30 χρόνια πριν)

Που να δείτε αργότερα που θα καταργήσουν τις πινακίδες και θα αναλάβει η ηλεκτρονική........
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 17 Οκτ 2005, 12:33

[quote="sacram]

Που να δείτε αργότερα που θα καταργήσουν τις πινακίδες και θα αναλάβει η ηλεκτρονική........[/quote]

Infrared , GPS Intergrated, Vehicle Registration Protocol??
Welcome to the 21st century!! :D :D (den einai asteio!!) :shock: :?
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό michalis » 17 Οκτ 2005, 13:12

Φίλε από όσο ξέρω, οι διαστάσεις της πινακίδας μοτό, ισχύουν για όλες τις χώρες μέλη της ΕΟΚ.
Δεύτερον, το σήμα των τελών δεν προβλέπεται να μπαίνει στην πινακίδα, αλλά "σε εμφανές σημείο του οχήματος".

Μην αγριέψεις - έχω κι εγώ μηχανή και το σκέφτομαι το όλο θέμα.

Μιχάλης
michalis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 01 Δεκ 2002, 14:19
Τοποθεσία: Αθήνα, γαμώτι

Re: Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό Athos » 17 Οκτ 2005, 13:33

alexandros έγραψε:και αυτοι που βάζουν στα supersport μηχανακια τους τις πινακίδες κάτω απο το φτερό τι θα κάνουν δηλαδη τώρα ???

χα χα !! γελάω μονο με την ιδεα .....


άστα..
έχουν κι αυτοί σημαντικό μερίδιο ευθύνης για το σημερινό κατάντημα..
Athos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2005, 07:00

Re: Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό fokion » 17 Οκτ 2005, 14:18

και "καποια" παπιά, αλλα μην ξανα-ανοιγουμε πληγες τωρα.....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό JOKER.1208 » 17 Οκτ 2005, 14:22

Παιδιά πάρτε το χαμπάρι.
ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΤΟΥΒΛΟ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΠΟΥ ΥΨΩΝΟΥΝ ΓΥΡΩ ΜΑΣ
(κάτι ξέρανε οι Pink Floyd που τα λέγανε 30 χρόνια πριν)

Που να δείτε αργότερα που θα καταργήσουν τις πινακίδες και θα αναλάβει η ηλεκτρονική........[/quote]


Η μαλακια ρε John ειναι οτι ολοι και καλα
το περνουμε χαμπαρι αλλα δεν κουνιεται
πουστης!!!!!!!! :evil:
Άβαταρ μέλους
JOKER.1208
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 21 Ιουν 2005, 08:16
Τοποθεσία: κυψελη

Re: Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό alexandros » 17 Οκτ 2005, 14:29

σωστοι είστε δε λέω αλλά, ή του ύψους ή του βάθους ήμαστε
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Re: Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 17 Οκτ 2005, 20:47

alexandros έγραψε:σωστοι είστε δε λέω αλλά, ή του ύψους ή του βάθους ήμαστε


O alexandros εχει ενα δικιο εδω, ειναι και κατι παπακια που τις κανουν μπλε σκουρες με ασημι γραμματα και ειναι 2Χ2 εκ και αντε να τις δεις, ειναι και κατι σουπερ σπορτ που τις χωνουν στο φτερο μεσα, ειναι και κατι καθαροαιμα που τις τσακιζουν/θαβουν/βαζουν πανω απο το πισω φως αλλα και αυτο το πλακατ δεν ηταν αναγκη, ολοι ξεραμε οτι θα πρεπει να εναρμονιστουν με τα Ευρωπαϊκα προτυπα και θα ειχαν την λωριδα. Οχι ομως να αυξηθει τοοοοσο πολυ το μεγεθος, μερικα χιλιοστα , αντε κατι πανω απο εκατοστο φαινοταν λογικη λυση. Μιχαλη εισαι σιγουρος οτι Γερμανοι, Ιταλοι, Γαλλοι κτλ εχουν τοιδιο ΜΕΓΕΘΟΣ στις πινακιδες τους. Προσωπικα εχω πετυχει παρα πολλους Ιταλους , οπως αρκετοι απο εμας , στην εθνικη το καλοκαιρι, και δεν νομιζω οτι ηταν τοσο μεγαλες οι πινακιδες τους. Ηταν σαφως μεγαλυτερες απο τις δικες μας αλλα οχι οπως ειναι αυτες που θα λαβουμε τωρα. Για το σημα τελων κυκλοφοριας τι να σου πω ? Εμφανες σημειο λεει. Στην πινακιδα φωτιζεται κιολας!! Ψαλιδι, πηρουνι βρωμιζουν, μεσα απο το φαιρινκ ειναι κρυμμενο, στο χρωμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να το βαλω , ειδικα στο ΚΤΜ, οποτε φαινεται καλη λυση η πινακιδα, μεχρι στιγμης δεν μου εχουν κανει παρατηρηση οι μπατσοι και το εχω εδω και 3 χρονια στην πινακιδα. Α! Ναι, Γιατι να αρπαχτω? ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΡΠΑΖΟΜΑΙ? ΟΧΙ ΜΙΛΑ! ΑΡΠΑΖΟΜΑΙ? ΓΙΑ ΔΕ ΜΙΛΑΣ, Ε? ΠΕΣ, ΠΕΣ , ΑΡΠΑΖΟΜΑΙ? :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: Πινακίδες γιά ... νταλίκες !!!

Δημοσίευσηαπό alexandros » 18 Οκτ 2005, 07:10

χα χα χα !! ωραίος !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Επόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες