Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τεχνικές οδήγησης

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 22 Νοέμ 2005, 10:03

Απο την αλλη βεβαια... το πουλας οπως ειναι... πας παιρνεις ενα ΚΤΜ 640, βαζεις ενα ζευγαρι Pirelli και τελειωνει η υποθεση!!!!! :lol:
Αστειευομαι, καλες βολτες, και παρατηρησε τη χρηση κανεις στο μηχανακι για να ξερεις τι λαστιχο θα ζητησεις.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό furious » 22 Νοέμ 2005, 16:15

leipsippos έγραψε:Κινα ε? Ειναι μεγαλο ταξιδι αν το κανεις ολο οδικως και απο οτι ξερω υπαρχουν προβληματα στην εισοδο των οχηματων στην συγκεκριμενη χωρα.
Παρολαυτα υπαρχει δρομος που σε βγαζει εκει, ασφαλτος (Κarakoram Highway λεγεται αν θυμαμαι καλα) , αν και ο χωματοδρομος δεν θα ειναι απιαστο ονειρο αν θες να ακολουθησεις ενναλακτικους προορισμους. Θα εισαι πολυ βαρυς παντως στο συνολο (μηχανη+αναβατης + εξοπλισμος) για κατι τετιοι οποτε θες αρκετη προπονηση και εξοικειωση με το μηχανακι.
Απο μηχανολογικα πως τα πας? Εχεις ξανακανει μεγαλο ταξιδι με μηχανη εκτος Ευρωπης?

Στον Superspy, οταν αγορασε την Africa, του δωσαν μαζι CD με ΟΛΕΣ τις φωτογραφιες που θα μπορουσε να θελει ποτε ο κατοχος μιας τετοιας μηχανης, απο τις περιπετειες και τα ραλλυ που εχει παρει μερος!!! :D :D :D


Γεια σου αδελφέ, όντως έχω διαβάσει για προβλήματα στα σύνορα με τη μηχανή, αλλά κάποιοι πέρασαν πολύ άνετα από το 2004 και μετά, γιατί λεν ότι τότε τα άνοιξαν τα σύνορα. Εγώ θα πάω το συντομότερο σε 1 - 1,5 χρόνο (κι αν όλα παν καλά... :wink:) και εν όψη των Ολυμπιακών που έχουν εκεί, ελπίζω να βελτιωθούν κι άλλο τα πράγματα.
Τον χωματόδρομο τον προτιμώ πάντα, οπότε σίγουρα θα τον βρίσκω συχνά μπροστά μου (ε, να μη δω και λίγο Ιμαλάια...). Θα είναι το πρώτο μου ταξίδι όχι μόνο εκτός Ευρώπης, αλλά και εκτός Ελλάδας με την μηχανή!!! Ξέρω δεν είναι ο καλύτερος τρόπος για να ξεκινήσω, αλλά Ευρώπη δεν έχω καμιά όρεξη να πάω τώρα.
Το μόνο θετικό είναι ότι τακτοποίησα κάπως τις μηχανολογικές μου γνώσεις. Πήγα σε ένα συνεργείο για να παρακολουθώ και να μου μάθουν 5 πράγματα. Μέχρι τώρα η Africa δεν έχει πάει σε άλλον μάστορα και της έχω κάνει γενικό service μόνος μου, δηλαδή εκτός απ' τα συνηθισμένα, ρύθμισα και βαλβίδες, άλλαξα τα ρουλεμάν τιμονιού κ.α.
Φυσικά, προπόνηση χρειάζομαι πάρα πολύ και εκεί έχω ρίξει όλες μου τις προσπάθειες.

Εσύ πήγες και τους ξέρεις τόσο καλά τους δρόμους στην Κίνα;;;
furious
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Δεκ 2003, 02:30

Δημοσίευσηαπό ZooMan » 22 Νοέμ 2005, 17:12

leipsippos έγραψε:
Το θεμα ειναι τι ειδους "χωμα" θες να κανεις? Ταξιδιωτικο? οπως ο Furious Κινα, Αφρικη κτλ? Αγωνες? Βολτουλες? Πας απο χωματοδρομο καθε μερα στη δουλεια?
Οσο για την αναρτηση θα σου πουν τα παιδια γιατι ξερουν καλυτερα. Παντως το λαστιχο και μονο, σιγουρα θα βελτιωσει σημαντικα την συμπεριφορα της μηχανης στο χωμα.

Η χρήση που κάνω ειναι στο δρόμο αλλα το σαβατοκύριακο γουστάρω να πάω και πιο εξω σε κανα χωριό...
μάλλον έχεις δίκιο τα λάστιχα δεν είναι οχι μόνο για χώμα αλλά ούτε για τη σκόνη!! μόλις μπεις στο χώμα κάνεις και τη προσευχή σου !

Το πρόβλημα μου τώρα είναι τι ελαστικό να βάλω αφου θέλω και τα δύο με περισότερη προτίμηση στην άσφαλτο (στο χώμα μόνο για καμια βόλτα και όχι συχνα, 1 την εβδομάδα και αν... )

Όσο για την ανάρτηση μπροστά, μήπως θέλει πιο σκληρά ελατήρια?

καλά το ΚΤΜ 640 έχει μεγάλη διαφορά? εχουν 30 κιλά διαφορά και περίπου 4 ίππους
Άβαταρ μέλους
ZooMan
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005, 02:16
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό sacram » 22 Νοέμ 2005, 20:45

ZooMan έγραψε:

μάλλον έχεις δίκιο τα λάστιχα δεν είναι οχι μόνο για χώμα αλλά ούτε για τη σκόνη!! μόλις μπεις στο χώμα κάνεις και τη προσευχή σου !

Το πρόβλημα μου τώρα είναι τι ελαστικό να βάλω αφου θέλω και τα δύο με περισότερη προτίμηση στην άσφαλτο (στο χώμα μόνο για καμια βόλτα και όχι συχνα, 1 την εβδομάδα και αν... )



ίσως τα mhchelen T63 να σου κάνουν... :wink:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

αλλαξαμε θεμα!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 23 Νοέμ 2005, 10:17

Επειδη το παρακαναμε με τα λαστιχα και το θεμα εινaι Τεχνικες Οδηγησης για περισσοτερη "ιντριγκα" και διαξιφισμο παραπεμπω στο γνωστο thread:

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-373.html
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 23 Νοέμ 2005, 10:41

ZooMan έγραψε:Το πρόβλημα μου τώρα είναι τι ελαστικό να βάλω αφου θέλω και τα δύο με περισότερη προτίμηση στην άσφαλτο (στο χώμα μόνο για καμια βόλτα και όχι συχνα, 1 την εβδομάδα και αν... )

Όσο για την ανάρτηση μπροστά, μήπως θέλει πιο σκληρά ελατήρια?

καλά το ΚΤΜ 640 έχει μεγάλη διαφορά? εχουν 30 κιλά διαφορά και περίπου 4 ίππους


Για τα λαστιχα κοιτα στο προηγουμενο ποστ μου, ειναι πολυ επεξηγηματικο. Για αρχη κανε κατι απλο, παρε τα ΜΤ21 (η κατι φτηνο χωρις πολλα εξοδα πουνα καλυπτει το χωμα εννοω), δες πως πας και αν σου αρεσει το χωματνο στυλ, προχωρα.

Μην αλλαξεις μονο ελατηρια, το σωστο ειναι πιστευω να αλλαξεις ΟΛΗ την αναρτηση (εμπρος & πισω), μια και καλη και να βαλεις κατι σωστο, οχι ακριβο αναγκαστικα.

Τι διαφορα? το ΧΤ660 με το ΚΤΜ 640? :lol: :lol: :lol: :lol:

Οι αριθμοι (αλογα, βαρος, ροπες, καταναλωση) σε αυτη την περιπτωση ειναι μονοπλευρη και αποσπασματικη, βεβιασμενη συναρτηση δεδομενων για την εξαγωγη προχειρων αποτελεσματων και αναληθων συμπερασματων. Η εξισωση θα επρεπε να περιλαμβανει 120 νουμερα και 1 παραμετρο η οποια δυστυχως δεν μετραται καπως με αντικειμενικο αριθμητικο δεικτη. Οταν καβαλησεις ενα ΚΤΜ και βαλεις μπροστα θα καταλαβεις ποια παραμετρο εννοω!! :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 23 Νοέμ 2005, 11:19

Οσο για την Κινα ανοιξα θεμα στο Παμε Εξω και οποιος θελει ρωταει/απανταει!

http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... pic&t=3059
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 32 επισκέπτες