Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΙΧΡΟΝΟ

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΙΧΡΟΝΟ

Δημοσίευσηαπό tomkerkira » 27 Φεβ 2006, 22:24

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΓΙΑ ΧΩΜΑ.
ΕΧΩ ΕΝΑ ΔΟΥΚΑ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΜΗ ΜΕΤΑΚΥΝΗΣΗ ΚΑΙ ΣΒΕΛΤΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΟΠΟΥ ΜΕΝΩ.
ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΔΙΧΡΟΝΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΕ ΧΩΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΧΤ.
ΚΟΙΤΑΖΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΙΧΡΟΝΑ ΛΟΓΟ ΚΟΣΤΟΥΣ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.
ΤΩΡΑ ΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΑΙ ΚΑΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟΙ.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ 125 Η 250??? ΑΚΟΥΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΤΟ 125 ΘΕΛΕΙ ΤΣΙΤΑ ΓΚΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΘΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΟΣ ΕΝΑ 250 ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ???
ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΗΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΩ ΓΙΑ ΕΝΤΟΥΡΟ Η ΓΙΑ ΜΧ?
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΗ ΧΡΗΣΗ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΒΟΛΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ. ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΜΕΝΟΣ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΒΟΗΘΕΙΑ....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Άβαταρ μέλους
tomkerkira
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 22 Φεβ 2006, 11:14
Τοποθεσία: kerkira

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 28 Φεβ 2006, 15:48

KTM 250 apo 2004 kai meta
Isixo xoris ksespasmata kai poly aksiopisto.
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 28 Φεβ 2006, 17:01

Πάρε ΚΤΜ 250 EXC και θα το ευχαριστηθείς.Σαν τετράχρονο είναι. :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό panosktm » 28 Φεβ 2006, 20:34

επεισης πολυ καλο ειναι και το ktm exc 200!συνδιαζει το 125 με το 250 με αρκετη ροπη και δυναμη.
αν οπως λες εισαι και λιγο αρχαριος θα σε βοηθησει πολυ.
το 250 πολυ δυνατο και θα σε κουρασει και το 125 πρεπει να το οδηγεις στα κοκκινα για να καταλαβεις δυναμη.το 200 ειναι η χρυση τομη.
Υ.Γ. μην παρεις Μ.Χ αν δεν πας πιστα γιατι θα σε κουρασουν οι σκληρες αναρτησεις και οι κοντες ταχυτητες.
σπαει πολυ γρηγορα.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό markd » 28 Φεβ 2006, 22:51

Αμάν με αυτά τα ΚΤΜ!!!
Πάρε ρε φίλε κανένα ιαπωνέζικο για να έχεις ύσηχο το κεφάλι σου!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό panosktm » 28 Φεβ 2006, 23:39

markd έγραψε:Αμάν με αυτά τα ΚΤΜ!!!
Πάρε ρε φίλε κανένα ιαπωνέζικο για να έχεις ύσηχο το κεφάλι σου!!!

εχεις και λιγο δικιο εδω που τα λεμε.εγω πληρωνω 100 ευρω για απλο
σερβις λαδια φιλτρα και ρυθμισμα βαλβιδες.και μετα μου λετε οτι η jeep ειναι ακριβη! :P :P :P
ομως τα γιαπωνεζικα εχουν μεινει πισω σε διχρονα enduro.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό tomkerkira » 01 Μαρ 2006, 00:19

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ...
ΑΝ ΠΑΡΩ ΕΝΤΟΥΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ???
ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΕΣΑ ΣΕ ΥΖ-ΕΧC-CR KAI TO ΑΝΤΙΣΤΙΧΟ ΚΑΒΑΣΑΚΙ?? Η ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ???
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΟ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΙΨΩ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ.
ΜΕ 3000 ΕΥΡΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟ???
Άβαταρ μέλους
tomkerkira
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 22 Φεβ 2006, 11:14
Τοποθεσία: kerkira

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 01 Μαρ 2006, 11:33

Η διαφορά μεταξύ CR,YZ,KX,RM με αντίστοιχα εντούρο μηχανάκια είναι πολύ αισθητή. Δεν υπάρχει νόημα στο να στίψεις ένα μηχανάκι αλλά να κάνεις το χαβαλέ σου όσο πιο ανώδυνα και οικονομικά μπορείς. Καλύτερα να βάλεις καμμια δόση να πάρεις νεα καινούριο παρά να δώσεις 3000 ζεστά και να θές και άλλα 1000 να το ετοιμάσεις. Σημασία έχει να δοκιμάσεις διάφορα μηχανάκια ποθ μπορείς στο βουνό και να αποφασίσεις τελικά πιο σου ταιριάζει.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό ullyses » 19 Μαρ 2006, 20:40

...tom

είμαι και εγώ περίπου στην ίδια κατάσταση με εσένα....έχω το XT και έχω πάει 3-4 φορές χώμα και τώρα θέλω μηχανή μόνο για χώμα...
δίχρονο κατέληξα να θέλω (λόγω κόστους συντήρησης κυρίως) και το σκεπτικό το οποίο άκουσα από ένα γνωστό μου φάνηκε πολύ λογικό και ίσως σε βοηθήσει να πάρεις μια απόφαση και εσύ....

το λεπόν...μιας και θα είναι πρώτη μηχανή στο χώμα και δεν ξέρεις τις διαφορές που παίζουν από μηχανή με μηχανή...ξεκίνα με κάτι φτηνό που να μπορείς να το πουλήσεις εύκολα όταν θελήσεις κάτι διαφορετικό, με χαμηλό κόστος ανταλλακτικών, επισκευών κλπ...και να κάνει κάποια βασικά πράγματα στο χώμα...βρε αδερφέ επαγγελματίας δεν είσαι να θες το κορυφαίο :wink:

έτσι κατέληξα να σκέφτομαι κάτι με κόστος 1000-2000€ max και να είναι σε καλή κατάσταση...ακόμα ψάχνομαι αλλά ψιλο έχω καταλήξει σε WR200 & DT200WR στάνταρ παίζουν κι άλλα μηχανάκια όμως γι αυτό ψάξε και ρώτα .... ελπίζω να σε βοήθησα ! :wink:
ullyses
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 29 Μαρ 2005, 13:15
Τοποθεσία: στον δρόμο για την.....Ιθάκη


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες