Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΛΑΣΤΙΚΑ ..... ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΡΗΣΕΙΣ...... ENDURO!

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Στο κοινόβιο, στο κοινόβιο !

Δημοσίευσηαπό geco » 08 Αύγ 2005, 16:51

Μανία καταδίωξης
μου φαίνεται πως έχεις,
όλοι σε κοροϊδεύουνε
και άλλο δεν αντέχεις !

Αφού εδώ ζορίζεσαι,
πρέπει να πας στα ξένα,
που είναι όλα πιό καλά
κι όλα "παραδεισένια" !

Εκεί δε λένε ψέματα,
δεν κλέβουνε στο ζύγι,
τα πάντα είναι πιό φτηνά,
και οι "κακοί" ολίγοι !

Πρόσθεση γιά αφαίρεση
δεν βρίσκω άλλη λύση,
να φέρουμε έναν τιμωρό
τους "σκάρτους" να ... μαυρίσει!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Βρε ουστ που θα πάω στα ξένα !!!!

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 08 Αύγ 2005, 16:57

Αλλά τα λαμόγια θα τα κράζω ...
Όσο για τους τιμωρούς περίμενε μέχρι να βγει η Παπαρήγα με το ταγάρι ...

:P Τι να σου πω παραπάνω είσαι και μεγάλος άνθρωπος και δεν θέλω να σε συγχύζω ... :P
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Βρε ουστ που θα πάω στα ξένα !!!!

Δημοσίευσηαπό ayrton » 09 Αύγ 2005, 07:41

Πηρα το ΚΤΜ 625 με Pirelli MT21.
Τα λάστιχα στην άσφαλτο είναι σχεδον χάρος.
Ειδικα αν δουν νερό πέφτουν πριν τα πατήσεις.
Με πολύ προσεκτική οδήγηση χωρίς να τα σπινιαρω( με το στρώσιμο μέσα) και μόνο 200 χλμ στο χώμα απλες βολτουλες το πίσω αντεξε 2500 χλμ μέχρι να γίνει slick.
Εβαλα Michelin T63 πίσω το έτρεξα στο Σκληροπυρινικον και έχω φτάσει στα 5000 και είναι ακόμα στην θέση του ανέπαφο. Πιστεύω οτι το συγκεκριμένο λάστιχο είναι φτιαγμένο για την Ελληνική άσφαλτο.Το ξέρω και απο παλια σε άλλα μηχανάκια αλλά και απο φίλους οπού το εμπιστεύονται χρόνια τώρα. Στο χώμα δεν είναι τέλειο αλλα δεν είναι και χάλια.
Στην άσφαλτο το γέρνεις όσο αντέχεις και δεν μασάει.Δεν γίνεται τετράγωνο μόλις λιώσει λίγο, και συμπεριφέρεται το ίδιο μέχρι τέλους.
Κανει βέβαια πολύ φασαρία άλλα ποιός την ακούει.
Αφησα το ΜΤ 21 εμπρός αφου είναι καλό παντου εκτός απο το βρεγμένο όπου θέλει να έχεις λίγο το νού σου και να μην υπερβάλεις.Στο χώμα έχει αρκετά καλό τιμόνι σε αφήνει να το εμπιστευτείς. Ισως όχι όσο ένα Michelin m21.Αποτέλεσμα μαλλον Τ63 για πίσω και ΜΤ21 εμπρός και κάνοντας και λίγους συμβιβασμούς τα κάνεις όλα ευχάριστα.Μην ξεχνάμε οτι το 625 κάνει και χρήση παπιού κάθε μέρα στην πόλη.
Δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω και εμπρός Michelin T63 στην επόμενη αλλαγη μιας και ερχεται χειμώνας και θα κυκλοφοράω σε βρεγμένη άσφαλτο ή να ξαναβάλω ΜΤ21 για να έχω τιμόνι στο χώμα όποτε.
Εσείς τι λέτε??

P.S . Geco σου κόλλησε για τα καλά η στιχοπλοκία και απαντάς παντου με στιχάκια βλέπω.Μην αναλώνεσε εδώ και εκεί και χάνει τα διαμαντάκια σου το σχετικό thread!!! μοτο και ποίηση.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Βρε ουστ που θα πάω στα ξένα !!!!

Δημοσίευσηαπό sacram » 09 Αύγ 2005, 11:16

[quote="ayrton"].Μην ξεχνάμε οτι το 625 κάνει και χρήση παπιού κάθε μέρα στην πόλη.
Δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω και εμπρός Michelin T63 στην επόμενη αλλαγη μιας και ερχεται χειμώνας και θα κυκλοφοράω σε βρεγμένη άσφαλτο ή να ξαναβάλω ΜΤ21 για να έχω τιμόνι στο χώμα όποτε.
Εσείς τι λέτε??




Aν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις το 625 για μοτο πόλης :?: , πιστεύω οτι επιβάλετε να βάλεις τουλαχιστων Τ63 στο μπροστινό γιατί δυστυχώς όλοι γνωρίζουμε οτι τα φρένα πανικού στην αθήνα ειναι τόσο συχνά όσο και οι λακούβες της. !!!

Αλήθεια, τα BAJA τι λένε στην άσφαλτο ?
Πάντως εγώ ψήθηκα για την εισαγωγή που πρότεινε ο φίλος ΑΧΑΡΟΣ
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Βρε ουστ που θα πάω στα ξένα !!!!

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 09 Αύγ 2005, 11:18

sacram έγραψε:Αλήθεια, τα BAJA τι λένε στην άσφαλτο ?

Βγήκε ο Χάρος παγανιά Γιάννη ... Ειδικά σε βρεγμένο ...
Στο χώμα βέβαια ...
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Δημοσίευσηαπό avatar » 11 Αύγ 2005, 13:32

Εγώ πάντως από τότε που έβαλα ΜΤ-21 δεν τα αλλάζω με τίποτα ... πόλη, βουνό, ταξίδι ... και δεν φθείρονται και τόσο γρήγορα
KTM Adventure 640
KTM EXC 250
Sponcored by Χρέπια.gr
Άβαταρ μέλους
avatar
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 11:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Αύγ 2005, 18:18

avatar έγραψε:Εγώ πάντως από τότε που έβαλα ΜΤ-21 δεν τα αλλάζω με τίποτα ... πόλη, βουνό, ταξίδι ... και δεν φθείρονται και τόσο γρήγορα


Για όλα και .... για τίποτα........ κάτι αντίστοιχο με τα GoodYear All Wheather..... Μόνο η τιμή του είναι εντάξει.... αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.....

ΜΑΠΑ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ.... :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό sacram » 19 Σεπ 2005, 17:16

Μία μέρα πριν τον αγώνα στην Εύβοια(Ψαχνά) έβγαλα από το tt600r τα MICHELIN T63 και έβαλα PIRELLI MT21. Αποτέλεσμα: ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!! Σε λάσπες, σε στρίψιμο και γενικά για enduro χρήση αρκετές φορές καλύτερο από το T63. Βέβαια στην άσφαλτο..

Τέλος πάντων για τα λεφτά του νομίζω οτι είναι super.
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 21 Σεπ 2005, 09:40

O Superspy εχει λογους προφανεστατους να εκθειαζει τα Baja αφου τα χαρακτηριστικα τους ειναι αψογα για Ελλαδα. Εξαλλου η Michelin tτα δινει και για λασπη. Ενω τα Desert εχουν περισσοτερο στγνο προορισμο, οπως αναφερει το ονομα τους, κια εχουν αντοχη σε αμμο και πετρα περισσοτερο. Και επειδη η Μαυριτανια ΔΕΝ ηρθε ακομα στην Ελλαδα λογικο ειναι τα πρωτα να ειναι πολυ καλα στο ελληνικο εδαφος.

Τα χαρακτηριστικα των ελαστικων βρισκονται εδω για οσους θελεουν να δουν ιδιοις ομασοι το "φακελο" τους:

http://two-wheels.michelin.com/2w/front ... 23&lang=EN
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό finrond » 28 Σεπ 2005, 03:08

Να ρωτήσω κάτι. Καταρχάς έχω XR250 και το χρησιμοποιώ ως καθημερινό και ως enduro, με έμφαση στα μονοπάτια και τα σκαρφαλωτήρια, όχι όμως σε extreme καταστάσεις.

Είχα σκοπό να πάρω τα Pirelli MT21 για χρήση ON-OFF (περιλαμβάνεται η καθημερινή μετακίνηση) και επιπλέον ένα ζευγάρι competition enduro λάστιχα για τις πιο "πολεμικές" εβδομάδες, χωρίς να έχω αποφασίσει ακόμα για το ποιά θα είναι αυτά. Αυτή την στιγμή έχω τα Michelin Τ63, τα οποία είναι αρκετά καλά για all-around χρήση και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις στο χώμα. Το μόνο παράπονο είναι ότι μου φάνηκε ότι ξεράθηκαν γρήγορα, αλλά δεν έχω και πολύ εμπειρία για να κρίνω αντικειμενικά.

Με αυτά που διαβάζω για τα Pirelli MT21, αλλάζω γνώμη. Οπότε αν πάω στην επιλογή δύο ελαστικών, τότε για ON-OFF ίσως να ξαναπάρω Michelin T63. Βλέποντας όμως τα Baja στο site της Michelin, σκέφτομαι μήπως να πάρω μόνο αυτά και να αφήσω τις πατέντες με τα βάλε-βγάλε δύο ελαστικών. Αφού η Michelin τα χαρακτηρίζει ως "Road Legal" θεωρώ ότι δεν θα έχω παράπονο στην ασφάλτινη μετακίνησή μου, πηγαίνοντας πάντα προσεκτικά εννοείται. Ωστόσο, θα ήθελα την γνώμη κάποιου που τα έχει δοκιμάσει όσο αφορά την enduro χρήση τους. Δεν περιμένω να είναι τέλεια στο χώμα, αλλά θα είναι σχετικά καλά για την χωμάτινη χρήση που περιέγραψα ότι κάνω στο μηχανάκι μου; Ή μήπως να ξαναεπιστρέψω στην λύση δύο ελαστικών;
Άβαταρ μέλους
finrond
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 03 Ιαν 2005, 15:34

Δημοσίευσηαπό cuspid » 28 Σεπ 2005, 09:43

finrond έγραψε:Να ρωτήσω κάτι. Καταρχάς έχω XR250 και το χρησιμοποιώ ως καθημερινό και ως enduro, με έμφαση στα μονοπάτια και τα σκαρφαλωτήρια, όχι όμως σε extreme καταστάσεις.

Είχα σκοπό να πάρω τα Pirelli MT21 για χρήση ON-OFF (περιλαμβάνεται η καθημερινή μετακίνηση) και επιπλέον ένα ζευγάρι competition enduro λάστιχα για τις πιο "πολεμικές" εβδομάδες, χωρίς να έχω αποφασίσει ακόμα για το ποιά θα είναι αυτά. Αυτή την στιγμή έχω τα Michelin Τ63, τα οποία είναι αρκετά καλά για all-around χρήση και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις στο χώμα. Το μόνο παράπονο είναι ότι μου φάνηκε ότι ξεράθηκαν γρήγορα, αλλά δεν έχω και πολύ εμπειρία για να κρίνω αντικειμενικά.

Με αυτά που διαβάζω για τα Pirelli MT21, αλλάζω γνώμη. Οπότε αν πάω στην επιλογή δύο ελαστικών, τότε για ON-OFF ίσως να ξαναπάρω Michelin T63. Βλέποντας όμως τα Baja στο site της Michelin, σκέφτομαι μήπως να πάρω μόνο αυτά και να αφήσω τις πατέντες με τα βάλε-βγάλε δύο ελαστικών. Αφού η Michelin τα χαρακτηρίζει ως "Road Legal" θεωρώ ότι δεν θα έχω παράπονο στην ασφάλτινη μετακίνησή μου, πηγαίνοντας πάντα προσεκτικά εννοείται. Ωστόσο, θα ήθελα την γνώμη κάποιου που τα έχει δοκιμάσει όσο αφορά την enduro χρήση τους. Δεν περιμένω να είναι τέλεια στο χώμα, αλλά θα είναι σχετικά καλά για την χωμάτινη χρήση που περιέγραψα ότι κάνω στο μηχανάκι μου; Ή μήπως να ξαναεπιστρέψω στην λύση δύο ελαστικών;


Αγαπητέ Finrond το τι λάστιχα θα βάλεις εξαρτάται από δύο παράγοντες:
Τι χρήση θα τους κάνεις και πόσα ευρόπουλα θέλεις να διαθέσεις.
Τι εννοείς "καθημερινή μετακίνηση"? Αν εννοείς σπίτι - δουλειά (λίγα χιλιόμετρα) σε καλύπτουν και τα baja και τα ΜΤ21 (με ΠΟΛΥ προσοχή στην βρεγμένη άσφαλτο). Αν εννοείς πολλά χιλιόμετρα μέσα στο κέντρο της πόλης, εγώ θα έβαζα Τ63 (η προσωπική μας ασφάλεια είναι πάνω από όλα).
Στην άσφαλτο πάντως μην διανοηθείς, αυτά που κάνεις με τα Τ63, να τα κάνεις είτε με τα ΜΤ21, είτε με τα baja.
Στο χώμα από την άλλη τα baja είναι λάστιχα αναφοράς ενώ τα ΜΤ21 ξεπερασμένα πια. Βέβαια η τιμή αγοράς των ΜΤ21 και Τ63 είναι η μισή σχεδόν από των baja .
Σε μπέρδεψα ή όχι ακόμα........
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό finrond » 02 Οκτ 2005, 22:41

Δεν με μπέρδεψες καθόλου. Απενατίας με βοήθησες. Εννοείται ότι για καθημερινή χρήση πάω για τα Τ63. Για χωματερά τώρα, μου προτείναν σε ένα μαγαζί τα Pirelli ΜΤ31. Είναι motocross λάστιχα για όλα τα τεραίν. Εγώ βέβαια τα θέλω για χρήση enduro, όπως αυτή που περιέγραψα στο παραπάνω post. Η τιμή είναι αρκετά δελεαστική, αφού μου τα δίνουν λίγο πιο φθηνά από τα T63 που θεωρούνται φθηνά. Καμιά συμβουλή;
Άβαταρ μέλους
finrond
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 03 Ιαν 2005, 15:34

Δημοσίευσηαπό cuspid » 03 Οκτ 2005, 08:13

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τα ΜΤ31. Δεν τα έχω δοκιμάσει. Η χαμηλή τιμή τους όμως είναι "ύποπτη".
Μήπως είναι καμιά "μούφα"?
Ας μας απαντήσει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει.
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

μπλέξιμο...Οσο χανει σε άσφαλτο κερδίζει σε χώμα

Δημοσίευσηαπό sacram » 03 Οκτ 2005, 14:27

finrond έγραψε:Δεν με μπέρδεψες καθόλου. Απενατίας με βοήθησες. Εννοείται ότι για καθημερινή χρήση πάω για τα Τ63. Για χωματερά τώρα, μου προτείναν σε ένα μαγαζί τα Pirelli ΜΤ31. Είναι motocross λάστιχα για όλα τα τεραίν. Εγώ βέβαια τα θέλω για χρήση enduro, όπως αυτή που περιέγραψα στο παραπάνω post. Η τιμή είναι αρκετά δελεαστική, αφού μου τα δίνουν λίγο πιο φθηνά από τα T63 που θεωρούνται φθηνά. Καμιά συμβουλή;


φιλε finrond
δεν έχω δοκιμάσει ποτέ mοτοcrossάδικο λάστιχο, αλλά η λογική μου λέει οτι θα χαλάνε γρήγορα(με τη χρήση που αναφέρεις) και οτι δεν θα είναι καταλληλότερα για enduro χρήση,απο ένα enduro λάστιχο!
Τι να σου πω?? τα mt21 είναι σίγουρα καλύτερα απο τα Τ63 για βουνό. Τα Βaja σίγουρα θα είναι καλύτερα, μιας το επιβεβαιώνουν αρκετά εμπειροι οδηγοι, αλλά από φράγκα....ρώτα την τσέπη σου
Οταν τελικά αποφασίσεις, απλά στην άσφαλτο να μεταφέρεσαι και όχι να το κάνεις ειδική!!! (και στα νερά <κυρία>).
Οσο χανει σε άσφαλτο κερδίζει σε χώμα
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

MIpws TA kSerete?

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 19 Οκτ 2005, 09:19

Mhpws kserei kaneis ta MITAS ti lene? eida ena 640 Adv. me pisw xwmatino autis tis markas.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες