Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

newbie

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

newbie

Δημοσίευσηαπό motormount » 14 Μαρ 2006, 19:13

Χαιρετώ τα ψηλά φτερά!
Εδώ και δυό χρονάκια,και μετά την έλευση του 2ου τέκνου,άφησα τις εθνικές και τα στροφιλίκια και ψώνισα ένα TT600RE με το σκεπτικό ''κάνουμε τη δουλειά μας εντός,πάμε και κάνα χώμα άμα κάτσει''
Πήγα 2-3 φορές στα βασιλικά και τα πέριξ-που τά'ξερα κι'απo το ποδήλατο-
έφαγα και μια τουμπάρα στην αντιπυρική-που δεν είχα φάει ποτέ με το ποδήλατο-μακάρι νά'χα χρόνο να πήγαινα συχνότερα!
Το θέμα είναι πως θέλω να κάνω κάνα trail ride,αλλά μια και δεν με κόβω να βγάζω trail αττικής(δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ roadbook για να καταλάβετε),μήπως παίζει καμιά πιο ''light'' διοργάνωση για να μπω στο νόημα;-
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Άβαταρ μέλους
motormount
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 18:27

Re: newbie

Δημοσίευσηαπό markd » 14 Μαρ 2006, 19:29

motormount έγραψε:Χαιρετώ τα ψηλά φτερά!
Εδώ και δυό χρονάκια,και μετά την έλευση του 2ου τέκνου,άφησα τις εθνικές και τα στροφιλίκια και ψώνισα ένα TT600RE με το σκεπτικό ''κάνουμε τη δουλειά μας εντός,πάμε και κάνα χώμα άμα κάτσει''
Πήγα 2-3 φορές στα βασιλικά και τα πέριξ-που τά'ξερα κι'απo το ποδήλατο-
έφαγα και μια τουμπάρα στην αντιπυρική-που δεν είχα φάει ποτέ με το ποδήλατο-μακάρι νά'χα χρόνο να πήγαινα συχνότερα!
Το θέμα είναι πως θέλω να κάνω κάνα trail ride,αλλά μια και δεν με κόβω να βγάζω trail αττικής(δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ roadbook για να καταλάβετε),μήπως παίζει καμιά πιο ''light'' διοργάνωση για να μπω στο νόημα;-
Ευχαριστώ προκαταβολικά!


Από ότι τους κόβω φέτος (τον τρελογιατρό και τον παλιοκατάσκοπο) θα μας βγάλουν το λάδι φέτος, άρα το Αττικό θα είναι μάλλον το πιό light :P :razz: :lol: :razz: :P
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό motormount » 14 Μαρ 2006, 20:50

Για να είμαι ειλικρινής,βάσει της περιγραφής της αρχικής σελίδας το συγκεκριμένο event,που λέμε και στα ελληνικά,δεν ανταποκρίνεται σ'αυτό που έχω στο νου μου ως light :(
Καλές βόλτες,και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :D
Άβαταρ μέλους
motormount
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 18:27

Δημοσίευσηαπό markd » 14 Μαρ 2006, 22:10

motormount έγραψε:Για να είμαι ειλικρινής,βάσει της περιγραφής της αρχικής σελίδας το συγκεκριμένο event,που λέμε και στα ελληνικά,δεν ανταποκρίνεται σ'αυτό που έχω στο νου μου ως light :(
Καλές βόλτες,και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :D


Μην σε πάρω και στον λαιμό μου!!!
Μπορείς να κάνεις τους αγώνες και σε ρυθμό βόλτας!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Μαρ 2006, 09:53

Ο σουπερσπαϋ ειχε πει πως θα ανακοινωνει τον βαθμο δυσκολιας για καθε αγωνα. Το ρουμελης π.χ θα εχει μεγαλο αλλα δεν ειναι και το Ντακαρ, οσοσν αφορα στα υπολοιπα δεν ειναι τρομεροι αγωνες, μην το αφησεις γιατι σε βλεπω απογοητευτηκες καπως. Δεν ειμαστε ολοι εδω μεσα με μεταπτυχιακα στο χωμα και διδακτορικο στην λασπη.

Μπορεις να τρεξεις και ενα αγωνα σε ρυθμο βολτας, οπως λεει ο markd. δλδ:Βγαζεις το χαρτακι απο την ζελατινα (ροουντ μπουκ δεν χρειαζεται αν δεν πας για θεσεις),διαγραφεις την τουλιπα, σημειωνεις χιλιομετρα, βλεπεις τους αλλους που φευγουν τεζα διπλα σου (μετα απο 3 λεπτα τους ξαναβλεπεις να ερχονται απο την αλλη πλευρα παλι τεζα γιατι χαθηκαν) και ριχνεις γελιο. Καμια φορα χανεσαι και εσυ και γελας ακομα πιο πολυ , ειδικα αν δεν μπορεις να βρεις τον δρομο!!! Οπως και να εχει περνας μεσα απο ρεματιες, χαντακια , χωραφια, χωματοδρομους, κοτετσια (το εχω κανει αυτο με το Ντισκο!) χωριουδακια, παραλιες και γενικα βρισκεσαι σε μερη που δεν θα βρισκοσουν για αλλο λογο, εχει πολυ πλακα.

(+ εχεις και ιστοριες να λες στους κολλητους που εχουν παντοφλιασει και η μονη βολτα ειναι μεχρι τα βλαχικα για παϊδακια και στα εγγονια σου, για μην νομισουν οτι ησουν και μουχλας στα νιατα σου!!)

Ενα σετ λαστιχα πρακτικα χρειαζεσαι και υπομονη κατα την διαρκεια του αγωνα για να καταλαβεις στην πραξη πως δουλευει το συστημα. Δεν εχει θεμα με μεγιστη ταχυτητα περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να μην χαθεις αν πηγαινεις με λιγα, παρα ταπα γκαζι.

Ελπιζω να σε επεισα οτι τουλαχιστον αξιζει να κοιτας που και που το σαιτ για καμια ανακοινωση. Γενικα και να μεινεις και να χαθεις θα σε βοηθησουν τα αλλα παιδια.

Αν χαθεις, ειδικοτερα, απλα ανοιξε το κινητο σου, εχουμε κατι κονε στην Vodafone, θα σε βρουμε οπου και να εισαι!!!!! 8) :D :D
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 15 Μαρ 2006, 11:09

Aν έχεις αντοχή στην πολύωρη οδήγηση μην το σκέφτεσαι καθόλου.Πάς χαλαρά και το ευχαριστιέσαι.Τώρα για το χάσιμο...αυτό είναι μέσα στο παιχνίδι και από την στιγμή που δεν πάς για θέση μπορεί να δείς και κανένα ποιό όμορφο μέρος εκτός διαδρομής. :D
Βάλε λαστιχάκι καινούργιο...και ΟΡΜΑ.
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό sacram » 15 Μαρ 2006, 11:10

εγώ νομίζω οτι πρέπει να πας να δεις πως είναι. Κ αν δεις τα σκούρα από άποψη δυσκολίας....αράζεις και θαυμάζεις την φύση ή βγαίνεις άσφαλτο και πηγαίνεις στον τερματισμό για frappeδια.
:wink: :wink: :wink:

(καλορίζικο το TT600RE, κ εγω έχω ένα TT600R, και στα Βασιλικά πάει και σε φλαταδουρες άριστο αλλα και στο σκληροπυρηνικό μια χαρά!!!! βρες χρόνο να εξοικειωθείς μαζί του και δεν θα έχεις πρόβλαμα στο μέλλον)

:P :P :P :P :P :P :hello1:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό motormount » 15 Μαρ 2006, 14:19

Τι να πω,ευχαριστώ για την ανταπόκριση,ελπίζω να τα πούμε στον τεχνικό έλεγχο :wink:
Άβαταρ μέλους
motormount
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 18:27

Δημοσίευσηαπό markd » 15 Μαρ 2006, 16:12

motormount έγραψε:Τι να πω,ευχαριστώ για την ανταπόκριση,ελπίζω να τα πούμε στον τεχνικό έλεγχο :wink:


Σε περιμένουμε!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό elpo » 16 Μαρ 2006, 23:48

Χαιρετισμούς και από έτερο ΤΤ600R. Σε ένδειξη συμπαράστασης στο sacram, τελειώνω τις φυσικοθεραπειες του προσφάτως σπασμένου αριστερού χεριου. Πέρισυ ειχα συμμετάσχει στο Αττικό και τερμάτισα μετα από ώρες με ένα transalp κι ένα africa! Περάσαμε μια χαρά και δε θυμάμαι να δυσκολεύτηκαμε ιδιαίτερα. Αξιζει η δοκιμη...
Άβαταρ μέλους
elpo
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Φεβ 2006, 08:37
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό sacram » 18 Μαρ 2006, 00:32

elpo έγραψε:Χαιρετισμούς και από έτερο ΤΤ600R. Σε ένδειξη συμπαράστασης στο sacram, τελειώνω τις φυσικοθεραπειες του προσφάτως σπασμένου αριστερού χεριου. Πέρισυ ειχα συμμετάσχει στο Αττικό και τερμάτισα μετα από ώρες με ένα transalp κι ένα africa! Περάσαμε μια χαρά και δε θυμάμαι να δυσκολεύτηκαμε ιδιαίτερα. Αξιζει η δοκιμη...



ωραία τώρα που τέλειωσα κ εγω τις φυσιοθεραπείες ελπίζω σε λίγο να τα πούμε σε τραιλ.... :o :o :o
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες