Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μεταχειρισμένο εταιρείας με λίγα χλμ - Συμβουλές

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Μεταχειρισμένο εταιρείας με λίγα χλμ - Συμβουλές

Δημοσίευσηαπό ullyses » 31 Μαρ 2006, 00:19

ας πούμε ότι ενδιαφέρομαι να πάρω ένα μεταχειρισμένο
(τετράχρονο 400άρι) από εταιρεία (όχι ιδιώτη) με λίγα χλμ.(600χλμ.) που είχε χρησιμοποιηθεί για 5-6 φορές έστω και σε trail ride !

Πολύ καλή τιμή. Τί κάνεις τότε ?

Εμπιστεύεσαι την εταιρεία που σου λέει ότι είναι σε άριστη κατάσταση - (μοντέλο 2006) και το παίρνεις χωρίς την στάνταρ εγγύηση.....?

ή

Λες σίγουρα το μηχανάκι έκανε τα πρώτα χλμ του σκισμένο, οπότε όχι καλά στρωμένο και αργά ή γρήγορα θα μου βγάλει ζημιά.... οπότε καλύτερα καινούργιο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αλλά την τσέπη σου κατά 2500 φορές πιο τρύπια (βραχυπρόθεσμα τουλάχιστον) ?

δυστυχώς επειδή δεν γνωρίζω πολλά από μηχανικής άποψης δεν ξέρω τις συνέπειες όταν το στρώσιμο δεν είναι όπως πρέπει (νομίζω μέχρι τα χίλια χλμ. πρέπει να είσαι χαλαρά εντελώς ? - πείτε γνώμες!)

Θα ήθελα να μάθω πέντε πράγματα πριν αποφασίσω γιατί λεφτάς δεν είμαι, δάνειο θα πάρω ε και δεν θέλω να κάτσει στραβή τώρα που θέλω να ξεκινήσω με μηχανή χώμα.... :wink:
ullyses
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 29 Μαρ 2005, 13:15
Τοποθεσία: στον δρόμο για την.....Ιθάκη

Μεταχειρισμένο εταιρείας με λίγα χλμ - Συμβουλές

Δημοσίευσηαπό markd » 31 Μαρ 2006, 06:12

Βάσει νόμου ακόμα και τα μεταχειρισμένα έχουν 1 χρόνο εγγύηση!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 31 Μαρ 2006, 10:25

Τσεκαρε το μηχανακι οσο περισσοτερο μπορεις εσυ ή και ενας μηχανικος γιατι συμβαινουν κι αυτα........
Φιλος πηρε DRZ400S απο τυπο με γνωστη εταιρεια φρενων που το ειχε για μικροδουλειες 01 μοντελο με 20000χιλ. Τα βαλαμε διπλα διπλα το μοτερ ακουγοταν μια χαρα κατι ψιλα ειχε μονο στα γυρω γυρω δε πειραζε ομως μια και το πηρε 2500ευρω.Το τσεκαραμε οσο μπορουσαμε 3 ατομα τα 2 με DRZ ολοι με γνωσεις γυρω απο μηχανες.Μολις το αγορασε αλλαξαμε κατευθειαν λαδια και ιδου surprize!!!!!Ο τυπος ο οποιος εμφανισθη με LAMBORGHINI ειχε ριξει χοντρα λαδια στο μηχανακι και δεν ακουγοταν οτι ειχε σπασει.Μολις μπηκαν τα καινουρια και αφου βρηκαμε στα παλια καταμαυρα λαδια γρεζια(ωχ ωχ) αρχισαν τα κλαπατσιμπανα.1200ευρω ζημια και σε παιδι που δεν του περισσευουν καθολου.Ντροπη του του καραγκιοζη που φυσικα μετα εκανε τη παλαβη.Γενικως μεγαλη προσοχη στα μεταχειρισμενα γιατι αν(δεν)σου κατσει τσουζει!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Δημοσίευσηαπό sacram » 02 Απρ 2006, 18:56

προσωπικά εγώ μία φορά έχω πάρει μότο απο κατάστημα,μεταχειρισμένο, και μου βγήκε μάπα.
Καλύτερα από ιδιώτη κατά την γνώμη μου. Βέβαια κ σε μαγαζιά παίζουν ευκαιρίες.
Πάντως το στρώσιμο είναι σημαντικό!!!

Οτι κ να αποφασίσεις να το δει πρώτα κάποιος μηχανικός.
ΚΑΛΕΣ ΧΩΜΑΤΟΒΟΛΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Δημοσίευσηαπό NTONTOS » 12 Απρ 2006, 17:11

Παιζουν καλες ευκαιρίες απο μαγαζια αλλα να σου δινουν και εγγυηση, ετσι ώστε αν σου βγει μάπα το μηχανακι το πουλας αλλα ειναι διαδικασίες που αν δεν βαριέσαι καλο ειναι να το επιχειρήσεις.Δηλαδη παιρνεις ενα μηχανακι με εγγυηση και αμα μετα απο καιρο βγει μάπα το φτιάχνεις απο την εγγύηση και το πουλας.εμένα αυτο μου εχουν προτινει να κάνω και το έχω δει σαν άξυπνη διαδικασία.....
Άβαταρ μέλους
NTONTOS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Απρ 2006, 18:43
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ-ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 41 επισκέπτες