Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ποδηλατικό SIGMA

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Δημοσίευσηαπό Berg » 18 Μάιος 2006, 09:21

pino έγραψε:Να πω κι εγώ....
Τα SIGMA είναι αυτό που λένε..ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΑ (το BC 1600 μηδενίζει ακαριαία με το πάτημα ενός κουμπιού και διορθώνει επίσης, ΑΛΛΑ ποτέ δεν γράφει σωστά).
Τα TRAILTECH είναι καλά για Enduro.
Τα μόνα που είναι RALLY είναι τα ΙΜΟ και ICO.
Τα δοκιμάσαμε ΟΛΑ και αποφασίσαμε πως τα ΙΜΟ & ICO είναι τα μόνα που κάνουν την δουλειά που θέλουμε.
Οι τιμές είναι ανάλογες της ποιότητας/αξιοπιστίας.


Σίμο θα διαφωνίσω ότι είναι τα μόνα. Το ψηφιακό όργανο που είχαν τα KTM και τα Husaverg μέχρι και το 2004 κάνει την ίδια δουλειά και κοστίζει λιγότερο. Έχει πολύ μεγαλύτερα νούμερα από το Trailtech. Το όργανο μαζί με τα control ελέγχου θα πρέπει να το παραγγείλει όποιος το θέλει γιατί δεν υπάρχει σε στόκ. Θα το βρείτε φθηνότερα στην Husaberg από ότι στην KTM. Λέτε να φταίει το χρώμα??
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Οδόμετρα !

Δημοσίευσηαπό geco » 18 Μάιος 2006, 09:41

Berg έγραψε:
pino έγραψε:Να πω κι εγώ....
Τα SIGMA είναι αυτό που λένε..ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΑ (το BC 1600 μηδενίζει ακαριαία με το πάτημα ενός κουμπιού και διορθώνει επίσης, ΑΛΛΑ ποτέ δεν γράφει σωστά).
Τα TRAILTECH είναι καλά για Enduro.
Τα μόνα που είναι RALLY είναι τα ΙΜΟ και ICO.
Τα δοκιμάσαμε ΟΛΑ και αποφασίσαμε πως τα ΙΜΟ & ICO είναι τα μόνα που κάνουν την δουλειά που θέλουμε.
Οι τιμές είναι ανάλογες της ποιότητας/αξιοπιστίας.


Σίμο θα διαφωνίσω ότι είναι τα μόνα. Το ψηφιακό όργανο που είχαν τα KTM και τα Husaverg μέχρι και το 2004 κάνει την ίδια δουλειά και κοστίζει λιγότερο. Έχει πολύ μεγαλύτερα νούμερα από το Trailtech. Το όργανο μαζί με τα control ελέγχου θα πρέπει να το παραγγείλει όποιος το θέλει γιατί δεν υπάρχει σε στόκ. Θα το βρείτε φθηνότερα στην Husaberg από ότι στην KTM. Λέτε να φταίει το χρώμα??


Θα συμφωνήσω ... διαφωνόντας και με τους δυό σας !

Πράγματι τα ΙΜΟ και ICO είναι τα μόνα που κάνουν γιά την χρήση που τα θέλουμε!

Όντως το όργανο της Husaberg είναι πολύ φτηνό και ολοκληρωμένο!
Με την διαφορά ότι δεν έχει δεύτερο δεκαδικό ψηφίο!

Υπερβολές;

Όχι ! Μετρώντας ανά 100μέτρα μπορείς να κάνεις λάθος αφού μέσα σε αυτήν την απόσταση μπορεί να υπάρχουν και ... 3 διασταυρώσεις!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Οδόμετρα !

Δημοσίευσηαπό pino » 18 Μάιος 2006, 09:48

Επίσης ΔΕΝ μπορείς να ρυθμίσεις την διάμετρο του τροχού πράγμα που το κάνει εντελώς ΑΧΡΗΣΤΟ!!!
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό T63 » 18 Μάιος 2006, 09:57

pino έγραψε:Να πω κι εγώ....
Τα SIGMA είναι αυτό που λένε..ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΑ (το BC 1600 μηδενίζει ακαριαία με το πάτημα ενός κουμπιού και διορθώνει επίσης, ΑΛΛΑ ποτέ δεν γράφει σωστά).
Τα TRAILTECH είναι καλά για Enduro.
Τα μόνα που είναι RALLY είναι τα ΙΜΟ και ICO.
Τα δοκιμάσαμε ΟΛΑ και αποφασίσαμε πως τα ΙΜΟ & ICO είναι τα μόνα που κάνουν την δουλειά που θέλουμε.
Οι τιμές είναι ανάλογες της ποιότητας/αξιοπιστίας.



Τι εννοείς με το ποτέ δεν γράφουν σωστα? :?: Εγώ είχα παλιότερα ένα σίγμα και όσον άφορά την πλοήγησή μου με χάρτη και χιλιομετρικές αποστάσεις, δεν είχα παρατηρήσει κάποια απόκλιση.Δεν έχω δοκιμάσει βεβαια ποτέ καποιο άλλο ή εστω να το δώ από κοντα οπότε δεν ξερω.
Άβαταρ μέλους
T63
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2005, 03:28

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 18 Μάιος 2006, 11:08

Eγώ έχω κοντέρ μαμά στο ΚΤΜ ,Trailtech Endurance,και Sigma ποδηλατικό.Η διαφορά μεταξύ τους φτάνει και τα 2 χιλιόμετρα στα 100km.
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Re: Οδόμετρα !

Δημοσίευσηαπό geco » 18 Μάιος 2006, 11:45

pino έγραψε:Επίσης ΔΕΝ μπορείς να ρυθμίσεις την διάμετρο του τροχού πράγμα που το κάνει εντελώς ΑΧΡΗΣΤΟ!!!


Aν μιλάς γιά το ΚΤΜ - Husa, μπορείς να ρυθμίσεις την ΠΕΡΙΜΕΤΡΟ του τροχού σε χιλιοστά!

Στο ICO ρυθμίζεται σε εκατοστά.

Γιά κάθε εκατοστό που αλλάζεις στην περίμετρο, έχεις διαφορά 4,5 μέτρα στο χιλιόμετρο!

Το σημαντικότερο πάντως είναι να "καλιμπράρεις" με την μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια το όργανο σύμφωνα με τις μετρήσεις του οργανωτή, γιά να χρειάζεσαι λιγότερες διορθώσεις.
Επίσης ανάλογα με την φθορά του ελαστικού αλλάζει η περίμετρος και θέλει νέα ρύθμιση (ή καινούργιο λάστιχο!).

Στην πράξη παντως το πολυτιμότερο χαρακτηριστικό των καλών οργάνων είναι η δυνατότητα προσθαφαίρεσης με το πάτημα ενός κουμπιού. Έτσι δεν μηδενίζεις σε κάθε "τουλίπα", απλά ακολουθείς τα ολικά χλμ και διορθώνεις μόνο όπου χρειάζεται!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: Οδόμετρα !

Δημοσίευσηαπό Berg » 18 Μάιος 2006, 13:18

pino έγραψε:Επίσης ΔΕΝ μπορείς να ρυθμίσεις την διάμετρο του τροχού πράγμα που το κάνει εντελώς ΑΧΡΗΣΤΟ!!!


Σίμο όπως γράφει και ο Geco αυτό μπορεί να γίνει. Υπάρχει κόλπο.

Επίσης μπορείς να έχεις δύο μερικούς χιλιομετρητές και να βγάζεις μέση ωριαία και για τους δύο. Και μηδενίζεις όποιον θέλεις όποτε θέλεις. Ρώτα τον Husky. Έχει γίνει ειδικός.

Και αφού είσαι συγκεντρωμένος στις ενδείξεις του οργάνου νάσου μια τρύπα! :lol: :lol:

Για αυτό λέω απλό και με μεγάλες ενδείξεις.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pino » 18 Μάιος 2006, 15:22

T63 έγραψε:Τι εννοείς με το ποτέ δεν γράφουν σωστα? :?: Εγώ είχα παλιότερα ένα σίγμα και όσον άφορά την πλοήγησή μου με χάρτη και χιλιομετρικές αποστάσεις, δεν είχα παρατηρήσει κάποια απόκλιση.Δεν έχω δοκιμάσει βεβαια ποτέ καποιο άλλο ή εστω να το δώ από κοντα οπότε δεν ξερω.


Μιλάω μόνο για το BC 1600 Sigma. Το πρόβλημά του είναι πως γράφει άλλα όταν επιταχύνεις γρήγορα, άλλα όταν επιταχύνεις αργά και άλλα όταν σταματάς και ξεκινάς. Στην τελευταία περίπτωση έγραφε 20μ περισσότερα στα 1000μ.
Αυτό το παρατήρησα στην καταγραφή της Ροδόπης 2004.
Το BC 700 και 1400 δεν έχουν αυτό το πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Re: Οδόμετρα !

Δημοσίευσηαπό pino » 18 Μάιος 2006, 15:23

geco έγραψε:
Aν μιλάς γιά το ΚΤΜ - Husa, μπορείς να ρυθμίσεις την ΠΕΡΙΜΕΤΡΟ του τροχού σε χιλιοστά!


Θα το πεις το μυστικό?????
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Re: Οδόμετρα !

Δημοσίευσηαπό ayrton » 18 Μάιος 2006, 15:50

βγαλε το μαυρο καλώδιο απο την φύσα του και εχεις 2 ενδειξεις παραπάνω και ρύμιση στην περίμετρο.

Οι παλιοί μαστόροι όταν έκαναν τα κόλπα τους και τα μυστικά τους ....έστελναν τον βοηθό για τσιγάρα!!!
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Οδόμετρα !

Δημοσίευσηαπό pino » 18 Μάιος 2006, 16:17

ayrton έγραψε:βγαλε το μαυρο καλώδιο απο την φύσα του και εχεις 2 ενδειξεις παραπάνω και ρύμιση στην περίμετρο.

Οι παλιοί μαστόροι όταν έκαναν τα κόλπα τους και τα μυστικά τους ....έστελναν τον βοηθό για τσιγάρα!!!


Μάστορα τι τσιγάρα να σου φέρω???? :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

R.T.F.M. !!!

Δημοσίευσηαπό geco » 18 Μάιος 2006, 16:58

Σίμο,

πριν αρχίσεις τα κόψε-ράψε, πες μου διεύθυνση να σου στείλω το manual !

Είναι η έκδοση που τα λέει ΟΛΑ (χωρίς περικοπές), γιατί μετά το "πνίξανε" επειδή θεωρείται παράνομο να κυκλοφορείς στο οδικό δίκτυο χωρίς ένδειξη ταχύτητας!

Πρόσεξε !!!

Το κόψιμο του καλωδίου δεν αφαιρεί ΚΑΜΙΑ από τις πολλές λειτουργίες του οργάνου. Απλά προσθέτει άλλες δύο που δεν εμφανίζουν όμως την ταχύτητα!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: R.T.F.M. !!!

Δημοσίευσηαπό Berg » 19 Μάιος 2006, 09:01

geco έγραψε:Σίμο,

πριν αρχίσεις τα κόψε-ράψε, πες μου διεύθυνση να σου στείλω το manual !

Είναι η έκδοση που τα λέει ΟΛΑ (χωρίς περικοπές), γιατί μετά το "πνίξανε" επειδή θεωρείται παράνομο να κυκλοφορείς στο οδικό δίκτυο χωρίς ένδειξη ταχύτητας!

Πρόσεξε !!!

Το κόψιμο του καλωδίου δεν αφαιρεί ΚΑΜΙΑ από τις πολλές λειτουργίες του οργάνου. Απλά προσθέτει άλλες δύο που δεν εμφανίζουν όμως την ταχύτητα!


Δηλαδή σε εμάς δεν θα το στείλεις??? :lol: :lol: :lol:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Κοίτα που έπεσε ... ζήτηση !!!

Δημοσίευσηαπό geco » 19 Μάιος 2006, 09:59

Πόσοι, και ποιοί είσαστε δηλαδή ρε Πάρι ;

Δεν είσαστε και στην ... Δράμα ! (Αν και η κατάστασή σας, είναι ... δράμα)

Όπως και νά 'ναι, "Αιτείτε και δοθείσεται υμίν"
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Κοίτα που έπεσε ... ζήτηση !!!

Δημοσίευσηαπό pino » 19 Μάιος 2006, 11:30

Θα ήμαστε στην Ρούμελη. Ο άμεσα ενδιαφερόμενος (simi) θα το παραλάβει ιδιοχείρως...
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 26 επισκέπτες