Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

WP ή κάτι άλλο?

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Shocks!

WP (Made in Netherlands)
3
43%
OHLINS (θυγάτρικη της yamaha,made in netherlands!)
3
43%
MARZOCHI (Τα ιτάλικα,στάνταρ των gas gas)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
SHOWA (japan!καλοοό!)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
KAYABA (the good ol jap')
1
14%
Kάτι άλλο...(εξωτικόν,άγνωστον,νέον)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 7

WP ή κάτι άλλο?

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 18 Οκτ 2006, 16:39

Είπα σε κάποιο άλλο forum που ασχολείτε με Δίχρονα, σε κάποιον πού έιχε gas gas Να προτιμήσει τα WP έναντι των OHLINS και αυτός άρχισε τα έχω ακούσει από ένα χ-φίλο ότι είναι μούφα κτλ όπως καταλαβένετε η μάχη άναψε και επειδή ο τυπάς είναι και καλά ο παλιός του forum, δεν τολμάει να μπει κανείς στην διαμάχη να πει την άποψη του(είτε γιατί είναι άσχετοι, δεκτόν) Θέλω Όμως σε αυτό το forum που είναι πιο σοβαρό σε θέματα χώματος να δοθεί μια σωστή εντύπωση για το όνομα WP καθώς και για την γνωστή αντιπροσωπεία eXTra Products, για την όποια αφέθηκε να εννοηθεί από άτομα άσχετα με τον χώρο(τις μοτοσικλέτας) και μέλη του δίχρονου forum ότι δεν είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τις!!! Επειδή οι προτιμήσεις σε θέματα after market (και όχι μόνο) ανταλλακτικών είναι προσωπικό θέμα θα ήθελα να μου πείτε τις δικές προτιμήσεις σας σε αμορτισέρ αλλα και γιατί τα προτιμάτε (και όχι μου έιπε ενας χ-φίλος κτλ) εάν βέβαια τα έχετε δοκιμάσει όλα και διαλέξατε κατόπιν ωρίμου σκέψεως! τα λινκ του δίχρονου φόρουμ είναι τα εξείς: http://www.2strokers.com/forum/viewtopi ... sc&start=0
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

WP ή κάτι άλλο?

Δημοσίευσηαπό KeLeYTiS » 18 Οκτ 2006, 23:01

Το διχρονο forum ειναι το 2strokers.com

Μεγαλη προσπαθεια για τοσο μικρη συμμετοχη

Οπως καταλαβαινετε δεν εχουμε μεγαλη ποικιλια σε μελη για αυτο καθε μελος,γνωμη,εμπειρια ειναι πολυτιμοτατη μπας και μαζευτουμε και σωσουμε τα ηδη λιγα διχρονα που κυκλοφορουν ...

Το ασχετοι δεν μου αρεσε

Ασχετος στον τομεα χωμα ναι το δηλωνω υπευθυνα για αυτο αλλωστε δεν ελαβα μερος και στο τοπικ μιας και δεν εχω ιδεα απο χωμα...

Τεσπα 2 χρονια κοντευουμε να κλεισουμε και εχω απογοητευτει απο τους ελληνες διχρονους ...

Η θα τσακωνονται μεταξυ τους , η θα φτιαχνουν κατι μαγικο το οποιο δεν θα μοιραζονται με κανεναν η χωρις να εχουν φτιαξει τιποτα ποτε το παιζουν Yamaha Europe ...

Βλεπω καποια ξενα forum (TDR,TZR,RD,Tyga,RGV250 ) και με πιανει το παραπονο ...
Άβαταρ μέλους
KeLeYTiS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006, 12:25

Re: WP ή κάτι άλλο?

Δημοσίευσηαπό doc » 19 Οκτ 2006, 01:37

Igor_Giganski_Antiatom έγραψε:...


Φίλε μου δεν είναι σωστή η ψηφοφορία που έθεσες...
Η κάθε εταιρία έχει και τα μοντέλα της!
Είναι σαν να ρωτάς
Renault, Peugeot ή Citroen κτλ.

Έχω δει μαμά αμορτισέρ της Showa που δουλεύουνε καλύτερα από WP και Ohlins. Πολλές επώνυμες εταιρίες έχουν καταγράψει πολλές ατυχίες αλλά και πολλά "αστέρια". WP, magnum, Paioli, Marzzochi κτλ.
Υπάρχουν κάτι special parts SΗOLVA (εταιρία βελτιώσεων) που κάνουν τα χρυσά και τα τιτάνια πιρούνια να υποκλείνονται...
Υπάρχουν κάτι Sachs που δεν αντέχονται...
Όσο για τα WP, ειδικά με το PDS, είναι αναντικατάστατα!

Ένα service αναρτήσεων, ένα revalving ή ένα άλλο ελατήριο, μπορεί να τις αποσυντονίσει τελείως, ή να τις κάνει τέλειες για τα γούστα του καθένα!

Θες άλλο ένα παράδειγμα? Το Yamaha WR 450 F μου με τα νορμάλ KYB, λειτουργεί χίλιες φορές καλύτερ από το 2Trac με τα πανάκριβα Οhlins...

Πως λοιπόν να διαλέξεις?
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: WP ή κάτι άλλο?

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 19 Οκτ 2006, 07:11

Σωστός ο DOC ... Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και ο τύπος της μοτοσυκλέτας (ιπποδύναμη και κατανομή βάρους) .....αν αλλάξω τα καλάμια και αμορτισέρ από το 125αράκι μου και τα κάνω τράμπα με ένα 400 θα αρχίσουμε τα τουμπίδια έταιροι.
Το κάθε μηχανάκι θέλει συκεκριμένα πράγματα.... Πίσω ohlins και WP εμπρός σε παλιό ΜΧ ΤΜ 1996 το οποίο απλά δεν παίζεται...Αντε βγάλε άκρη...
Σαν αίσθηση πάτως αυτό το ανοιχτό κιτρινάκι της Ohlins με τραβάει αρκετά....
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Re: WP ή κάτι άλλο?

Δημοσίευσηαπό disco » 19 Οκτ 2006, 10:30

Το κυριότερο είναι να ξέρεις να ρυθμίζεις στα μετρα σου την ανάρτηση, τι να το κανεις άμα βάλεις την τάδε μάρκα που δεν ξέρεις να το προσαρμόσεις στα μετρα σου?. Η διαφορες πια είναι μικρές. Στην Αμερική όλοι δουλεύουν την στοκ ανάρτηση με ριβαλβινγκ (σε εξευτελιστικές τιμές) από διαφορους οίκους. Υπάρχουν και εκδόσεις φακτορυ σε καυαμπα και σοβα που δουλεύουν σαφώς καλύτερα από της ευρωπαϊκές εταιρίες , απλά εδώ δεν είναι γνωστό(βλέπε το αμερικανικο πρωτάθλημα σουπερκρος και μοτοκρος). Σε Ελληνικό επίπεδο οδήγησης το θεωρώ πεταμένα χρήματα εκτος κι αν το μοτοσακό σου είναι κάποιο παραγωγής με "σουμιεδες" αντί για ανάρτηση. Και μην μου πει κανεις ότι η ευρωπαϊκές μοτοσικλέτες που τρέχουν με ευρωπαϊκές ανάρτησης στην Αμερική έχουν ίδιες αναρτήσεις με αυτές που έχουν τα παραγωγής.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

δυστυχώς...

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 19 Οκτ 2006, 10:31

Σκοπός δεν ήταν η απόλυτη επιλογή αλλα η σωστή προσωπική άποψη!και οχι οι καγκουρογνώμες, doc σε σέβομαι και οφείλω να παραδέχτω οτι απάντησες σοφά, όσο για τα showa και kayaba πολλές φορές βαζούν τα γυαλιά στα ευρωπαικά αμορτισέρ! Εαν απαντούσε κάποιος με την δική σου εμπειρία και ικανότητα λόγου(απο το άλλο forum) δεν θα αντιδρούσα έτσι!Να βάλεις και τα πράγματα στην θέση τους όσον αφορά το θέμα extra products! γιατί πολλα κακά ακούγονται και αποδίδονται φήμες χωρίς επιχειρήματα! Η απογοήτευση κελευτή δεν προέρχετε μόνο απο εσένα αλλα και απο άτομα μέσα απο το forum που δεν την εκδηλόνουν! λόγω του ότι κάποια άτομα έχουν γίνει κατεστημένο street-αδων(αυτούς αποκαλώ άσχετους και κάγκουρες) εκει μέσα και δεν ανέχονται νέο αίμα και απο άλλο
χώρο δυστυχώς...
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

Re: δυστυχώς...

Δημοσίευσηαπό doc » 19 Οκτ 2006, 13:24

Igor_Giganski_Antiatom έγραψε:Να βάλεις και τα πράγματα στην θέση τους όσον αφορά το θέμα extra products! γιατί πολλα κακά ακούγονται και αποδίδονται φήμες χωρίς επιχειρήματα!


Κοίταξε να δεις.
Ο Τασούλης και η εταιρία του είναι χρόνια στο χώρο, είναι η πρώτη στο χώρο των service αμορτισέρ, γνωστός "κύριος" και δεν έχω ακούσει κακή κουβέντα από συναλλαγή του με κάποιον πελάτη! Τι να πω!
Να έτυχε κάποια φάση, με κάποιον από το προσωπικό του... δεν το γνωρίζω! Φυσικά και δεν αποκλείεται, αλλά ας μην το κάνουμε κανόνα. Πιστεύω ότι και ο ίδιος δεν θα είχε αντίρρηση να μας ενημερώσει επί του προκειμένου. Τον ρωτήσατε;

Γενικώς μην εμπιστεύεσαι ανώνυμες κατηγορίες. Γενικά στη ζωή σου! Όποιος θέλει να κατηγορήσει για κάτι ας το κάνει επώνυμα κι ανοιχτά.
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Doc!

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 19 Οκτ 2006, 19:03

Γιατρέ μου, με παρεξήγησες!(μαζί σου είμαι) εγω πήγα να διαλύσω τα σύννεφα που άλλοι δημιούργησαν! είμαι καιρό στο νταραβέρι μαζί τους(extra products) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα!
Προσπάθησα να υπερασπιστώ τον Χ.Τασούλη απο κακοήθειες που ανεύθυνα κυκλοφορούν κάποιοι σε διάφορα φόρουμ!

Άσχετα πάντως με την μάρκα ανάρτησης το σημαντικότερο είναι το σωστό "στήσιμο". Εκεί η extra products είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες