Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Θέλω να πάρω τα βουνά.Εχω πρόβλημα;...

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Θέλω να πάρω τα βουνά.Εχω πρόβλημα;...

Δημοσίευσηαπό patrinos » 01 Δεκ 2006, 18:31

Γεια χαρα σε ολους :) Εχω παρακολουθησει αρκετες απο τις κουβεντες που κανετε εδω μεσα και σας διακρινει το κλιμα της "παρεας" μεσα βεβαια απο την ωριμοτητα...Μπραβο γιαυτο σε ολους σας... :wink: Το μικροβιο του βουνου ή το εχεις ή δεν το εχεις(και πας για μπανια στη θαλασσα... :P ).Το θεμα που θελω να με βοηθησετε ειναι το εξης ...Η μοτοσυκλετα για μενα αποτελει ενα απο τους τροπους διασκεδασης στη ζωη μου...Οδηγω για να το ευχαριστιεμαι ειτε σε ταξιδι ειτε στην πολη ειτε σε Εθνικες Οδους...Εννοειται οτι η ασφαλτος εναλλασεται με χωματινες διαδρομες οσο μπορω...Μονός και διπλός(και η γυναικα ακολουθει...)Ειτε με το αυτοκινητο ειτε με την μοτοσυκλετα με την πρωτη ευκαιρια τα παταω τα χωματα...Εχω ενα Caponord και ο λογος που το πηρα ειναι γιατι κανει τα παντα και με περισσεια ανεση και τεζα φορτωμα...Ολα αυτα που θελω να κανω.Πλην του χωματινου "καλου"...Σε χωματα το παω αλλά δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο.Ασε που το λυπαμαι.ασεεεε αν πεσει...μου επεσε η καρδια(και η τσεπη...)Οχι οτι δεν το παω βεβαια...Μην τρελλαθουμε κιολας...Την τρωει την βρωμίλα του...Θελω λοιπον να παρω μια μοτο που να μου επιτρεπει σε προσωπικη και μονο χρηση να ξεδινω στα βουνα.Θελω ενα οικονομικο Endurακι που να μπορω να το περιποιουμαι στην συντηρηση μονος μου αλλά και να κινειται αξιοπρεπως στα βουνα και στα μονοπατια...Και μπορει οι διαστασεις μου των 190εκατοστων και 105 κιλων να μην κολλανε πουθενα σε διαδρομες,αλλά το ιδιο θελω και για την μοτοσυκλετα που θα παρω... Καθαρά για δικη μου ευχαριστηση και φυσικα με ολα αυτα τα μοντελα που ακουω...εχω μπλοκαρει...CRM KDX TTR YZF WRZ WRF YZR DRZ KLX και ολα τα τρίγραμμα :oops: :oops: 125cc,200,250,400,450,600 και παει λεγοντας... Αλλο 2χρονο άλλο 4χρονο άλλο αεροψυκτο,υδροψυκτο...και η επιλογη γινεται λαβυρινθος...Το θελω να παιρνω τα βουνα και να το φχαριστιεμαι.Αλλά και μεσα στην πολη να το κυκλοφορω επισης δεν θα με χαλασει,χωρις βεβαια να ειναι και πρωταρχικος μου στοχος.Τωρα αν ειναι και ανετο ακομα καλυτερα.Κι αν εχει και φωτα ουουου...πολυ καλα.Και φυσικα να το κουμανταρω εγω εεε...οχι να με πηγαινει αυτο οπου θελει...να συνεργαζομαστε...φιλικά.!Εδω ειναι το θεμα ομως...Αλλά μου λενε καποιοι οτι το 200αρι ειναι μικρο,παρε 2χρονο,εκεινο καιει πολλα,αυτο ειναι βαρυ,αυτο δεν συντηρειται ευκολα,αυτο χαλαει,εκεινο εκει ειναι δυστροπο,το αλλο ετσι,εκεινο παραεξω και μπλοκαρω...Για βοηθηστε ρε παιδια...Μπας και ερθει εκεινη η ωρα που θα βαλω τη μποτουλα,κρανος, στολη... και θα φυγω για τα βουνα...Και δοξα το Θεο στην ευρυτερη περιοχη της Πατρας εχει πολλα(και καλα...).Ασε που θα το κοτσαρω σε τρεϊλερακι (που θα παρω βεβαια...:? )και οταν οι αλλοι ξεκουραζονται στο χωριο...εγω θα αλωνιζω στα βουνα και στις ομορφιες διασκεδαζοντας...Βοηθατε γιατι καιρο τωρα λεω να την κανω αλλά οσες φορες ψαχνω...τοσο μπερδευομαι... :(
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 01 Δεκ 2006, 22:16

Πάρα πολλές κουβέντες γιά το ίδιο θέμα έχουν ξεκινήσει εδώ.
Δεν πιστεύω ότι θα βρείς άκρη.Οι γράφοντες έχουν ξοδέψει εκατομμύρια και δεν έχουν καταλήξει.
Ξέρεις γιατί;Γιατί εξελίσονται.
Εξελίσονται σαν οδηγοί.
Πάντως ότι και να πάρεις πριν το πάρεις δοκιμασέ το.
Στα κιλά σου θα χρειαστείς και αλλαγή ελατηρίου αμορτισέρ.
Πήγαινε την άλλη Κυριακή και μέχρι το enduro sprint
στο Αίγιο έχει τεστ ride όλα το ktm.Δοκίμασε και τα ξαναλέμε.Από την κρίση σου θα καταλάβουμε που πρέπει να κινηθείς.
Φιλικά Πέτρος.
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Δημοσίευσηαπό drMel » 01 Δεκ 2006, 22:38

Φίλε απο την Πάτρα, το προβλημα σου είναι ότι είσαι ακόμη στην πόλη και όχι στα βουνά.

Σχετικά με το θέμα μοτο, ατέρμονο το ζήτημα.
Δεν βγάζεις άκρη εύκολα.
Πάρε κάτι φθηνό για αρχή να σε βάλει στην πρίζα και μετά βλέπεις.
XR400 μια χαρά για αρχή όχι πάνω απο 2500.
Συγνώμη για τον τύπο που σου απάντησε πριν, έχει το ακαταλόγιστο.
Τον κυνηγάμε και μείς να τον πιάσουμε αλλά όλο και κάτι γράφει.

:lol: τεσπα
Το aprilia το πήρες απο τον Βασίλη??
Αν ναί τα χαιρετισματά μου όταν τον δείς
Μελέτης
drMel
 

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 01 Δεκ 2006, 22:41

drMel έγραψε:Συγνώμη για τον τύπο που σου απάντησε πριν, έχει το ακαταλόγιστο.
Τον κυνηγάμε και μείς να τον πιάσουμε αλλά όλο και κάτι γράφει.



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Δημοσίευσηαπό patrinos » 02 Δεκ 2006, 10:02

drMel έγραψε:Φίλε απο την Πάτρα, το προβλημα σου είναι ότι είσαι ακόμη στην πόλη και όχι στα βουνά.
Πάρε κάτι φθηνό για αρχή να σε βάλει στην πρίζα και μετά βλέπεις.
XR400 μια χαρά για αρχή όχι πάνω απο 2500.
Το aprilia το πήρες απο τον Βασίλη??
Αν ναί τα χαιρετισματά μου όταν τον δείς
Μελέτης

Καλημερα...Το προβλημα μου ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που λες...οτι ειμαι ακομη στην πολη... :lol: :lol: Που θα παει...θα παρω και τα βουνα.Κι εγω σκεφτομουν για το ΧR400 και μαλλον εκει θα καταληξω.Και βλεπουμε...
Το Capo απο τον "μανουλα μου" το πηρα... :D Θα του δωσω χαιρετισματα. Σ'ευχαριστω... :)
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Πάρε τα βουνά και γρήγορα !

Δημοσίευσηαπό geco » 02 Δεκ 2006, 10:52

Πάρε το XR 400 !

Είναι το καλύτερο σχολείο και το πιό άθραυστο μηχανάκι στον πλανήτη !

Μην δώσεις πολλά ! Βρες κάποιο σε λογική κατάσταση και με λογική τιμή και χτύπα το !

Ανταλλακτικά υπάρχουν, μηχανικοί επίσης, αξεσουάρ όσα θες και θα το φχαριστηθείς τρελλά !

Βουρ !!!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Πάρε τα βουνά και γρήγορα !

Δημοσίευσηαπό disco » 02 Δεκ 2006, 11:03

Το πιό άθραυστο μηχανάκι στον πλανήτη είναι το Καβασακι Ζ-900b και Γιαμαχα V-50.
Δεν είναι χωμάτινα βεβαια.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Πάρε, πάρε !

Δημοσίευσηαπό geco » 02 Δεκ 2006, 11:18

Βρε Δίσκε,

είσαι εκτός θέματος !

Πες καμμιά κουβέντα να βοηθήσεις τον άνθρωπο!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Πάρε, πάρε !

Δημοσίευσηαπό disco » 02 Δεκ 2006, 11:44

Αυτό το θέμα είναι πολύπλοκο, παίρνεις ένα εισαγωγικό μοντέλο και μετά παίρνεις αυτό που που έχεις κατάληξη ότι θα σου ταιριάζει περισσότερο. Ναι το XR400 είναι ένα τέτοιο όπως και το WR200 το οποιο δεν παράγεται από το 98.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Πάρε τα βουνά και γρήγορα !

Δημοσίευσηαπό patrinos » 02 Δεκ 2006, 13:09

geco έγραψε:Πάρε το XR 400 !
Είναι το καλύτερο σχολείο και το πιό άθραυστο μηχανάκι στον πλανήτη !
Μην δώσεις πολλά ! Βρες κάποιο σε λογική κατάσταση και με λογική τιμή και χτύπα το
Ανταλλακτικά υπάρχουν, μηχανικοί επίσης, αξεσουάρ όσα θες και θα το φχαριστηθείς τρελλά !
Βουρ !!!

Φιλε σ'ευχαριστω.Μαλλον για αυτο λεω.Τωρα βεβαια θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με το τι να κοιταξω για να δω αν ειναι σε καλη κατασταση.Δηλαδη περα απο εμφανιση,χτυπηματα και τετοια σχετικα που φαινονται με το ματι,τι αλλο πρεπει να προσεξω στα 400αρια XR σε επικειμενη αγορα;...Σε τι τιμες παιζουν μεταχειρισμενα;... :roll:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 02 Δεκ 2006, 21:40

Πάγενε σου λέω μέχρι το Αίγιο την Κυριακή....μετά θα είναι αργά να το μετανιώσεις.
Βρές μετά και ένα XR να το δοκιμάσεις και ξαναγράψε.
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Re: Πάρε τα βουνά και γρήγορα !

Δημοσίευσηαπό sacram » 03 Δεκ 2006, 13:36

patrinos έγραψε:
geco έγραψε:Πάρε το XR 400 !
Είναι το καλύτερο σχολείο και το πιό άθραυστο μηχανάκι στον πλανήτη !
Μην δώσεις πολλά ! Βρες κάποιο σε λογική κατάσταση και με λογική τιμή και χτύπα το
Ανταλλακτικά υπάρχουν, μηχανικοί επίσης, αξεσουάρ όσα θες και θα το φχαριστηθείς τρελλά !
Βουρ !!!

Φιλε σ'ευχαριστω.Μαλλον για αυτο λεω.Τωρα βεβαια θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με το τι να κοιταξω για να δω αν ειναι σε καλη κατασταση.Δηλαδη περα απο εμφανιση,χτυπηματα και τετοια σχετικα που φαινονται με το ματι,τι αλλο πρεπει να προσεξω στα 400αρια XR σε επικειμενη αγορα;...Σε τι τιμες παιζουν μεταχειρισμενα;... :roll:


πάρε το XR και το μυαλό σου θα καεί..ε συγνώμη θα κολήσει στα βουνα εννοώ
Τι να προσέξεις???????? ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο GECO!!!
Mη πάρεις αγωνιστικό μοτόρι από τώρα. Δεν εχει νόημα. Εκτος κ αν το 8ες κ εσύ για...ψυχολογικούς λόγους :wink:

ΥΓ: Εχω τσεκάρει πολλά xr για φίλους πριν την αγορά
Το νου σου πολύς κόσμος τα βαπτιζει πχ μοντέλο 98 επειδή είναι η πρώτη τους άδεια στην Ελλάδα το 98(εισαγωγή). Τέλος πάντων θα σου πει ο geco... :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

XR 400 R

Δημοσίευσηαπό geco » 03 Δεκ 2006, 15:02

Οι τιμές ξεκινάνε γύρω στα 2.000 ευρώ.

Με τον αριθμό πλαισίου μπορώ να σου βρώ την χρονιά παραγωγής ! Μην σε απασχολεί αυτό. Εδώ δεν μπορούν να σε κοροϊδέψουν.

Δεν πονάει πουθενά αλλά πρέπει να έχει αρκετό λάδι και να αλλάζεται συχνά!

Τι να προσέξεις ;

Κοίταξε την γενική του κατάσταση γύρω-γύρω , άκουσε πως δουλέυει το μοτέρ, ψάξε γιά χτυπήματα, επισκευές στον σκελετό. Δες τα ρουλεμάν του λαιμού. Βγάλε σέλα και ρεζερβουάρ και δες πως είναι από κάτω, άν μπορείς.

Προτίμησε μηχανάκι που έκανε χώμα (κι ας έχει γρατζουνιές) από κάποιο που έλειωνε στην άσφαλτο και στις σούζες. Οι ακριβές ζημιές είναι στον κινητήρα! Τα περιφερειακά αλλάζονται εύκολα και φτηνά!

Πήγαινε το να το δεί μηχανικός. Θα σου πεί άν χρειάζεται κάτι.

Τα κόκκινα είναι τα νεώτερα μοντέλλα, τα λευκά παλιότερα!

Θυμίσου : 'Ολο τον κόσμο ρώταγε - του κεφαλιού σου κάνε !

Καλή τύχη !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

XR 400 R

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 04 Δεκ 2006, 15:38

Ακουσέ με και δεν θα χάσεις.
Τα test που σου προτείνω είναι για να βγείς κερδισμένος και ευτυχισμένος από την αγορά σου.
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Δημοσίευσηαπό patrinos » 09 Δεκ 2006, 12:00

παρακολουθω τις οδηγιες σας και ευχαριστω πολυ γιαυτο.Με βοηθατε αρκετα... :wink: Αυτες τις μερες οντας σε αναζητηση του καινουριου μου εντουροφιλου, επεσα πανω σε ενα CRM250R μοντελο '96...Απο πρωτη ματια φανηκε σε καλη κατασταση και θελω την γνωμη σας...Ειναι καλη αγορα μια τετοια;Που κυμαινονται οι τιμες για τα συγκεκριμενα;Τι απαιτησεις κοστος συντηρησης εχει;Αξιζει ως αγορα ή ειναι "λιγο";...Για δωστε τα φωτα σας ρε παιδια...μπας και καταληξουμε τελικα καπου... :)
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Επόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες

cron