Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ενδυση-Υπόδηση για Εκδρομικο Εντουρο

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Ενδυση-Υπόδηση για Εκδρομικο Εντουρο

Δημοσίευσηαπό patrinos » 29 Δεκ 2006, 02:48

θελω την αποψη σας. :wink: Ειμαι σε αναζητηση καταλληλου εξοπλισμου για αγορα.Βγαινω χωμα με ενα Caponord που εχω...(ξερω...ξερω... :( αλλά ελλειψη άλλου κανει τα παντα και παντού...με καθε επιφυλαξη- υποχωρηση και σεβασμο στο χωμα...)και ψαχνοντας στην αγορα για μποτα και καταλληλα ρουχα,βλεπω οτι υπαρχουν παμπολλα πραγματα αλλά δεν ξερω ΠΟΙΑ ειναι τα καταλληλα.Θελω να προχωρησω σε μια αγορα μποτας αλλά και ρουχων οπως και προστατευτικων, που να μπορω να τα χρησιμοποιω σε ολες τις καιρικες συνθηκες για εκδρομικο εντουρο αλλά να μου επιτρεπουν να κινηθω και ασφαλτο πχ.παιρνοντας το Capo και πηγαινοντας Πατρα-Σπαρτη για να παω στα λημερια του Ταϋγετου για χωμα...Ποια η γνωμη σας;Ποιος εξοπλισμος ειναι ο καταλληλοτερος για την χρηση που τον θελω;... :?: Τωρα χρησιμοποιω cordura μπουφαν και παντελονι ναι μεν αδιαβροχα αλλά ο ιδρωτας παει...ποτάμι...:oops: Αλλά και οι μποτες δεν κανουν για αυτη τη δουλεια...ειναι τουριστικες...Για βοηθατε...
Και μερικες φωτο...το παλευω οσο γινεται... :oops:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Ενδυση-Υπόδηση για Εκδρομικο Εντουρο

Δημοσίευσηαπό drMel » 29 Δεκ 2006, 19:19

patrinos έγραψε:θελω την αποψη σας. :wink: Ειμαι σε αναζητηση καταλληλου εξοπλισμου για αγορα.Βγαινω χωμα με ενα Caponord που εχω...(ξερω...ξερω... :( αλλά ελλειψη άλλου κανει τα παντα και παντού...με καθε επιφυλαξη- υποχωρηση και σεβασμο στο χωμα...)και ψαχνοντας στην αγορα για μποτα και καταλληλα ρουχα,βλεπω οτι υπαρχουν παμπολλα πραγματα αλλά δεν ξερω ΠΟΙΑ ειναι τα καταλληλα.Θελω να προχωρησω σε μια αγορα μποτας αλλά και ρουχων οπως και προστατευτικων, που να μπορω να τα χρησιμοποιω σε ολες τις καιρικες συνθηκες για εκδρομικο εντουρο αλλά να μου επιτρεπουν να κινηθω και ασφαλτο πχ.παιρνοντας το Capo και πηγαινοντας Πατρα-Σπαρτη για να παω στα λημερια του Ταϋγετου για χωμα...Ποια η γνωμη σας;Ποιος εξοπλισμος ειναι ο καταλληλοτερος για την χρηση που τον θελω;... :?: Τωρα χρησιμοποιω cordura μπουφαν και παντελονι ναι μεν αδιαβροχα αλλά ο ιδρωτας παει...ποτάμι...:oops: Αλλά και οι μποτες δεν κανουν για αυτη τη δουλεια...ειναι τουριστικες...Για βοηθατε...
Και μερικες φωτο...το παλευω οσο γινεται... :oops:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
θα σε στεναχωρήσω αλλά για την χρήση που θές μόνο η BMW έχει ότι καλύτερο υπάρχει.
Σειρά Rally II, ότι κορυφαίο αλλά και ακριβό μπορείς να αγοράσεις, απο τον μαναράκι μου
drMel
 

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Δεκ 2006, 21:13

Οι μπότες enduro είναι απαραίτητες και θα σου προφυλάξουν (το κατα δύναμη) τα πόδια.
ΔΕΝ είναι αδιάβροχες και σίγουρα θα σου γεμίσουν γρατσουνιές το μηχανάκι. Προφύλαξετο τοποθετώντας υφασμάτινη ταινία στα σημεία που έρχονται σε επαφή με αυτό οι μπότες.

Τα ρούχα enduro, είναι ιδανικά για το βουνό (αεραγωγοί κλπ) αλλά μην περιμένεις προστασία απο τον αέρα και την βροχή. Πολύ περισσότερο με τις ταχύτητες που ταξιδευεί το Capo.

Ο DrMel έχει δίκιο: Ο εξοπλισμός της BMW είναι κορυφαίος, αλλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ....
Ρίξε μια ματιά σε αυτο το άρθρο: http://www.off-road.gr/article183.html
Είναι επίσης εξαιρετικά και σαφώς πιο οικονομικά ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό patrinos » 02 Ιαν 2007, 12:17

Δηλαση αν καταλαβα καλα θελω ρουχα enduro για το βουνο και all weather cordura's για ανοιχτο δρομο και light βουνο...Καπως ετσι... :?:
Εσεις που επιλεγετε τα endur-αδικα για πειτε,ειναι αντοχης;Σε περασματα απο νερα περνάει νερο,λασπη εσωτερικα;Χρησιμοποιειτε καποιο αδιαβροχο πανω απο τα endurαδικα για την περιπτωση που πιασει βροχη; :oops:Iσοθερμικα βοηθανε;...Και ΠΡΟΦΑΝΩΣ ρωταω οχι για καλοκαιρια ε;... :oops:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό drMel » 02 Ιαν 2007, 17:51

patrinos έγραψε:Δηλαση αν καταλαβα καλα θελω ρουχα enduro για το βουνο και all weather cordura's για ανοιχτο δρομο και light βουνο...Καπως ετσι... :?:
Εσεις που επιλεγετε τα endur-αδικα για πειτε,ειναι αντοχης;Σε περασματα απο νερα περνάει νερο,λασπη εσωτερικα;Χρησιμοποιειτε καποιο αδιαβροχο πανω απο τα endurαδικα για την περιπτωση που πιασει βροχη; :oops:Iσοθερμικα βοηθανε;...Και ΠΡΟΦΑΝΩΣ ρωταω οχι για καλοκαιρια ε;... :oops:


καλή χρονιά, σου έυχομαι ότι καλύτερο
για όλα όσα θές να κάνεις, αρκεί να είσαι με το Capo, τα BMW τα κάνουν όλα.
Αν θές πιο hardcore στο βουνό, με περισσότερη ταλαιπωρία, τότε θές και ένα κουστούμακι εντουράδικα, που είναι και ελαφρύτερα και πιο βολικά.
Αν θές την γνώμη μου ο Λάτσας είναι ο πιο ειδικός να σε βοηθήσει κατ'ίδιαν. Αν τον δείς τους χαιρετισμούς μου.
drMel
 

Δημοσίευσηαπό T63 » 02 Ιαν 2007, 22:43

Καλησπέρα και απο εμένα.

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση θα παραθέσω την γνώμη μου για τις μπότες που χρεισημοποιω.Ειναι το μοντέλο Infinity της oxtar.Έχουν κόψιμο μπότας eduro και είναι κατα βάση touring.Πληροφορίες μπορείς να βρείς sto σιτε της εταιρειας.Έγω προσωπικα είμαι πολύ ευχαριστημένος.Της έχω δοκιμάσει σε πολθωρη οδήγηση και είναι πολθ άνετες και απο άποψη εφαρμογής και αίσθησης αλλα και στην αναπνοή του ποδιού (και χειμώνα αλλά και καλοκαίρι).Επίσης εδώ και 1 χρόνο που τις έχω δεν εχουν πάρει καθόλου νερά (ακόμη!) και τολμώ να πώ οτι έχουν φάει πολλές ωρες συνεχούς οδήγησης σε βροχη.
Όσον αφορα τα υπόλοιπα ρούχα δεν ξέρω να σου πώ πολλα πράγματα.Αυτό που έχω πάντως δει εμπειρικά είναι ότι τα ισοθερμικά εσώρουχα βοη΄θάνε πολύ στην ανεση χειμώνα αλλα και καλοκαίρι.Γενικά βοηθάνε πολύ στην αποβολή του υδρώτα το καλοκαίρι αλλα και στην νμη απαγωγη της θερμοκρασιάς το χειμώνα.Οπότε σε σθνδιασμό με ροθχισμό μοτο με μια καλή αναπνέουσα μεμβράνη φαντάζομαι οτι θα είσαι αρκέτα άνετα.Τα όρια αντοχής βέβαια για τον καθένα ποικίλουν! Αλλά γενικά στο βουνο και όσο κινήσε με την μηχανή η θερμοκρασιές νομίζω ότι είναι ποιο ηπιες.Πρόσωπικά με τα uvex που έχω την παλέυω την κατάσταση.
Αυτα απο εμένα

:)
Άβαταρ μέλους
T63
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2005, 03:28

Δημοσίευσηαπό miouos » 03 Ιαν 2007, 08:33

χωρις να ειμαι πολυ σηγουρος απ οτι εχω ακουσει τα ρουχα τις bmw κατασκευαζωνται απο την rev it (montelo cayene) toπαντελονι προφανος τις ιδιας εταιρειας. αν ειναι οντως ετσι μαλλον δεν αξιζει να δωσεις τα διπλσ λευτα για bmw που δεν ειναι καν δικα τις... :( :(
TO FINISH FIRST YOU HAVE FIRST TO FINISH...
Άβαταρ μέλους
miouos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 29 Οκτ 2005, 17:31
Τοποθεσία: ATHENS


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες