Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγώνες Enduro

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Αγώνες Enduro

Δημοσίευσηαπό Riddon » 23 Μάιος 2007, 21:16

Αν και ασχολούμαι με το άθλημα αρκετό καιρό ποτέ δεν έχω συμμετάσχει σε αγώνες. Ο λόγος είναι κυρίως οτι φοβάμαι πως οι άλλοι οδηγοί ίσως να είναι πολύ καλύτεροι απο εμένα και σκέφτομαι μήπως πέσω θύμα χλευασμού. Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζεται για να συμετάσχει κάποιος σε αγώνα...αγωνιστική άδεια? πρέπει να είναι γραμμένος σε κάποια λέσχη?
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
Άβαταρ μέλους
Riddon
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 18:30
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγώνες Enduro

Δημοσίευσηαπό KaTaNaS » 24 Μάιος 2007, 01:30

Riddon έγραψε:Αν και ασχολούμαι με το άθλημα αρκετό καιρό ποτέ δεν έχω συμμετάσχει σε αγώνες. Ο λόγος είναι κυρίως οτι φοβάμαι πως οι άλλοι οδηγοί ίσως να είναι πολύ καλύτεροι απο εμένα και σκέφτομαι μήπως πέσω θύμα χλευασμού. Επίσης δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζεται για να συμετάσχει κάποιος σε αγώνα...αγωνιστική άδεια? πρέπει να είναι γραμμένος σε κάποια λέσχη?
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?


γεια χαρά φίλε!

το να συμμετασχεις σε εναν αγωνα ειναι οτι πιο απλο γινεται...

δυστηχως απο τους δημοσιογραφους του χωρου και τα εντυπα ισως εχει παρουσιασθει κάπως πιο απομακρο και άπιαστο το περιβάλλον!

πρεπει να βγαλεις λισανς... με ιατρικες εξετασεις και ενα παραβολο για εναν χρονο..

και πλεον λαμβανεις συμμετοχη όπου θέλεις... πληρωνεις το παραβολο, διαβαζεις τον ειδικο κανονισμο του εκαστωτε αγωνα και συμμορφωνεσαι με αυτον...

κολλας τα νουμερακια σου , περνας απο τον τεχνικο ελεγχο και εκκίνηση!

φετος εισαι ευνοημενος διοτη σε εντουρο και σκραμπλ υπαρχουν κατηγοριες για πρωταρηδες με μειωμενο μηκος διαδρομης!

εκτός απο τους αγωνες με σμανση και κορδελιασμα υπάρχουν και αγώνες πλοηγησης...

αγωνες που αποτελουν μια μικρογραφεια
ενος παρις-ντακαρ, ξεκινας με ενα δρομοβιβλιο (χαρτη) και την βοηθεια του χιλιομετρητη σου και πλοηγεις παραλληλα με την τεχνικη της οδηγησης!

μη ξεχνας πώς αγωνιζεσαι για εσενα , για την εμπειρια για να περνας εσυ καλά... κανεις δεν θα σε χλευασει , άλλωστε ολοι ειναι απασχολημενοι με τον δικο τους αγωνα!


γεια χαρα!
Άβαταρ μέλους
KaTaNaS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 851
Εγγραφή: 14 Δεκ 2005, 15:42

Δημοσίευσηαπό patrinos » 24 Μάιος 2007, 05:37

Γεια κι απο μενα...Οσο για τις ανησυχιες σου,ευλογες μεν ως ενα σημειο,αλλά στην πράξη το να συμμετασχεις σε εναν αγωνα,ειναι μονο ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ και καθολου αγχος και προβληματισμος... :wink: Συμμετειχα για πρωτη φορα στη ζωη μου στο Τrail Ride της πατρας προσφατα και οι υπολοιποι αγωνιζομενοι οχι μονο δεν με αγχωσαν ή "εμποδισαν" να το διασκεδασω αλλά ισα-ισα οταν χρειαστηκε ηταν εκει...Το κλιμα που ειδα ηταν πολυ φιλικο.Δεν ενοιωσα σε κανενα σημειο του αγωνα οτι τρεχω στο Παρι-Ντακαρ με συναγωνιζομενους "Παγκοσμιους και απροσιτους"...Προχωρα και αν αντεχεις στο οικονομικο της συμμετοχης παρε μερος σε οσους αγωνες μπορεις.Το μονο που θα αλλαξει σε σενα ειναι οτι θα γινεις καλυτερος οδηγος και θα γνωρισεις ανθρωπους-αγωνιζομενους που 'εχουν να πουν πολλα"... :D
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ayrton » 24 Μάιος 2007, 08:02

Ελα όπως είσαι που λέει και ο Χριστόδουλος!!!!
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

ΑΓΩΝΕΣ !

Δημοσίευσηαπό geco » 24 Μάιος 2007, 09:53

ayrton έγραψε:Ελα όπως είσαι που λέει και ο Χριστόδουλος!!!!


Έτσι ακριβώς !

Αφού έχεις κάνει προπόνηση ΜΧ και Εντούρο δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα !

Κανείς δεν θα σε χλευάσει. Αντίθετα όλοι θα σε βοηθήσουν να μπείς στο κλίμα και να ενταχθείς στην παρέα των αγωνιζομένων !

Πρέπει να επιλέξεις μόνο, το είδος των αγώνων που σου ταιριάζει καλύτερα.

Το ΜΧ είναι πολύ απαιτητικό και θέλει πολύ δουλειά !

Το Scramble μοιάζει με το ΜΧ αλλά το επίπεδο δεν είναι το ίδιο.

Το Εντούρο θέλει σταθερή απόδοση και ταχύτητα στις "Ειδικές".

Τα Τρέιλ Ράιντ και τα Ράλλυ Ρέιντ θέλουν ικανότητες πλοήγησης, αντοχή και προσεκτικό διάβασμα του roadbook και του οδομέτρου.

Συμβουλές και τεχνογνωσία διαθέσιμη.

Χρειάζεται μόνο η απόφαση !

Καλή επιτυχία και πάνω από όλα ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ !!!
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό Riddon » 02 Ιουν 2007, 08:05

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις μου δώσατε ηθικό.
Άβαταρ μέλους
Riddon
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 18:30
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες