Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

help gia MX!

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

help gia MX!

Δημοσίευσηαπό mxboy » 01 Αύγ 2007, 18:28

γεια!
ειμαι 20 και θελω να αρχισω μοτοκρος το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα και θα ηθελα να ρωτησω.
εφοσον παρω το μηχανακι,καποιο μεταχ. 125 σιγουρα ΥΖ ισως τι λετε,δεν ξερω πως να κανω τη συντηρηση μονος μου αν το πηγαινω σε συνεργειο θα ειναι οκ φανταζομαι.αλλα σε πιστα μπορω να πηγαινω οπως πχ. στις σερρες που πληρωνεις 45 ευρω και κανεις προπονηση ολη μερα?ετσι γινεται και σε πιστες ΜΧ?στη θεσσαλονικη που εχει?α ειμαι μεγαλος για να αρχισω τωρα?ειναι συνομιληκοι μου που κανουν χρονια.ψηνομαι καιρο αλλα δεν ειχα λεφτα κ δεν το ψαξα παραπανω νωριτερα.εχω παντως αμαξι θα χρειαστω κ τρεηλερ για να πηγαινω πιστα ε?ποσο κανει ενα σχετικα φτηνο?ο εξοπλισμος ποσο θα μου βγει περιπου?
συγγνωμη αν σας τα πρηξα και ευχαριστω οποιον διαβασε μεχρι εδω! :D
Άβαταρ μέλους
mxboy
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Αύγ 2007, 18:14

Δημοσίευσηαπό Berg » 02 Αύγ 2007, 16:40

Καλώς τον. Μεγάλος 20 χρονών??? Μιά χαρά είσαι.
Λοιπόν από πίστες Θεσσαλονίκη υπάρχουν αλλά όχι οργανωμένες. Σίγουρα κάποιος θα σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.

Συμβουλή. Βρες κάποιον που ήδη ασχολείται με το MX και πρήξτον να σου δείξει ότι μπορεί. Μεγάλη υπόθεση το να αρχίσεις σωστά. Ρούχα κλπ κάνε μια βόλτα από το Makina ή κάποιο άλλο μαγαζί. Αν θες να το ψάξεις βάλε αγγελία για να βρεις μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση.

Μηχανή δίχρονη την συντηρής γενικά και τα βασικά μόνος σου. Τα 125 είναι το καλύτερο σχολείο.

Και το σημαντικότερο. Φυσική κατάσταση. Γυμναστική Διατροφή κλπ.

Καλή αρχή.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 02 Αύγ 2007, 20:39

Οντως καλώς τον. Πολύ καλά στα έγραψε ο berg ακόμα και για την ηλικία η οποία για τα ελληνικά δεδομένα είναι μια χαρά! (για καριέρα στο παγκόσμιο ή στο ΑΜΑ ΜΧ-SX βλέπουμε).

Πίστες ιδιαίτερα οργανωμένες δεν υπάρχουν, δυστυχώς πουθενά, αν και αυτό έχει και τα καλά του, δηλαδή σε αυτές που υπάρχουν πας όποτε θες και δεν κοστίζει τίποτα.
Αν είσαι δυτικός Θεσσαλονικιός, ξεκινάς από τον Γαλλικό ποταμό, εκεί δίπλα στην γέφυρα Γαλλικού στην Εθνική, πίστα με άμμο και γενικά απαιτητική και δύσκολη. Πολύ καλή λύση, λίγο μακρύτερα όμως, είναι το Λιτόχωρο όπου υπάρχει μια πανέμορφη πίστα κατάλληλη και για αρχάριους και για προχωρημένους. Αυτή βρίσκεται στην διασταύρωση της εθνικής για το Λιτόχωρο, στην δεξιά πλευρά πηγαίνοντας προς Αθήνα.
Πολύ κοντά σε όλη την Θεσσαλονίκη είναι η κλασσική, ιστορική πίστα του Πανοράματος με σκληρό χώμα, σε λογική απόσταση είναι επίσης και η πίστα στα Γιαννιτσά με πολύ καλό χώμα, οργανωμένη, αλλά μεγάλα για αρχάριο άλματα.
Τους "ανατολικούς" Θεσσαλονικιούς βολεύει η επίσης πολύ καλή πίστα με άμμο και χώμα στην Νέα Γωνιά (Καλλικράτεια), σε μικρή απόσταση από τον δρόμο που πηγαίνει στην Χαλκιδική.

Ο Δημήτρης Τσακατσώνης (ΜΑΚΙΝΑ) ως αγωνιζόμενος θα σε κατατοπίσει ακόμα καλύτερα όπως και τα παιδιά στον ΜΟΘ (www.moth.gr).

Οπωσδήποτε δίχρονη μοτο για αρχή, τα 125 είναι μια χαρά, το 95% των αγωνιζομένων έτσι ξεκίνησαν. Ολες οι μοτοσυκλέτες ΜΧ από το 1995 και μετά είναι πολύ καλές, αν είναι καλοσυντηρημένες, διάλεξε με κριτήριο την κατάσταση βασικά, και μετά την ευκολία στην συντήρηση (διαθεσιμότητα ανταλλακτικών, φιλικό συνεργείο να σε βοηθήσει κ.λ.π.).

Θεωρώ ότι, αν δεν είσαι αντίστοιχος με παλαιστή σούμο, η διατροφή δεν έχει πρωταρχικό ρόλο, η φυσική κατάσταση όμως έχει και παραέχει. Το τρέξιμο ή και το mountain bike βοηθούν πολύ, τα βάρη όχι τόσο (αν κάνεις, λίγα βάρη, πολλές και γρήγορες επαναλήψεις).
Βασικότερο όλων η συχνή και όχι απλά η πολύ προπόνηση με την μοτο, προσπάθησε για 3 φορές την εβδομάδα.
Είναι πολύ καλύτερο να κάνεις 2-3 δεκάλεπτα-δεκαπεντάλεπτα, Τετάρτη, Σάββατο, Κυριακή παρά 3 - 4 μισάωρα την Κυριακή μόνο.
Στην προπόνηση βάζε στόχους, όχι πολλούς, έναν τη φορά. Δεν είναι κακό να κάνεις και "τοπική" προπόνηση, δηλαδή αν βάλεις στόχο να πηδήσεις σωστά ένα άλμα, να το δοκιμάσεις καμμιά δεκαριά φορές αφήνωντας την υπόλοιπη πίστα. Βασικό, να σταματάς και να ξεκουράζεσαι συχνά.
Το πείσμα: "δεν σταματάω, μου αρέσει πολύ, θα σπάσω τα χρονόμετρα" κλπ οδηγεί κατά 99% σε πτώση και.... "φτού και από την αρχή".

Το καλό στην Ελλάδα είναι ότι, αν πας σε μια πίστα 2-3 φορές όλο και κάποιον θα βρεις να σου πει μερικά πράγματα.

Το τελευταίο και απόλυτα βασικό, ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ !!! Στο ΜΧ, ο εξοπλισμός δεν είναι μόνο ασφάλεια, αλλά και τρόπος για να κάνεις Motocross. Δηλαδή χωρίς μπότες δεν μπορείς να στρίψεις με το πόδι έξω, ούτε να πηδήσεις ένα μεγάλο άλμα (οι μπότες έχουν μέσα ατσάλινες ενισχύσεις στο πάτο για τα μεγάλα άλματα). Επίσης, όσο ασφαλές είναι το Motocross όταν κάνεις ντυμένος, τόσο ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ είναι όταν είσαι χωρίς εξοπλισμό.
Όπως καταλαβαίνω τα οικονομικά σου απέχουν αρκετά από αυτά του Σάχη της Περσίας, επομένως στις ίδιες με πιο πάνω πηγές αλλά και σε αγγελίες σε περιοδικά κλπ θα βρεις καλό, και σχετικά φτηνό, μεταχειρισμένο εξοπλισμό. Υπολόγιζε 350-450€ τουλάχιστον.

Ότι άλλο, γράψε!!

Στέλιος Χριστοδούλου
Τελευταία επεξεργασία από Stelios_Christodoulou και 02 Αύγ 2007, 21:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 02 Αύγ 2007, 20:49

Ουπς, ξέχασα την μετακίνηση.

Είναι αλήθεια ότι όλοι εμείς, οι παλιόγεροι ξεκινήσαμε πηγαίνοντας καβάλα στις πίστες αλλά γενικά, δεν θα στο συμβούλευα πλέον. Εκτός αν μένεις πολύ κοντά σε κάποια από τις πίστες που σου ανέφερα και μπορείς να βρείς ερημικό δρόμο μέχρι εκεί.
Και πάλι όμως, το να πας με άλλο μέσο, αυτοκινήτο-τρέιλερ ή φορτηγάκι, είναι ασφάλεια και ευκολία. Ο berg έχει πολύ δίκιο στο να βρεις κάποιον να σου δείξει, κάτι έγραψες για συνομήλικους σου, αν μπορείς προσπάθησε να πηγαίνεις με κάποιον από αυτούς, να μοιράζεστε τα έξοδα αλλά το κυριότερο να νοιώθεις και να έχεις ασφάλεια. Ενας μικροτραυματισμός σε προπόνηση, με παρέα, είναι αστεία υπόθεση. Μόνος σου και μάλιστα να χεις πάει καβάλα, είναι επικίνδυνο πράγμα και σίγουρα μεγάλη ταλαιπωρία.

Ελπίζω εγώ να μην σε κούρασα (και να μην σε απογοήτευσα...)

ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ!!

Στέλιος
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

MX

Δημοσίευσηαπό geco » 03 Αύγ 2007, 11:17

Καλώς τονε !

Μελέτησε προσεκτικά ΟΛΑ αυτά που σου λένε και δεν θα χάσεις!

Το ΜΧ είναι το πιό απαιτητικό, σκληρό, θεαματικό και όμορφο άθλημα μοτοσυκλέττας !!!

Χαίρομαι να μπαίνει ΝΕΟ ΑΙΜΑ στο σπορ γιατί είναι ο μόνος τρόπος να μείνει ζωντανό!

Γράψου συνδρομητής σε ένα περιοδικό! Εγώ είμαι στο Dirt rider ! Θα βελτιώσεις τα Αγγλικά σου, θα μάθεις πολλά και θα ψυχαγωγηθείς με το αγαπημένο σου σπόρ!

Στην ηλικία που ξεκινάς θα δυσκολευτείς να γίνεις ... Παγκόσμιος Πρωταθλητής, αλλά άν δουλέψεις θα δείς σύντομα αποτελέσματα.

ΜΗΝ τσιγκουνευτείς σε κράνος και σε μπότες !!!
Αγόρασε τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ! Ζορίσου, δανείσου, σφίξου αλλά πάρε ότι καλύτερο γίνεται!!!

Με τα υπόλοιπα μπορεί να σε βοηθήσουν με μεταχειρισμένα κλπ.

Κάνε παρέα με τους άλλους Μοτοκροσσάδες ! Θα μάθεις το τρόπο που λειτουργεί το αγώνισμα, το τρόπο που σκέπτονται, προπονούνται, ζούν !

Θα μάθεις ακόμα ότι ΚΑΤΑΚΤΑΣ μόνος σου ότι ονειρεύεσαι με πολύ-πολύ δουλειά και ΔΕΝ σου χαρίζονται οι θέσεις και οι επιτυχίες!

Θα δεις ότι όλοι οι αγωνιζόμενοι ΣΕΒΟΝΤΑΙ ο ένας τον άλλο και ο καθένας προσπαθεί να βελτιώσει το ατομικό του επίπεδο!

Θα δείς ότι όλοι θα σε βοηθήσουν να ενταχθείς στον χώρο και να μάθεις τα απαραίτητα γιά το ξεκίνημα!

ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΩ !!!

Καλή επιτυχία !
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό mxboy » 03 Αύγ 2007, 18:40

ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις!
δεν απογοητευτηκα,το αντιθετο! :D τωρα για αγωνες δεν το σκεφτομουνα ετσι.πιο πολυ για ξεκ@υλωμα το θελω,εχω οδηγησει καποιες φορες χωμα κ κολλησα!δεν νομιζω να καταφερω τιποτα αγωνιστικα αν δεν περασει αρκετος καιρος!θα δω πως θα τα πηγαινω.γυμναστικη δεν κανω ειναι βαρετο το γυμναστηριο.μονο μπασκετ σχετικα συχνα γενικα δεν ειχα ποτε προβλημα φυσικης καταστασης.το μηχανακι σε ενα με δυο μηνες περιπου θα ειμαι ετοιμος να το παρω.τωρα εχω πολυ ορεξη θα προσπαθησω να πηγαινω οσο συχνα μπορω!
Άβαταρ μέλους
mxboy
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Αύγ 2007, 18:14

Δημοσίευσηαπό sacram » 06 Αύγ 2007, 09:08

Σε βρίσκω Σωστότατοοοοο

Καλη διασκέδαση να χεις
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

MX

Δημοσίευσηαπό Yamaha_yz_125 » 12 Αύγ 2009, 23:45

Geia s eimai o Kon/nos dn eisai poli megalos gia mx exeis thn poio katalilh ilikia gt egw eimai 15 asxoloume me mx apo ta 12 ama deis kai o kritikos einai 40kati xronon kai einai top i ilikia dn metraei arkei na exeis 8elisei
kai fragka gt opws na einai 8elei ladia venzinei kai ladi gia mixh ama pareis 125
telos panton esu se tetoia ilikia eisai poio miodis tupos opote 9a s einai poio eukolo egw to megalitero alma p kanw einai 4 metra esu 9a kaneis 6
kai mn dineis 45euro gia mia mera ama einai pare trailer kai aneva attiki na kaneis varibopi penteli pou kanw kai egw se autes tis pistes tsaba....
45 euro
kalitera na ta kratiseis gia exoplismo kai alla pragmata....
telos panton to 8ema einai oti mporeis na kaneis
Άβαταρ μέλους
Yamaha_yz_125
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Αύγ 2009, 23:40
Τοποθεσία: attiki

MX

Δημοσίευσηαπό Yamaha_yz_125 » 12 Αύγ 2009, 23:49

a kai kati allo gia eksoplismo steile m e-mail exw sponsor apo fox kai fmf kai mporw na s voithisw xrimatika
Άβαταρ μέλους
Yamaha_yz_125
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Αύγ 2009, 23:40
Τοποθεσία: attiki

MX

Δημοσίευσηαπό Yamaha_yz_125 » 12 Αύγ 2009, 23:51

christodoulou pista penteli sikia i varibopi pas kamia fora?
Άβαταρ μέλους
Yamaha_yz_125
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Αύγ 2009, 23:40
Τοποθεσία: attiki

MX

Δημοσίευσηαπό Yamaha_yz_125 » 12 Αύγ 2009, 23:55

kai 9a i8ela na agorasw kati kainourio se yz i ktm 125 modelo 2008-2009 gt exw to 05
Άβαταρ μέλους
Yamaha_yz_125
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Αύγ 2009, 23:40
Τοποθεσία: attiki

MX

Δημοσίευσηαπό Yamaha_yz_125 » 12 Αύγ 2009, 23:55

ama xerete kapoio site i kapoion attiki pou na to poulaei
mexri 3000
gt exoume kai alla exoda:D
Άβαταρ μέλους
Yamaha_yz_125
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Αύγ 2009, 23:40
Τοποθεσία: attiki


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες