Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GasGas 300 2007.Ποια η γνωμη σου;

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Δημοσίευσηαπό junior » 04 Ιαν 2008, 15:05

καλες βολτες! :D
play dirty enduro team
Άβαταρ μέλους
junior
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 04 Δεκ 2005, 12:14
Τοποθεσία: κατακαημένη Ρούμελη

Δημοσίευσηαπό patrinos » 04 Ιαν 2008, 15:58

Ευχαριστω πολυ :wink:
Κι απο συντηρηση τι χρειαζεται;Για πειτε για πειτε... :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 04 Ιαν 2008, 17:04

Οτι λεει το manual
Μπουζακι, φιλτράκι, καρτερολαδα, καλό λάδι μίξης 2% ή όσο λέει το manual.
2χρονακι είναι δεν θέλει και πολλά.
Το power πλύσιμο που και που, ελατήριο πιστονιού ή και πιστόνι ανάλογα με τη χρήση.
Και στην αλυσίδα μόνο wd40 και τα ξεχνάς όλα!!
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό GasGas300 » 05 Ιαν 2008, 17:37

junior έγραψε:καλες βολτες! :D


Καλό θα ήταν και ανάλογα με την χρήση που είχε να κάνεις ένα service/αλλαγή λαδιών στις αναρτήσεις και το μοχλικό.

Καθάρισμα φίλτρου σε ΚΑΘΕ βολτα, 100% συνθετικό λάδι γνωστού κατασκευαστή και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μαζί σου ένα καινούργιο μπουζι.

Το καρμπυρατερ είναι πολύ ευαίσθητο στις αλλαγές θερμοκρασίας, ύψους, υγρασίας, διάβασε το βιβλίο του. Αν δεν βρίσκεις άκρη ρώτησε κάποιον γνωστό σου ή βάλε μια ερώτηση στο www.ktmtalk.com στο thread για gasgas.

Δ.
Enduro Republic, Prime Minister
Άβαταρ μέλους
GasGas300
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Φεβ 2006, 00:21
Τοποθεσία: Κολντγουότερ

GasGas Clarke Tank

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 08 Ιαν 2008, 12:17

drMel έγραψε:δεν πάιζει και πολύ after market επίσης (πχ ρεζερβουάρ)

Μελέτη έψαξες καθόλου στην clarke? ρώτησες? εγω που έχω κατάλογο στα χέρια μου δείχνη τεπόζιτο 12λιτρο κ ιδού το έχει κ στην σελίδα http://www.clarkemfg.com/cgi-bin/miva?M ... ode=gasgas

Υ.γ.: sacram έλα πούλα κι'εσύ το κουκουνάρι κ πάρε gas gas ο φίλος patrinos
έδωσε το σωστό παράδειγμα... :lol:
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

Re: GasGas Clarke Tank

Δημοσίευσηαπό drMel » 08 Ιαν 2008, 14:42

Igor_Giganski_Antiatom έγραψε:
drMel έγραψε:δεν πάιζει και πολύ after market επίσης (πχ ρεζερβουάρ)

Μελέτη έψαξες καθόλου στην clarke? ρώτησες? εγω που έχω κατάλογο στα χέρια μου δείχνη τεπόζιτο 12λιτρο κ ιδού το έχει κ στην σελίδα http://www.clarkemfg.com/cgi-bin/miva?M ... ode=gasgas

Υ.γ.: sacram έλα πούλα κι'εσύ το κουκουνάρι κ πάρε gas gas ο φίλος patrinos
έδωσε το σωστό παράδειγμα... :lol:


αυτό είναι μέχρι 2006 για 2007 ούτε σάλιο
drMel
 

Δημοσίευσηαπό patrinos » 08 Ιαν 2008, 20:07

Σημερα την παρελαβα πλεον και κομπλε....Απο δω και περα με καθε ευκαιρια στα βουνα... :lol: :lol: Πολυ μου αρεσει ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ :band: και επ'ευκαιριας
γαι πειτε και κανα δυο πραγματακια που θελω απο εσας τους πιο εμπειρους;.
1.Λαδι μιξης 2% μού προτειναν το Denicol A1...Εσεις τι λετε;...
2.Λάσι σασμαν;...Προτασεις;
σαν μια πρωτη ματια και αποψη βλεπω στην οδηγηση αρκετες διαφορές στα διχρονα σε σχεση με τετραχρονα που μεχρι τωρα ειχα...βασικες διαφορές-συμβουλες για το βουνο;...Για πειτε τι να προσεξω;

Πάρτε και κανα δυο φωτο απο την κούκλα μου...και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι οσα παιδια βοηθησαν με τις γνωσεις-αποψεις τους στην αγορα αυτη...ειμαι κατενθουσιασμενος για την ωρα...και ακομα δεν εχω μπει χωμα καλο... :riding: :riding:
Εικόνα
Εικόνα
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό man300 » 09 Ιαν 2008, 00:19

κώστα καλορίζικο το εργαλείο βασικά καθάρισμα φίλτρου αέρος και λάδωμα η μέτο λάδι μίξης που έχεις η με κάποιο ειδικό λάδι για φίλτρα μετά από κάθε εντουράδα. λάδωμα αλυσίδας κάνα δίωρο πριν έλενχο τις βίδες μετά από 2-3 enduries ελαστικά 1bar για χρήση off road, πλύσιμο αν χρησιμοποιείς πιεστικό από απόσταση και με πολύ προσοχή στο ψυγείο
Άβαταρ μέλους
man300
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 20:51
Τοποθεσία: Χαλκιδικη

Δημοσίευσηαπό man300 » 09 Ιαν 2008, 00:34

κανε έλενχο τις ανάρτησης μετρα τα κλικ τις αποσβέσεις και επαναφοράς και βαλτά στη μέση πχ 30 κλικ βαλτά 15 και σιγά σιγά θα το φέρεις στα μετρα σου έχουν di πολλά τα ματια μου από μεταχειρισμένα αργότερα θα δεις τα sag και ζιγκλέρωμα.αφτααααα λοιπόν και καλές enduries :dancing:
Άβαταρ μέλους
man300
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 20:51
Τοποθεσία: Χαλκιδικη

Δημοσίευσηαπό junior » 09 Ιαν 2008, 22:16

patrinos έγραψε:Σημερα την παρελαβα πλεον και κομπλε....Απο δω και περα με καθε ευκαιρια στα βουνα... :lol: :lol: Πολυ μου αρεσει ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ :band: και επ'ευκαιριας
γαι πειτε και κανα δυο πραγματακια που θελω απο εσας τους πιο εμπειρους;.
1.Λαδι μιξης 2% μού προτειναν το Denicol A1...Εσεις τι λετε;...
2.Λάσι σασμαν;...Προτασεις;
σαν μια πρωτη ματια και αποψη βλεπω στην οδηγηση αρκετες διαφορές στα διχρονα σε σχεση με τετραχρονα που μεχρι τωρα ειχα...βασικες διαφορές-συμβουλες για το βουνο;...Για πειτε τι να προσεξω
aντε καλες βολτες.
προσοχη με την στεκα :D ελεγχο στην βιδα της μανιβελας,προσοχη στο πλυσιμο το κοντερ! 8)
προσεχε γιατι οταν κλεινεις το γκαζι δεν κοβει :twisted:
play dirty enduro team
Άβαταρ μέλους
junior
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 04 Δεκ 2005, 12:14
Τοποθεσία: κατακαημένη Ρούμελη

Δημοσίευσηαπό Berg » 10 Ιαν 2008, 15:33

Καλορίζικο, είναι το ιδανικό δίχρονο για Enduro. Σταθερό, ροπάτο με καλές αναρτήσεις και καταπληκτικά φρένα.

Όσο για λάδι προτείνω το DENICOL S2. Είναι πολύ καλύτερο από το Α1 και δεν αφήνει κατάλοιπα. Το χρησιμοποιούσα για πολλά χρόνια και τα καθαρά πιστόνια που είχα το επαληθεύουν.
Εικόνα
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό patrinos » 11 Ιαν 2008, 13:26

Λοιπον.Πρωτη βολτιτσα χθες στα περιξ της Πατρας βουνα,απο Παναχαϊκο μεχρι Μίχα και επιστροφη.Ευκαιρια για γνωριμια με το διχρονακι και ο καιρος συμμαχος.
Εντυπωσεις απο το GasGas...;Οπως ακριβως το περιμενα.Κατ'αρχας η ειδοποιος διαφορά με το που επεσε η μανιβελια αυτο το χαρακτηριστικο κροταλισμα του διχρονου...που σε προδιαθετει για την συνεχεια!Και μετα επανω στο βουνο.Διαφορετικο;...Και πόσο; Με προσοχη και σεβασμο γιατι ηταν η πρωτη γευση και δεν ηξερα τι θα συναντησω "επι πραγματικου".Και μετα η αισθηση του καινουριου.Δηλαδη εκει που παλευα με το ΤΤ να βρω προσφυση και να νικησω το βαρος του σε σχεση με το εδαφος και τις κλισεις,αυτο εδω παει αερας.Εχει μια ταση αν στριψεις λιγο παραπανω τον δεξι καρπο να εκτοξευεται ανεξαρτητως εδαφους. Ανηφοριές που μεχρι σημερα φανταζαν στα ματια μου δυσκολες εως πολυ δυσκολες,σε σημειο που τις κοιταζα με παραπονο πανω στο ΤΤ,με το GG κουμπωσα την πρωτη στο κιβωτιο,ο γνωστος "κομπος" στο λαιμο "περναω;..."και απλα περασα...Ειναι απιστευτος ο τροπος που κινειται ειτε στα μονοπατια των 30cm και απο κατω ...γκρεμιλες ειτε στις φλαταδουρες των "πολλων" που απλα και ομορφα ανοιγεις-κλεινεις γκαζι και υπακουει.Τα φρενα του κανουν αυτο που υποσχονται. Φρεναρουν...και μαλιστα με ΑΙΣΘΗΣΗ και ΑΚΡΙΒΕΙΑ,σε σημειο μαλιστα που συνηθισμενος απο το ΤΤ τσιμπουσα λιγο παραπανω και καραδοκουσαν μεγαλοπρεπεστατα ντριφτ και "μουτρα"...Η εμπρος ροδα χαμογελαει κοιτωντας ψηλομυτικα στον ουρανο σε καθε "αρπαγμα" του δεξιου γκριπ...Η συνολικη του αισθηση ειναι αερινη με αισθητη μειωση βαρους σε σχεση με οτι μεχρι τωρα ειχα.Στα μονοπατια ειναι συμμαχος με πολυ γλυκια ροπη και δυναμη χωρις να σε φοβιζει με αποτομα ξεσπασματα και δαγκωματα.Το σπουδαιοτερο ολων ομως ειναι οτι απο την πρωτη βολτα-γνωριμια μαζι του εχει μια φοβερη αισθηση και σιγουρια,εμπνεοντας μου ασφαλεια και "πατημα" που ανεβαζεις ρυθμο χωρις να αφηνεις τριχες στο περασμα σου...Λασπη λιγη στο βουνο αλλά γρασιδι πολυ και βρεγμενο.Απλα γκαζι και αντε γεια...Ειναι μια μοτοσυκλετα που θελει να παιζεις πανω της και οχι "κουτσουρο"..Μπρος-πισω δεξια αριστερα καθιστος ορθιος γονατα ποδια ...Ολο το σωμα σε επαγρυπνηση και αρμονια με τη μοτοσυκλετα.Θελει αλλαγες στο σωμα και μετατοπισεις πανω στη σελα αναλογα με το που πατας και πώς πας...Εντουρακι κανονικο!Τα εμποδια και τα σκαλοπατια που θαρρεις οτι ειναι "πολλα" εξαφανιζονται πετωντας,στην κυριολεξια.Ενα αρπαγμα στο γκαζι και τσιμπημα στο τιμονι και βουρ για αλμα.Οι αναρτησεις ρυθμιζομενες ποικιλλοτροπως αναλογα τις ορεξεις και το στυλ,ενα αποτελεσμα σου δινουν.Κατευθυντικοτητα και καταπινουν τα παντα.Το μοναδικο μειονεκτημα σε σχεση με πριν,η σκληρη σελα που σου αφηνει "σταμπα" μετα απο κανα δυωρο βολτας... Αυτο ομως διορθωνεται...
Το ρεζουμέ;ΟΜΑΛΟΣ κινητηρας με ΔΥΝΑΜΗ,ΡΟΠΗ απο χαμηλα και ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΙΜΗ,ΑΨΟΓΑ και με ΑΙΣΘΗΣΗ φρενα,ΕΛΑΦΡΥ σε αισθηση και ΧΕΙΡΙΣΜΟΥΣ. Σιγα σιγα θα το μαθω,αλλά νομιζω οτι επιασε τόπο η αγορα του...Θα δουμε :wink:
Εικόνα
Εικόνα
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό junior » 08 Φεβ 2008, 15:55

patrine παρε ματι gasgas 300 07 Μετα το σχετικο facelift 8)


Εικόνα
play dirty enduro team
Άβαταρ μέλους
junior
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 04 Δεκ 2005, 12:14
Τοποθεσία: κατακαημένη Ρούμελη

gas-gas

Δημοσίευσηαπό maddog579 » 09 Φεβ 2008, 16:48

filaraki ti leei to gas-gas?gia opoiadipote pliroforia pes mou,exw to gas gas tis foto pou exei valei o junior
Άβαταρ μέλους
maddog579
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2008, 16:39

Δημοσίευσηαπό patrinos » 11 Φεβ 2008, 00:34

Παιδια,το Gas Gas μια χαρα ειναι.Μαλιστα στην τελευταια βολτα που εκανα εδειξε να περναει απο ΠΟΛΥ δυσκολα περασματα με πολυ παχια λασπη και χιονι,αβιαστα και ανετα... :wink:
Να και δυο φωτο απ'τη βολτα...
Εικόνα
Εικόνα
Oμως στο τελειωμα της πολυ ωραιας βολτας και σε ανυποπτο χρονο σχεδον σε ρελαντι.μολις μπηκαμε ασφαλτο για επιστροφη σπιτι...δεν πηγε καλα...Ειχα μια ατσαλη πτωση και σχεδον διελυσα το αριστερο χερι στο υψος του ωμου... Μπηκα χειρουργειο και μονταριστηκε-συμμαζευτηκε μετα του σχετικου τιτανιου και απο δω και περα παω για 3 με 4 μηνες φυσιοθεραπειες και ανακτηση... Οπότε διακοπη χωματος και υπομονη μεσα στην ατυχια μου...Ελπιζω να επανελθω το συντομοτερο χωρις άλλες "κακοτοπιές"......Αυτα. :(
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες