Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεός ζητάει βοήθεια (για endourάδες)!!.. Επιλογή ΜΟΤΟ!..

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Νεός ζητάει βοήθεια (για endourάδες)!!.. Επιλογή ΜΟΤΟ!..

Δημοσίευσηαπό Nickolaos » 18 Μάιος 2008, 22:14

Είμαι 24 χρονών και έχω να καβαλήσω μηχανή κάπου στα 5-6 χρόνια (απο όταν τελείωσα το σχολείο).. Τελευταία μου αναβίωσε αυτή η κ@υλα και πήρα την απόφαση να εκμεταλετώ τα Σ/Κ μου αγοράζοντας ένα endourάκι και κάνοντας βόλτα στο βουνό. Στο ψάξιμο αυτό θέλω τη βοήθεια σας στην επιλογή μου..

Για έναν άνθρωπο (εγώ είμαι αυτός :P) 1,85 και 95 κιλών (σε καλή φυσική κατάσταση, όχι λαπά :P) το ΕΧC 125 01-05 σαν μεταχειρησμένο αποτελλέι καλή λύση για να ασχοληθεί χομπιστικά με το enduro (Σ/Κ βολτούλα στο βουνό παρέα με άλλους endouraδες, όχι σε αγωνιστικό επίπεδο)? ή μήπως "του" πέφτω λίγο βαρύς ή το ζορίζω υπερβολικά (σαν κατηγορία η "125')?


Είμαι φοιτητής και πρωταρχικό ρόλο στη επιλογή μου παίζουν κατά σειρά προτεραιότητας τα εξής:
1) Χαμηλό κόστος κτήσης (Σχετικό αυτό.. Βασικά θέλω να έχει καλό Value for Money. Υπολογίστε διαθέσημο maximum τα 2000-3000 Ευρώ)
2) Χαμηλό κόστος συντήρισης (service, ανταλλακτικά, μετά απο πτώσεις κτλ)
3) η μηχανή που θα πάρω θέλω να είναι κάλο σχολείο για το χώμα χωρίς να έχει πολλές απαιτήσεις απο τον οδηγό ή να τον κουράζει/ταλαιπωρεί υπερβολικά και ΦΥΣΙΚΑ να είναι πρόθυμη και έυκολη στα παιχνίδια στο χώμα. :P
4) Να μου αρέσει η εμφάνιση της

Το ΚΤΜ το ανέφερα διότι πιστεύω οτι καλύπτει τα αποπάνω κριτήρια (αν εξαιρέσουμε το βάρος μου που δέν ξέρω αν θα το αντέξει αυτο και οποιδήποτε άλλο 125 :P). Σίγουρα τα δίχρονα δεν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή γι αυτό που θέλω (κάτι μεταξύ βόλτας στο χώμα και play-toy), αλλά τα τετράχρονα έχουν υψηλό κόστος κτήσης και συντήρισης. Μεταξύ των μεταχειρησμένων δίχρονων σε αυτή τη κατηγορία κατέλληξα σε αυτό διότι -μπορεί και εσφαλμένα- πιστεύω οτι είναι το καλύτερο σε οτι ζητάω.
Είμαι ανοιχτός σε οποιάδηποτε άλλη (τεκμιριωμένη βάση των παραπάνω κριτιρίων που δίνω) πρόταση!!..
Οποιδήποτε άλλο μοντέλο θα άξιζε να δώ τεκμηριωμένα αναφέρετε μου! :)

Είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν αρκετά πιο έμπειροι endouraδες εδώ που θα με βοηθήσουν στη τελική επιλογή μου!

Σας Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά!! :)
Άβαταρ μέλους
Nickolaos
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 21:40

Bοήθεια;

Δημοσίευσηαπό geco » 18 Μάιος 2008, 23:18

Καλώς τον!

Καλή είναι η προσέγγισή σου αλλά όχι ... ολοκληρωμένη!

Θέλω να πώ ότι το μηχανάκι που αναφέρεις δεν είναι το πιό κατάλληλο γιά να τα κάνει ΟΛΑ !

Αυτό που ανταποκρίνεται περισσότερο σε όσα αναφέρεις (Σχολείο, οικονομικό, αξιόπιστο, γιά το βουνό, γιά την πόλη, γιά εκδρομές και γενική χρήση ...) είναι κάτι σαν το ΧR 250 !

Αν θέλεις οπωσδήποτε πορτοκαλί, το 200άρι θα ήταν το καλύτερο, ιδιαίτερα με αντλία λαδιού γιά να γλυτώσεις το ... ανακάτωμα βενζίνης-λαδιού, και με σοβαρές επιδόσεις στο χώμα. (Οχι πολύ κατάλληλο γιά τα υπόλοιπα όμως)
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Bοήθεια;

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 19 Μάιος 2008, 08:02

200 αράκι δαγκωτό από 2004 και μετά.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Bοήθεια;

Δημοσίευσηαπό KickStarter » 19 Μάιος 2008, 11:13

Να συμφωνήσω με τον ΚΤΜακη, μιας και το ξέρω επειδή πρόσφατα πήρα ένα του 07.
Πραγμάτικό παιχνίδι και είναι ακριβώς στο μέσο απο 125 και 250. Τώρα βέβαια, το 125 και το 200 έχουν τα ίδια ελατήρια, που νομίζω οτι είναι ιδανικό για βάρος μέχρι 75 κιλά. Άρα ή αδυνατίζεις ή παίρνεις σκληρότερο ελατήριο ή το αφήνεις ώς έχει και διορθώνεις το sag οσο σε παίρνει για τα κιλά σου. Πάντως εγω που είμαι με όλη την πραμάτια γύρω στα 87 δεν έχω ιδιαίτερο προβλημα...
Άντε καλές αγορές και σε περιμένουμε στο βουνό...
Υπάρχουν δύο είδη πεζών, οι γρήγοροι και οι νεκροί.
Άβαταρ μέλους
KickStarter
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 657
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 15:23
Τοποθεσία: Pendeli, Athens

Δημοσίευσηαπό junior » 19 Μάιος 2008, 13:42

και εγω για 200 πηγαινα αλλα πηρα το 250.ισως το 200 να ειναι πιο παιχνιδιαρικο αλλα επειδη εισαι λεβεντης(1,85-95) και το 250 θα το κανεις καλα.
play dirty enduro team
Άβαταρ μέλους
junior
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 04 Δεκ 2005, 12:14
Τοποθεσία: κατακαημένη Ρούμελη

Δημοσίευσηαπό Ridon » 13 Ιουν 2008, 19:00

Προσωπική άποψη είναι να πάρεις ένα μεταχειρισμένο ΥΖ ή WR 250. Η Yamaha έχει σαφώς φτηνότερα ανταλακτικά απο την ΚΤΜ και η αξιοπιστία είναι δεδομένη. Για τα κιλά που αναφέρεις το 125 θα σε ''πάει'' αλλά μετά απο λίγο καιρό θα σου φανεί λίγο, οπότε επέλεξε καλύτερα 250.
Άβαταρ μέλους
Ridon
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 08 Φεβ 2008, 18:06
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Berg » 14 Ιουν 2008, 00:21

Kαλό ξεκίνημα.

Το 125 είναι πολύ καλό σχολείο αλλά απαιτητικό στην οδήγηση. Θα προτείνω δίχρονο 200cc ή 250cc. Ευχάριστα παιχνίδια με μικρό κόστος συντήρησης. Ψάξε για ΚΤΜ ή GAS GAS.

Δες τι έχουν τα συνεργαζόμενα καταστήματα και οι αντιπροσωπείες. Εξασφαλίζεις μια υποτυπώδη εγγύηση στην κατάσταση του μεταχειρισμένου. Ρώτα φίλους και δες αγγελίες στο endurο.gr και στο off-road.gr

Καλές βόλτες
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό patrinos » 21 Αύγ 2008, 12:34

Berg έγραψε:Kαλό ξεκίνημα.
Θα προτείνω δίχρονο 200cc ή 250cc. Ευχάριστα παιχνίδια με μικρό κόστος συντήρησης. Ψάξε για ΚΤΜ ή GAS GAS.


Ακριβως ετσι σκεφτομουνα κι εγω(και θα το προτεινα και στο φιλο που ρωταει)...πηρα το GasGas 300 και ΔΕΝ το μετανιωσα ΚΑΘΟΛΟΥ για το χωμα.Και πολυ καλο,και πολυ ευκολο και χαμηλη συντηρηση...Και προσωπικα μου αρεσει ΠΟΛΥ και εμφανισιακα!!!Τι αλλο να θελω;
Βολτεεεεεεεεεεεες στα βουνα θελω... :lol:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Εγώ δεν είμαι άσφαλτος αλλα τρώω είδη υγιεινής...

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 12 Σεπ 2008, 10:40

Εχω κ εγώ Gas Gas ec 250 01' κ ΔΕΝ κάνει για άσφαλτο πιστέψτε με, είναι σκληρό εχει πολύ γκάζι είναι κοντογραναζομένο(96km/h τελική) κ καίει πολύ αν θές κάτι κ για κάθε μέρα κ να επιβιώση στο τέλος. Ψάξε για ΧR400,γιατί το XR250 είναι πολύ ωραίο για να μάθεις αλλα είσαι κ 95kg κ 1.85μ γομάρι(σαν κ εμένα) οπότε θα σου φένετε λίγο στις ανηφόρες, τώρα αμα είχες κ άλλο ενα χιλιάρικο στο budget θα σου έλεγα να βρείς ένα παπί για μετακινήσεις κ το άλλο(το gas gas πχ) μόνο για χώμα, είναι κρίμα να λιώνεις τα τακούνια στην ασφάλτο εκτός αν πάρεις το XR k ένα set τροχών 17" κ να έχεις την ορεξη κάθε σκ να βάζεις/βγάζεις τροχούς, για ασφάλτινα λάστιχα στους ίδιους τροχούς πάλι δεν το προτείνω γιατί κάποια στιγμή θα τραυματίσεις άσχημα τα ελαστικά ή τις σαμπρέλες κ είναι απίστευτο παίδεμα αν δεν είσαι λαστιχάς...

geco έγραψε:Αν θέλεις οπωσδήποτε πορτοκαλί, το 200άρι θα ήταν το καλύτερο, ιδιαίτερα με αντλία λαδιού γιά να γλυτώσεις το ... ανακάτωμα βενζίνης-λαδιού, και με σοβαρές επιδόσεις στο χώμα. (Οχι πολύ κατάλληλο γιά τα υπόλοιπα όμως)
συμφωνώ κ να προσθέσω οτι κάνει κ λίγο για άσφαλτο αλλα δεν είναι η καθημερινή λύση...
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό superman_199 » 12 Σεπ 2008, 18:01

FILE NIKOLA PROTEINW KATI SE 250 2T!!!EIXA 4 XRONIA YZ 125 01!!!K GAMW!!!PRAGMATIKO SXOLEIO!!O SUMPLEKTHS K O LEBIES TAXUTHTWN GINONTAI PROEKTASH TOU SWMATOS SOU!!OSO TO PALEUEIS TOSO PIO POLLA PAIRNEIS!!!EINAI MIA MHXANH POU SE VAZEI NA PALEUEIS OSO KATHESAI PANW THS!!!ALLOI TO DIASKEDAZOUN K ALLOI DEN MPAINOUN KAN STH DIADIKASIA.......YPOFERONTAS SE KATHE ANEVASMA!EINAI OMORFO,EXEI FTHNA ANTALLAKTIKA,MPOREIS NA TO SUNTHREIS ENTELWS MONOS SOU,EXEI KALH METAPWLHSH.DEN SPAEI DE XALAEI.......O MONO LOGOS POU DEN STO PROTEINW EINAI TO BAROS SOU!{EIMAI 70 LIKA}.............PAS LOIPON SE 250 2T!2T GIATI EINAI 1000 EURO PIO FTHNA STO NA TO APOKTHSEIS APO ENA ANTISTOIXO 4T,THELOUN LIGOTERH SUNTHRHSH K POLLA ALLA.......ME 2500 EURO THA VREIS POLLA 250 MOTOCROSS DIXRONA.EINAI POLU KALA GKAZERA,ME POLU ROPH GIA NA STKARFALWNEIS PANTOU,PIO OMALO MOTER APO TA 125,EINAI 100 KILA K ME TO YPSOS SOU THA TO EXEIS GIA PAIXNIDAKI!!DEN THA SE TROMAKSEI PISTEPSE ME ...AN DWSEIS STON EAUTO SOU LIGO XRONO NA TO SUNITHISEI K DEN PESEIS ME TA MOUTRA APO THN ARXH!!OI ANARTHSEIS TOU EINAI GIA MOTOCROSS ALLA MALAKWNOUN ARKETA....TIS DIAFORES ME TIS ENTURADIKES THA THS KATALABEIS OTAN THA APOKTHSEIS EMPEIRIA....ALLA OTAN FTASEIS EKEI THA EXEIS ALLAKSEI K MHXANAKI!PHRA EDW K ENA MHNA ENA KTM EXC 250 ....EINAI POLU KALO K ENTELWS ALLO APO TO YZ POU EIXA!PAS PIO GRHGORA PIO KSEKOURASTA,DEN SE TROMAZEI DEN SE AFHNEI STA MESA THS ANHFORAS APO DUNAMH ALLA OUTE SE KANEI PITHIKO META TIS MESAIES OPWS TO 125!EINAI 250.......YZ 250 01-02 MONTELO ME ENA SET AUTOKOLLHTA NA GINEI MOUN@R@ K ME OTI ALLO ISWS XREIASTEI ANTE NA SOU FTASEI 3000 EURO!AUTO SOU PROTEINW.....ME OSH EMPEIRIA MPORW NA EXW!!OTI K NA DIALEKSEIS KALES BOLTES ......
Άβαταρ μέλους
superman_199
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 14:31
Τοποθεσία: AMFILOXIA

Δημοσίευσηαπό maddog579 » 16 Σεπ 2008, 11:52

filaraki 250 2T toulaxiston,125 tha liwsei...
kai panta europaio na sou kanei ta xathria!!!
Άβαταρ μέλους
maddog579
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Φεβ 2008, 16:39

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 17 Σεπ 2008, 12:01

E Γράψτε ελληνικά ρε!!! οχι greeklish δεν είμαστε forum του XL! κ ΟΧΙ ΚΕΦΑΛΑΙΑ!
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό HarisHRC » 03 Νοέμ 2008, 22:42

DRZ400s dualsport η το DRZ400Ε πιο δυνατό και πολύ καλό play bike μηχανάκι. Τέρας αξιοπιστίας
Άβαταρ μέλους
HarisHRC
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:27
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 13 Νοέμ 2008, 11:21

Η ΚΤΜ καλη εταιρεια αλλα οχι για... φοιτητες!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό stefaniotis » 19 Νοέμ 2008, 15:26

εχω θα ελεγα...μακρια απο 2τ!!!!!!! πρεπει να εχεισ πολλα λεφτα στην τσεπη σου!!!!!!! κοιταξε για xr250, λιγο παλιο αλλα αποδειχτικαν σκυλια.
Άβαταρ μέλους
stefaniotis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Οκτ 2008, 15:42
Τοποθεσία: kalamaria thessaloniki

Επόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες