Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

moto off-roaders VS auto off-roaders...

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

moto off-roaders VS auto off-roaders...

Δημοσίευσηαπό patrinos » 10 Σεπ 2008, 20:15

Γουσταρεις το χωμα και βγαινεις στα βουνα:οπότε καλα μπηκες να διαβασεις το τοπικ.
Γουσταρεις moto ή auto για τις χωματινες ανησυχιες σου.Κι αυτο δεδομενο αφου γουσταρεις γενικως χωμα.Ισως να εισαι και auto-moto off-roader, δηλαδη να μπαινεις και με τα δυο...Μια χαρα!
Το ερωτημα:Ποια η σχεση αυτων που κανουν χωμα με moto και των αλλων που κανουν χωμα με auto;...
Γιατι κατα καιρους ακουμε διάφορα,στους αγωνες πχ ή οτι "εσεις κι εμεις" και οχι μας χαλατε οχι σας χαλαμε...
Τελικα τι ισχυει;... :roll:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

moto off-roaders VS auto off-roaders...

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 10 Σεπ 2008, 21:04

ΟΙ μοτο ειναι πιο πολυ για μοναχικους καουμπουδες και περιπετειες χωρις πολυ φορτωμα.

Τα αυτο ειναι για μεγαλες παρεες εκδρομες (οχι οτι δεν γινεται με μοτο)
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Re: moto off-roaders VS auto off-roaders...

Δημοσίευσηαπό After » 11 Σεπ 2008, 16:54

heroicentaur έγραψε:ΟΙ μοτο ειναι πιο πολυ για μοναχικους καουμπουδες και περιπετειες χωρις πολυ φορτωμα.

Τα αυτο ειναι για μεγαλες παρεες εκδρομες (οχι οτι δεν γινεται με μοτο)


Oυυυυ ναι
Πολυ μοναχικοι

Ειδικα τοτε που βοηθησαμε 10 μηχανες να ξεκολλησουν δυο pajero απο κατι λασπουριες, δειξαμε ποσο μοναχικοι ειμαστε :lol:
Τι να το κανω το φορτωμα, για οδηγηση και εξερευνηση παω

Με το τζιπ, απλα περνας απο ενα μερος(ααααν περασεις), ενω με το enduro θα περασεις με τελειως διαφορετικους ρυθμους

Το ενα οχημα σε παει, ενω το αλλο το πας
Για μια ακομα φορα, και εδω οι μοτοσυκλετιστες ειναι πιο ενεργητικοι οδηγοι

Και ναι, ειναι ενα car vs moto flame thread :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
After
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Σεπ 2008, 15:08

Re: moto off-roaders VS auto off-roaders...

Δημοσίευσηαπό ZooL » 11 Σεπ 2008, 21:11

After έγραψε:Με το τζιπ, απλα περνας απο ενα μερος(ααααν περασεις), ενω με το enduro θα περασεις με τελειως διαφορετικους ρυθμους

Το ενα οχημα σε παει, ενω το αλλο το πας
Για μια ακομα φορα, και εδω οι μοτοσυκλετιστες ειναι πιο ενεργητικοι οδηγοι

Αν και οδηγός 4τροχου, θα συμφωνήσω...
Πάρα πολλές φορές έχω ζηλέψει τους 2τροχους στο βουνό...

Τώρα όμως που μπορώ και κυκλοφορώ κι εγώ ασκεπής, νομίζω πλέον έχω πολύ λιγότερα να ζηλέψω ;)
(με τι κόστος θα βιαστεί να πει κάποιος... σωστό κι αυτό)

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Re: moto off-roaders VS auto off-roaders...

Δημοσίευσηαπό After » 12 Σεπ 2008, 13:03

ZooL έγραψε:
After έγραψε:Με το τζιπ, απλα περνας απο ενα μερος(ααααν περασεις), ενω με το enduro θα περασεις με τελειως διαφορετικους ρυθμους

Το ενα οχημα σε παει, ενω το αλλο το πας
Για μια ακομα φορα, και εδω οι μοτοσυκλετιστες ειναι πιο ενεργητικοι οδηγοι

Αν και οδηγός 4τροχου, θα συμφωνήσω...
Πάρα πολλές φορές έχω ζηλέψει τους 2τροχους στο βουνό...

Τώρα όμως που μπορώ και κυκλοφορώ κι εγώ ασκεπής, νομίζω πλέον έχω πολύ λιγότερα να ζηλέψω ;)
(με τι κόστος θα βιαστεί να πει κάποιος... σωστό κι αυτό)

Χ.


Πλακιτσα κανουμε, οσες περισσοτερες εμπειριες μπορει να εχει καποιος, καλο ειναι :wink:

Το κακο με τις μοτο(χωμα)ειναι οτι αν πεσεις μπορει να χτυπησεις απο καθολου μεχρι πολυ
Με το τζιπ πρεπει να κανεις κατι ακραιο για να βρεθεις σε δυσκολη θεση, σαν αυτους τους τρελους που εχω δει που ανεβαινουν κατι τεραστιους βραχους, στην Αμερικη

Παντως χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που χαιρονται το τζιπ τους στο βουνο
Εχω βαρεθει να βλεπω ψευδοτζιπ που δεν εχουν δει χωμα ουτε σε φωτογραφια
Οι γνωστοι SUVαδες, σαν τους αντιστοιχους varkaderαδες στις μοτο
ΟΞΩ!!!
After
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Σεπ 2008, 15:08

Βάρκαδερο...

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 12 Σεπ 2008, 18:06

After έγραψε:Παντως χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι που χαιρονται το τζιπ τους στο βουνο
Εχω βαρεθει να βλεπω ψευδοτζιπ που δεν εχουν δει χωμα ουτε σε φωτογραφια
Οι γνωστοι SUVαδες, σαν τους αντιστοιχους varkaderαδες στις μοτο
ΟΞΩ!!!

Το μηχανάκι αυτο λέγετε honda varadero όχι βαρκαdero αλλα είχε πλάκα ώπος το είπες...ώντος εκτιμώ τα παιδιά που δεν ντρέπονται να λερώσουνε κ ίσως κ να γρατζουνίσουνε το 4χ4 τους γιατί το πείρανε για μια δώση περιπέτειας κ όχι για να κάνουνε μόστρα στο μπουρνάζι

After έγραψε: Oυυυυ ναι
Πολυ μοναχικοι

Ειδικα τοτε που βοηθησαμε 10 μηχανες να ξεκολλησουν δυο pajero απο κατι λασπουριες, δειξαμε ποσο μοναχικοι ειμαστε Laughing


Μιλάς για τον μοτοπροαστιακό(κοινός ταξί) που πλοηγόυν οι 2 κ οι υπόλοιποι 8 ακολοθούν χωρίς όργανα...
Εμένα δεν μου αρέσει κ πολύ αυτο άσε που είναι κ επικίνδυνο γιατί αμα εκτροχιαστή το μπροστινό βαγόνι θα σε πάρει κ εσένα η μπάλα

heroicentaur έγραψε: ΟΙ μοτο ειναι πιο πολυ για μοναχικους καουμπουδες και περιπετειες χωρις πολυ φορτωμα.


Μάλλον δεν έχεις προσέξει το καημένο το Ford Focus του Geco με το τριπλό trailer με 3 moto επάνω 4 άτομα κ τα μπαγκάζια τους μέσα κ δεν είναι SUV εκτός αν νομίζεις οτι ερχόμαστε όλοι με τις μοτό οδικός κ τις τρέχουμε κιόλας...Κάπιοι το κάνουν αυτο αλλα δεν το προτείνω καθόλου κ ούτε το βρίσκω σοφό, επίσεις κουβαλάμε το cameback k κάποια εργαλεία στην πλάτη.

Πολύ φοβάμαι οτι κάποιοι SUVάδες κ 4χ4 άδες επηρεασμένοι απο ταινίες 80's
του στύλ "τα τσακάλια" είναι πιο ρομαντικοί κ δεν σκέφτονται οτι είναι πιο δύσκολο να καβαλάς μοτοσυκλέτα τις περισσότερες φορές κ όταν βρέχει,κάνει κρύο,χιονίζει έχει λάσπη κ βλέπω τα 4χ4 παρακαλάω κ εγώ να είμουνα μέσα στην θαλπωρή ενώς Diesel Landie...
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό After » 12 Σεπ 2008, 20:37

Mα επιτηδες το ειπα varkadero :lol: :lol: :lol: :lol:


Oχι δεν ειμασταν μαζι με τα τζιπ, απλα τα βρηκαμε στον δρομο, τον χωματοδρομο μαλλον
After
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Σεπ 2008, 15:08

.

Δημοσίευσηαπό tm » 16 Σεπ 2008, 10:24

Πολλα τα συν και τα πλην για το καθε ενα απο τα δυο!! Την ωρα της βροχης και μεσα στο σκοταδι θα χαρεις ενα τετρακινητο που θα σε κρατησει ζεστο και στεγνο και με τα φωτα του θα κανει την νυχτα μερα, ενω οταν ερθει το φως της μερας και το χωμα εχει γινει βαρη απο το νερο θα χαρεις να πλαγιολισθενεις με το γκαζι τερμα και να κοβεις χλμ ετσι που μονο με ενα enduro μπορεις να το κανεις!! Αρα τυχερος ειναι αυτος που μπορει να τα εχει και τα δυο!!
Άβαταρ μέλους
tm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Δεκ 2005, 12:02

.

Δημοσίευσηαπό patrinos » 23 Σεπ 2008, 09:18

Ενας συνδιαμσος αυτοκινητου και μοτοσυκλετας,ειναι για μενα τα μεγαλα On Off...Με το Caponord ας πουμε που ειχα αλλά και πολυ περισσοτερο με το ΚΤΜ990 που εχω τωρα καπως ετσι ενοιωθα-νοιωθω στο χωμα.Οτι εχω την προσβαση σε πολυ περισσοτερα σημεια σε σχεση με αυτοκινητο αλλά και την ελευθερια της μοτοσυκλετας σε συνδιασμο με πολυ καλυτερη ανεση και ξεκουραστες διαδρομες σε σχεση με ενα καθαρο μοτο.Θα μου πεις οτι ουτε πηγαινες εκει που παει ενα καθαρο μοτο αλλά ουτε ειχες και την προστασια που παρεχει ενα αυτοκινητο.Σιγουρα αλλά εισαι καπου στη μεση.Με αρκετες δυνατοτες 2τροχου και 4τροχου μαζι.Και αυτο δεν μου το εδινε ουτε το καθαρο ουτε το αυτοκινητο.Ασχετα αν τωρα εχω 4Χ4 και 2Τ για πιο εξειδικευμενες καταστασεις... Κουβεντα κανουμε :)
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

.

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 23 Σεπ 2008, 11:35

Δυστηχώς αγαπητέ πατρινέ δεν έχουμε όλοι την οικονομική άνεση να έχουμε κ ΚΤΜ 990ADV κ GAS GAS 300 EC k Cherokee κ.τ.λ... πολύ θα το θέλαμε αλλα...θα μείνουμε στο μοτό που είναι κ φτηνό. Το κακό είναι οτι αν παχύνεις λίγο ή έχεις καιρό να καβαλήσεις γίνεσε χειρότερος κ με το καιρό δυσκολεύουν κ οι αγώνες trail-ride στην ελλάδα κ καταντάς να εγκαταλείπης σε κάθε αγώνα που συμμετέχεις(για εμένα μιλάω) με τα 4χ4 την παλεύεις κάπως την κατάσταση, το κακό είναι οτι άν πάρω 4χ4 θα πρέπει να είναι το μοναδικό μου αυτοκίνητο πράγμα που για μέσα στην πόλη κ για ταξίδια προς λαμία(ΟΧΙ δεν είμαι απο εκεί) θα είναι αρκετά ασύμφορο εαν δεν είναι Diesel (Eladistan/athinestan no diesel-diesel is Satan 666-louka uoouuo)
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

.

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 23 Σεπ 2008, 19:53

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Το μηχανημα του οξαποδω καιει πετρελαιο ε;!!! χαχα!!!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

.

Δημοσίευσηαπό Igor_Giganski_Antiatom » 24 Σεπ 2008, 17:43

Εννοείτε κ βγάζει κ μαύρο δεμονικό καπνό κ έχει κ δεμονοστροβιλιστή...Γι'αυτό κ δέν επιτρέπετε στην αγιότατη αυτη πόλη των αθηνών... :evil:
be a racer not a poser(death to cafe posers)! GAS GAS EC 250 01' "ERZBERG CERTIFIED"
Άβαταρ μέλους
Igor_Giganski_Antiatom
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 13 Απρ 2005, 03:08
Τοποθεσία: Athens

Re: .

Δημοσίευσηαπό patrinos » 24 Σεπ 2008, 17:51

Igor_Giganski_Antiatom έγραψε:Δυστηχώς αγαπητέ πατρινέ δεν έχουμε όλοι την οικονομική άνεση να έχουμε κ ΚΤΜ 990ADV κ GAS GAS 300 EC k Cherokee κ.τ.λ... πολύ θα το θέλαμε αλλα...θα μείνουμε στο μοτό που είναι κ φτηνό.

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες.Προσωπικα ομως πιστευω οτι οποια κι αν ειναι η οικονομικη ανεση καποιου,προς το καλο ή προς το ασχημο,τιθεται και θεμα τι αρεσει στον καθενα να κανει στο χωμα.Δηλαδη οσα και να'χω πχ αμα γουσταρω να πηγαινω χωμα με μοτο θα το κανω και θ'αφησω στην ακρη ολα τα υπολοιπα.Ουτε ανεσεις θα κοιταξω ουτε τιποτα.Καποια πραγματα ειναι ανεκτιμητα...
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: .

Δημοσίευσηαπό junior » 26 Σεπ 2008, 14:19

και πιο ανεκτιμητο το ΒΟΥΝΟ!
καλα να ειμαστε και να ανεβενουμε στο βουνο με σεβασμο και οποιοδηποτε τροπο!
play dirty enduro team
Άβαταρ μέλους
junior
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 04 Δεκ 2005, 12:14
Τοποθεσία: κατακαημένη Ρούμελη

Re: .

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 26 Σεπ 2008, 19:03

Igor_Giganski_Antiatom έγραψε:Εννοείτε κ βγάζει κ μαύρο δεμονικό καπνό κ έχει κ δεμονοστροβιλιστή...Γι'αυτό κ δέν επιτρέπετε στην αγιότατη αυτη πόλη των αθηνών... :evil:


Ενα ακομα μεγαλο οικπεδο της μονης Βατοπαιδιου! :D :D :D :D :D
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Επόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες