Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Υγραεριοκινηση σε Jeep !

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 17 Απρ 2008, 16:52

δηλωνει καταναλωση 9-11 λιτρα /100κμ περιπου πετρελαιο....

Αρα μεταξύ πετρελαιοκίνητου και βενζινοκίνητου δεν υπάρχει διαφορά (χρηματική) σε κατανάλωση και άν προσθέσεις το κόστος μετατροπής σε αέριο συμφέρει να αγοράσεις απο την αρχή diesel- αρκεί να κάνεις χιλιόμετρα και να κρατήσεις το αμάξι πάνω απο 3-4 χρόνια!
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό whitesnakexj » 17 Απρ 2008, 17:16

yannis24 έγραψε::alright: :alright:

Εσυ παιδι μου δεν στρωνεις με τιποτα.. :D :D
Άβαταρ μέλους
whitesnakexj
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2006, 11:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό ZooL » 17 Απρ 2008, 18:01

Ρε παιδιά, 3-4 άνθρωποι εδώ μέσα (οι εξής δύο δηλαδή...) και δεν μπορεί να βγει μια άκρη?
Και μιλώντας και με νούμερα κιόλας? Είναι δυνατόν?

Και μετά μας κάνει εντύπωση, που πχ. στις φοιτητικές εκλογές βγάζουν όλοι τα δικά τους αποτελέσματα (από τις ίδιες καταμετρήσεις) και είναι και όλοι νικητές...
Αθάνατη Ελλάδα... :alright:

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό gus-60 » 17 Απρ 2008, 18:13

[
quote="whitesnakexj"]:wave: :wave: :wave:[/quote]

Απορώ αφού σου προτείνει ο yannis 24 να βρεθείτε για μια επαλήθευση της κατανάλωσης γιατί δεν το συζητάτε από κοντά;
Άβαταρ μέλους
gus-60
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 02 Φεβ 2007, 01:30
Τοποθεσία: αττική

Δημοσίευσηαπό obelix » 18 Απρ 2008, 08:26

Μιας και ρωτησες γι' αλλο 4.0L να σου απαντησω εγω που εχω.
Οι καταναλωσεις που θα γραψω εχουν τις εξης παραμετρους:
1) Τα χλμ μετρημενα με GPS
2) Το ρεζερβουαρ γεμιζει μεχρι να φαινεται η βενζινη στο λαιμο.

Οποτε εχουμε:
1. με λαστιχα 31Χ10.5Χ15 mud κι ελαφρυ ποδι 17/100
2. με λαστιχα 31Χ10.5Χ15 mud και βαρυ ποδι 19/100
3. με λαστιχα 31Χ10.5Χ15 mud κι εκτος δρομου 30/100
4. με λαστιχα 235/85/16 Α/Τ κι ελαφρυ ποδι 15/100
5. με λαστιχα 235/85/16 Α/Τ και βαρυ ποδι 18/100
6. με λαστιχα 235/85/16 Α/Τ κι εκτος δρομου 30/100
ΠΡΟΕΔΡΟΣ BRAT ΠΕΛΟΠΟNΝΗΣΟΥ
ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ
www.braters.gr
www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
obelix
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2004, 00:05
Τοποθεσία: kalamata

Δημοσίευσηαπό rokko74 » 18 Απρ 2008, 16:50

ZooL έγραψε:Αθάνατη Ελλάδα... :alright:

Χ.


+1
Άβαταρ μέλους
rokko74
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007, 12:03
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 18 Απρ 2008, 17:21

ZooL έγραψε:Ρε παιδιά, 3-4 άνθρωποι εδώ μέσα (οι εξής δύο δηλαδή...) και δεν μπορεί να βγει μια άκρη?
Και μιλώντας και με νούμερα κιόλας? Είναι δυνατόν?

Και μετά μας κάνει εντύπωση, που πχ. στις φοιτητικές εκλογές βγάζουν όλοι τα δικά τους αποτελέσματα (από τις ίδιες καταμετρήσεις) και είναι και όλοι νικητές...
Αθάνατη Ελλάδα... :alright:

Χ.


ρε φιλε ΖοοL δεν εχει να κανει με το αν η Ελλαδα ειναι αθανατη ή προκειται να πεθανει...!! :shock:
:shock:
αλλωστε εγω απο Ιταλια μερια ψιλο-καταγομαι ( μπασταρδακι ειμαι !! :wink: ) και δεν με αφορουν τα περι Ελλαδας...!!
χαχαχα!

περαν της πλακας, εγω καλως ή κακως ( μεχρι στιγμης καλως....αν σε ενα 6μηνο παρω τον κινητηρα μου στο χερι..κακως...) εχω βαλει υγραεριο.....
σας μεταφερω λοιπον τις εντυπωσεις μου και σας λεω τις μετρησεις μου....σκοπος μου, δεν ειναι ουτε να σε πεισω, ουτε να σε κανω να βαλεις και εσυ υγραεριο......Εντυπωσεις και μετρησεις με νουμερα παραθετω...
αυτα....
το ποση καταναλωση εχει το αυτοκινητο μου, το ξερω εξω καλυτερα απ΄ολους....τι καταναλωνα, τι καταναλωνω και γιατι...παλι εγω το ξερω...
αν καποιος δεν με πιστευει.....δεν πειραζει....καποιον αλλον μπορει να τον ενδιαφερουν.....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟς ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ποσο μαλλον λογος για ειρωνια......
αυτα ειχα να πω.....
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 18 Απρ 2008, 17:34

και κατι αλλο:

εδω :


http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... B%F9%F3%E7


μπορειτε να δειτε σε ( τον Δεκεμβριο ) καποιο αλλο ποστ που ειχε γινει για την καταναλωση πριν καμποσο καιρο, τις τιμες καταναλωσης που γραφω για το αυτοκινητο μου....οπως βλεπετε, ειναι πανω-κατω τα νουμερα και οι καταναλωσεις που αναφερω και σε αυτο το ποστ....
και εκει ψεματα ελεγα ? για ποιο λογο ?
σημ : εκει δεν ειχα βαλει ακομα υγραεριο....μαλιστα...ουτε που το ειχα σκεφτει .....
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό ZooL » 19 Απρ 2008, 20:30

yannis24 έγραψε:ρε φιλε ΖοοL δεν εχει να κανει με το αν η Ελλαδα ειναι αθανατη ή προκειται να πεθανει...!! :shock: :shock:

Σωστά... με τους Έλληνες έχει να κάνει ;)

Για να μην παρεξηγηθώ: το σχόλιο μου Yanni δεν ήταν ειρωνεία για σένα (το αντίθετο μάλιστα).

Το σχόλιο μου δεν ήταν ειρωνικό γενικά. Ήταν μια απλή διαπίστωση, μια απορία μάλλον, που προέκυψε μετά από όλες αυτές τις βδομάδες που παρακολουθώ το συγκεκριμένο topic (περισσότερο από βίτσιο παρά από αντικειμενικό ενδιαφέρον).

Σ’ αυτό εδώ το topic λοιπόν, υπάρχει ένας άνθρωπος ο οποίος, αφού στην αρχή παρουσίασε με λεπτομέρειες την όλη διαδικασία της μετατροπής, από ‘κεί και μετά καταγράφει νούμερα, με σχολαστική μάλιστα ακρίβεια, και στη συνέχεια τα αναλύει και τα μοιράζεται με τους υπόλοιπους.

Παράλληλα, υπάρχει κι άλλος ένας άνθρωπος, ο οποίος (χωρίς να είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει το γιατί) αμφισβητεί συστηματικά την ορθότητα των συμπερασμάτων του πρώτου - μάλλον βασιζόμενος περισσότερο στην εμπειρική του γνώση... Ξαναλέω, αυτόν τον δεύτερο τύπο δεν τον έχω καταλάβει και πολύ καλά... Το μόνο σίγουρο είναι ότι διαφωνεί με τον πρώτο και προσπαθεί να τον βγάλει και ούφο από πάνω :(

Όπως είπα και στην αρχή, δεν έχω κάποιο προσωπικό ενδιαφέρον για την υπόθεση υγραέριο (πρόσφατα άλλωστε έθεσα σε λειτουργία και την δεύτερη πετρελαιοπηγή στο ράντσο μου στο Texas).
Πιστεύω όμως πως μέσα από τις συζητήσεις μας εδώ, κάπως, κάπου, κάποια στιγμή, πρέπει να βγαίνει ένα συμπέρασμα - αλλιώς είναι λόγια χαμένα και χρόνος πεταμένος...

Αυτά από μένα, over and out.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 21 Απρ 2008, 10:54

ZooL έγραψε:Όπως είπα και στην αρχή, δεν έχω κάποιο προσωπικό ενδιαφέρον για την υπόθεση υγραέριο (πρόσφατα άλλωστε έθεσα σε λειτουργία και την δεύτερη πετρελαιοπηγή στο ράντσο μου στο Texas).

Χ.


Ελα ρε συ!!!
εσυ εισαι ο καινουργιος μου γειτονας ?
ΧΑΧΑΧΑ!!

πλακα στην πλακα πολυ σωστα τα λες....

το απογευμα θα παω να ξαναφουλαρω και θα σας παραθεσω και καποιες καινουργιες μετρησεις μιας και αυριο θα παω επαρχια....

δεν μου εχει βεβαια αδειασει τελειως το ρεζερβουαρ, αλλα χθες που γυρναγα απο Σαρωνιδα μου αναψε η ρεζερβα ( κοκκινο φωτακι) ,και εκανα καμια 20αρια χιλιομετρα...οποτε καμια 10-15αρια ακομη ισως τα εχω....
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό whitesnakexj » 21 Απρ 2008, 19:19

yannis 24 εκτιμώ την όλη παρουσίαση του θέματος που έχεις κάνει .Το θέμα με ενδιαφέρει και γιαυτόν τον λόγο συμμετέχω στην συζήτηση.
Το να προσπαθησω να σε βγαλω ψευτη ή ufo το ξεχναμε.(δεν εχω λογο να το κανω αυτό,ουτε είναι τετοιος ο χαραχτηρας μου).
Αν συμφωνεις και εσυ θα ηθελα να μου απαντησεις σε ορισμενα ερωτηματα που εχω μηπως και βγει κανενα συμπερασμα.
1)Την εισαγωγη σου την τρυπησαν ? (εχουμε αφησει ένα κενο εκει)
2)Αν ναι, μπορεις να μαθεις ,τι νουμερο μπεκ σου εβαλαν ?
3)Πως γινεται να ειχες καταναλωση 15/100 με την βενζινη και τωρα να εχεις 14/100 με υγραεριο σε μεικτες διαδρομες?
4) Μηπως τα μπεκ του υγρ. είναι ποιο μικρα και συμβαινει αυτό?
5)Μηπως η αποδοση εχει πεσει και δεν το καταλαβαινεις επειδη το πας με την αναπνοη?
6) Μηπως ο Γερμανος που το ειχε το ειχε κοψει απο καυσιμα?
Κατι τρεχει και θα βρεθει…..
Zool το δικο σου ποσο καιει σε μεικτη διαδρομη?
Εγω θα το ξαναπω πως 4,0λ αυτοματο ,ΜΟΝΙΜΑ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΟ ,1700κιλα αυτοκινητο να καιει 12,5/100 βενζινη δεν υπαρχει εστω και να βαζεις νεκρα στην κατηφορα..
ΑΚΥΡΟΣ δεν έχω βγει σε κανένα forum και σε ποιο σοβαρά θέματα, αλλά εάν βγω είμαι έτοιμος να επανορθώσω.
Άβαταρ μέλους
whitesnakexj
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2006, 11:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 21 Απρ 2008, 21:35

λοιπον παρτε τις τελευταιες μου μετρησεις και μετα απανταω και στα ερωτηματα σας :
εμεινα απο υγραεριο, ακριβως εξω απο το πρατηριο στον Αλιμο μετα απο 401.8κμ.
εδω ειχαμε ΜΕΙΚΤΕΣ συνθηκες κινησης και εξηγουμε :
τα 250κμ περιπου γινανε σε εθνικο δικτυο....
τα υπολοιπα σε διαδρομη Γλυφαδα-Σαρωνιδα και τα περιξ...
το αυτοκινητο δουλεψε προχτες την Κυριακη για τουλαχιστον 45 λεπτα στο ρελαντι με το air-condition αναμενο γιατι κοιμοταν ο μπεμπης μου και δεν ηθελα να το ξυπνησω...εγω επινα καφε ακριβως απ΄εξω....
εχουμε λοιπον 401.8 κμ με 70λιτρα υγραεριο, οποτε εχουμ 17,4 λιτρα / 100κμ
οποτε τα 100κμ μας στοιχιζουν 17,4λιτρα*€0.673 = € 11.7 / 100κμ....
εχουμε αυξημενη τιμη αυτην την φορα αλλα πσιτευω οτι φαινεται στο εν λογο 45λεπτο...
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 21 Απρ 2008, 22:01

yannis 24 εκτιμώ την όλη παρουσίαση του θέματος που έχεις κάνει .Το θέμα με ενδιαφέρει και γιαυτόν τον λόγο συμμετέχω στην συζήτηση.

καλα κανεις και συμμετεχεις...γι΄αυτο αλλωστε ειναι τα φορουμ για να γινονται συζητησεις και να μαθαινουμε ολοι μας απο τους αλλους

Το να προσπαθησω να σε βγαλω ψευτη ή ufo το ξεχναμε.(δεν εχω λογο να το κανω αυτό,ουτε είναι τετοιος ο χαραχτηρας μου).
Αν συμφωνεις και εσυ θα ηθελα να μου απαντησεις σε ορισμενα ερωτηματα που εχω μηπως και βγει κανενα συμπερασμα.

οτι ξερω στο απαντω λοιπον..

1)Την εισαγωγη σου την τρυπησαν ? (εχουμε αφησει ένα κενο εκει)

ναι.....την εισαγωγη τελικα την τρυπησαν....αν εννοεις εκει που μπηκαν τα μπεκακια ....ναι...ειναι σαν κλιπς....κουμπωτα......

2)Αν ναι, μπορεις να μαθεις ,τι νουμερο μπεκ σου εβαλαν ?

αυτο δεν το ξερω......την επομενη φορα που θα περασω θα τον ρωτησω...

3)Πως γινεται να ειχες καταναλωση 15/100 με την βενζινη και τωρα να εχεις 14/100 με υγραεριο σε μεικτες διαδρομες?

η καταναλωση και οι μετρησεις που γινονται με την βενζινη ΔΕΝ ειναι δυνατον να εχουν την ακριβεια οπως αυτες με το υγραεριο....
με την βενζινη σε καποιο αλλο ποστ ( http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... B%F9%F3%E7 ) τον Δεκεμβριο στηριχτηκαν σε οτι εγραφε το τριπ κομπουτερ.....δεν ειναι δυνατον να κανεις ακριβεις μετρησεις με βενζινη γιατι ποτε δεν ξερεις την ακριβη ποσοτητα που εχεις....ακομα και μισο λιτρο παραπανω κανει καποια διαφορα.....
με το υγραεριο ξερεις ακριβως οτι εχεις 70 λιτρα....και οταν τελειωνει δεν υπαρχει μεσα τιποτα....το απολυτο κενο......και παλα στηριζομε σε απλα μαθηματικα....

4) Μηπως τα μπεκ του υγρ. είναι ποιο μικρα και συμβαινει αυτό?

δεν το ξερω......απλα αμα θες να στ αβγαλω απο κοντα μια φωτογραφια και να τα δεις....ακομα, αμα εισαι κοντα στην Γλυφαδα, μπορεις ανα πασα στιγμη να κανονισουμε να περασεις να το δεις το συστημα......

5)Μηπως η αποδοση εχει πεσει και δεν το καταλαβαινεις επειδη το πας με την αναπνοη?

μπορει να παιζει και αυτο...αλλα γενικα δεν εχε δει διαφορα ως προς την δυναμη ή ως προς τα ρεπριζ κτλ.......εδω για να εχεις παλι σωστη αποψη θα επρεπε να γινει μια δυναμομετρηση πριν και μετα......
ή αν γινεται ( και πες μας αν ειναι σωστο...... !!) να γινει μια δυναμομετρηση με το αυτοκινητο να δουλευει με βενζινη και μια με υγραεριο.....αλλα πραγματικα ΔΕΝ προκειται να μπψ σε τετοιες διαδικασιες !!!

6) Μηπως ο Γερμανος που το ειχε το ειχε κοψει απο καυσιμα?

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις εδω....αν το ειχε κανει......καλο για εμενα δεν ειναι αυτο ? :)

Κατι τρεχει και θα βρεθει…..
Zool το δικο σου ποσο καιει σε μεικτη διαδρομη?
Εγω θα το ξαναπω πως 4,0λ αυτοματο ,ΜΟΝΙΜΑ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΟ ,1700κιλα αυτοκινητο να καιει 12,5/100 βενζινη δεν υπαρχει εστω και να βαζεις νεκρα στην κατηφορα..

εχεις κολλησει με τα 12.5 λιτρ/100κμ στην καταναλωση...
αυτη δεν ειναι η καθημερινη καταναλωση ουτε η μεση καταναλωση....ειναι η κταναλωση του αυτοκινητου οπως λεω με ταχυτητες < 120κμ/ωρα.....κατι που συνηθως δεν γινεται ( μονο οταν γυρναω απο καπου και προσπαθω να παω οσο πιο αργα γινεται για να περασω αργα τα διοδια!!) :lol: :lol: :lol:



ΑΚΥΡΟΣ δεν έχω βγει σε κανένα forum και σε ποιο σοβαρά θέματα, αλλά εάν βγω είμαι έτοιμος να επανορθώσω.

κανεις δεν ειπε οτι εισαι ακυρος......απιστος ειπα οτι εισαι !! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: πλακα κανω ε?
χαχαχαχαχα.......

αντε......αυριο παω παλι Κορινθο και επιστροφη ...μολις γυρισω θα περασω να το φουλαρω παλι..... ( ειμαι φουλ υγραεριο τωρα...εβαλα το απογευμα και εχω κανει μονο 5 κμ !!)
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 22 Απρ 2008, 19:03

η καταναλωση και οι μετρησεις που γινονται με την βενζινη ΔΕΝ ειναι δυνατον να εχουν την ακριβεια οπως αυτες με το υγραεριο....

Κι όμως μπορούν να έχουν απόλυτη ακρίβεια. Μια φορά γεμίζεις μέχρι επάνω (να την βλέπεις) και μηδενίζεις το trip. Στο επόμενο γέμισμα πάλι μέχρι επάνω (να την βλέπεις) βλέπεις km kai διαιρείς!
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 22 Απρ 2008, 19:04

η καταναλωση και οι μετρησεις που γινονται με την βενζινη ΔΕΝ ειναι δυνατον να εχουν την ακριβεια οπως αυτες με το υγραεριο....

Κι όμως μπορούν να έχουν απόλυτη ακρίβεια. Μια φορά γεμίζεις μέχρι επάνω (να την βλέπεις) και μηδενίζεις το trip. Στο επόμενο γέμισμα πάλι μέχρι επάνω (να την βλέπεις) βλέπεις km kai διαιρείς!
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες