Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό PanY » 25 Νοέμ 2008, 18:11

Αν... λεω αν... αγοραζε καποιος αυτην εδω τη μηχανουλα

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/07-Ram-H ... ccessories

με σκοπο να την φορεσει στο 2,5λιτρο TJ Wrangler του...

1. Ποσο ευκολη θα ηταν μια τετοια μετατροπη?
2. Ποσο θα ηταν περιπου το κοστος της συνολικης εργασιας?
3. Τι αλλο θα χρειαζοταν να αλλαχτει στο αυτοκινητο σε αυτη την περιπτωση?
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό jeep2008 » 25 Νοέμ 2008, 18:47

πλακα με κανεις.....?ασε το κτεο που θα τριβουν τα χερια τους μολις σε δουνε,τον κακομοιρο τον πισω σου αξονα που θα αντεξει το πολυ 1 μερα μ'αυτη την ροπη,το διαφορικο σου που θα παρει δρομο απο την τρομαρα του κ τον βενζινα της γειτονια σου που θα γινεις ο καινουργιος καλυτερος του φιλος!!!!1 αδυνατη 2 9500 ευρω 3 ο pany !cheers!
TJ
Άβαταρ μέλους
jeep2008
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:50

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό PanY » 25 Νοέμ 2008, 21:00

Αρχισες παλι, πνευμα αντιλογιας... Να κατι τετοια κανεις και μετα μπαινει ο διαολος μεσα μου και μπαινω σε νεα εξοδα...

Πες μου...

1. Οταν εννοω ευκολη, δεν εννοω πως μπορω (οχι εγω, ο μηχανικος) να την κανω με ενα σταυροκατσαβιδο κι ενα παπαγαλακι. Εννοω αν ειναι εφικτη.
2. Τι εννοεις 9500 ευρω? Η εργασια μονο ή συνολικα μαζι με την αγορα της? Εγω ρωταω για το κοστος (κατα προσεγγιση παντα +/- 1000 ευρω) της εργασιας μονο. Θα μου πεις... "γιατι δεν ρωτας τον μηχανικο σου?". Ε, ΟΚ... θα τον ρωτησω αλλα να μην εχω και μια ιδεα πανω κατω πριν? Να τον κοιταω σαν χαχας?
3. Χεχεχεεχεχε... Λοιπον, εννοουσα οπως επισημανες κι εσυ παρελκωμενα (αξονες, διαφορικα, κλπ). Θα μπορουσατε να μου κανετε μια μινι λιστα?
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό jeep2008 » 25 Νοέμ 2008, 22:36

εκτος κι αν αλλαξε κατι στους νομους ,που δεν νομιζω,δεν υπαρχει περιπτωση να βαλεις αυτη την μηχανη κ να εισαι νομιμος!τι θα κανεις με το κτεο?αυτο ειναι το βασικοτερο προβλημα!κατα τα αλλα αν εχεις λεφτα ΟΛΑ γινονται.τα 9500 ειναι χωρις την μηχανη βεβαια κ περιλαμβανουν πλεξουδες που αυτος λεει κ καλα οτι κανουν αλλα σιγουρα θελουν μετατροπη ,κεντρικο διαφορικο κ ανταπτορες,αξονες,κυριως πισω,φρενα,εξατμιση απο εμπρος μεχρι πισω,κ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΛΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ!αν ενδιαφερεσαι σοβαρα κ εχεις λεφτα το ολο project ειναι εφικτο αλλα δεν θα σου το προτεινα!!!παρε ενα τετραλιτρο κ τελειωνε!!ειχα το 2.5 παλιοτερα κ σου λεω οτι το τετραλιτρο ειδικα μετα το 03 ΠΕΤΑΕΙ μπροστα του.δεν χρειαζεσαι αλλα γκαζια πιστεψε με!τα hemi ειναι για τα αμερικανακια που κανουν τρελλα rockcrawling κ θελουν πολυ δυναμη κ ειδικα ροπη για να κουνησουν τα κτηνη τους!
TJ
Άβαταρ μέλους
jeep2008
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:50

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό PanY » 25 Νοέμ 2008, 22:39

Με καλυψες αμιγκο μου... Thanks
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό jeep2008 » 25 Νοέμ 2008, 22:58

για να μην μεινεις παντως με την απορια διαβασε αυτο : http://www.jeepforum.com/forum/showthre ... =hemi+swap
TJ
Άβαταρ μέλους
jeep2008
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:50

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό PanY » 26 Νοέμ 2008, 00:51

Μπορει οντως να μη συμφερει αλλα οπτικα και μονο αν τη δεις φορεμενη ειναι επιβλητικη ε?
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό ZooL » 26 Νοέμ 2008, 14:55

Πω πω... δυο μέρες έλειψα κι έγινε χαμός! American bar έγινε εδώ μέσα!!! :lol: :lol: :lol:

Ευτυχώς πάντως που τα 'γραψε ο jeep2008 και δεν έπρεπε να είμαι πάλι εγώ ο ...προσγειωμένος :lol: :lol: :lol:

Πλάκα-πλάκα πάντως, αν κάποιος έχει τα μέσα για να την κάνει αυτή τη δουλειά (κυριολεκτώ, εννοώντας τα μεταφορικά μέσα), αυτός σίγουρα θα ήσουν εσύ amigo PanY :)

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό PanY » 26 Νοέμ 2008, 15:03

Να τα μας... Αντε τωρα εγω να κανω πισω και να το βγαλω απ το μυαλο μου. Μα γι αυτο κι εγω εθεσα τις συγκεκριμενες μονο ερωτησεις και δεν αναφερθηκα καθολου σε μεταφορικα κι αγορα αλλα τι να το κανεις... γι αλλη μια φορα μου κοψατε τα φτερα... δολοφονοι ονειρων... Μου χετε καταρρακωσει την ψυχολογια...
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό PanY » 26 Νοέμ 2008, 15:07

Κατι τελευταιο... Αντε και βρηκα τον μηχανικο και ειναι τρομερος επιστημονας και καλος Χριστιανος και μπορει να κανει την εργασια χωρις να θελει μια περιουσια... Αυτο που ειπατε σχετικα με το ΚΤΕΟ σε τι ακριβως αφορα? Υπαρχει καποια συγκεκριμενη διαδικασια για να δηλωσεις αλλαγη μηχανης/κυβισμου? Ειναι πολυπλοκη ή θυμιζει την αναλογη αλλαγης χρωματος του οχηματος?
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό ZooL » 26 Νοέμ 2008, 16:10

Για το ΚΤΕΟ δεν γνωρίζω προσωπικά τη διαδικασία.
Όπως είναι ευρέως γνωστό όμως, για τα ΚΤΕΟ υπάρχουν και οι διάφορες ...παρακάμψεις.

Πέρα πάντως από το κατά πόσον και με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει η αλλαγή, το κεφαλαιώδες (τσ... σε τσάκισα ε?) θέμα είναι το κατά πόσον αξίζει να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία, τη στιγμή που με σημαντικά λιγότερα χρήματα μπορείς απλά να περάσεις σε ένα τετράλιτρο.

Οι Αμερικάνοι αλλάζουν σε HEMI είτε επειδή δεν τους φτάνει ο 4.0 για τα extreme off-roading τους, είτε από hobby, επειδή γουστάρουν να χώνουν $$$ για να έχουν ότι καλύτερο μπορούν να αγοράσουν με τα λεφτά τους.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό jeep2008 » 26 Νοέμ 2008, 16:30

για το κτεο απο τα λιγα που ξερω ισχυουν 2 βασικα πραγματα:1)μπορεις να ανεβεις μεχρι 20% σε κυβικα αρα αντε να πας τριλιτρος στην καλυτερη.2)η μηχανη που θα βαλεις πρεπει να υπαρχει στην ελλαδα ηδη σε μοντελο σαν το δικο σου για να εχει παρει εγκριση τυπου.το tj ηρθε ελλαδα με τον 2.5,2.4 κ 4.0 αρα μονο εκει μπορουν να γινουν αλλαγες.τελος ακομη κ αν ξεπερασεις το κτεο ως ''προβλημα'' σε οποιοδηποτε ατυχημα θα το ψαξουν απο την ασφαλιστικη κ δεν θα σε καλυψουν!υ.γ:ειναι προφανες οτι γουσταρεις το jeepακι σου κ γι αυτο το μονο που σε πειραζει ειναι ο κινητηρας.αρα δυο λυσεις υπαρχουν για να σταματησεις να εισαι ''δυστηχισμενος''.πρωτον βρισκεις μπλε σαν το δικο σου αλλα τετραλιτρο κ κατα προτιμηση οχι του 2002 γιατι μονον τοτε το tj βγηκε με αυτα τα γελοια προσκεφαλα(σορρυ!) που μου θυμιζουν μπαρμπερικο!!δευτερον το κρατας ωσ εχει κ το φτιαχνεις του σκασμου (εκτος κινητηρα) κ πας σιγα κ ταπεινα οπως αρμοζει αλλωστε σε ενα jeep. 8)
TJ
Άβαταρ μέλους
jeep2008
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:50

Αλλαγη μηχανουλας - Υποθετικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό PanY » 26 Νοέμ 2008, 17:59

Ετσι... να με προκαλεις κι αν δεν το κανω εγω Challenger να το φερω στη Ροδο και να τα βαλουμε διπλα ετσι για να σου ριξω 5-6 οικοδομικουλια τετραγωνακια (οχι περισσοτερο... μια γειτονιτσα αποσταση)... να μη με λενε Παναώτη εμενα.

Σας υπενθυμιζω κυριοι πως ολες οι ερωτησεις μου ειναι υ πο θε τι κες... Δεν ειπα πως θα το κανω... Βεβαια ειναι ηδη γνωστος ο παρορμητικος χαρακτήρ (χωρις -ας) μου αλλα, αλλά λεγω δεν εχω την προθεση να προβω στην συγκεκριμενη κινηση ταυτοχρονα ομως... εχω να επιλυσω ενα ουσιωδες προβλημα.

Εχω συνδεθει συναισθηματικα με το μοσχαρι μου κι αν εξαιρεσετε τα barbery's στυλ (και οχι burberry's) προσκεφαλα την αλλαγη των οποιων εχω ηδη δρομολογησει, θελω να του δώσω αυτο το κάτι παραπανω ακομα κι ας μη γινει ποτέ 4λιτρο ακομα κι αν το χαρω εστω για μια εβδομαδα πριν το πουλησω. Κι ερωτω κυριοι... Πειραζει που μ αρεσουν τα δυσκολα? Οχι, πειραζει?
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες