Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Η βιδα θα με τρελανει!!!

Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό PanY » 06 Δεκ 2008, 12:29

Λοιπον, ξερω πως δεν εχετε κληρονομικο χαρισμα αλλα ειπα να το γραψω μηπως κι εχετε καμια ιδεα.

Κανενα μηνα μετα την εγκατασταση των προβολεων του παρμπριζ στον επιστημονα που ανεφερα σε αλλο αρθρο αρχισα να παρατηρω κατα την αποτομη εκκινηση ή το αποτομο φρεναρισμα ενα μικρο ηχο ο οποιος προερχεται καπου μεσα απ την κεντρικη κονσολα και ο οποιος πηγαινει κι ερχεται απ το μεσο προς τα αριστερα στο ταμπλω κι αντιστροφα. Θεωρω πως πρεπει να του εχει πεσει κατι (τωρα τι ειναι αυτο δεν μπορω να καταλαβω). Καμια βιδουλα, κανενας ακροδεκτης, κατι πολυ μικρο τελοσπαντων το οποιο βρισκεται προφανως μεσα σε καποιο λουκι πλαστικο (αυτη ειναι η χροια του) ή κατι τετοιο και κανει ενα τσικ κατα την εκκινηση/φρεναρισμα ή πηγαινοερχεται στις ανοιχτες στροφες (ανεπαισθητο βεβαια αλλα με κλειστη τη μουσικη το ακουω) και με εχει φερει στα προθυρα της παρακρουσης.

Εχω βγαλει παρα πολλες φορες το πανω πλαστικο καλυμμα των αεραγωγων καθως και την κεντρικη κονσολα κι εψαχνα, εψαχνα, εεεεεψαχνα, εχωνα μεσα το χερι, τα δαχτυλα, εψαχνα αλλα τιποτα. ΟΚ δεν εχεις και μεγαλο περιθωριο κυριως απ το πανω μερος της γριλλιας μιας και δεν χωραει ευκολα το χερι αλλα καπου εκει ειναι η ρουφιανα, ΤΟ ΞΕΡΩ!

Καμια ιδεα εχετε για το που μπορει να βρισκεται ή τι αλλο θα μπορουσα να βγαλω για να τη βρω?

Μη γελατε, το θεμα ειναι σοβαρο. Αντι να χει κανεναν αλλο θορυβο το μοσχαρι, κανενα τριξιμο, κατι τελοσπαντων που στο κατω κατω θα ταν και φυσιολογικο, εχω την κωλοβιδα να μου κανει τσαχπινιες. Θα την ανακαλυψω τη ρουφιανα ομως. Πειτε καμια ιδεα αμιγκος γιατι δεν θελω να βαλω τον χριστιανο στο συνεργειο να ταλαιπωρηθει για μια βλακεια.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό strofimios1 » 06 Δεκ 2008, 13:16

Υπαρχει ενα εργαλειο με ευκαμπτο σωμα και με λαβη σαν κατσαβιδι.Στην ακρη εχει μαγνητη.Μαλλον θα σε βοηθησει,εαν αυτο που ψαχνεις ειναι μεταλλικο.
Σκοτωστε την ifs πριν μεγαλωσει!!!!
Άβαταρ μέλους
strofimios1
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 10:58
Τοποθεσία: ΣΤΟΥ ΧΑΝΤΑΚ'

Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό PanY » 06 Δεκ 2008, 15:12

Thanks Strof... Επιχειρησα κι εγω να δεσω ενα μαγνητακι σε ενα μεγαλο καλαμακι αλλα τζιφος. Οπως ειπες κι εσυ δεν ξερω και το υλικο αυτου του του του αντε μη πω αντικειμενου... Μπορει να ειναι οτιδηποτε το ρημαδι...
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό PanY » 06 Δεκ 2008, 15:21

Απ την αλλη δεν ξερω τι ακριβως διαμερισματα ή πτυχες υπαρχουν πισω απ την κονσολα και το ταμπλω ωστε να υποθεσω που θα μπορουσε να ειναι. Μηπως γνωριζει καποιος που θα μπορουσα να βρω κανενα 3D σχεδιαγραμμα της κονσολας και της πισω απο αυτην περιοχης? Ζηταω πολλα ε?
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 06 Δεκ 2008, 15:53

βαλε ενα σωληνα απο μια ηλεκτρικη σκουπα να την ρουφηξεις !!
αμα δεν χωραει ο σωληνας απο την σκουπα σου....κανε μια πατεντα !!!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό PanY » 06 Δεκ 2008, 16:03

Να τη ρουφηξω τη ρουφιανα συμφωνω. Απο που ομως? Δεν μπορω να καταλαβω σε πιο λουκι εχει μπει. Αν το ξερα θα τη ρουφουσα και με το καλαμακι κι ας την καταπινα.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό PanY » 06 Δεκ 2008, 16:08

Ετσι οπως ακουγεται σου δινει την εντυπωση πως ειναι αρκετα ψηλα και κοβει βολτες στην περιοχη οπως ειπα αναμεσα στην κεντρικη κονσολα μεχρι και το ταμπλω του οδηγου και σε υψος περιπου 6-7 εκατοστα απ το πανω μερος. Τις τελευταιες μερες την εχω καπου μπροστα μου. Το μονο σιγουρο ειναι πως πρεπει να υπαρχει καποιο καναλι εκει πισω αλλα δεν μπορω να καταλαβω σε ποιο ακριβως υψος και μερος ειναι. Δεν μπορεις να χεις προσβαση πανω απ την γενικοτερη κονσολα γιατι το κενο που αφηνει μεχρι το πλαισιο του παρμπριζ ειναι πολυ μικρο και δεν εχεις ουτε οπτικη επαφη. Αναθεμα τον τόν γρουσουζη. Δεν φτανει που κοντεψε να μ ανοιξει ιστοριες με την torx στο παρμπριζ, τωρα εχω και τη κωλοβιδα του.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Re: Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό jeep2008 » 06 Δεκ 2008, 16:12

PanY έγραψε:Απ την αλλη δεν ξερω τι ακριβως διαμερισματα ή πτυχες υπαρχουν πισω απ την κονσολα και το ταμπλω ωστε να υποθεσω που θα μπορουσε να ειναι. Μηπως γνωριζει καποιος που θα μπορουσα να βρω κανενα 3D σχεδιαγραμμα της κονσολας και της πισω απο αυτην περιοχης? Ζηταω πολλα ε?

εδω εισαι (ειναι κ στην γλωσσα σου χα!χα!) βγαλε τα ματια σου κ κατι θα βρεις http://www.scribd.com/doc/4021328/Jeep- ... ndicadores
TJ
Άβαταρ μέλους
jeep2008
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:50

Re: Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό PanY » 06 Δεκ 2008, 16:20

Θα το ξηλωσω και το ρημαδι το ταμπλω να δω τι θα καταφερω. Thanks αμιγκο.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Re: Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 07 Δεκ 2008, 03:48

Οταν εβαλες τα προβολια ο ηλεκτρολογος τη ακριβως ξεβιδωσε ανοιξε στο αμαξι? Τσεκαρε τον διακοπτη και την γραμμη που παει στα προβολια σου μηπως κατι απο εκει παιζει να ακουγεται.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Re: Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 08 Δεκ 2008, 11:12

Θα το ξηλωσω και το ρημαδι το ταμπλω να δω τι θα καταφερω

Πριν φτάσεις στα άκρα, δοκίμασες να το βάλεις σε καμιά αλάνα και να αρχίσεις τα ανάποδα? Πέρα απο την πλάκα ειναι χαλαρωτικό και λόγω των φυγοκεντρικών δυνάμεων που αναπτύσονται, ίσως φύγει το -ότι είναι-!
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Re: Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό PanY » 08 Δεκ 2008, 13:06

Κι αυτο το χω κανει μηπως τουλαχιστον παει καπου και σκαλωσει και δεν ακουγεται... Εχω επισης καβαλησει οτι μπορεις να σκεφτεις... Ξηλωσα και το ταμπλω και την κονσολα, φυτιλια το 'κανα αλλα τζιφος. Αυτο που υποθετω και φοβαμαι τωρα ειναι μηπως βρισκεται μεσα στο πλαισιο του παρμπριζ. Ισως να επεσε κανενα μικρο κομματακι απ το σωμα της torx που χρειαστηκε να τρυπησουμε για να την βγαλουμε οταν μου χαλασε τα δοντια της ο επιστημονας κατα την τοποθετηση των βασεων των προβολεων. Μαλλον θα πρεπει να μαθω να ζω μ αυτο τελικα γιατι δεν θα τη παλεψω στο τελος. Τις τελευταιες μερες παιζει κρυφτουλι και δεν ακουγεται καθολου αλλα ειμαι σιγουρος πως θα εμφανιστει και παλι. Μου το χει ξανακανει η ρουφιανα.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Re: Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 08 Δεκ 2008, 15:51

Τις τελευταιες μερες παιζει κρυφτουλι και δεν ακουγεται καθολου αλλα ειμαι σιγουρος πως θα εμφανιστει και παλι. Μου το χει ξανακανει η ρουφιανα.

Οφείλουμε να το παραδεχτούμε όλοι μας και να κάνουμε κάτι για το παλικάρι!







Χωρίς παρεξήγηση, έτσι?
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Re: Η βιδα θα με τρελανει!!!

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 08 Δεκ 2008, 15:51

Τις τελευταιες μερες παιζει κρυφτουλι και δεν ακουγεται καθολου αλλα ειμαι σιγουρος πως θα εμφανιστει και παλι. Μου το χει ξανακανει η ρουφιανα.

Οφείλουμε να το παραδεχτούμε όλοι μας και να κάνουμε κάτι για το παλικάρι!







Χωρίς παρεξήγηση, έτσι?
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες