Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

California (Παρνηθα) 04/01/2009

California (Παρνηθα) 04/01/2009

Δημοσίευσηαπό PanY » 04 Ιαν 2009, 18:39

Ειπα να ανεβω μια βολτιτσα σημερα το πρωι, ετσι για να ξεπιαστει λιγο και το μοσχαρι. Ειχε αρκετη λασπη και μαλιστα πετυχα 4-5 TJ, 1 JK και δυο τρεις αλλους αμιγκος εκ των οποιων ο ενας (Μην αρχισετε τα καρεκλιδια, το οτι ηταν Γιαπωνεζος ηταν καθαρα συμπτωματικο) αντιμετωπιζε προβλημα μιας και τού ειχε σβησει κατα λαθος στο... κλασσικο σημειο.

Μεταξυ μας βεβαια, κι αυτοι οι Γιαπωνεζοι, σαν τα μικρα παιδια ειναι... οταν μπουν στη "θαλασσα" δε λενε να βγουν με τιποτα και πρεπει να πας να τα "βουτηξεις" :lol:

Να ναι καλα ο Χρηστος (Γιασιμακος) που ηταν εκει με το θηριο του κι εσωσε γι αλλη μια φορα την κατασταση. Τον αμιγκο τον Ιαπωνα παντως τον λυπηθηκε η καρδια μου.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από PanY και 05 Ιαν 2009, 16:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

California (Παρνηθα) 04/01/2009

Δημοσίευσηαπό PanY » 04 Ιαν 2009, 18:40

Τελικα ηρθε μονο του (στην κυριολεξια) εξω... μονο με τη χρηση του εργατη!!!

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

California (Παρνηθα) 04/01/2009

Δημοσίευσηαπό PanY » 04 Ιαν 2009, 18:41

Αποστολη επιτυχης και αποχωρηση του θηριου. Οφειλω να ομολογησω παντως πως ο Ιαπωνας πηρε αμεσως μπροστα, παρολο που ηταν ολη αυτη την ωρα μεχρι το λαιμο στη λασπη

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

California (Παρνηθα) 04/01/2009

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 04 Ιαν 2009, 23:42

Το δικό σου θηρίο δε το βλέπω! ... Δε το έβαλες στα βαθιά..
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό PanY » 05 Ιαν 2009, 00:17

Μια χαρα τα πηγε το μοσχαρι γι ακομη μια φορα παρα το οτι δεν του χω αλλαξει ακομα τα κορωνοπηνια. Φωτο δεν μπορεσα να τραβηξω μεσα στον στιβο γιατι δεν γινοταν να κατεβω μεσα σ αυτη τη λασπουρια κι απ τη στιγμη που δεν υπηρχε και κανεις ιδιαιτερος λογος. Ελπιζω να με τραβηξε καμια ο Χρηστος γιατι νομιζω πως ειχε κι εκεινος φωτογραφικη. Οταν παω να μου περασει τα κορωνοπηνια θα τον ρωτησω. Φωτος παντως αρκετες θα ερθουν πολυ συντομα αν καταφερουμε να συναντηθουμε για την εξορμηση οι Jeepαδες.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ZooL » 05 Ιαν 2009, 09:39

PanY έγραψε:Μια χαρα τα πηγε το μοσχαρι γι ακομη μια φορα παρα το οτι δεν του χω αλλαξει ακομα τα κορωνοπηνια.

Μετά απλά θα γίνει ...tank! ;)

PanY έγραψε:... αν καταφερουμε να συναντηθουμε για την εξορμηση οι Jeepαδες.

Λεπτομέρειες εδώ: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-10535.html

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 05 Ιαν 2009, 14:43

Καλα εκεί δε θα πέρναγα με τίποτα! Αν κρίνω απο τα λάστιχα και το ύψος του "θηρίου" ο ιάπωνας, πρέπει να βούτιξε πολύ πιο βαθια.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό ZooL » 05 Ιαν 2009, 15:05

Είναι καθαρά θέμα ground clearance...

O Ιάπων πρέπει να "τακάρισε" μέσα στην πισίνα με τους τροχούς του "κρεμασμένους" στις βαθύτερες αυλακιές από τις ροδιές (που βέβαια δεν φαίνονται μέσα στα λασπόνερα...).

Από 'κει κι έπειτα, όντως "βεντούζωμένος" με την κοιλιά στη λάσπη, ακόμη και αν δεν του έσβηνε ο κινητήρας, δεν υπήρχε περίπτωση να βγει μόνος του...

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό PanY » 05 Ιαν 2009, 15:09

ermis1975 έγραψε:Καλα εκεί δε θα πέρναγα με τίποτα! Αν κρίνω απο τα λάστιχα και το ύψος του "θηρίου" ο ιάπωνας, πρέπει να βούτιξε πολύ πιο βαθια.


Ναι αμιγκο, μη φανταστεις πως θα μπουμε μεσα εκει στη συναντηση. Απλη βολτουλα γνωριμιας περισσοτερο θα 'ναι.

Αν δεν εχεις mud ή εστω Α/Τ σε καλη κατασταση (αναφερω τα δευτερα γιατι Α/Τ ειχε ενας αλλος φιλος με ΤJ 4λιτρο την προηγουμενη φορα που ειχα παει και δεν ειχε προβλημα) δεν μπαινεις εκει μεσα με τιποτα. Ετσι εσωσαν για καλη του τυχη κι εναν αλλο ταλαιπωρο (τελοσπαντων, αυτος την κυνηγουσε τη περιπετεια) που πετυχαν εκει οι αμιγκος απ τους Braters προσφατα.

Για να μπεις στο λασποχωραφο το υψος δεν εχει ιδιαιτερη σημασια μιας κι εχει εναλλακτικα περασματα αλλα για να περασεις απ το συγκεκριμενο σημειο (κατ επιλογη σου παντα) δεν ειναι και οτι πιο λογικο, ειδικα αν δεν εχεις τα σωστα λαστιχα και το καταλληλο υψος. Ενας φιλος που ηταν μαζι μας προσφατα με RAV προτιμησε να το κρατησει εκτος και να μην το κατεβασει (στο χωραφι εννοω γιατι στην μεγαλη τη λασπολακουβα ουτε εγω μπηκα μιας και δεν νιωθω ακομα "ετοιμος" αφου ειμαι στα πρωτα βηματα) και ηρθε μαζι μου.

Βεβαια το συγκεκριμενο περασμα εκει ειναι ισως και το δυσκολοτερο ή πιο βαθυ εστω απο οσο μπορω να κρινω. Μπορεις ανετα να πας γυρω απο αυτο και να περασεις απεναντι συνεχιζοντας τα οποια παιχνιδια με τη λασπη.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό PanY » 05 Ιαν 2009, 16:24

Οπως και να χει παντως, θελει σεβασμο κι αυτογνωσια. Εγω προσωπικα, προτιμω να δεχτω καθε ειδους πειραγματα σχετικα με τον δισταγμο μου στο να περασω οποιοδηποτε εμποδιο κι απ τη στιγμη που δεν αισθανομαι ετοιμος γι αυτο, απ το να θεσω το μοσχαρι, εμενα αλλα και την διαθεση της υπολοιπης παρεας σε δοκιμασια. Βεβαια οσο περναει ο καιρος, τοσο περισσοτερο ξεθωριαζει η αρχικη απογοητευση που συνοδευσε την μεταβαση μου απ τις Alfa στο μοσχαρι μιας και με τις εκτος δρομου (εστω και μινι) εξορμησεις μου, ανακαλυπτω σταδιακα την αληθινη αξια ενος οχηματος το οποιο πραγματικα, μπορεις να το πας οπου θελεις εσυ και οχι... οπου αυτο μπορει.

Viva Jeep (Κατω η αντιπροσωπεια... για να μην ξεχναμε κιολας)
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ZooL » 05 Ιαν 2009, 16:46

PanY έγραψε:... στην μεγαλη τη λασπολακουβα ουτε εγω μπηκα μιας και δεν νιωθω ακομα "ετοιμος" ...
PanY έγραψε:...προτιμω να δεχτω καθε ειδους πειραγματα σχετικα με τον δισταγμο μου στο να περασω οποιοδηποτε εμποδιο κι απ τη στιγμη που δεν αισθανομαι ετοιμος γι αυτο, απ το να θεσω το μοσχαρι, εμενα αλλα και την διαθεση της υπολοιπης παρεας σε δοκιμασια


Αmigo PanY, μην τσιμπάς με τις κλισαρισμένες συμπεριφορές της συνομοταξίας των γιαλατζί "τζιπάδων"... :lol: :lol: :lol:

Για να πάει και να μπει κανείς εκεί μέσα, δεν χρειάζεται να είναι "έτοιμος" αλλά μάλλον "άμυαλος" θα έλεγα... (για τη νερολακούβα μιλάω)

Διότι, γιατί να διακινδυνεύσεις την ακεραιότητα του οχήματός σου χωρίς λόγο?

Ούτε εμπειρία, ούτε παραπάνω γνώση ή ικανότητα θα αποκομίσεις από το συγκεκριμένο πέρασμα. Το πολύ-πολύ να βγάλεις καμιά εντυπωσιακή φωτογραφία μόνο, κι αυτό αν καταφέρεις να περάσεις τελικά - so what?

Το να είσαι στο βουνό και να παλεύεις (ακόμη και ρισκάροντας ίσως κάποια στιγμή) για να φτάσεις στο τάδε σημείο για τον δείνα λόγο, είναι τελείως διαφορετικό από το να πλατσουρίζεις μέσα σ' ένα οικόπεδο... (και να το σπάς κιόλας στο τέλος το ρημάδι...)

Just my two cents που λένε και τα Αμερικανά....

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 05 Ιαν 2009, 18:22

Σωστός.
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό PanY » 06 Ιαν 2009, 18:12

Ανεβηκα και σημερα πανω για λιγο παιχνιδι ακομα. Αρκετη λασπη μιας και δεν ειχε σταματησει να βρεχει. Πετυχα κι ενα φιλο που χε ερθει με το TJ του και ακολουθησαμε μια πολυ ομορφη, μικρη και αρκετα βατη διαδρομη που ξεκινουσε απ την Καλιφορνια και ειχε κατευθυνση προς τον αγωγο φυσικου αεριου και καταληξαμε στο Καπανδριτι. Μου φαινεται πως πρεπει ν αρχισω να ψαχνω σπιτι προς τα βορεια. Δεν γινεται δουλεια ετσι.

Εβγαλα και μια φωτο, για τον αμιγκο τον Ερμη αλλα οταν επεστρεψα σπιτι μιας και η διαδρομη δεν ειχε στασεις. (Παρακαλουνται οι πιθανοι αγοραστες του μοσχαριου να μην δωσουν σημασια στην ακολουθη φωτο. Δεν προκειται για το μοσχαρι της αγγελιας. Εχω δευτερο για τις λασπες)

Θετικη εξελιξη / Νεο της ημερας: Απιστευτο αλλα η... "συνοδηγος" εχει αρχισει πλεον να βλεπει με πολυ καλο ματι (ημαρτον Θεε μου) τις εξορμησεις και οχι μονο δεν γκρινιαζε με τις λασπες και το νταπα-ντουπα αλλα δεν ηθελε να φυγουμε κιολας.

Εικόνα
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό PanY » 06 Ιαν 2009, 18:24

Ασχετο αλλα... Η γνωστη-αγνωστη βιδα εκανε την επανεμφανιση της στην προχθεσινη βολτα ενω πηγε παλι και κρυφτηκε μετα την σημερινη. Τωρα δεν ακουγεται καθολου παλι. Εχω ανακαλυψει ομως τη κρυψωνα της. Ειναι μεσα στο πλαισιο του παρμπριζ στην γωνια κατω αριστερα. Ελπιζω να μπορεσουν να την βγαλουν στο συνεργειο οταν παω για τα κ/π.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό J.k » 06 Ιαν 2009, 19:16

Το ιδιο προβλημα με την βιδα το εχω και εγω μετα απο μια χωματινη διαδρομη.
Εγω εχω 2 λυσεις.
1η. Να σταματησω να την ακουω.
2η. Να αλλαξω πορτπαγκαζ.
Άβαταρ μέλους
J.k
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008, 22:21
Τοποθεσία: Aττική

Επόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες