Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Διαδικασίες αγορας μεταχειρισμένου jeep απο εξωτερικό

Διαδικασίες αγορας μεταχειρισμένου jeep απο εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό haf » 21 Ιαν 2009, 09:05

Ξέρει κάποιος ποιες διαδικασίες χρειάζονται να γινουν σχετικά με το Τελωνειο και τα τελη ταξινομησης, σχετικά με την εισαγωγη Jeep απο το εξωτερικό.
Παρατηρω τις τιμές σε μερικά γερμανικα site μεταχειρισμένων Jeep και είναι 50% χαμηλότερες απο την Ελληνική Αγορά. :(
Θα ηθελα να μάθω εάν κάποιος έχει εισαγει μονος του το Jeep του και ποσο του στοιχισε.

Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
haf
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 16 Ιαν 2009, 22:48
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό jeep2008 » 21 Ιαν 2009, 12:37

Χοντρα-χοντρα θα υπολογισεις τελειωμενο το αυτοκινητο με μεταφορικα τελωνεια κλπ ενα 50% πανω απο την τιμη που βλεπεις εκει.Αν το βρηκες δηλ 20000 ευρω θα σου βγει τελικα στα 30000 ευρω.Αξιζει κατα την γνωμη μου να κανεις την κινηση μονο αν βρεις κατι ιδιαιτερο με πολλα εξτρα που στην ελληνικη αγορα δεν ειχε εισαχθει ποτε.Για παραδειγμα το TJ που εχω εγω δεν ειχε ερθει ποτε ελλαδα σε sahara και rubicon ,δυο απο τις καλυτερες εκδοσεις του, παρα μονο σε LIMITED δηλαδη ΤΡΙΧΕΣ!!! :twisted:
TJ
Άβαταρ μέλους
jeep2008
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 10:50

Δημοσίευσηαπό PanY » 21 Ιαν 2009, 12:51

Να προσεχετε τα σχολια σας παρακαλω γιατι "λιμιτεντ" ειναι και μοσχαρι μου...

Το ειχα ψαξει κι εγω αμιγκο και σχετικα προσφατα αλλα δεν συμφερει παρα μονο αν προκειται να φερεις κανενα JK σουπερ ντουπερ εξοπλισμενο. Με αλλα λογια συμφερει για αυτοκινητα 4-5 ετιας και της ταξεως των 35000 ευρω και πανω... ωστε να ωφεληθεις απ τους συντελεστες φορολογισης που ισχυουν.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες

cron