Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ελαστικά σε JK!!!

Ελαστικά σε JK!!!

Δημοσίευσηαπό telekris_jk » 24 Ιαν 2009, 23:43

Γεια σας παίδες! Έχω ένα JK 2d sport με τις 16άρες αλουμινένιες ζάντες. Από τη μαμά μου έχουν βάλει τα dueler all terrain και γενικά δεν είχα πρόβλημα πέρα από τις ανηφόρες στην Άνω Κυψέλη με γλίτσα όπου είχε λίγο Κωστάλα η ιστορία. Σε ταξίδι Αθήνα-Τζουμέρκα με καταρρακτώδη βροχή ήμουν μια χαρά.
Υπολογίζω σε περίπου 5k χλμ ακόμα να τα αλλάξω και θα ήθελα κάτι πιο χωμάτινο χωρίς όμως να επηρεάζεται η ασφάλειά μου στην άσφαλτο και στα ταξίδια και χωρίς να πρέπει να κάνω μόντες.
Έχει κανείς φίλος κάτι να προτείνει?

Ευχαριστώ

Χρήστος
Άβαταρ μέλους
telekris_jk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 24 Ιαν 2009, 22:56
Τοποθεσία: Κυψέλη, Αθήνα

Ελαστικά σε JK!!!

Δημοσίευσηαπό PanY » 25 Ιαν 2009, 03:00

Οπως σου ειπε κι ο Βασιλης θα τα πουμε κι αυριο απο κοντα... Μ/Τ ομως που να εχει την ιδια εστω συμπεριφορα με τα Α/Τ τα Bridgestone που φορας τωρα, θα ειναι λιγο δυσκολο να εντοπισεις. Θα πρεπει να κανεις περισσοτερους συμβιβασμους στην βροχη αλλα θα χαιρεσαι και περισσοτερο το θηριο στο φυσικο του περιβαλλον. Βεβαια εχω ακουσει αρκετα καλα λογια για τα Discoverer STT τα Cooper που εχουν φορεσει αρκετοι φιλοι κι εχουν πολυ καλες κριτικες εως τωρα ακομα και σε βρεγμενο οδοστρωμα. Ρωτησε και τον ZooL αυριο που τα εχει ηδη φορεμενα. Θα ειναι παντως το επομενο μου λαστιχο μετα τα πολυ σκληρα Wrangler MTR που φοραω τωρα.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό telekris_jk » 26 Ιαν 2009, 19:33

Λοιπόν...
Πιστεύω ότι η χθεσινή διαδρομή, πέρα από άκρως διασκεδαστική ήταν και ενδεικτική των καταστάσεων που θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε εμείς οι αρχάριοι off-roaders :wink:
Η κούκλα μου δε μάσησε πουθενά, όμως σίγουρα τα λάστιχα δεν ήταν και ό,τι καλύτερο για τη λάσπη που συναντήσαμε. Επίσης έριξα μια μίνι επιθεώρηση στα λάστιχα σήμερα και δεν είδα ζημιές, παρ'όλα αυτά έχουν μια κάποια ευπάθεια στα πλαϊνά απ' ό,τι έχω δει (από πέτρες κτλ). Επίσης στη διαδρομή είδα ότι δυσκολεύονται να "φτύσουν" τη λάσπη γρήγορα.
Το ρεζουμέ είναι ότι θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι λίγο πιο χωμάτινο αλλά με κάποια κριτήρια:

1. Το αυτοκίνητο κινείται συχνότερα απ' ό,τι θα ήθελα μέσα στην πόλη.
2. Μου αρέσουν τα ταξίδια (αναγκαστικά άσφαλτος σε ταχύτητες 90-150 χλμ την ώρα).
3. Θα μου άρεσε το καλοκαίρι να έχω πρόσβαση σε παραλίες (=άμμος) με μια απλή μείωση της πίεσης των ελαστικών.
4. Θα ήθελα τα λάστιχα να αντέχουν τουλάχιστον 25.000 χλμ μεικτής χρήσης και να είναι αρκούντως ανθεκτικά στο πλάι.
5. Το πιο σημαντικό είναι η ασφάλειά μου και κυρίως των συνεπιβατών μου. Προσέχω πάρα πολύ κι έχω συναίσθηση του ότι δεν οδηγώ Mini Cooper S, παρ' όλα αυτά οι άλλοι οδηγοί είναι συχνά επικίνδυνοι και δε συνειδητοποιούν πάντα ότι το jeep από πίσω τους δεν έχει τις δυνατότητες ακινητοποίησης μιας Porsche 911, ούτε και τη δυνατότητα ελιγμών των απλών επιβατικών.

Τα λέω αυτά διότι διάβασα σήμερα σε ένα περιοδικό ότι τα Cooper Discoverer είναι απαράδεκτα στην άσφαλτο, πολύ επικίνδυνα κτλ. Σε σύγκριση με τα δικά μου Bridgestone Dueler H/T μπορεί κάποιος να μου πει μια άποψη σχετικά με το πόση διαφορά μπορεί να υπάρχει? Το συγκριτικό ήταν με ασφάλτινα λάστιχα βέβαια. Γενικά έχετε κάποιο λάστιχο υπ' όψιν σας?
Το ξέρω ότι τα θέλω όλα αλλά θα ήθελα μια άποψη σχετικά με το αν υπάρχει πλήρης (ή έστω μερική) λύση στο θέμα μου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Χρήστος
Άβαταρ μέλους
telekris_jk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 24 Ιαν 2009, 22:56
Τοποθεσία: Κυψέλη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό PanY » 26 Ιαν 2009, 21:07

Τα bridgestone Α/Τ φορουσε το μοσχαρι οταν το πηρα (2nd hand)

Μπορεις να διαβασεις καποια σχολια που εκανα προσφατα γι αυτα εδω: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-10598.html

Τα MT/R τα εχω φορεσει σχετικα προσφατα μιας και ηρθαν (σχεδον αχρησιμοποιητα) πανω στις Rubicon που βρηκα σε τιμη ευκαιριας κι εφερα απ το Houston.

Δεν εχω δευτερο οχημα. Συνηθως (οταν οι καιρικες συνθηκες το επιτρεπουν) μετακινουμαι με την μηχανη μιας και η δουλεια μου ειναι σε αποσταση 5λεπτων απ το σπιτι.
Τελευταία επεξεργασία από PanY και 26 Ιαν 2009, 21:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό telekris_jk » 26 Ιαν 2009, 21:12

Ευχαριστώ Πάνο! Απλά έχω αγχωθεί λίγο με το ζήτημα (χωρίς λόγο)! Περιμένω κι από τους άλλους φίλους βοήθεια!
Υ.Γ. Τι θα είναι το καινούργιο μοσχάρι?
Άβαταρ μέλους
telekris_jk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 24 Ιαν 2009, 22:56
Τοποθεσία: Κυψέλη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό PanY » 26 Ιαν 2009, 21:17

Πιστευα πως θα πηγαινα σε TJ παλι αλλα 4λιτρο αυτη τη φορα... Οσο περναει ο καιρος βεβαια αναθεωρω και με βλεπω να χαρω αλλη μια 3ετια το 2,5λιτρο και να παω κατευθειαν μετα στο τετραπορτο το JK και να κλεισω για τα υπολοιπα 15 χρονια.
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό telekris_jk » 26 Ιαν 2009, 21:23

Νομίζω ότι αυτό είναι το καλύτερο! Σε 3 χρόνια θα θες και τον έξτρα χώρο για κανά κουτσούβελο!
Άβαταρ μέλους
telekris_jk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 24 Ιαν 2009, 22:56
Τοποθεσία: Κυψέλη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό PanY » 26 Ιαν 2009, 21:40

Οπως και να χει, αν βαλεις τελικα Mud (οποια κι αν ειναι αυτα) θα πρεπει να εισαι περισσοτερο προσεκτικος τοσο σε στεγνο (ποτε δεν ξερεις αν θα βρεις τιποτα νερα σε καμια στροφη) οσο και σε βρεγμενο δρομο. Ειναι σαν να βγαζεις τα Adidas και να βγαινεις για jogging με το σκαρπινι (λιγο υπερβολικη τοποθετηση βεβαια αλλα εχει μια δοση αληθειας).
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό telekris_jk » 26 Ιαν 2009, 22:08

Για τα Cooper Discoverer S/T έχει κανείς άποψη? Από το site της εταιρείας φαίνονται πολύ καλά... Αν βγαίνουν βέβαια στη διάστασή μου.
Άβαταρ μέλους
telekris_jk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 24 Ιαν 2009, 22:56
Τοποθεσία: Κυψέλη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vram » 27 Ιαν 2009, 03:52

Ολα οσα σου εγραψαν ο ZOOL και τα αλλα παιδια στο αλλο site ειναι σωστα.Εγω θα σου προτεινω τα MAXXISS TREPADOR που φοραω στο δικο μου που του πινω το αιμα στο βουνο και στην ασφαλτο.Δεν τα αλλαζω ουτε εγω ουτε οι φιλοι μου που τα φορανε και τα αυτ/τα τους τα σκιζουν...σχεδον καθε ΣΑΒ/ΚΟ.Φυσικα mud και σε τιμη πολυ καλη.Μακρια απο Α/Τ οτι και να ειναι αυτα.
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 27 Ιαν 2009, 09:36

Βασίλη, αν κατάλαβα καλά, ο Χρήστος δεν έχει σκοπό να είναι κάθε Σ/Κ στο βουνό. Οπότε δεν βλέπω λόγω να φορέσει mud λάστιχο. Απ την άλλη η αλήθεια είναι οτι όποιο A/T είναι χειρότερο απο τα ασφάλτινα στον δρόμο και χειρότερο απο τα mud στην λάσπη. Ειναι όμως καλύτερο και απο τα δύο σε πατημένο χώμα και άμμο. Εγω προσανατολίζομαι σε δεύτερη τετράδα (σιδερένια ζάντα & αναγομωμένα λάστιχα) για χρήση λασπο-εκδρομική. Στο ασφάλτινο αυτοκίνητο τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα. Λές θέλω πρόσφηση στο στεγνό, ή στο βρεγμένο & διαλέγεις λάστιχο. Στα Jeep.........
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 27 Ιαν 2009, 09:36

Βασίλη, αν κατάλαβα καλά, ο Χρήστος δεν έχει σκοπό να είναι κάθε Σ/Κ στο βουνό. Οπότε δεν βλέπω λόγω να φορέσει mud λάστιχο. Απ την άλλη η αλήθεια είναι οτι όποιο A/T είναι χειρότερο απο τα ασφάλτινα στον δρόμο και χειρότερο απο τα mud στην λάσπη. Ειναι όμως καλύτερο και απο τα δύο σε πατημένο χώμα και άμμο. Εγω προσανατολίζομαι σε δεύτερη τετράδα (σιδερένια ζάντα & αναγομωμένα λάστιχα) για χρήση λασπο-εκδρομική. Στο ασφάλτινο αυτοκίνητο τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα. Λές θέλω πρόσφηση στο στεγνό, ή στο βρεγμένο & διαλέγεις λάστιχο. Στα Jeep.........
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό telekris_jk » 27 Ιαν 2009, 10:30

Δυστυχώς για τους επόμενους μήνες δεν έχω χρόνο για να είμαι βουνό κάθε βδομάδα (πρέπει να πάρουμε και πτυχίο!)
Ίσως να πήγαινα στο πιο "χωμάτινο" All-Terrain ή στο πιο ήπιο Μ/Τ. Θα ήθελα μια άποψη για τα Cooper Discoverer S/T. Μακάρι να μπορούσα να έβαζα τα STT και να έλεγα ότι δε θα πηγαίνω πάνω από 120 στην Εθνική, το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές δε σε αφήνουν οι άλλοι... Γενικά στην Ελλάδα ξέρουμε ότι δεν υπάρχει η έννοια του σεεβασμού στον άλλο οδηγό.
Πιστεύω ότι τα βασικά μου κριτήρια θα είναι μάλλον η πρόσφυση σε γλίτσα και τα ισχυρά πλαϊνά...
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και θα κοιτάξω και τα Maxxis!
Άβαταρ μέλους
telekris_jk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 24 Ιαν 2009, 22:56
Τοποθεσία: Κυψέλη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vram » 27 Ιαν 2009, 21:51

Φιλε Μανο θα σου συνιστουσα να περιμενεις και να βρεις ενα σετ μετ/νες ζαντες αλουμινιου κατα προτιμηση 15αρες και να παιρνουν λαστιχα εως 31 που ειναι ιδανικη διασταση για το αυτ/το σου.Γιατι να βαλεις αναγομωση?Ασταθη σε ολες τις καιρικες συνθηκες πολυ καλα ομως για αγωνες και για κατοικους ορεινων η αγροτικων περιοχων που κινουνται συνεχως σε δυσβατους δρομους.Εαν διαθετεις κλειστο γκαραζ και αεροκλειδα και εχεις διαθεση καθε βολτα να τα αλλαζεις τοτε εχει καλως...συντομα ομως θα το βαρεθεις.
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 02 Φεβ 2009, 11:09

Βασίλη καλημέρα, αργησα να το δώ.
Τα λάστιχα που φοράω τώρα είναι 30,5' και είναι οριακά. 31' δεν μπαίνουν χωρίς βαριές επεμβάσεις τουλάχιστον σε θόλους. Τώρα για τις ζάντες δεν έχεις άδικο. Οι σιδερένιες έχουν μεγάλο βάρος. Mud καθημερινά δεν μπορώ να βάλω, γιατί το χρησιμοποιώ σαν οικογενειακό. Τα Α/Τ που φόραγα πριν τα cooper έκαναν γ@μώ το θόρυβο. Φαντάσου τα mud εθνική με 140! Πιστεύω με έναν γρύλο καυσαερίων και έναν σταυρό...............
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες