Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Γνωμες για Wrangler 3.8 Rubicon

Γνωμες για Wrangler 3.8 Rubicon

Δημοσίευσηαπό LefK » 08 Φεβ 2009, 04:44

Καλως σας βρηκα. Ειμαι νεος στο forum.
:D

Ενδιαφερομαι για το Jeep Wrangler 3.8 στην εκδοση Rubicon... Γνωριζετε αν ερχεται η συγκεκριμενη εκδοση στην Ελλαδα και αν ναι, ποια ειναι η γνωμη σας για το αυτοκινητο.
Άβαταρ μέλους
LefK
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 08 Φεβ 2009, 03:54
Τοποθεσία: Κηφισιά

Γνωμες για Wrangler 3.8 Rubicon

Δημοσίευσηαπό Phill » 08 Φεβ 2009, 15:52

καλώς ήρθες! Χωρίς να έχω ρωτήσει νομίζω ότι τα φέρνουν και οι αντιπροσωπείες αλλά και άλλοι ( ρώτα και kingscars, poulis-autocenter ή κανε search πρώτα στο internet). Απ' ότι δε έχω διαβάσει σε τεστ και κριτικές το αμάξι, είναι απλά... τέλειο γι' αυτό που είναι. Στην ίδια κατηγορία ίσως να υπάρχουν και μερικά άλλα ( π.χ. Hummer H3, Toyota FJ, LR 110 ..) αλλά το σίγουρο είναι πως εφόσον διαθέτεις τόσα χρήματα, πάρε αυτό που γουστάρεις και να το βλέπεις. Αν σ' αρέσει η μούρη του ( εμένα με τρελλαίνει), go for it. Σίγουρα θα σε αποζημιώσει. ( προσωπικά προτιμώ την μακριά έκδοση unlimited)
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 08 Φεβ 2009, 21:05

Γεια χαρά,

Το JK Rubicon εισάγεται από την αντιπροσωπεία κατόπιν παραγγελίας.
Απ' όσο ξέρω, μπορείς να το παραγγείλεις είτε με τον βενζινοκινητήρα των 3.8lt, είτε με τον diesel των 2.8lt.
Ενδεικτική τιμή αντιπροσωπείας προ 6μήνου για το Unlimited των 3.8lt: περίπου 59k ευρώ.

Οι ανεξάρτητοι εισαγωγείς, όπως ανέφερε κι ο φίλος από πάνω, φέρνουν συνήθως αυτοκίνητα απευθείας από την Αμερική, οπότε είναι και αυτά με τις αμερικάνικες προδιαγραφές: αποκλειστικά βενζινοκίνητα, με τους "κοντούς" προφυλακτήρες, M/T λάστιχα, κλπ.
Επίσης, έρχονται και λίγο πιο φθηνά, κάπου στα 3-4k ευρώ λιγότερα.

Η προσωπική μου άποψη για το Rubicon είναι πως, έτσι όπως ακριβώς βγαίνει από το εργοστάσιο, είναι το πιο ολοκληρωμένο εκτός δρόμου όχημα που μπορεί να αγοράσει κανείς σήμερα καινούριο, κατευθείαν από την έκθεση της αντιπροσωπείας (...που λέει ο λόγος).

Τέλος, αν μιλήσουμε για stock οχήματα, το μόνο που θα μπορούσε (ίσως) να ακολουθήσει ένα Rubicon σε extreme καταστάσεις στο βουνό, θα ήταν ένα LR Defender. Τα H3 και FJ (που στην πράξη είναι ένα LC με ...νεανικό κουστουμάκι) είναι σαφώς ικανότατα οχήματα, όχι όμως ανάλογα της κλάσης του Rubicon.

X.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό LefK » 09 Φεβ 2009, 01:26

Παιδια, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Θα παω απο Δευτερα στην αντιπροσωπεια να ρωτησω.
Ορισμενα θεματα που με απασχολουν ειναι:

1) Να προτιμησω το χειροκινητο κιβωτιο (6αρι) ή το αυτοματο? Ομολογω οτι δεν εχω διαβασει τα καλυτερα για το αυτοματο 4αρι... :?

2) Καποιο σχολιο για τον 3.8 V6 κινητηρα?

3) Εκτος απο τις προφανεις εκτος δρομου ικανοτητες με ενδιαφερει και καποια στοιχειωδης ανεση απο το αυτοκινητο. Ενταξει, δεν ψαχνω για ανεσεις Touareg, αλλα ουτε και για αισθηση Jimny... Δεν θα κανω ταξιδια στο εξωτερικο, αλλα σιγουρα θα το χρησιμοποιω στις καλοκαιρινες διακοπες, οπου ενδεχομενως να χρειαστει να ταξιδεψω σε εθνικες οδους. Που βρισκεται το Wrangler στον τομεα "ανεση"?

4) Oμολογω πως προτιμω την 3θυρη εκδοση, λογω εμφανισης. Οι χωροι για τους πισω επιβατες ειναι ικανοποιητικοι? Ο χωρος αποσκευων? Ξερετε αν ειναι διαιρουμενα τα πισω καθισματα?

Ευχαριστω πολυ!
Άβαταρ μέλους
LefK
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 08 Φεβ 2009, 03:54
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό ZooL » 09 Φεβ 2009, 02:14

1) Όπως το λες, το 4άρι της Jeep δεν είναι και από τα καλύτερα αυτόματα που υπάρχουν...
Από την άλλη, γενικά μιλώντας για off-road χρήση, τόσο το αυτόματο όσο και το manual έχουν το καθένα τα υπέρ και τα κατά τους - οπότε είναι μάλλον θέμα προτίμησης και οδηγικού στυλ.
Εγώ προσωπικά προτιμώ στο JK το μετριότατο αυτόματο από το manual, αφού βρίσκω πως ταιριάζει πολύ καλύτερα στον χαρακτήρα του.
Τσέκαρέ το πάντως και με την αντιπροσωπεία, γιατί νομίζω πως τα ευρωπαϊκά Rubicon είναι μόνο αυτόματα.

2) O V6 δεν είναι κακός - ο diesel όμως είναι όλα τα λεφτά!
Αν έχεις την δυνατότητα, είναι μονόδρομος.

3) Στον αυτοκινητόδρομο και με ταχύτητες γύρω στα 110-130 ταξιδεύει αρκετά πολιτισμένα. Όχι με τα μέτρα ενός επιβατικού βέβαια, αφού οι πλεύσεις του αμαξώματος, το "αναίσθητο" τιμόνι και οι διάφοροι θόρυβοι (αεροδυναμικοί, λάστιχα, μετάδοση) σου υπενθυμίζουν διαρκώς ότι κινείσαι με ένα φορτηγό. Έχει καλό ηχοσύστημα πάντως ;)

4) Δεν έχω προσωπική άποψη, γενικά όμως είναι γνωστό πως οι επιβάτες πίσω μπαίνουν δύσκολα αλλά κάθονται άνετα. Ο χώρος αποσκευών είναι μάλλον υποτυπώδης, τα καθίσματα πάντως είναι διαιρούμενα.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό Phill » 09 Φεβ 2009, 10:06

Θα συμφωνήσω με Zool. Αν μπορείς τότε κοίτα μόνο το diesel, έχει και φοβερό πεντάρι αυτόματο και απίστευτη ροπή ( το έχω στο ΚΚ). Από άνεση, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις άλλη μια φορά το 5θυρο, που λόγω μεγάλου μεταξονίου θα " στέκεται" πιο καλά στην Εθνική, και από χώρους πίσω όλα τα λεφτά.
Εννοείται δε hardtop, αν δεν θέλεις να ακούγεσαι στην ΕΘνική από χιλόμετρο.
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 10 Φεβ 2009, 12:22

Η προσωπική μου άποψη για το Rubicon είναι πως, έτσι όπως ακριβώς βγαίνει από το εργοστάσιο, είναι το πιο ολοκληρωμένο εκτός δρόμου όχημα που μπορεί να αγοράσει κανείς σήμερα καινούριο, κατευθείαν από την έκθεση της αντιπροσωπείας (...που λέει ο λόγος).

Τέλος, αν μιλήσουμε για stock οχήματα, το μόνο που θα μπορούσε (ίσως) να ακολουθήσει ένα Rubicon σε extreme καταστάσεις στο βουνό, θα ήταν ένα LR Defender. Τα H3 και FJ (που στην πράξη είναι ένα LC με ...νεανικό κουστουμάκι) είναι σαφώς ικανότατα οχήματα, όχι όμως ανάλογα της κλάσης του Rubicon.

Θα συμφωνήσω απόλυτα.
Στο 3 πορτο μπαίνεις πολύ δύσκολα πίσω, κάθεσε καλά αλλά δεν έχεις χώρο αποσκευών.
Στο 5 πορτο έχεις τα πάντα.
Προσωπικά θα το έπαιρνα πετρέλαιο, αυτόματο, hard top, λευκό και 5πορτο.
Επειδή το έψαχνα πριν απο 4 μήνες , στην αντιπροσωπεία βρίσκεις κάποια κομμάτια ή ετοιμοπαράδοτα, ή παραδοτέα σε 2 μήνες. Αν κάνεις δική σου παραγγελία θέλεις 6 μήνες.
Αν θυμάμαι σωστά το 5 πορτο έχει καλύτερες γωνίες απο το μικρό, και είναι πιο ψηλό.
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό LefK » 10 Φεβ 2009, 15:40

Παιδια, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Δυστυχως δεν υπαρχει η δυνατοτητα να παρω diesel (κατοικος Αθηνων) και το 5πορτο ειναι μεγαλο. Θα εχω χωροταξικο προβλημα! :D
Πηγα στην αντιπροσωπεια χτες και πηρα μια προσφορα. 3θυρο, Rubicon, βενζινη, αυτοματο, full extra (+ κοτσαδορος και Navi που ομως τοποθετειται στην Ελλαδα) 52,000 Ευρω.
Ομολογω οτι εχει πολυ καλο εξοπλισμο, αλλα φτανει και πολυ ψηλα.
Υπαρχει ετοιμοπαραδοτο μονο σε κυπαρισσι χρωμα, τα υπολοιπα παραδοση τον Αυγουστο.
Άβαταρ μέλους
LefK
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 08 Φεβ 2009, 03:54
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό ZooL » 10 Φεβ 2009, 16:58

m.misk(j)is έγραψε:Προσωπικά θα το έπαιρνα πετρέλαιο, αυτόματο, hard top, λευκό και 5πορτο.

Μόλις περιέγραψες ακριβώς το αυτοκίνητο που είχα κατά νου όταν ξεκινούσα να πάρω το δικό μου (το σκέτο βέβαια, όχι το Rubicon)...
Δυστυχώς όμως δεν γινόταν να περιμένω τους έξι μήνες που ήθελε να έρθει :cry:

----------

Μου κάνει εντύπωση που υπάρχει έστω και ένα ετοιμοπαράδοτο Rubi στην αντιπροσωπεία :roll:
Εύχομαι να υπάρχει και όταν εμφανιστείς με την προκαταβολή στο ταμείο...

Ρίξε μια ματιά και σ' αυτήν την κουβέντα για το ίδιο θέμα:
http://www.tο4x4.gr/html/site/forum/vie ... php?t=6118

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 11 Φεβ 2009, 10:01

Μου κάνει εντύπωση που υπάρχει έστω και ένα ετοιμοπαράδοτο Rubi στην αντιπροσωπεία
Εύχομαι να υπάρχει και όταν εμφανιστείς με την προκαταβολή στο ταμείο...

Στην Γλυφάδα υπάρχει ένα στημένο έξω απο την έκθεση.
Αρα έχουν τουλάχιστον ένα τρίπορτο!
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ZooL » 11 Φεβ 2009, 12:02

m.misk(j)is έγραψε:Στην Γλυφάδα υπάρχει ένα στημένο έξω απο την έκθεση.
Αρα έχουν τουλάχιστον ένα τρίπορτο!

Ε ρε Ευρώπη γίναμε! :lol: :lol: :lol:

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 8 επισκέπτες