Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μηχανική Αξιοπιστία των Jeep

Δημοσίευσηαπό kire612002 » 21 Φεβ 2009, 15:22

ειχα cherokee του 96 (2.5) με το οποιο εκανα 200 χιλ. χιλιομετρα .Αποδειχθηκε τερας αξιοπιστιας .Ειναι ενα πολυ βολικο και ευκολοδηγητο αυτοκινητο με αρκετους χωρους και ικανες εκτος δρομου δυνατοτητες.Δεν ειναι οτι καταλληλοτερο για ταξιδια αν και δεν θα σε προβληματισει στην εθνικη.Η καταναλωση του μες ην πολη ηταν ~12 λιτρα.
Το αντικατεστησα με το 3.7 και ομως οταν το αντικριζω στο δρομο το νοσταλγω ιδιαιτερα.
Το μοντελο που ψαχνεις αν το βρεις και limited για να εχει και τα εξτρα του νομιζω θα σε ικανοποιησει.Το μονο που θα σου προτεινα να αλλαξεις τα αμορτισερ του με bilstein καθως θα του δωσουν πολυ καλυτερη αισθηση και συμπεριφορα.Μιλαω για νορμαλ μικτη χρηση και οχι αγριαδες στα βουνα.
Άβαταρ μέλους
kire612002
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 03 Ιαν 2008, 15:42
Τοποθεσία: glyfada

Δημοσίευσηαπό vram » 21 Φεβ 2009, 15:56

Σαν 25αρης παρε wrangler...με 13-15000 βρισκεις 2.5 η 4.0 του 99 και σε καλη κατασταση...οσο για μηχανικους μονο αν δουλευουν αμερικανικα και εχουν οι ιδιοι αντιστοιχο αυτ/το μπορουν να σε βοηθησουν..να ξερεις οτι λογω παλαιοτητας θα χρειασθεις αρκετα πραγματα..οσο για το pinin αστο καλυτερα..εκτος και αν βγαινεις στην συνταξη..οσο για την βολτα των 120 km υπολογισε γυρω στα 18 λιτρα ...αντε 20 αν εχεις βαρυ ποδι..αρα κοντα στα 20€...και φροντισε να πιανουν τα χερια σου γιατι το wrangler ειναι ευκολο μηχανολογικα...
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό vram » 21 Φεβ 2009, 22:34

Και το νου σου....οι πιο πολλοι στα φορουμ το μονο κλειδι που εχουν πιασει ειναι του αυτ/του η του σπιτιου...αλλα απο θεωρητικες γνωσεις δεν παιζονται...γινομαι κακος αλλα βαρεθηκα να διαβαζω τους θεωρητικους,,ας περασουμε στην πραξη...σωστος ο kire,εχει αποψη για αυτο που ειχε και οσα εκανε..
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό vram » 21 Φεβ 2009, 22:40

ΣΤΟ ΞΑΝΑΓΡΦΩ....ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙς ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟ...
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 24 Φεβ 2009, 23:36

Νατα τα νιατα..
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 24 Φεβ 2009, 23:45

ασε Νικολα
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

Δημοσίευσηαπό Corsair4lt » 27 Φεβ 2009, 01:10

Καλησπερα σε ολους απο ενα καινουργιο μελος...... :newbie:

με λενε Αποστολη, 34, Αθηνα κατοχος ενος cherokee 4.0 του 95...επεσα τυχαια σε αυτο το θεμα και θελω να καταθεσω την αποψη μου γενικα αλλα και για το φιλο εμμανουηλ...το συγκεκριμενο αυτοκινητο που εχω (2ο χερι) εχει 357.000 χλμ !!!...

.παω βουνο συνεχεια, κανω καμμια ψιλο καφριλα που και που,κυνηγαω τα χιονια,κυκλοφορω σα μανιακος ολη μερα στην αθηνα λογω δουλειας και κανω και ταξιδια σε ολη την ελλαδα καλοκαιρια και χειμωνες...ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΤΕ !!!! σε ενα ταξιδι στα τρικαλα πηγα και ηρθα ρεταροντας λογω καρβουνιασμενων μπουζοκαλωδιων αλλα το θηριο τα καταφερε !!! εχω πεσει σε χαντακι-τρυπα με μονη απωλεια στραβωμα του πλαστικου φρυδιου, βαζω μεσα στο αυτοκινητο ολο μου το σπιτι η το κααλοκαιρι το κανω αυτο σπιτι αντι για σκηνη.....πιανω 140-150 στην εθνικη ως ανετη ταχυτητα ταξιδιου (εθνικη οχι στροφιλικια)....και εχω παει συντηριτικα στη θεσσαλονικη με 100ε (1000χλμ) τοτε που η βενζινη ειχε 1.10-1.20.....


λατρευω το θηριακι μου και δεν το αλλαζω με τιποτα...εχω πετυχει τη χρυση τομη και εχω τη συζυγο ευχαριστημενη (αφου θητευσε σε M38 A1 χιχιχιχ...και παρολιγο να με χωρισει)....μου ικανοποιει ολα τα κριτηρια και τα μονα μειονεκτηματα ειναι τα αναμενομενα και αποδεκτα (παραπανω ασφαλιστρα, τελη, αντε και καταναλωση οταν παρασυρομαι η οταν το ζοριζω)....!!!!αυτα και χαιρομαι πολυ που σας βρισκω στην ομορφη παρεα σας !!!!
Άβαταρ μέλους
Corsair4lt
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009, 00:49
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό exta629 » 27 Φεβ 2009, 09:52

Αποστόλη είσαι υποχρεωμένος να μας πείς τον τρόπο συντήρησης (service,ανταλλακτικά,αναλώσιμα,κτλ) και το που γιατί για να μην έχεις καθόλου προβλήματα σημαίνει ότι συντηρείται σωστά και αλάνθαστα!!!Φωτό απαραίτητα να δούμε !!...και εγώ αγχώνομαι με τα 125.000χιλ. στο κοντέρ ότι είναι πολλά !!!Δεν θα κάνω λάθος πάντως να δώσω παλι το xj 4.0L όπως το 2,5L που είχα παρόλο τα οικονομικά σφιξήματα!!!

γιώργιος
καλύβια Θορικού
Άβαταρ μέλους
exta629
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 21:02
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού Αττικής

Δημοσίευσηαπό diamond » 28 Φεβ 2009, 21:50

Φίλε emmanuil είχα ένα cherokee XJ 12/99 2.5L και όπως και εσύ είχα ακούσει ουκ ολίγα για την αξιοπιστία των εν λόγω οχημάτων.

Αποτέλεσμα μετά από 15000 χλμ σε εθνικές, βουνά, λάσπες, χιόνια και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, είναι ότι το αμάξι όχι απλά είναι σκυλί αλλά αν ξέρεις και να το πας σε βγάζει ασπροπρόσωπο εκεί που άλλα χλιδάτα 4Χ4 με φουλ ηλεκτρονικά βοηθηματα, κολλάνε.

Το αμάξι πήγαινε συνεργείο μόνο για λάδια και γρασσάρισμα μετά τα λασπόλουτρα.

Γενικά είναι αμάξια που με τη σωστή φροντίδα δεν θα σε αφήσουν στο βουνό και θα σε βοηθήσουν να χαίρεσαι τις εκτός δρόμου βόλτες σου.

Οσο για την κατανάλωση αν δεν έχεις βαρύ πόδι μπορείς να κινηθείς από 10λτ στην εθνική με 120 έως 13,5 λτ φουλ πόλη. (εγώ πάντως πάνω από 12 λτ δεν πήγα)
Στο βουνό με κοντά και αγριάδες υπολόγιζε γύρω στα 14-15λτ.

Καλή επιλογή.

ΥΓ. Το αμάξι αναγκάστηκα να το δώσω λόγω μετοίκησης στο εξωτερικό. (εδώ στη Γερμανία δεν επιτρέπεται το offroading όπως στην Ελλάδα)
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό emmanuil » 01 Μαρ 2009, 22:42

ευχαριστω πολύ όλους τους φίλους για τις συμβουλές! θα σας ενημερώσω όπου και αν καταλήξω, με την ευχή να τα πούμε και στο βουνό (τουλάχιστον με τους βορειους)
Pajero Pinin 2.0L 3θ GDI
Άβαταρ μέλους
emmanuil
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 16:35
Τοποθεσία: άνω πόλη, θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Corsair4lt » 04 Μαρ 2009, 23:52

exta629 έγραψε:Αποστόλη είσαι υποχρεωμένος να μας πείς τον τρόπο συντήρησης (service,ανταλλακτικά,αναλώσιμα,κτλ) και το που γιατί για να μην έχεις καθόλου προβλήματα σημαίνει ότι συντηρείται σωστά και αλάνθαστα!!!Φωτό απαραίτητα να δούμε !!...και εγώ αγχώνομαι με τα 125.000χιλ. στο κοντέρ ότι είναι πολλά !!!Δεν θα κάνω λάθος πάντως να δώσω παλι το xj 4.0L όπως το 2,5L που είχα παρόλο τα οικονομικά σφιξήματα!!!

γιώργιος
καλύβια Θορικού



Αγαπητε Γιωργο (συγνωμη και για τη καθυστερηση) η συντηρηση ειναι η κλασσικη νεοελληνικη !!!! οταν χαλαει κατι πχ καμμενο φως, μοτερ πισω υαλοκαθαριστηρα - και πολλες φορες και μετα- παω και το φτιαχνω σε ενα συνεργειο στο περιστερι...προληπτικα τιποτα....τσεκαρω τα ζουμια του και τον αερα στα λαστιχα (μιλαμε για λεπτομερη τεχνολογικη ενασχοληση ο δικος σου)...

το προηγουμενο σκ το εσκισα κοντα στη μακρακωμη και διεσχισα το Σπερχειο ο αθεοφοβος χωρις συνοδεια και αφου πηρα λασπες και χωματα βγηκα κυριος στη εθνικη και επεστρεψα κυριος....εφαγε ο πισω κατι λσπες και πετραδακια αλλα ας ειναι....



Ααα συγνωμη για ενα μικρο ψεματακι...359.000 χλμ εχει !!! δεν το θυμομουνα καλα..

Για φωτο επιφυλασομαι μολις δεησω και το πλυνω..οχι τιποτα αλλο να δεις χρωμα και πλαστικα σαν αντιπροσωπεια !!!

Εμμανουηλ οτι παρεις καλοριζικο και σκιστο να το ευχαριστηθεις...και αν κατεβεις προς τα κατω ειδοποιησε !!!!

Αποστολης
Άβαταρ μέλους
Corsair4lt
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009, 00:49
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό emmanuil » 21 Μαρ 2009, 14:14

Αγαπητοί φίλοι,

Καταρχάς ευχαριστώ όλους που είχαν την διάθεση να βοηθήσουν. Έχω καταλήξει σε αυτοκίνητο. Απομένει τώρα η διαδικασία μεταβίβασης. Όποιος γνωρίζει σχετικά με αυτήν, έχω ανοιξει post :

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-10926.html
Pajero Pinin 2.0L 3θ GDI
Άβαταρ μέλους
emmanuil
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 16:35
Τοποθεσία: άνω πόλη, θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό emmanuil » 26 Μαρ 2009, 19:13

Pajero Pinin 2.0L 3θ GDI
Άβαταρ μέλους
emmanuil
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 16:35
Τοποθεσία: άνω πόλη, θεσσαλονίκη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες