Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CHEROKEE ΨΗΛΩΜΑ

CHEROKEE ΨΗΛΩΜΑ

Δημοσίευσηαπό gtsit » 08 Μαρ 2009, 16:22

Καλησπέρα.

Προσωπικά είμαι κάτοχος ενός Niva αλλά ένα φιλαράκι με Cherokee μου ζητάει βοήθεια επειδή ξέρει ότι μπαίνω σε forum τετρακίνησης οπότε θα το εκτιμούσα πολύ αν με βοηθούσατε (αν και Nivakias).

Ειδικότερα έχει ένα Cherokee 4lt μοντέλο 1993 (το κλασσικό) 2 πορτο.

Είναι ερωτευμένος με τον τσέροκα και δεν σκέφτεται να τον δώσει με τίποτα. (Τον καταλαβαίνω.Αθάνατα εργαλεία). Το αμάξι είναι μαμά.
Ήρθε λοιπόν η ώρα να αλλάξει αμορτισέρ και θέλει να το συνδυάσει με ψήλωμα αλλά όχι ακραία πράγματα αφού τον ενδιαφέρει και η άνεση στην άσφαλτο βελτιώνοντας λίγο τις offroad επιδόσεις του οχήματος. Μέχρι 5 πόντους για την ακρίβεια.
Γνωρίζουμε κάποιο αξιόπιστο ψήλωμα που να μην χαλάει την γεωμετρία και την ευστάθεια του αυτοκινήτου?? Εμπειρίες πάνω σε κάτι τέτοιο?
Καλά και οικονομικά συνεργεία που το κάνουν? Κόστος??
Τέλος ενδιαφέρεται και για απλά σκαλοπάτια στους μασπιέδες ώστε να πατάει πάνω και να φορτώνει ποιό άνετα την οροφή του jeep.

Θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσατε.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
gtsit
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: 19 Ιαν 2004, 03:54

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 09 Μαρ 2009, 09:27

Καλημέρα φίλε μου.
Η προσωπική μου άποψη, είναι ότι η OLD MAN EMU είναι η πιό αξιόπιστη λύση, μέχρι τίς 2" ψήλωμα (περίπου 5 πόντους). Απο εκεί και πέρα, υπάρχουν και αμερικάνικες λύσεις, εξίσου πολύ καλές και αξιόπιστες, δίνοντας όμως περισσότερο ύψος, και θα έλεγα και πιό "εξειδικευμένες". Καί φυσικά, πιό ακριβές.
Όσο αφορά τα σκαλοπάτια. Θα έλεγα να μήν τα βάλει, γιατί τα πλεονεκτήματα, είναι πολύ - πολύ λιγότερα απο τα μειονεκτήματα. Άσε που θα πάει το ψήλωμα στράφι...... :lol:
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 09 Μαρ 2009, 20:30

ώστε να πατάει πάνω και να φορτώνει ποιό άνετα την οροφή του jeep.

Εγω το φορτώνω πατώντας πάνω στον τροχό. Δεν αξίζει να βάλει σκαλοπάτια μόνο γι αυτό.
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ZooL » 10 Μαρ 2009, 00:42

Υπάρχουν και σκαλοπάτια αποκλειστικά γι' αυτή τη δουλειά (το φόρτωμα), που προσαρμόζονται στα γρήγορα πάνω στον τροχό:

QUICK STEP - by Bushranger
Εικόνα

Τα βρίσκεις εύκολα στο Internet αλλά και στα διάφορα σχετικά μαγαζιά κι εδώ.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες