Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συνεργειό για σασμάν Jeep??

Δημοσίευσηαπό GIANNAGGELOS » 19 Ιουν 2009, 12:09

καλησπερα..!
θα συμφωνησω μετον PanY!!
αν και ευτυχως ακομα δεν εχει χρειαστει να ανοιχτει κιβωτιο και transfer.
μου ακουγονται παααρα πολλα!!!
με αυτα τα χρηματα πιστευω θα εβρησκες ολοκληρο κιβωτιο-transfer και θα σου εμεναν και παρακαταφηκη ανταλλακτικων!
παντα κατα την αποψη μου ..!
οπως και να χει.... τωρα εγινε... καλοπουλητο..λοιπον τωρα.... αν και δεν ξερω αν σε συνεφερε να το δωσεις διοτι εισαι ηδη πλην 2500ευρω..!

α... στα διαφορικα αλαξατε βαλβολινες??
Άβαταρ μέλους
GIANNAGGELOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007, 12:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΑΛΛΗΝΗ

Δημοσίευσηαπό Johnny2 » 19 Ιουν 2009, 17:09

@ Panny

οχι... σε ένα συνεργείο κοντά στο γραφείο μου για το κατέβασμα του σασμάν, το οποίο σασμάν μετά πήγε στην Ηλιούπολη για επισκευή και ξαναγύρισε για να μπει.
Άβαταρ μέλους
Johnny2
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 12 Αύγ 2005, 10:39
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Johnny2 » 19 Ιουν 2009, 17:12

@ GIANNAGGELOS

Και εμένα πολλά μου φαίνονται, αλλά το κακό είναι ότι ενώ αρχικά μου είπαν "θα σε πάρουμε να σου πούμε πόση είναι η ζημιά", τελικά με πήραν και μου είπαν "το φτιάξαμε και πήγε τόσο!". Άντε τώρα να βγάλεις άκρη.....

Ναι βαλβολίνες αλλάχτηκαν παντού και μάλιστα ανακάλυψαν ότι μέσα είχε εντελώς λάθος βαλβολίνες, από μία άλλη φορά που το είχα πάει για έναν θόρυβο που έκανε και το είχαν ανοίξει (σε άλλο συνεργείο, και μάλιστα εξουσιοδοτημένο....). Οπότε άκρη δεν βγαίνει με τίποτα.

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.

PS. Εννοείται ότι πλέον δεν πουλιέται το αυτοκίνητο αλλά μάλλον "συμμαζεύεται" λίγο και το παντρεύομαι...
Άβαταρ μέλους
Johnny2
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 12 Αύγ 2005, 10:39
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό GIANNAGGELOS » 21 Ιουν 2009, 11:43

ετσι ετσι... το παντρευτηκες!!
προσεξε τωρα, το παθημα μαθημα, το πολυ καθε 50.000χλμ αλλαγη οολες οι βαλβολινες! και αν ποτε γινει κανενα παραξενο σκηνικο, οπως αποτομο κατεβεσμα ή πολυ σπιναρισμα ή πιεση σε ρυμουλκηση επισης αλλαγη απο την μεση και πισω οοολες!!!
κατι αλλο πουκαλο ειναι να κοιταξεις τωρα ενωψη καλοκαιριου ειναι το συστημα ψυξης, παραφλου-κατασταση ψυγειου-θερμοστατη-κολλαρα!!!
Για το παραφλου απαιτειται αλλαγη φανταζομαι δεν θα σου χουν αλλαξει ποτε καθε χρονο θελει αλλαγη!!!
τα υπολοιπα θελουν ελεγχο, και αν ειναι φτηνος για το jeep, αλλαξε και εναν θερμοστατη!!

τα παραπανω καντα απαραιτητα μην την πατησεις!!

καλα χιλιομετρα!!
Άβαταρ μέλους
GIANNAGGELOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007, 12:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΑΛΛΗΝΗ

Δημοσίευσηαπό Johnny2 » 16 Ιούλ 2009, 09:37

Καλημέρα. Παρέλαβα το αυτοκίνητο προχθές (όχι λόγω καθυστέρησης στην επισκευή, αλλά γιατί κυκλοφορούσα με ένα smart το οποίο με βόλευε απίστευτα). Μου είπαν το εξής (αφού μου έδωσαν τα ανταλλακτικά του παλιού σασμάν σε μία κούτα...): την προηγούμενη φορά που το πήγα στο συνεργείο (προ 8μήνου) επειδή έκανε θόρυβο το transfer και το είχαν ανοίξει (μαζί και το σασμάν), άδειασαν τις βαλβολίνες από μέσα. Για να το ξανακλείσουν έβαλαν καινούριες. Από ότι ενημερώθηκα όμως, έβαλαν λάθος βαλβολίνη με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί το πρόβλημα (λόγω μή καλής λίπανσης) με το σασμάν το οποίο μου κόστισε τόσα λεφτά.... Δεν έχω λόγο να μην πιστέψω τον άνθρωπο που μου το έφτιαξε.... Όποιος θέλει, pm για να του πω ποιό είναι το εν λόγω συνεργείο απο το οποίο ξεκίνησε η βλάβη. Θα το postara εδώ, αλλά τέλος πάντων....
Άβαταρ μέλους
Johnny2
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 12 Αύγ 2005, 10:39
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ZooL » 25 Ιούλ 2009, 01:15

Johnny2 έγραψε:...Από ότι ενημερώθηκα όμως, έβαλαν λάθος βαλβολίνη με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί το πρόβλημα (λόγω μή καλής λίπανσης) με το σασμάν το οποίο μου κόστισε τόσα λεφτά.... Δεν έχω λόγο να μην πιστέψω τον άνθρωπο που μου το έφτιαξε.... Όποιος θέλει, pm για να του πω ποιό είναι το εν λόγω συνεργείο απο το οποίο ξεκίνησε η βλάβη. Θα το postara εδώ, αλλά τέλος πάντων....

2.5 χιλιάρικα ζημιά γιατί κάποιος ήταν ανίκανος να ακολουθήσει απλές οδηγίες & προδιαγραφές...

:evil: :evil: :evil:

Θυμήθηκα ανάλογη ιστορία:
Ένας γνωστός την είχε πατήσει με παρόμοιο τρόπο πριν κάμποσα χρόνια.
Από τότε, κάθε φορά που βάζει κάποιο από τα αυτοκίνητά του σε συνεργείο, για την οποιαδήποτε δουλειά, ζητάει και παίρνει απόδειξη με περιγραφή της εργασίας αλλά και των αναλωσίμων ή ανταλλακτικών που χρησιμοποιήθηκαν. Έτσι, σε κάποια παρόμοια περίπτωση θα μπορεί να τους σκίσει και να απαιτήσει αποζημίωση - όπως γίνεται δηλαδή και οπουδήποτε αλλού στον πολιτισμένο κόσμο.

Κι αυτό είναι κάτι που θα πρέπει όλοι μας να τηρούμε με ευλάβεια νομίζω.

Χ.


ΥΓ: αν θέλεις στείλ'το μου αυτό το πμ, ευχαριστώ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες