Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Λάστιχα για Cherokee CRD KK

Λάστιχα για Cherokee CRD KK

Δημοσίευσηαπό george-k » 16 Σεπ 2009, 23:46

Καλησπέρα,
Μπορώ να βάλω λάστιχα 245 65 R17 στο Cherokee CRD KK ?
Tα εργοστασιακά είναι 235 65 R17.
Ποιά είναι τα αρνητικά στην μεγαλύτερη διάσταση ?
Σκέφτομαι τα Goodyear ATR.
Aκούω γνώμες !

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
george-k
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2005, 00:15

Λάστιχα για Cherokee CRD KK

Δημοσίευσηαπό Phill » 17 Σεπ 2009, 14:03

έχω το ίδιο αυτοκίνητο και έχω βάλει στις ίδιες εργοστασιακές διαστάσεις τα Pirelli Scorpio ATR. Τα έχω ένα 1 χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχουν καθόλου θόρυβο στην άσφαλτο και είναι αρκετά σκληρά για χώμα/πέτρα που πάω ( μη φανταστείς τίποτα extreme). Κατανάλωση ανέβηκε περίπου στο 1 λίτρο από τα εργοστασιακά που φορούσα ( τα οποία στο πρώτο σκ σε χωματόδρομο με φυτευτή πέτρα- Πανταβρέχει φαράγγι στο Καρπενήσι- άρχισαν να σκίζονται... έλεος!). Δυστυχώς σε 17' ήδη οι επιλογές μας είναι περιορισμένες, σε αντίθεση με 16' που γίνεται χαμός ( καλός χαμός όμως). εσύ θέλεις 245, υποθέτω έχεις ακόμη πιο περιορισμένς επιλογές. Για τυχόν επιπλοκές θα σου απαντήσει κάποιος πιο ειδικός, εγώ δεν ήθελα να φύγω απτις εργοστασιακές διαστάσεις.
υγ. το έχω πάρει σε πράσινο, limited, αυτόματο, με την υφασμάτινη οροφή, δεν πιστεύω να χουμε το ίδιο :)
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό george-k » 17 Σεπ 2009, 14:30

Κατ' αρχην ευχαριστω για την απαντηση.
Τωρα για το 245 που λες, δεν ειναι οτι εγω θελω 245 αφου και εγω δεν θελω να φυγω απο την εργοστασιακη διασταση. Το θεμα ομως ειναι οπως πολυ σωστα ειπες οτι σε 17 αρα ζαντα εχουμε πολυ περιορισμενες επιλογες.
Απ' οσα ειδα και με δεδομενο οτι παντα φορουσα στα προηγουμενα 4x4 μου (FEROZA & MAVERICK) BFG AT, το μονο που μου αρεσε ειναι το Goodyear ATR. Tα αλλα δεν μου γεμισαν το ματι!
Γι' αυτο ρωταω τα αρνητικα αυτης της διαστασης για το συγκεκριμενο 4x4.
Περιμενω λοιπον και αλλες γνωμες.
Επισης, αν και διαβασα τα προηγουμενα post σου, ποιες ειναι οι εντυπωσεις -θετικα-αρνητικα για το ΚΚ crd ?
Οσο για το χρωμα, εχω παραγγειλει το πρασινο Limited Auto χωρις sky slider και εκτος απροοπτου το παραλαμβανουμε την αλλη Παρασκευη.
Μεχρι τοτε απλα περιμενω.... :(
Άβαταρ μέλους
george-k
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2005, 00:15

Δημοσίευσηαπό Phill » 18 Σεπ 2009, 10:16

Άντε με το καλό!
Eντυπώσεις ό,τι είχα γράψει και στο παρελθόν απλά τώρα υπάρχει και ένα αρνητικό..
.. άρχισε να ψιλοτρίζει..!! αμάν αυτοί οι αμερικάνοι με τα πλαστικά τους. Αυτό το εμφάνισε τώρα το καλοκαίρι και ακούγεται κάπου στο κάθισμά μου αν μπορώ να καταλάβω καλά.. κυρίως στο χώμα ακουγόταν ο θόρυβος βέβαια, πάρα πολύ μικρός, αλλά μόλις μου το επισημάνανε.. κόλλησα λίγο.
Κατά τα άλλα : + ροπή φοβερή, συνεργασία αυτόματο-κινητήρας άριστη, καλούς χώρους, πολύ γρήγορη η τετρακίνηση, στην άσφαλτο το αφήνεις δικήντο και κάνεις άριστο ταξίδι και φοβερό "κόψιμο" στο τιμόνι!
- σκληρό εκτός δρόμου ( χοροπηδάει λίγο, αλλά δεν "μασάει" πουθενά), το έχουν "κοντύνει" μπροστά και θέλει λίγο προσοχή στα εμπόδια και πλαστικά πολύ καλύτερα στην όψη από τα προηγούμενα αλλά μάλλον η ...ίδια ποιότητα κατασκευής.
Όπως βλέπεις στα αρνητικά δεν βάζω μέσα καθόλου τις γνωστές "πληγές" των 4χ4 που αφορούν την άνεση στο δρόμο, γιατί είμαι απόλυτα ευχαριστημένος εκεί ( δεν το συγκρίνω βέβαια και με κανένα coupe).
Ως προς τα λάστιχα νομίζω βγαίνουν στις εργοστασιακές διαστάσεις και τα yokohama ΑΤ-S Geolander.
Είμαι σίγουρος θα το χαρείτε πολύ το αυτ/το. Επομένως έχουμε το ίδιο εκτός από την οροφή που σημαίνει ότι χάνεις την αίσθηση της ανοιχτής στην εξοχή ή το βράδυ αλλά κερδίζεις την ησυχία σου μετά τα 130χλμ/ώρα. ( ταξιδάκι στην Εγνατία πρόσφατα με 160-170 πήγαινε εντελώς χαλαρά)
υγ. το χρώμα αυτό-πράσινο- είναι κατ εμέ το καλύτερο στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο, του πάει τρελλά.
Ο,τιδήποτε πληροφορία θελήσεις στείλε μην.
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 29 Σεπ 2009, 08:45

Μπορείς να βάλεις ένα νούμερο παραπάνω σε διάσταση στο αυτοκίνητό σου , αλλά και σε κάθε αυτοκίνητο . Άν το παρακάνεις βέβαια μάλλον θα υπάρξουν προβλήματα.
Γενικά πάντως βάζοντας ελαστικά μεγαλύτερης διαμέτρου έχεις συν και πλην. Τα συν είναι ότι αυξάνεται η απόσταση από το έδαφος (στην περίπτωσή σου κατά 6,5 χιλιοστά) , με ότι σημαίνει αυτό για εκτός δρόμου διαδρομές . Επίσης έχεις καλύτερο "πάτημα" στον δρόμο.
Στα πλην τώρα είναι η άνοδος του κέντρου βάρους (μειωμένη ευστάθεια ) , η μεγαλύτερη κατανάλωση και η καθυστερημένη απόκριση στο γκάζι. Το τελευαταίο διότι ο κινητήρας αργεί περισσότερο να φτάσει την περιοχή του ωφέλιμου πεδίου των στροφών . Βέβαια στην διάσταση που λες ότι θέλεις να πας , τα παραπάνω είναι σχεδόν αμελητέα
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 4 επισκέπτες