Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CHEROKEE KK & Sky Slider..πρόβλημα?

CHEROKEE KK & Sky Slider..πρόβλημα?

Δημοσίευσηαπό yiannos_wrangler » 12 Οκτ 2009, 15:47

ετοιμαζομαι να αποχωριστώ το wrangler YJ.. για κάτι πιο οικογενειακό...κατέληξα με τα πολλά στο το νεο Cherokee Crd...

αυτό που όμως έχουν ετοιμοπαράδοτο στο χρώμα που θέλω και με το όφελος της απόσυρσης...είναι εφοδιασμένο με την οροφη Sky Slider...και λίγο αγχώνομαι σχετικά με την ηχομόνωση, στεγανότητα και αξιοπιστία της,,,

Μηπως κανένας από εσάς έχει προμηθευτεί το Cherokee του με την εν λόγω οροφή...η οποία ομολογουμένως είναι εντυπωσιακή όταν είναι ανοιχτή...
Άβαταρ μέλους
yiannos_wrangler
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 23 Ιαν 2007, 13:53

CHEROKEE KK & Sky Slider..πρόβλημα?

Δημοσίευσηαπό PanY » 12 Οκτ 2009, 17:11

Α ωραιο... Χτυπα το John και μη ρωτας κανεναν... Αφου σου δινεται ευκαιρια για "ανοιχτο" Cherokee και CRD μην το συζητας... Για test drive δεν στο δινουν να τ ακουσεις και μονος σου?
'06 Wrangler TJ 4.0

Jeep και πάλι Jeep αλλά... Δεν είμαστε "Αμερικανακια"!!!
Άβαταρ μέλους
PanY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 21:40
Τοποθεσία: Athens

CHEROKEE KK & Sky Slider..πρόβλημα?

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 12 Οκτ 2009, 17:58

Tα βραδάκια με ανοιχτή οροφή θα είναι μουρλια!
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

CHEROKEE KK & Sky Slider..πρόβλημα?

Δημοσίευσηαπό Phill » 13 Οκτ 2009, 09:36

το έχω 1,5 σχεδόν χρόνο τώρα με την οροφή.
Θετικά : -Ανοιχτή στην φύση να βλέπεις από πάνω τα κλαριά των δένδρων ή μέσα στην πόλη κανά βραδάκι.. αίσθηση απερίγραπτη,
- πολύ καλή μόνωση, δεν περνά τίποτα
- γρήρορη και ευμετάβλητη, ανοίγει και από μπροστά αλλά και από πίσω μόνο ( πχ θες αεράκι αλλά και σκιά πάνω απτο κεφάλι σου) και τη σταματάς εσύ όπου θέλεις
- βασικά έχεις καμπριο τζιπ!
- μέχρι τα 120χλμ/ώρα αθόρυβη ή σχεδόν αθόρυβη
- είναι ( σε αντίθεση με τις ηλιοροφές) πάνω από την οροφή, άρα σου δίνει κι άλλο χώρο για το κεφάλι ( σημαντικό σε μένα που είμαι 1,90)
Αρνητικά : - μετά τα 120 ακούγεται , πολύ ή λίγο αναλόγως με το πως χτυπά ο αέρας. καμία σχέση όμως με τα κάμπριο με τιθς υφασμάτινες οροφές, πολύ λιγότερο. Μέχρι τα 140 πάντως είναι καλά.
- πρέπει να προσέχεις όταν την κλείνεις μετά από διαδρομή εκτός δρόμου, μήπως μπήκε κανένα κλαράκι στους οδηγούς της οροφής και δεν κλείσει καλά. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, απλά καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να ρίχνεις καμιά ματιά και να βγάζεις κανένα σκουπιδάκι αν υπάρχει.
Συμπερασματικά: Αν ξαναέπαιρνα τώρα το Cherokee πάλι με τον οροφή θα το παιρνα- ελπίζω να μην με διαψεύσει..- Ίσως σε μεγαλύτερη ηλικία που θα θελα μόνο την ησυχία μου πάνω απ' όλα να έπαιρνα το κλειστό ( αλλά και πάλι σ αυτήν την περίπτωση δεν θα παιρνα καν Jeep) :).
Εγώ πάντως το οδήγησα πρώτα το κλειστό και μετά έκλεισα ραντεβού με πελάτη που είχε αγοράσει με την οροφή και τα είδα και τα δύο.
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό yiannos_wrangler » 14 Οκτ 2009, 15:00

ευχαριστώ Phil,

απλά ανησυχώ καθώς σε αντίστοιχα chat rooms της Αμερικής το θάβουν...υπερβολικά...σε σημείο που κάποιοι σκόπευαν να κινηθούν και νομικά...
πάντως από ότι κατάλαβα το πρόβλημα αφορούσε τα πρώτα μοντέλα...στα επόμενα φαίνεται να βελτιώθηκε sky slider... βρήκα αναρτιμένη και σχετική οδηγία της Chrysler για επιδίορθωση των sky slider για το μοντέλα πριν το Ιαν. 2008...
Πάντως ή αίσθηση όταν είσαι μέσα πρέπει να είναι μοναδική....
Άβαταρ μέλους
yiannos_wrangler
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 23 Ιαν 2007, 13:53

Δημοσίευσηαπό Phill » 14 Οκτ 2009, 18:17

να χεις πάντα υπόψην σου ότι θέλει και καλή χρήση... δηλ. θέλω να πω ότι εγώ ποτέ δεν την ανοίγω ενώ κινούμαι με ταχύτητα και φυσικά ποτέ δεν την έχω ανοιχτή στην Εθνική. Έχω άσχημες αναμνήσεις από το παλιό Freelander με ηλιοροφή που έσπαγε ένα πλαστικό στον οδηγό της ηλιοροφής συνεχώς και την είχα πατήσει πολλάκις. Επίσης ένας φίλος μου με Mercedes επιβατικό ( Α class) με την μεταλική δηλ. οροφή, ταξίδευε με αυτή ανοιχτή και επίσης την πάτησε άγρια. Με λίγα λόγια, όλες οι ηλιοροφές έχουν τις "ευαισθησίες" τους. Αν θέλεις να σου κρατήσει θα την ανοίγεις είτε στο βουνό ( όοοοοοολα τα λεφτά) ή βραδάκι π.χ. σε ταχύτητες πόλης. Το γεγονός ότι δεν μαζεύει πίσω από το αμάξι αλλά πάνω σε αυτό ( σαν "κονσέρβα") την κάνει αυτομάτως πιο ευαίσθητη στον αέρα από άλλες οροφές. Εγώ πήρα από τα πρώτα αυτοκίνητα που ήρθαν με την ηλιοροφή ( πριν το Πάσχα του 2008) και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι σήμερα και ούτε μπορώ να πω ότι στερούμαι κάτι με την προσεκτική χρήση που κάνω. Ούτως ή άλλως, αν αυξήσεις την ταχύτητα και την έχεις ανοιχτή θα ακούγεται πολύ ενοχλητικά, οπότε πιο το νόημα..
υγ. Ως προς την αίσθηση που λες στο τέλος : Πιο πολύ ακόμη και από σένα πλάκα θα πάθουν οι συνεπιβάτες και κυρίως αυτοί που κάθονται πίσω, γιατί ανοίγει μέχρι τέρμα.
υγ.2. να το πάρεις και να το ευχαριστηθείς. Το πρώτο σκ αφού το πήρα το πήγα όπως ήταν γυαλιστερό στον Κίσσαβο και το πέρασα μέσα από κάτι κλαριά με ανοιχτή την οροφή. ούτε μ' ενοιαζε αν το γρατσούνισα ή όχι, η αίσθηση της ροπής του κινητήρα, το ότι καθόμουν σε Jeep και ότι κοιτώντας πάνω μου έβλεπα τα δένδρα και ουρανό... απλά με αποζημίωσε 100%.
υγ.3: πλύσιμο καλύτερα στο χέρι. εγώ έχω βρει εδώ στη Λάρισα που είμαι αρκετά πλυντήρια που κάνουν καλή δουλειά στο χέρι και το εμπιστεύομαι.
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 14 Οκτ 2009, 18:27

Re phill,
το έφαγες στα κλαριά,
οι βούρτσες σε μάραναν?
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Phill » 14 Οκτ 2009, 19:57

:)) εννούσα για το θέμα της οροφής και μόνο, όχι για το χρώμα :)
Άβαταρ μέλους
Phill
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 22:16
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες