Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

California (ΠΑΡΝΗΘΑ)

California (ΠΑΡΝΗΘΑ)

Δημοσίευσηαπό kayak » 19 Νοέμ 2009, 20:12

Μπορεί καποιος να μου δώσει οδηγίες ή ακόμη καλύτερα γεωγραφικές συντεταγμένες για την τοποθεσία California στην Πάρνηθα;
Άβαταρ μέλους
kayak
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2009, 10:43
Τοποθεσία: Εδώ κοντά

California (ΠΑΡΝΗΘΑ)

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 19 Νοέμ 2009, 20:50

Εισαι Goody's παραδρομο και πας για διοδια. Στο πρωτο γεφυρακι που θα συναντησεις αριστερα σου, κοβεις μεσα, ολο ευθεια και δεξια θα πεσεις επανω..

Β 38.163073
Ε 23.850361

Υπ' οψιν, ειναι σε δεκαδικη μορφη. Οποτε για να δεις αναλογα στο google κανεις τη μετατροπη. Αν το θελεις για topo, πρατεις αναλογα!
Ελπιζω να βοηθησα..
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό kayak » 19 Νοέμ 2009, 23:20

Billjeep, σε ευχαριστώ πολύ. Έβαλα τις συντεταγμένες σου στο map.google σε view δορυφόρου και την είδα την πίστα. Τη αποθήκευσα κιόλας στο garmin mobile XT και είμαι έτοιμος, για το Σάββατο ή την Κυριακή. Επειδή φαίνεσαι παλιός στο άθλημα, αν έχεις κι άλλες συντεταγμένες από πίστες ή διαδρομές που έχουν ενδιαφέρον, ρίχτες. Εγώ είμαι πολύ φρέσκος στο χώρο του off-road, οπότε γεμάτος θέληση μεν, αλλά άπειρος δε.

Ψάχνοντας στο maps.google, πριν την λυτρωτική απάντησή σου, για τη συγκεκριμένη πίστα, βρήκα άλλες αρκετά κοντά (κοντά στην California και κοντά μεταξύ τους). Σου παραθέτω τις συντεταγμένες να τις δεις κι εσύ και να μου πεις τη γνώμη σου. Ίσως τις ξέριες ήδη. Σημαντικό είναι ότι βρίσκονται κοντά στην Αθήνα, γιατί και το Μοσχοπόδι Βοιωτίας, στο οποίο έκανα την πρώτη μου off-road εξόρμηση, την προηγούμενη Κυριακή καλό ήταν, αλλά πολλά τα χιλιόμετρα μέχρι να φτάσεις.

Για όσους δεν έχουν ασχοληθεί με το maps.google, απλά κάνουν copy καθεμιά από τις 3 παρακάτω γραμμές ξεχωριστά στο πεδίο αναζήτησης του : maps.google.com, γυρνούν το View σε ΔΟρυφόρο, ζουμάρουν όσο χρειάζεται και βλέπουν το συγκεκριμένο σημείο.

Λοιπόν έχουμε :

38.122117,23.831728
38.118166,23.824196
38.116191,23.820784

Όσο για την αντίστροφη της παραπάνω διαδικασίας, δηλαδή να ψάχνει κάποιος στους χάρτες του maps.google και όταν δει κάποιο ενδιαφέρον σημείο να πάρει τις συντεταγμένες του για να μορέσει με κάποιο gps να το προσεγγίσει, απλά κάνει δεξί κλίκ με το ποντίκι στο επίμαχο σημείο και επιλέγει από το drop down menu "Τι υπάρχει εδώ", ώστε να του εμφανιστούν οι γεωγραφικές συντεταγμένες στο πεδίο αναζήτησης με την παραπάνω μορφή.

Ελπίζω να βοήθησα ή να βοηθήσω έστω και έναν, ανταποδίδοντας τη βοήθεια που νου δόθηκε. Αυτός άλλωστε δεν είναι και ο στόχος τέτοιων forums;
Άβαταρ μέλους
kayak
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2009, 10:43
Τοποθεσία: Εδώ κοντά

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 20 Νοέμ 2009, 09:18

Ωραιος! [δεν ξερω και το ονομα σου]....
Αν ψαξεις εδω σ' αυτη την ενοτητα θα βρεις κατι εκδρομουλες που εχουν γινει εντος Αττικης.
Τα καλα ομως να ξερεις, ειναι εξω απο την Αττικη. Και επειδη βλεπω οτι κολλας το 'μικροβιο', ετοιμαζουμε μια κοντινη στην Ευβοια αν θελεις ερχεσαι...
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 20 Νοέμ 2009, 11:23

kayak έγραψε:... γιατί και το Μοσχοπόδι Βοιωτίας, στο οποίο έκανα την πρώτη μου off-road εξόρμηση, την προηγούμενη Κυριακή καλό ήταν,...

ήμασταν κι εμείς εκεί την περασμένη Κυριακή, στο πεδίο βολής!
στην επιστροφή περάσαμε και για μια σύντομη νυχτερινή βολτίτσα από την Καλιφόρνια (επειδή είχε κίνηση στην Εθνική :roll: :lol: )

http://hellasjeepclub.gr/forum/viewtopic.php?t=1773

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό kayak » 20 Νοέμ 2009, 15:46

BILLJEEP έγραψε:Ωραιος! [δεν ξερω και το ονομα σου]....
Αν ψαξεις εδω σ' αυτη την ενοτητα θα βρεις κατι εκδρομουλες που εχουν γινει εντος Αττικης.
Τα καλα ομως να ξερεις, ειναι εξω απο την Αττικη. Και επειδη βλεπω οτι κολλας το 'μικροβιο', ετοιμαζουμε μια κοντινη στην Ευβοια αν θελεις ερχεσαι...


Billjeep, ενημέρωσέ με για το πότε και που θα συναντηθούμε για να ξεκινήσουμε και αν μου προτείνεις να έχω στο jeep μου συνοδηγό ή οχι. Τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν, σου έχω εμπιστοσύνη. Θα έρθω σίγουρα αρκεί να μην έχω ήδη κανονίσει κάτι άλλο για τότε.
'00 Cherokee XJ Limited 2.5L All Stock
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kayak
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2009, 10:43
Τοποθεσία: Εδώ κοντά

Δημοσίευσηαπό kayak » 20 Νοέμ 2009, 16:11

ZooL έγραψε:
kayak έγραψε:... γιατί και το Μοσχοπόδι Βοιωτίας, στο οποίο έκανα την πρώτη μου off-road εξόρμηση, την προηγούμενη Κυριακή καλό ήταν,...

ήμασταν κι εμείς εκεί την περασμένη Κυριακή, στο πεδίο βολής!
στην επιστροφή περάσαμε και για μια σύντομη νυχτερινή βολτίτσα από την Καλιφόρνια (επειδή είχε κίνηση στην Εθνική :roll: :lol: )

http://hellasjeepclub.gr/forum/viewtopic.php?t=1773

Χ.


Zool θέλω να σου εξομολογηθώ κάτι. Δεν βρέθηκα τυχαία στο Μοσχοπόδι την προηγούμενη Κυριακή. Διάβασα στο hellajeepclub φγια την εκδρομή που διοοργανώνατε γαι τις 15-11, είχα δει και κάποις φωτογαρφίες από την 1-11, ζήλεψα, το βρήκα στο χάρτη και πήγα και εγώ. Αν δεν έφτανα εκεί κατά τις 2, που μάλλον εσείς είχατε φύγει, θα είχαμε ειδωθεί. Τίποτα δεν είναι τυχαίο λοιπόν στο μικρό κόσμο των forums.

Παρεπιπτόντως, το αγαπημένο μου σημείο, ήταν το G απέναντι στα παροπλισμένα ερπιστριοφόρα :
'00 Cherokee XJ Limited 2.5L All Stock
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kayak
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2009, 10:43
Τοποθεσία: Εδώ κοντά

Δημοσίευσηαπό ZooL » 20 Νοέμ 2009, 23:09

Πλάκα κάνεις; Και γιατί δεν ήρθες παρέα μαζί μας; :)

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό kayak » 21 Νοέμ 2009, 01:02

Καλή ερώτηση. Το συνδύασα με εκδρομή μετά συζύγου και τέκνου, οπότε θα ήταν δύσκολο να σας ακολουθήσω. Ίσως την επόμενη φορά, αν καταφέρω να τη κοπανήσω... Το μόνο κακό ήταν ότι δεν ανακλάλυψα τις ταβέρνες ΄των γύρω χωριών. Αν φάγατε σε καποια καλή στείλε όδηγίες πρόσβασης.
'00 Cherokee XJ Limited 2.5L All Stock
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kayak
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2009, 10:43
Τοποθεσία: Εδώ κοντά

Δημοσίευσηαπό kayak » 21 Νοέμ 2009, 20:30

Αν κάποιος βρεθεί αύριο στην California και δει ένα Cherokee παρατημένο μέσα σ'ένα λασπόλακο, μην απορήσει. Δικό μου είναι. Πήγα σήμερα απογευματινή μόνος όπως πάντα, τακάρισα σε μια λασπολακούβα, το παράτησα, έκανα νυχτερινή κατάβαση με τα πόδια, έφτασα στα διόδια και γύρισα σπίτι με ταξί. Αν κάποιος σκοπέυει να πάει προς τα εκεί αύριο, ας στείλει p.m. ή ας με πάρει στο 6936681305 να βρεθούμε εκεί να βάλει ένα χεράκι να το ξεκολήσουμε. Έχω έναν ιμάντα του τόνου αλλά είναι ελαστικός και δεν του έχω εμπιστοσύνη, οπότε κάθε ιμάντας ή εργάτης ευπρόσδεκτος.
'00 Cherokee XJ Limited 2.5L All Stock
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kayak
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2009, 10:43
Τοποθεσία: Εδώ κοντά


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες