Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Λαμπακι της μηχανης

Λαμπακι της μηχανης

Δημοσίευσηαπό spiros_kleidia » 25 Ιαν 2010, 11:24

Χτες καθως γυριζα απο Λειβαδια,στην εθνικη μου αναψε το πορτοκαλι λαμπακι της μηχανης,το περιεργο ειναι οτι δεν αλαξε καθολου η συμπεριφορα του αυτοκινητου ωστε να καταλαβω οτι κατι δεν παει καλα.Για να μην τα πολυλογω γυρησα αθηνα με αναμενο το λαμπακι χωρις κανενα προβλημα,αντιπροσωπια δεν προλαβα να παω ακομα,μηπως υπαρχει καμια πιθανη εξηγηση?ξεχασα να σας πω οτι εχω ενα cherokee 3.7 του 2004.
Άβαταρ μέλους
spiros_kleidia
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Οκτ 2009, 12:47

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 25 Ιαν 2010, 14:29

Μήπως κακήσ ποιότητας καύσιμα (να είχε τίποτα νερά μέσα). Απο εκεί και πέρα στο διαγνωστικό θα δούνε σίγουρα τί είναι.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό themis » 25 Ιαν 2010, 17:59

Πριν το πας η γνωμη μου ειναι να βγαλεις τον πολο τις μπαταριας για μερικα δευτερολεπτα και μετα θα εχει σβησει,εαν μετα απο λιγα χιλιομετρα αναψει σημαινει οτι το προβλημα συνεχιζεται.
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm
Άβαταρ μέλους
themis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 21:55
Τοποθεσία: iliupoli

Δημοσίευσηαπό spiros_kleidia » 25 Ιαν 2010, 20:35

τελικα πηγα αντιπροσωπια,μου ειπαν οτι το προβλημα ηταν στο σασμαν,καποια ταχυτητα δεν κουμποσε σωστα και το περασε σαν βλαβη.το παρακολουθω και βλεπουμε.
Άβαταρ μέλους
spiros_kleidia
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Οκτ 2009, 12:47

Δημοσίευσηαπό z1000 » 29 Οκτ 2010, 23:47

Καλησπέρα παιδία είμαι νέο μέλος ,και διάβασα και τις 32 σελίδες σήμερα για να δω αν έχει κάνεις το παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Είμαι κάτοχος ενός jeep Cherokee 3.7 2008 το πρώτο τετράγωνο που κυκλοφόρησε το όποιο πρόσφατα το έκανα στον Ζιάκα υγραέριο 4ης γενιάς με μπουκάλα στην θέση τις ρεζέρβας.
Λοιπόν από επιδόσεις δεν είδα καμία διάφορα μπορώ να πω ότι χαμηλά είναι καλύτερο, από κατανάλωση καίω μονό βενζίνη στην προθέρμανση του κινητήρα, και εκεί βλέπω ότι με το υγραέριο δουλεύει πιο στρωτά με την βενζίνη κάνει ταλαντώσεις στο ρελαντί.
Το κυρίως πρόβλημα είναι το πορτοκαλί λαμπάκι που μου ανάβει μόνιμα.
Μετά από κάποια χλμ μου άναψε το πορτοκαλί λαμπάκι τοθ κινητήρα ….
Είδα το manual και έλεγε αν ανάβει μόνιμα είναι μάλλον φτωχό το μίγμα..
Και κατόπιν έλεγε ότι θα σβήσει, αλλά αυτό δεν έσβησε ποτέ.
Διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ ότι να πιέζω τον χιλιομέτρηση και να θέσω τον διακόπτη στο ον, μου έδειξε κάποιες ενδείξεις αλλά ήταν τις πυξίδας και τις θέσης που είμαι.
Το λαμπάκι μόνιμα αναμμένο.
Μου την έδωσε και έβγαλα τους πόλους της μπαταριάς.
Όλα καλά για ένα χρονικό διάστημα μετά άδειασε το γκάζι ενώ ο δείκτης έλεγε ότι είχα αλλά 2 λαμπάκια;;;;;;;; στα 365 χλμ.
Πηγαίνω στο Κορωπί έκπληκτος ότι έχει ακριβύνει το υγραέριο από 0.65 σε 0.70 τες πα το γεμίζω και τσουπ πάλι το λαμπάκι.
Διάβασα κάπου ότι να κάνω τον διακόπτη μέσα σε 5 δευτερόλεπτα on off k off on 5 φόρες. ΤΙΠΟΤΑ όμως.
Έβγαλα πάλι τους πόλους.
Τέλος χτες συμπλήρωσα γκάζι στο ίδιο βενζινάδικο shell πάλι τα ιδία το λαμπάκι.
Αύριο θα το πάω στον Ζιακα.
Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανένας τέτοιο προβλήματα ήμουν πραγματικά υπόχρεος να μθ απαντήσει κάποιος
Άβαταρ μέλους
z1000
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010, 14:40

Δημοσίευσηαπό keftes » 11 Ιαν 2011, 17:56

φιλε εχω το ιδιο προβλημα αν θελεις παρε 6944530444 Πάνος
Άβαταρ μέλους
keftes
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011, 17:55


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες