Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

καινουργιος κατοχος Jeep ! σας καλοσοριζω και ....

καινουργιος κατοχος Jeep ! σας καλοσοριζω και ....

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 13 Ιαν 2006, 12:11

...ζητω την βοηθεια σας !!!
Την Δευτερα γινομαι κατοχος ενος Jeep Grand Cherokee.....μου το εστειλε ο αδελφος μου απο την Γερμανια σε πολυ καλη κατασταση καθοτι το αγορασε απο την γειτονισα του !!
Θα μου πειτε τι δουλεια εχω εγω τωρα με το Grand Cherokee να; το παιζω 4χ4.......
τελος παντων......το αυτοκινητο θα το εχω για διαδρομες ακτος Αθηνων και εκτος δρομου ( καθοτι ειμαι φανατικα μηχανοβιος !) ....δεν εχω ξανα-ασχοληθει με την εκτος δρομου οδηγηση ( και δεν μιλαω για ολα αυτα που ειδα στις φωτογραφιες του site) και τα επαιξα...αλλα λεω σιγα-σιγα να μαθαινω με λασπουριες και χιονακια τωρα που μπορω.....θα το σκισω οποτε καθε πληροφορια που μπορω να παρω ειναι ευπροσδεκτη ....
που μπορω να βρω μεσα στο σιτε γενικα πληροφοριες για την οδηγηση εκτος δρομου, σε νορμαλ παντα καταστασεις για καποιον αρχαριο...να μαθω για τα διαφορικα 4κινηση, αργες σχεσεις (ποτε τις χρησιμοποιω) κτλ, κτλ, κτλ ???
θα εκτιμουσα καθε απαντηση η παραπομπη σε λινκ....
Σας ευχαριστω και τωρα θα τα λεμε......




ΠΣ που μπορω να βρω ενα manual για το Grand Cherokee...ειναι μοντελο 2002......αυτο που μου στελνει εχει manual στα γερμανικα.....εχει κανενας σκαναρει κανενα ή να μου δανεισει καποιο για φωτοτυπιες???
Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!!
να ειστε παντα καλα !!!!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό engelo » 13 Ιαν 2006, 20:39

Γιάννη καλώς ήρθες και καλορίζικο το WJ ...

Manual δεν χρειάζεσαι απλά κοίτα εδώ : www.wjjeeps.com

και για Ελληνικά forum : http://www.jeepclubhellas.gr/forum/

www.brat.gr
Jeep GC 4.7 Limited

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
engelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2004, 13:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 14 Ιαν 2006, 01:41

Στο emule υπάρχει....
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό takhs » 14 Ιαν 2006, 08:22

engelo έγραψε:Γιάννη καλώς ήρθες και καλορίζικο το WJ ...

www.brat.gr

Βαγγελλη στειλε και αλλους ομοιοπαθεις στο ΒΡΑΤ να μοιραστουμε τη καζουρα για τα αμερικανακια μας :D :D :D
Γιαννη καλως ηρθες ειδικα αφου εισαι μηχανοβιος . Παντως ξεκινα με μια συμβαση χοντρικης με ενα βενζιναδικο της περιοχης ( το καλυτερο βεβαια ειναι να τα ριξεις στη κορη του βενζινα , αλλα ... ) :D
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 16 Ιαν 2006, 12:46

χαχαχα.......

βασικα παλι με την μηχανη μου θα τριγυρναω, αλλα και τις βενζινες του αυτοκινητου κανονισα ενα τουλαχιστον 50% ναμου το πληρωνει η εταρεια μου !!!
ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!
θα τα λεμε συχνα-πυκνα εδω μεσα, μιας και απ΄οτι φανταζομαι θα εχω αρκετες αποριες......τουλαχιστον τον πρωτο καιρο !!!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 16 Ιαν 2006, 15:45

engelo έγραψε:Γιάννη καλώς ήρθες και καλορίζικο το WJ ...

Manual δεν χρειάζεσαι απλά κοίτα εδώ : www.wjjeeps.com




Φοβερο site !!!!
λεει τα παντα !!!!

thanx engelo !!!!
πραγματικα ηταν κατι το οποιο το εψαχνα !!!!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό engelo » 16 Ιαν 2006, 20:45

yannis24 έγραψε:
engelo έγραψε:Γιάννη καλώς ήρθες και καλορίζικο το WJ ...

Manual δεν χρειάζεσαι απλά κοίτα εδώ : www.wjjeeps.com




Φοβερο site !!!!
λεει τα παντα !!!!

thanx engelo !!!!
πραγματικα ηταν κατι το οποιο το εψαχνα !!!!


u r welcome :wink:
Jeep GC 4.7 Limited

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
engelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2004, 13:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Berg » 16 Ιαν 2006, 21:01

Μια που βρήκα την ευκαιρία να ρωτήσω και εγώ μερικά. :oops: :oops:

Παίρνοντας σαν δεδομένο: Την μεγάλη κατανάλωση, το κόστος ασφάλισης και τα τέλη κυκλοφορίας.

Ποιοί λόγοι υπάρχουν για να μην αγοράσει κάποιος ένα Grand Cherokee 4.7L μοντέλο 2002 και μετά???? Φυσικά μιλάμε για χρήση εκδρομική, (80% άσφαλτο και 20% χωματόδρομους), και όχι extreme καταστάσεις.

Η τιμές τους είναι γύρω στα 35.000. Από μεταπώληση τι γίνεται?
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό engelo » 17 Ιαν 2006, 09:19

Γειά σου φίλε Berg...


Μεγάλη κατανάλωση, αν συγκρίνεις με αυτοκίνητο, ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ αν το συγκρίνεις με εκτός δρόμου όχημα είναι στα μέσα της κατηγορίας (προσωπικά είμαι στα 13l/100km).

Τώρα για ασφάλιση και τέλη είναι ακριβά αλλά είπαμε για την κατηγορία εκτός δρόμου είμαστε καλά !!! (η διαφορά στα τέλη πχ 2.300cc με 4.700cc ελάχιστη).

Εκείνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι το πραγματικό έτος κατασευής, αν είναι το 2000 και ΜΕΤΑ. Αυτό μπορείς να το βρείς μόλις ανόιγεις την πόρτα του οδγού, υπάρχει ταμπελάκι με τα στοιχεία κατασκευής του αυτοκινήτου (σε όλα τα αμερικάνικα), αν τώρα δεν υπάρχει (βρωμάει η δουλειά) χτύπα το VIN στο internet και θαβρείς ΟΛΑ τα στοιχεία.

Πιστεύω πως είναι απο τα πιο εμπορικά της κατηγορίας αλλά έχει πέσει αρκετά η τιμή τους μετά την κυκλοφορία του νέου μοντέλου...
Jeep GC 4.7 Limited

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
engelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2004, 13:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 17 Ιαν 2006, 11:16

βασικα το δικο μου το οποιο εκτελωνιστικε χθες μου στοιχισε τελικα......€29000....
μεσα σε αυτα τα λεφτα ειναι και τα τελη+εκτελωνισμος+πινακιδες.....το αυτοκινητο ηρθε οδικος απο γερμανια( το εφερε ο αδελφος μου)....
ειναι μοντελο 2002, με 52000κμ κανονικα, οχι γυρισμενα και τα σχετικα, και εχει κανει και το σερβισε τον 50000 κμ στην Γερμανια...
το αμαξι ειναι σε πολυ καλη κατασταση, φουλ εξτρα μεσα ( ολα εκτος απο Νavi) και το εσωτερικο του ειναι το λεγομενο Starteck (καπως ετσι δεν ονομαζεται).....
γενικα ειναι σε πολυ κατασταση, ανα και ο αδελφος μου το ειχε ψαξει πολυ.......
Πληροφοριακα να σας πω οτι το αμαξι μας στοιχισε στην γερμανι €15000 περιπου....ολα τα υπολοιπα ηταν τελωνειο-ΚΤΕΟ-πινακιδες-τελη!
Αθανατο Ελληνικο κρατος....με τα ιδια λεφτα αγοραζα 2 στο εξωτερικο !!!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό takhs » 17 Ιαν 2006, 14:06

Berg έγραψε:Μια που βρήκα την ευκαιρία να ρωτήσω και εγώ μερικά. :oops: :oops:

Παίρνοντας σαν δεδομένο: Την μεγάλη κατανάλωση, το κόστος ασφάλισης και τα τέλη κυκλοφορίας.

Ποιοί λόγοι υπάρχουν για να μην αγοράσει κάποιος ένα Grand Cherokee 4.7L μοντέλο 2002 και μετά???? Φυσικά μιλάμε για χρήση εκδρομική, (80% άσφαλτο και 20% χωματόδρομους), και όχι extreme καταστάσεις.

Η τιμές τους είναι γύρω στα 35.000. Από μεταπώληση τι γίνεται?


Πρωην συναδελφε Berg ( ΕXC 450 το πουλησα πριν 2 μηνες . ρηξη εσω πλαγιου :( ) , Η οδηγηση οποιου μεγαλου αυτοματου , σε εκδρομικες καταστασεις ειναι μια λεξη απολαυστικη . Σε σχεση με οποιο 2λιτρο εχεις χοντρικα 120 ευρω επιπλεον τελη και υποθετω 300 ευρω επιπλεον ασφαλιστρα τον χρονο . Το οποιο 2λιτρο θα καψει εκτος πολης 12 λτ/100 ενω τα μεγαλα 15λτ/100 δηλαδη με τις παλιες δραχμες μας 10 δρχ/χιλ περισσοτερο . Αν κανεις 20000 χμ τον χρονο , μιλαμε για 200000 δρχ δηλ 600 ευρω επιπλεον σε βενζινες μαζι με τα προηγουμενα φτανουμε στα 1000 ευρω τον χρονο . Οσο δηλαδη ενας δισκος που θα καψει ενα ΡΑΒ οταν θα κολλησει :D :D . Φυσικα υπαρχει και η λυση του πετρελαιου με πολυ καλυτερη αποδοση εκτος δρομου και μεγαλυτερη οικονομια καυσιμου . Τελικα οπως καταλαβαινεις ολα ειναι θεμα επιλογων . Προσωπικα το cherokee μου παρολα τα κουσουρια που αναμφιβολα εχει δεν το αλλαζω με κανενα μικρο ( βεβαια πηρα και ενα Νιβα για σπασιμο στο βουνο :D ) .
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό Berg » 18 Ιαν 2006, 10:27

Από προβλήματα τι βγάζει με νορμάλ χρήση, (80% άσφαλτο - 20% χωματόδρομους)?????

Το κόστος ανταλλακτικών - συνεργείων και γενικά συντήρησης πως το χαρακτηρίζετε???
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό takhs » 18 Ιαν 2006, 11:45

Berg έγραψε:Από προβλήματα τι βγάζει με νορμάλ χρήση, (80% άσφαλτο - 20% χωματόδρομους)?????

Το κόστος ανταλλακτικών - συνεργείων και γενικά συντήρησης πως το χαρακτηρίζετε???


Στο 3,7 το δικο μου , απολυτως κανενα προβλημα με χρηση 60 - 40 και οχι μονο χωματοδρομους . Απο τη αντιπροσωπεια της τζιπ στην αθηνα , μονο απο εξω η μονο για τεστ νταιβ :D . Η συντηρηση των αυτοκινητων αυτων ειναι λαδια φιλτρο , φιλτρο λαδια και αντε παλι απο τη αρχη , εκτος απο τα μεγαλα σερβις . Δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι εξουσιοδοτημενο ( οταν δεν υπαρχει εγγυηση βεβαια) . Στην κακια στιγμη που θα χρειαστεις κανενα προφυλακτηρα , πορτα κλπ , εκει κλαινε μανουλες με μαυρο δακρυ . Μπορει να συμφερει να παρεις κανενα αλλο απο γερμανια μερια για ανταλλακτικα :D . Οπως ειδες αναφερομαι σε ολα τα μεγαλα δηλ τζιπ , λαντ κρουιζερ , παντζερο ( οχι το σπορτ ) κλπ και αν ψαχνεσαι κοιτα , το ξαναλεω , για πετρελαιο
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 19 Ιαν 2006, 15:37

Και που πας για λαδια-φιλτρα και ολα τα σχετικα?
σε καποιον δικο σου??
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό takhs » 19 Ιαν 2006, 19:39

Στην αντιπροσωπεια της κορινθου , που δεν εχει σχεση με τη αθηνα και ειναι και φιλος :D
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Επόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron