Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

JEEP UNITED

Re: Να το αγοράσω;

Δημοσίευσηαπό jps » 01 Δεκ 2004, 10:54

jimmy955i έγραψε:
jps έγραψε:Γειά σας παιδιά !!
Εχω παραγγείλει το καινούριο Wrangler με το εξατάχυτο κιβώτιο (έκδοση Hard Top Limited).
Προλαβαίνω ακόμα να το μετανιώσω. Υπάρχει λόγος;
Ας με ενημερώσει κάποιος για τα υπέρ και τα κατά.
Αλλιώς σύντομα θα είμαι στην παρέα για να οργανωθούμε. :D


Καλή επιλογή, σου εύχομαι καλοτάξιδο και ότι θέλεις επιπλέον να μάθεις στην διάθεση σου να βοηθήσω.


Ευχαριστώ για τις ευχές.
Θα το σκεφτώ λίγο ακόμα και θα αποφασίσω.
Οπωσδήποτε όμως θα βρεθώ στην παρέα με off road όχημα και θα τα λέμε.
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

jeep

Δημοσίευσηαπό 9mm » 05 Δεκ 2004, 20:55

Βρηκα ενα jeep wrangler μοντελο 95 (τετραγωνα φαναρια) 2,5cc βενζινη soft top με air condision ραδιοcd 130000 κμ βιβλιο σερβις εργατη 2.5 τ τις winch κοτσαδορο πολυ καλη κατασταση 12000ευρο.αξιζει??? :? :? :? :? :? :? :? :? :? (εχει ολοκληρες πορτες μπορω να βαλω μισες με φερμουαρ αργοτερα??)Ποια η καταναλωση του στα καυσιμα στα 100κμ? Το ρεζερβουαρ ανοιγει απο πισω αν βοηθαω στο ποιο μοντελο ειναι!!
9mm
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2004, 21:28

Re: jeep

Δημοσίευσηαπό jimmy955i » 05 Δεκ 2004, 21:44

9mm έγραψε:Βρηκα ενα jeep wrangler μοντελο 95 (τετραγωνα φαναρια) 2,5cc βενζινη soft top με air condision ραδιοcd 130000 κμ βιβλιο σερβις εργατη 2.5 τ τις winch κοτσαδορο πολυ καλη κατασταση 12000ευρο.αξιζει??? :? :? :? :? :? :? :? :? :? (εχει ολοκληρες πορτες μπορω να βαλω μισες με φερμουαρ αργοτερα??)Ποια η καταναλωση του στα καυσιμα στα 100κμ? Το ρεζερβουαρ ανοιγει απο πισω αν βοηθαω στο ποιο μοντελο ειναι!!


Έτσι όπως τα γράφεις αξίζει τον κόπο, εξαρτάται όμως και τί χρήση του έχει γίνει. Θα προσέξεις τα εξής σημεία: στους θόλους μπροστά εκεί που εδράζουν τα αμορτισέρ (κάνε έλεγχο για ρωγμή), επίσης στις πόρτες στο σημείο που ενώνεται το μικρό παραθυράκι με το μεγάλο ίσως υπάρχει σχίσιμο της λαμαρίνας, αυτά τα δύο σημεία δείχνουν κατά πόσο είναι ταλαιπωρημένο.
Επίσης έλεγχεξε το κιβώτιο των ταχυτήτων αν κουμπώνουν εύκολα οι ταχύτητες και ειδικά από τρίτη σε δευτέρα με πάντα το χέρι σου πάνω στο μοχλό.
Δεν γράφεις τι λάστιχα φοράει, αν φοράει διάσταση μεγαλύτερη από 235/75/15 να ελέγξεις σε τι κατάσταση βρίσκονται τα ημιαξόνια.
Άλλο ένα πονηρό σημείο είναι η προστατευτική ποδιά του ρεζερβουάρ αν είναι λυγισμένη ή γδαρμένη.
Η κατανάλωση είναι 15 lit/100km σε νορμάλ οδήγηση (μέχρι 120km) και φτάνει τα 20-22lit/100km σε οδήγηση 4χ4.
Το μοντέλο 95 έχει την τάπα στο πίσω μέρος αριστερά, εκεί την έχουν όλα τα μοντέλα YJ (88-95), τα πρώτα είχαν καρμπυρατέρ ενώ από το 92 και ύστερα ψεκασμό, η μόνη εμφανισιακή διαφορά είναι στο roll-bar το παλαιότερο στο πίσω μέρος κατεβαίνει με γωνία ενώ τα τελευταία το roll-bar ακολουθεί την γωνία του hard ή soft top.
Θα σου συνιστούσα να κάνεις ένα έλεγχο σε κάποιο σχετικό συνεργείο.
B.R.A.T. ΠΡΟΕΔΡΟΣ
.............................................
CHEROKEE 4.0
Jeep There is only one
Άβαταρ μέλους
jimmy955i
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 08 Φεβ 2004, 11:58
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αττικής

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 09 Δεκ 2004, 09:53

Πρίν απο 1 εβδομάδα απέκτησα το Cherokee Sport 3.7
Του έβγαλα την ψυχή στο βουνό απ'ευθείας. Δεν καταλαβαίνει τίποτα!! Μόνο μειονέκτημα τα λάστιχα τα οποία κάνουν το δρόμο τσουλήθρα!

Είμαι ανάμεσα σε Bridgestone Dueler 694 A/T, BF Goodrich A/T και Cooper.

Βλέπω πολλούς να φοράνε τα fedima. Στην άσφαλτο πως πάνε?
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό Pads » 21 Δεκ 2004, 12:33

Είμαι και εγώ με WRANGLER 2.5 Litre Mod. 94. Ακόμα δεν έχω κάνει σπουδαίες αλλαγές μόνο ένα επιπλέον σέτ ζάντες-λάστιχα Μ/Τ, οι ζάντες είναι από το καινούργιο μοντέλο σιδερένιες και λάστιχα τα FEDIMA EXTREME σε διάσταση 235/75/15. Στις δικές του ζάντες φοράει τα PIRELLI SCORPION A/T, που σε λίγο καιρό θα αντικατασταθούν από κάποιο λάστιχο 60-40 σε διάσταση 215/75/15(μαμίσια), για να πηγαίνει καλύτερα στην άσφαλτο.


Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σετ λάστιχα MT μαζί με ατσάλινες ζάντες. Προς το παρόν δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή στην ανάρτηση και τα λάστιχα είναι τα μαμίσια 215/75/15 με ζάντες αλουμινίου. Τι διαστάσεις θα προτείνατε ωστε να βελτιώσω τις επιδόσεις στο χώμα χωρις να έχω προβήματα;

Jimmy από που πήρες τις ατσάλινες ζάντες για τα ΜΤ και τα 235 ειναι ok;
Άβαταρ μέλους
Pads
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 14:22
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jimmy955i » 22 Δεκ 2004, 00:35

Pads έγραψε:Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σετ λάστιχα MT μαζί με ατσάλινες ζάντες. Προς το παρόν δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή στην ανάρτηση και τα λάστιχα είναι τα μαμίσια 215/75/15 με ζάντες αλουμινίου. Τι διαστάσεις θα προτείνατε ωστε να βελτιώσω τις επιδόσεις στο χώμα χωρις να έχω προβήματα;

Jimmy από που πήρες τις ατσάλινες ζάντες για τα ΜΤ και τα 235 ειναι ok;


Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα για να μην πουν ότι κάνω διαφήμιση.
B.R.A.T. ΠΡΟΕΔΡΟΣ
.............................................
CHEROKEE 4.0
Jeep There is only one
Άβαταρ μέλους
jimmy955i
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 08 Φεβ 2004, 11:58
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αττικής

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 22 Δεκ 2004, 10:20

jimmy955i έγραψε:
Pads έγραψε:Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σετ λάστιχα MT μαζί με ατσάλινες ζάντες. Προς το παρόν δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή στην ανάρτηση και τα λάστιχα είναι τα μαμίσια 215/75/15 με ζάντες αλουμινίου. Τι διαστάσεις θα προτείνατε ωστε να βελτιώσω τις επιδόσεις στο χώμα χωρις να έχω προβήματα;

Jimmy από που πήρες τις ατσάλινες ζάντες για τα ΜΤ και τα 235 ειναι ok;


Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα για να μην πουν ότι κάνω διαφήμιση.



Εγω στο λεω κατευθειαν ......παρε BFG ALLTERAIN και θα με θυμηθεις ....γιατι το Τσεροκι ειναι βαρυ και θελει δυνατο λαστιχο.........αν το πας στα κατσαβραχα.....και ειναι το BFG to μονο ολτερεν με δεικτη 9στα 10 στο χιονι!!!!!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

cherokee

Δημοσίευσηαπό Skipper » 31 Δεκ 2004, 14:55

Γεια σας και καλη χρονια εύχομαι σε όλους...

μπορει καποιος να βοηθήσει στο τι θα πρεπει να προσέξω για ενα cherokee 2.5 του 99-2000?

επισης μπορει καποιος να μου πει τη αναρτηση εχει? και αν εχει μονιμη τετρακινηση?

σασ ευχαριστώ και χρονια πολλα....
Skipper
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: Peiraias

Re: cherokee

Δημοσίευσηαπό jimmy955i » 31 Δεκ 2004, 21:40

Skipper έγραψε:Γεια σας και καλη χρονια εύχομαι σε όλους...

μπορει καποιος να βοηθήσει στο τι θα πρεπει να προσέξω για ενα cherokee 2.5 του 99-2000?

επισης μπορει καποιος να μου πει τη αναρτηση εχει? και αν εχει μονιμη τετρακινηση?

σασ ευχαριστώ και χρονια πολλα....


Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.
Το Cherokee δεν έχει μόνιμη τετρακίνηση παρά με επιλογή (δουλεύει πισωκίνητο) και με την επιλογή τετρακίνησης έχεις δύο επιλογές γρήγορο και αργό. Η ανάρτητη σου αποτελείτε από: μπροστά ελατήρια με αμορτισέρ και πίσω σουστόφυλλα με αμορτισέρ. Τι να προσέξεις κυρίως το σασμάν (αν κουμπώνουν σωστά οι ταχύτητες), το βοηθητικό κιβώτιο (αν εμπλέκεται εύκολα η τετρακίνηση), τα οποία και κοστίζουν αν χρειάζονται επισκευή. Έλεγξε επίσης και τους άξονες μετάδοσης της κίνησης αν έχουν μπόσικο.
Ελπίζω να σε βοήθησα, και εφόσον το πάρεις καλές βόλτες.
B.R.A.T. ΠΡΟΕΔΡΟΣ
.............................................
CHEROKEE 4.0
Jeep There is only one
Άβαταρ μέλους
jimmy955i
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 08 Φεβ 2004, 11:58
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αττικής

Δημοσίευσηαπό snest » 17 Φεβ 2005, 10:22

vasdaris έγραψε:Πρίν απο 1 εβδομάδα απέκτησα το Cherokee Sport 3.7
Του έβγαλα την ψυχή στο βουνό απ'ευθείας. Δεν καταλαβαίνει τίποτα!! Μόνο μειονέκτημα τα λάστιχα τα οποία κάνουν το δρόμο τσουλήθρα!

Είμαι ανάμεσα σε Bridgestone Dueler 694 A/T, BF Goodrich A/T και Cooper.

Βλέπω πολλούς να φοράνε τα fedima. Στην άσφαλτο πως πάνε?


Εχω το Cherokee 3.7 Limited και φοράει εδώ και ένα χρόνο BF Goodrich A/T. Είναι υπέροχα λάστιχα, τα χρησημοποιώ και στην πόλη και σε πολύ σκληρό Off Road.

Trial Ανηφόρες Πολύ καλό "Γάντζωμα"
Χιόνι Καλύτερα από Mud
Λάσπη Αρκετά καλά όχι όμως όπως τα Mud
Εθνική Οδός 170+
Θόρυβος Περίπου σαν αυτά που φόραγε από την μάνα του
Εάν δεν έχεις επιλέξει ακόμη, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα
Άβαταρ μέλους
snest
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004, 15:25
Τοποθεσία: Ελληνικό Αθήνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 17 Φεβ 2005, 12:38

snest έγραψε:
vasdaris έγραψε:Πρίν απο 1 εβδομάδα απέκτησα το Cherokee Sport 3.7
Του έβγαλα την ψυχή στο βουνό απ'ευθείας. Δεν καταλαβαίνει τίποτα!! Μόνο μειονέκτημα τα λάστιχα τα οποία κάνουν το δρόμο τσουλήθρα!

Είμαι ανάμεσα σε Bridgestone Dueler 694 A/T, BF Goodrich A/T και Cooper.

Βλέπω πολλούς να φοράνε τα fedima. Στην άσφαλτο πως πάνε?


Εχω το Cherokee 3.7 Limited και φοράει εδώ και ένα χρόνο BF Goodrich A/T. Είναι υπέροχα λάστιχα, τα χρησημοποιώ και στην πόλη και σε πολύ σκληρό Off Road.

Trial Ανηφόρες Πολύ καλό "Γάντζωμα"
Χιόνι Καλύτερα από Mud
Λάσπη Αρκετά καλά όχι όμως όπως τα Mud
Εθνική Οδός 170+
Θόρυβος Περίπου σαν αυτά που φόραγε από την μάνα του
Εάν δεν έχεις επιλέξει ακόμη, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα




210 8011535 meletis και θα στα βαλει και θα στα ζυγοσταθμησει και μετα απο 1000χλμ θα στα ξανα ζυγοσταθμησει τζαμπζα.....βαλε τα ολτερεν γκουντριτς.......και θα δεις τι σημαινει ολ τερεν!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 20 Φεβ 2005, 19:32

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά έβαλα τα Cooper A/T. Μέχρι στιγμής και στο πολύ χιόνι και στη λάσπη και στην άσφαλτο είναι οκ. Τα BFG την εποχή που έψαχνα δεν υπήρχαν πουθενά...

Δεν το μετάνιωσα για τα Cooper γιατί είναι πολύ φτηνότερα. Είναι λίγο μαλακά στα πλαινά τους.
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό vidas » 24 Μαρ 2005, 13:26

Τι έγινε εδώ???? Για μαζευτείτε λίγο!!! :evil: :evil: :evil:
ΕικόναΕικόνα
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T. ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ - ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ C.I.A.
Άβαταρ μέλους
vidas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 00:52

Re: Να το αγοράσω;

Δημοσίευσηαπό firelord » 24 Μαρ 2005, 14:41

και εγώ στη διάθεση όλων για να σας ξεκολλάω!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Re: Να το αγοράσω;

Δημοσίευσηαπό vidas » 24 Μαρ 2005, 21:11

firelord έγραψε:και εγώ στη διάθεση όλων για να σας ξεκολλάω!


Τι έγινε πήρες jeep και θα μας ξεκολλάς. Άντε ρε καλορίζικο να το χαίρεσαι και να το καμαρώσεις στον λευκώ οίκο. Ε δεν ήταν αμάξι αυτό που είχες…. Ούτε mini cooper δεν μπορούσε να ξεκολλήσει με το χρεπι :twisted: :lol: 8) :o :) :D :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: 8) :lol: :razz: :twisted: :) :D
ΕικόναΕικόνα
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T. ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ - ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ C.I.A.
Άβαταρ μέλους
vidas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 00:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες