Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

16'' ή 17'' ΖΑΝΤΕΣ ΣΤΟ CHEROKEE?

16'' ή 17'' ΖΑΝΤΕΣ ΣΤΟ CHEROKEE?

Δημοσίευσηαπό nikic » 19 Σεπ 2006, 17:33

Γειά σας φίλοι,

Μπήκα πρόσφατα στο site και βλέπω ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την τετρακίνηση. Συγχαρητήρια σε όσους απο εσάς μοιράζεστε τις γνώσεις σας και τις εμπειρίες σας με άλλους.

Εχω εδώ και 3 μήνες περίπου ενα cherokee 3.7 καινούργιο. Το πήρα απο την αντιπροσωπεία με ανταλλαγή του παλιού 2.4/2002 που και αυτό το είχα πάρει καινούργιο. Προτίμησα την έκδοση xtreme sport γιατί δεν έχει βαμμένους προφηλακτήρες και δεν φαίνονται οι μικρογρατζουνιές (που δεν γλυτώνονται εντός και εκτός δρόμου) και μου αρέσει περισσότερο αισθητικά ο γκρί προφυλακτήρας.

Με το 2.4 έκανα σε 3,5 χρόνια 155.000 χιλιόμετρα (ενώ χρησιμοποιώ μηχανή για τις μετακινήσεις μου στην πόλη), αρκετά απο αυτά εκτός δρόμου. Στην πορεία το 2.4 μου έβγαλε διάφορα προβλήματα: στα 50.000 άλλαξα αντλία τιμονιού. Μου πέταξε τα λάδια με 130χλμ σε στροφή στην Τρίπολη και το τιμόνι έγινε βράχος. Στα 80.000 ξαναχάλασε και την άλλαξα πάλι. Και στις δύο περιπτώσεις με κάλυψε η αντιπροσωπεία, αν θυμάμαι καλά. Απο τα 110.000 και μετά, άλλαξα 2 φορές αισθητήρα λάμδα και το αυτοκίνητο μέχρι που το έδωσα δεν έπαψε να σκορτσάρει τρελλά.
Βέβαια το καταπόνησα αρκετά, εκτός δρόμου, ρυμούλκηση κλπ και τα 2400 κυβικά είναι πολύ λίγα γι αυτό το αυτοκίνητο. Και πάλι όμως ήμουν αρκετά ευχαριστημένος απο τη συνολική χρήση και απόδοση γι αυτό και το ξαναπήρα μέχρι και ίδιο χρώμα, διόρθωσα μόνο το μέγιστο σφάλμα των κυβικών.
Ελπίζω με το 3.7 να μην πάθω τα ίδια! Πάντως πρόκειται για άλλο αυτοκίνητο, καμία σχέση!

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, αν κάποιος γνωρίζει περισσότερο είναι για τις ζάντες: το αυτοκίνητο έχει 16άρες σιδερένιες και πήγαινα για 17άρες αλουμινίου να ρωτήσω τιμή αντιπροσωπείας αλλά μου είπαν οτι αφού το βάζω αρκετά εκτός δρόμου είναι καλύτερα να βάλω 16άρες. Ισχύει κάτι τέτοιο? Οι ζάντες είναι καλύτερα να είναι JEEP? Μέχρι τώρα δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα γιατί στο προηγούμενο είχα της μάνας του.
(Για λάστιχο, ανεπιφύλακτα Goodrich AΤ, πάει παντού και δεν ξαναέβαλα αλυσίδες).
Άβαταρ μέλους
nikic
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Σεπ 2006, 00:27

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 20 Σεπ 2006, 12:38

Γειά σου φίλε nikic.
Καλως ήρθες στην παρέα.
Θα σου πρότεινα να μείνεις στίς 16'' ζάντες, γιατί με τίς 17'' θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τίς διαστάσεις των ελαστικών ( δεν έχεις πολλές επιλογές).
Οι σιδερένιες είναι όντως πιό ανθεκτικές.
Άν ενδιαφέρεσαι έχω 4 ζάντες 16 Χ 8 ROCK CRAWLER No 51, που τίς πουλάω 400 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες