Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

JEEP CHEROKEE TOY 1997

JEEP CHEROKEE TOY 1997

Δημοσίευσηαπό thomas_volos » 26 Ιαν 2007, 22:06

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ, ΕΧΩ ΕΝΑ CHEROKEE TOY 1997, ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ, ΑΛΛΑΞΑ ( ΛΑΣΤΙΧΑ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ - ΚΟΡΩΝΑ ΠΗΝΙΟΥ ) ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΩ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΜΕ 40 - 60 χλμ/h ΤΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ !!!

Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΜΙΣΚΛΗΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟΣΟ ΘΟΡΥΒΟ !!!
Άβαταρ μέλους
thomas_volos
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Ιαν 2007, 21:57

JEEP CHEROKEE TOY 1997

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 29 Ιαν 2007, 07:25

Προσπάθησε να εστιάσεις από που προέρχεται αυτός ο θόρυβος. Είναι από πλαστικό? είναι από μέταλα που ακουμπάνε μεταξύ τους ? συνδυάζεται από κάποιον τζόγο στο τιμόνι?τον ακούς στον μπροστινό άξονα? στον πίσω? Για παρατήρησε το και πές μας.Επίσης ρίξε μια ματιά αν είναι σφιγμένα τα μπουλόνια των τροχών,αν οι βάσεις του κινητήρα είναι Ο.Κ.,αν τα σημεία έδρασης των αμορτισέρ είναι εντάξει, αν είναι σφιγμένα τα αμορτισέρ και τέλος αν κρέμεται κάποιο πλαστικό (στους θόλους συνήθως).Αυτά για αρχή, ενημέρωσε μας για να προχωρήσουμε στα υπόλοιπα.

Υ.Γ.Θα είναι καλύτερα αν γράφεις με μικρά.
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 29 Ιαν 2007, 08:17

Συμφωνώ με αυτά που είπε ο Dimitrios, και θα σου πρότεινα ,παράλληλα να ψεκάσεις με σπρέϊ σιλικόνης ή αντισκωριακό όλους τους σύνδεσμους της ανάρτησης.
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό yiannos_wrangler » 29 Ιαν 2007, 16:11

Συμωνώ με του προλαλήσαντες και φοβάμαι ότι είναι θέμα αναρτήσεων και ίσως λίγο από τα ελαστικά (αν πχ. έβαλες με πολύ σκληρό τακούνι). Οι αιτίες του θορύβου υπήρχαν από πριν αλλά με τις σκληρότερες αναρτήσεις το αυτοκίνητο 'κοπανάει' περισσότερο με αποτέλεσμα να εντείνονται.

Συμφωνώ ότι καλό θα ήταν με ανοιχτό παράθυρο να δεις από που προέρχονται οι θόρυβοι, ίσως να είναι κάτι πολύ απλό που να μπορεί να διορθωθεί με ένα σφίξιμο παξιμαδιού. Εγώ τουλάχιστον ξέρω ότι το κοπάνημα μου έρχεται από το τελειωμενό λάστιχο που κρατά το καζανάκι και από το roll cage που έχω βάλει.

Το αυτοκίνητο θα γίνει σαν καινούριο μόνο αν το πουλήσεις και αγοράσεις καινούριο ή πάς το υπάρχων για total rebuild. Οι τριγμοι είναι αναπόφευκτοι με τα χρόνια και με τα offroad χιλιόμετρα. Προτείνω να συμβιβαστείς με τις ρητίδες του οχήματος σου.
Άβαταρ μέλους
yiannos_wrangler
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 23 Ιαν 2007, 13:53

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 30 Ιαν 2007, 07:57

yiannos_wrangler έγραψε:Συμωνώ με του προλαλήσαντες και φοβάμαι ότι είναι θέμα αναρτήσεων και ίσως λίγο από τα ελαστικά (αν πχ. έβαλες με πολύ σκληρό τακούνι). Οι αιτίες του θορύβου υπήρχαν από πριν αλλά με τις σκληρότερες αναρτήσεις το αυτοκίνητο 'κοπανάει' περισσότερο με αποτέλεσμα να εντείνονται.

Συμφωνώ ότι καλό θα ήταν με ανοιχτό παράθυρο να δεις από που προέρχονται οι θόρυβοι, ίσως να είναι κάτι πολύ απλό που να μπορεί να διορθωθεί με ένα σφίξιμο παξιμαδιού. Εγώ τουλάχιστον ξέρω ότι το κοπάνημα μου έρχεται από το τελειωμενό λάστιχο που κρατά το καζανάκι και από το roll cage που έχω βάλει.

Το αυτοκίνητο θα γίνει σαν καινούριο μόνο αν το πουλήσεις και αγοράσεις καινούριο ή πάς το υπάρχων για total rebuild. Οι τριγμοι είναι αναπόφευκτοι με τα χρόνια και με τα offroad χιλιόμετρα. Προτείνω να συμβιβαστείς με τις ρητίδες του οχήματος σου.


:lol: :lol: :lol: Ωραίος ο Yiannos. Καλώς ήρθες Γιάννο.
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό thomas_volos » 05 Φεβ 2007, 14:45

Γειά σας jeepαδες, τελικά ήθελε λίγο γράσσο στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου. Τώρα σαν να βελτιώθηκε ο θόρυβος αλλά όχι και οριστικά, στο κάτω κάτω της γραφής παλοιό είναι ας το κρατήσω μία τετραετία ακόμα και βλέπουμε. Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
thomas_volos
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Ιαν 2007, 21:57

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 05 Φεβ 2007, 21:35

Mια τετραετια??? Τα 4χ4 εχουν ψυχη δεν σταματανε πουθενα. Κ εγω εχω τριξιματα αλλα μεσα στην καμπινα κ καμια φορα εξω στα ψαλιδια (οταν θελουν γρασαρισμα) απλα βαζω λιγη μουσικουλα η ρειχνω λιγο σπρει οπου μπορω.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 35 επισκέπτες