Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

τιμές Jeep, Ελλάδα vs. USA...ήμαρτον

Δημοσίευσηαπό yiannos_wrangler » 21 Μαρ 2007, 12:49

έχετε δίκιο guys... μας έχουν πιάσει κοροϊδα

σε κάθε περίπτωση εγώ έγραψα μια επιστολή και την έστειλα στο customer service της jeep.com...όχι ότι θα αλλάξει τίποτε αλλά για να έχω την συνείδηση μου καθαρή...

είναι σίγουρο ότι η μαμά jeep σίγουρα γνωρίζει τι παίζει εδω. Τώρα βέβαια αν μαζευόμασταν καμιά εκατοστή νοματέοι και κάναμε μια από κοινού επιστολή/ petition προς τα κεντρικά την Chrysler/ jeep... ποιος ξέρει;
Άβαταρ μέλους
yiannos_wrangler
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 23 Ιαν 2007, 13:53

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 21 Μαρ 2007, 13:48

diamond έγραψε:
SKARTOS έγραψε:
disco έγραψε:Εδώ είναι Ελλαδιστάν Γρηγορη, και πρέπει να πληρώσεις τον νταβατζή σου (το κράτος).

Αμ πως?


Μά ρε Νίκο, τον νταβάτζή (κράτος) έτσι και αλλιώς τον πληρώνεις! Γιατί να πληρώσω και τον άλλο νταβατζή (αντιπροσωπεία)?????
Φίλε diamond, υπάρχουν και σοβαροί εισαγωγείς (μαντράδες).


Δεν διαφωνώ ότι θα υπάρχουν και σωστοί απλά πρέπει να τους ξέρεις
Οπότε όταν έρθει η ώρα για αγορά μάλλον θα πρέπει να σε ρωτήσω.


Πληροφοριακά. Δέν είμαι μαντράς....... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 21 Μαρ 2007, 18:44

Για να καταλάβετε, γιατί διαφορά μιλάω

http://www.mobile.de/SID8SW6gw-xnNDdmWp ... 235990837&
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό diamond » 21 Μαρ 2007, 18:50

SKARTOS έγραψε:
diamond έγραψε:
SKARTOS έγραψε:
disco έγραψε:Εδώ είναι Ελλαδιστάν Γρηγορη, και πρέπει να πληρώσεις τον νταβατζή σου (το κράτος).

Αμ πως?


Μά ρε Νίκο, τον νταβάτζή (κράτος) έτσι και αλλιώς τον πληρώνεις! Γιατί να πληρώσω και τον άλλο νταβατζή (αντιπροσωπεία)?????
Φίλε diamond, υπάρχουν και σοβαροί εισαγωγείς (μαντράδες).


Δεν διαφωνώ ότι θα υπάρχουν και σωστοί απλά πρέπει να τους ξέρεις
Οπότε όταν έρθει η ώρα για αγορά μάλλον θα πρέπει να σε ρωτήσω.


Πληροφοριακά. Δέν είμαι μαντράς....... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



ακόμα καλύτερα :wink:
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό yiannos_wrangler » 24 Μαρ 2007, 23:22

οι τιμές στη Γερμανία είναι γνωστές...και στα διάφορα chat rooms όλοι μιλάνε για αυτές.
Αλήθεια όμως και επί του πρακτέου πόσο τελικα θα σου κοστίζει να αγοράσεις αυτοκίνητο άπό εκεί;
Δηλαδή έχουμε, εισητήριο και ξενοδοχείο για να πάς και το δείς, μεταφορικά για να το φέρεις Ελλάδα και μετά ο Γογλοθάς με το Ελληνικό κράτος, δηλ Τέλη ταξινόμησης, κλπ κλπ.

Εν τέλει αξίζει το κόπο; και αν ναι γιατί τότε δεν αγοράζουν όλοι από έξω;
Άβαταρ μέλους
yiannos_wrangler
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 23 Ιαν 2007, 13:53

Δημοσίευσηαπό diamond » 25 Μαρ 2007, 18:54

yiannos_wrangler έγραψε:οι τιμές στη Γερμανία είναι γνωστές...και στα διάφορα chat rooms όλοι μιλάνε για αυτές.
Αλήθεια όμως και επί του πρακτέου πόσο τελικα θα σου κοστίζει να αγοράσεις αυτοκίνητο άπό εκεί;
Δηλαδή έχουμε, εισητήριο και ξενοδοχείο για να πάς και το δείς, μεταφορικά για να το φέρεις Ελλάδα και μετά ο Γογλοθάς με το Ελληνικό κράτος, δηλ Τέλη ταξινόμησης, κλπ κλπ.

Εν τέλει αξίζει το κόπο; και αν ναι γιατί τότε δεν αγοράζουν όλοι από έξω;


Η εισαγωγή και γενικά το σκεπτικό του αυτοκινήτου από Γερμανία κολλάει στην έρευνα αγοράς εκεί (άρα πρέπει είτε να έχεις γνώσεις ή κολλητό εκεί) και στο τελωνείο εδώ (πάλι για κολλητό μιλάμε!!) Γι αυτό και οι αγορές δεν είναι τόσες πολλές άσχετα αν όλοι τα λιγουρευόμαστε
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 26 Μαρ 2007, 10:35

Από μια έρευνα που είχα κάνει παλαιότερα ισχύουν τα εξής: εδώ πληρώνεις στο τελωνείο το μισό της εργοστασιακής αξίας του αυτοκινήτου αν αυτό έιναι μέχρι πενταετίας αν θυμάμαι καλά. Έτσι πρέπει ο μαντράς της Γερμανίας να σου κόψει απόδειξη που να είναι πάνω από την εργοστασιακή τιμή του αυτοκινήτου. Μετά πρέπει να πληρώσεις το ΦΠΑ εκεί αλλιώς το πληρώνεις εδώ. Επίσης ότι αξεσουάρ έχει που δεν συμπεριλαμβάνονται στα εδώ αυτοκίνητα της αντιπροσωπείας τα πληρώνεις με τιμές Ελλάδος φυσικά. Όλα αυτά βέβαια ισχύουν αν δεν έχεις μέσον. Επίσης έχω την εντύπωση ότι σε συμφέρει η αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου μεγάλου κυβισμού. Για καινούργιο οι τιμές είναι περίπου οι ίδιες.
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 15 Ιουν 2008, 16:44

Μη ξεχνάτε και τις άτοκες δόσεις! Οι τόκου είναι μέσα στη τιμή. Αν πέις το θέλω χωρίς άτοκες τότε έχεις έκπτωση περίπου 3000euro! Παντού θέλει παζάρι, ακόμα και μεταξύ των ίδιων των αντιπροσωπειών.
Παρόλα αυτά η τιμή παραμένει αυξημένη σε σχέση με την αμερική!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό sorokos » 15 Ιουν 2008, 23:52

yiannos_wrangler έγραψε:

Εν τέλει αξίζει το κόπο; και αν ναι γιατί τότε δεν αγοράζουν όλοι από έξω;
Εχω συναδελφο ο οποιος ξεκινησε δειλα-δειλα πριν 10 περιπου χρονια και αγορασε το πρωτο αυτοκινητο απο την Μερσεντες απο Γερμανια. Απο τοτε εχει αλλαξει σχεδον 4 αυτοκινητα, καθε φορα και ακριβοτερο για τα Ελληνικα δεδομενα, αλλα οχι για τα Γερμανικα μεταχειρισμενα. Ειναι τοσο καλες οι τιμες αγορας (μεταχειρισμενου οχηματος μπορει και 35 με 40 % κατω απο τα αντιστοιχα δικων μας εισαγωγεων), που οταν τα χαρει και τα πουλησει εχει παντα και καλο κερδος. Απλως ειναι να ξεπερασεις τον 'φοβο' και να μαθεις την διαδικασια της εισαγωγης, η οποια εχει βελτιωθει και απλοποιηθει και εδω στην Ελλαδα. Και εχεις και το ταξιδι κερδος. (Υπ'οψιν ΔΕΝ πωλειται μεταχειρισμενο αυτοκινητο ΧΩΡΙΣ: το ιστορικο του, την εγγυηση καλης λειτουργιας και του εξονυχιστικου ελεγχου απο την αντιπροσωπια, και χωρις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ λαστιχα παρακαλω ! ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΛΜ ! )
Άβαταρ μέλους
sorokos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 09 Μάιος 2008, 23:25
Τοποθεσία: PIRAEUS

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 16 Ιουν 2008, 16:30

Αυτό με τα πραγματικά χλμ... Είναι μύθος! Εχω δεί μτχ τα οποία μαρτυρούν τα χλμ τους απο το εσωτερικό τους. Το πιό απλό είναι να σφραγίσει 1 book service κάποιο συνεργείο. Και αν είναι η ίδια η αντιπροσωπεία, είναι πολύ πιο απλό, να μηδενίσει και τον εγγέφαλο και να δείχνουν όλα σωστά!
Παλαιότερα προσπαθούσα να πουλήσω μια BMW με 200.000χλμ. Σε γνωστή μάντρα μου είπανε, τα χλμ γυρνάνε εύκολα στα 80 και θα το δώσουμε εμείς... Τελικά το πήρε ιδιώτης με τα σωστά χλμ. και σε καλύτερη τιμή.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό diamond » 16 Ιουν 2008, 17:43

ermis1975 έγραψε:Αυτό με τα πραγματικά χλμ... Είναι μύθος! Εχω δεί μτχ τα οποία μαρτυρούν τα χλμ τους απο το εσωτερικό τους. Το πιό απλό είναι να σφραγίσει 1 book service κάποιο συνεργείο. Και αν είναι η ίδια η αντιπροσωπεία, είναι πολύ πιο απλό, να μηδενίσει και τον εγγέφαλο και να δείχνουν όλα σωστά!
Παλαιότερα προσπαθούσα να πουλήσω μια BMW με 200.000χλμ. Σε γνωστή μάντρα μου είπανε, τα χλμ γυρνάνε εύκολα στα 80 και θα το δώσουμε εμείς... Τελικά το πήρε ιδιώτης με τα σωστά χλμ. και σε καλύτερη τιμή.


Με τη διαφορά ότι ο sorokos μιλούσε για Ευρώπη και όχι για Ελλάδα και ότι επίσης εσύ μιλάς για μαντρά και όχι επίσημη αντιπροσωπεία.
Γιατί αν η επίσημη αντιπροσωπεία γυρίσει τα χλμ που λες και το πάρεις χαμπάρι (που δεν είναι και τόσο δύσκολο άμα τα έχουν μηδενίσει) τους γα...ς.

Στον μαντρά ναι είναι πανεύκολο για αυτό και αποφεύγονται γενικώς ή θεωρείς δεδομένο ότι σε κοροιδεύουν
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 16 Ιουν 2008, 20:05

Εγώ πιστεύω οτι πιο εύκολα η αντιπροσωπεία "φτιάχνει" ενα book service και γυρίζει τα χλμ και μηδενίζει τον εγκεφαλο του αμαξιού παρά η μάντρα!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό diamond » 16 Ιουν 2008, 21:59

αφού έτσι πιστεύεις τι να πω εγώ!!
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό sorokos » 16 Ιουν 2008, 22:38

ermis1975 έγραψε:Εγώ πιστεύω οτι πιο εύκολα η αντιπροσωπεία "φτιάχνει" ενα book service και γυρίζει τα χλμ και μηδενίζει τον εγκεφαλο του αμαξιού παρά η μάντρα!
Πανευκολα μια αντιπροσωπια θα μπορουσε να 'γυρισει' ενα κοντερ.Αλλα μια σοβαρη αντιπροσωπια και ειδικα στην Γερμανια ΔΕΝ το κανει. Πρωτα-πρωτα απο την αγορα ενος π.χ. μπουζι, καποιας τυχαιας χρονολογιας, ξερεις τα χλμ οποιουδηποτε αυτοκινητου. Δεν θα διακινδυνευε ποτε καποια Ευρωπαικη αντιπροσωπια (για να μην αναφερομαι μονο στις Γερμανικες που παρολο οτι δεν τους παω τους ...παραδεχομαι ) το κυρος της για καποιο 'αναλωσιμο' μεταχειρισμενο. ΔΕΝ εχει αναγκη. Πουλαει πρωτα εμπιστοσυνη ! Κατι που δυστυχως εμεις ειμαστε πολυ πισω. Και αυτη νομιζω ειναι η μεγαλη μας διαφορα, η εμπιστοσυνη και η σιγουρια, οτι αυτο που θα παρεις ειναι ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ !
Άβαταρ μέλους
sorokos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 09 Μάιος 2008, 23:25
Τοποθεσία: PIRAEUS

Δημοσίευσηαπό sorokos » 16 Ιουν 2008, 22:46

diamond έγραψε:
ermis1975 έγραψε:Αυτό με τα πραγματικά χλμ... Είναι μύθος! Εχω δεί μτχ τα οποία μαρτυρούν τα χλμ τους απο το εσωτερικό τους. Το πιό απλό είναι να σφραγίσει 1 book service κάποιο συνεργείο. Και αν είναι η ίδια η αντιπροσωπεία, είναι πολύ πιο απλό, να μηδενίσει και τον εγγέφαλο και να δείχνουν όλα σωστά!
Παλαιότερα προσπαθούσα να πουλήσω μια BMW με 200.000χλμ. Σε γνωστή μάντρα μου είπανε, τα χλμ γυρνάνε εύκολα στα 80 και θα το δώσουμε εμείς... Τελικά το πήρε ιδιώτης με τα σωστά χλμ. και σε καλύτερη τιμή.


Με τη διαφορά ότι ο sorokos μιλούσε για Ευρώπη και όχι για Ελλάδα και ότι επίσης εσύ μιλάς για μαντρά και όχι επίσημη αντιπροσωπεία.
Γιατί αν η επίσημη αντιπροσωπεία γυρίσει τα χλμ που λες και το πάρεις χαμπάρι (που δεν είναι και τόσο δύσκολο άμα τα έχουν μηδενίσει) τους γα...ς.

Στον μαντρά ναι είναι πανεύκολο για αυτό και αποφεύγονται γενικώς ή θεωρείς δεδομένο ότι σε κοροιδεύουν
:thumbright: :thumbleft:
Άβαταρ μέλους
sorokos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 09 Μάιος 2008, 23:25
Τοποθεσία: PIRAEUS

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 4 επισκέπτες