Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

SAFETY RECALL G03 -Νέα ανάκληση KJ στην Αμερική - Μάϊος 2007

SAFETY RECALL G03 -Νέα ανάκληση KJ στην Αμερική - Μάϊος 2007

Δημοσίευσηαπό ZooL » 03 Ιουν 2007, 16:02

Το πιο πρόσφατο recall για το Jeep Cherokee KJ (Liberty στην Αμερική) αφορά αυτοκίνητα κατασκευής 2006 & 2007.

Ο λόγος της ανάκλησης, όπως ακριβώς αναφέρεται από την ίδια την Chrysler:
SAFETY RECALL G03 - KJ BLOWER MOTOR (VENTILATION & AC BLOWER MOTOR OVERHEATING).

Αφορά αυτοκίνητα που έχουν εξαχθεί σε ολόκληρο τον κόσμο, άρα και τα δικά μας εδώ στην Ελλάδα - το δικό μου KJ (κατασκευής 05/2007) είναι ένα απο αυτά, σύμφωνα με το αποτέλεσμα της αναζήτησης μου στο Jeep.com βάσει του VIN του οχήματος (http://www.jeep.com/owners/index.html).

Το πιθανό πρόβλημα που μπορεί να προκύψει δεν είναι αμελητέο - η επιστολή της Chrysler αναφέρει: "The blower motor on your vehicle (VIN: xxxxxxxxxxxxxxxxx) may overheat and cause an interior fire under certain operating conditions."

Τέτοιες επιστολές φαντάζομαι θα λάβουμε και οι ιδιοκτήτες KJ εδώ στην Ελλάδα - επειδή όμως αυτό μπορεί να πάρει χρόνο, κι επειδή οι συνθήκες στην Ελλάδα το καλοκαίρι μπορούν κάλλιστα να είναι αυτό που η Chrylser ονομάζει "certain operating conditions", καλό θα ήταν να απευθυνθούμε στην αντιπροσωπεία για τα περαιτέρω...

Περισσότερες πληροφορίες για τα recalls:
http://www-odi.nhtsa.dot.gov/cars/problems/recalls/recallsearch.cfm
Αφορά την αμερικάνικη αγορά, αλλά δίνει μια καλή εικόνα για το τι συμβαίνει (ή θα έπρεπε να συμβαίνει) και στον υπόλοιπο κόσμο...

Happy Jeeping ;)

xxx/X.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

SAFETY RECALL G03 -Νέα ανάκληση KJ στην Αμερική - Μάϊος 2007

Δημοσίευσηαπό ZooL » 06 Ιουν 2007, 20:26

UPDATE:
Στην αντιπροσωπεία στο Μαρούσι χθες, μου είπαν πως δεν έχουν ιδέα για το θέμα, ως εκ τούτου δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, οπότε να περιμένω να λάβω επιστολή ή να τους ξαναπάρω σε 2 βδομάδες μήπως έχουν μάθει κάτι...
Κι εγώ τώρα υποτίθεται ότι πρέπει να έχω το κεφάλι μου ήσυχο? :?

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 41 επισκέπτες