Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

TO BUY OR NOT??

TO BUY OR NOT??

Δημοσίευσηαπό FOTIS750 » 31 Αύγ 2007, 13:37

Καταρχάς καλημέρα σας

Αν και νέος στον χώρο τον τετρακίνητων, είμαι εδώ και περίπου μια πενταετία στον χώρο του motocross και του enduro
Λοιπόν τώρα που πάρθηκε η απόφαση για αλλαγή αυτοκίνητου το πρώτο πράγμα που ήταν καρφωμένο στο μυαλό μου ήταν JEEP!
Έχοντας στα χέρια μου ένα καλοκαιρινό τεύχος του mototriti πήγα στην jeep να ρωτήσω για το Cherokee 2,4… Και φυσικά έμαθα ότι έχει σταματήσει η παραγωγή του! Το μόνο διαθέσιμο μοντέλο είναι το 3,7 Δεν λέω πολύ καλό αλλά όχι για μένα. Αυτή την φορά αποφάσισα να αγοράσω όσο ποιο συνετά μπορώ άρα ένα αυτοκίνητο 3,7 με μεγάλη κατανάλωση περίπου 16 αν δεν κάνω λάθος θα προοριζόταν για κάποιον που δεν το θέλει και για καθημερινό αυτοκίνητο η το λέει η τσέπη του!!
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν αξίζει να κοιτάξω για κάποιο μεταχειρισμένο 2,4 και αν ναι για ποιο το 6speed ας πούμε? Επίσης αξίζει? Γιατί διάβασα σε κάποια παλιότερα post ότι είναι λίγο αργό ότι δεν τραβάει και γενικά ότι του λείπει δύναμη! Κάποια άλλα post λένε για προβλήματα πχ δίσκοι και αλλά!
Ο λόγος που ανεβάζω αυτό το post είναι ότι από τα παλιότερα μηνύματα δεν μπόρεσα να βγάλω μια ολοκληρωμένη άποψη αν αξίζει η όχι! Άμα η απάντηση είναι αρνητική θα κατευθυνθώ προς το grand vitara το οποίο όμως δεν μου αρέσει όσο το Cherokee!!
Περιμένω την Γνώμη σας και ελπίζω να μπω σύντομα στο club
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
FOTIS750
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Αύγ 2007, 12:05
Τοποθεσία: ΚΗΦΙΣΙΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό yiannos_wrangler » 31 Αύγ 2007, 15:42

Δεν είμαι κάτοχος του XJ αλλά ενός γερασμένου YJ wrangler 2.5lt.. αλλά εμπειρικά σου λέω καθώς φίλος έχει το 3,7.

- Το cherokee είναι από τα πιο ισοροπημένα on-off. Έχει αξιοπρεπή συμπεριφορά στην άσφαλτο και πολύ μεγάλες δυνατότητες εκτός (κάτι που ελάχιστοι κατόχοι τους γνωρίζουν).
- Το 2.4 έχει manual κιβώτιο, πράγμα που κάποιοι (όπως εγώ) το προτιμούν. Εδώ θα ακούσεις άπειρες θεωρίες για το τι είναι καλύτερο σε off-road. Βασικά τι κολάει στο τρόπο οδήγησης σου.
- Είναι jeep που γουστάρεις...και το αμάξι πρέπει να το γουστάρουμε ακόμα και όταν το κοιτάμε παρκαρισμένο. Ειδαλιώς όλοι θα αγοράζαμε άσπρα Hiundai.
- Σίγουρα ο 2.4 των 150hp (που φοράγαν και τα τελευταία TJ Wrangler για τα οποια αποδείχτηκε 100% επαρκής) μπορεί να πει κανείς ότι είναι μικρός για ένα βαρύ 1,8t Cherokee. Ειδικά στην Εθνική φορτωμένος, Όμως ο 2.4 επιδέχεται πολλών μετατροπών που τον ζωντανεύουν σημαντικά. Chip, εισαγωγή αέρος, χταπόδι κλπ....μέχρι και πανάκριβους υπερτροφοδότες.
- Ο 3.7 είναι super αλλά λαίμαργος, υπερβολίκος για την τσέπη μου.

Ποιο grand vitara ενδιαφέρεσαι; το παλίο; το καινούριο; το 2lt ή το 1.6. Υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ όλων αυτών.

Προχώρα με Jeep, και αν δεν αντέχεις το 3.7 πάρε το 2.4...άλλωστε όποιος έχει jeep δεν τρέχει...αλλά απολαμβάνει...
Άβαταρ μέλους
yiannos_wrangler
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 23 Ιαν 2007, 13:53


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες