Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΕΑ

ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΕΑ

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 13 Σεπ 2007, 21:04

Καλησπέρα και από εμένα, είμαι νέος κάτοχος ενός Cherokee Renegade του 2005, και όπως είναι φυσικό είμαι full από απορίες μιας και είναι η πρώτη φορά που οδηγώ Jeep (με εξαίρεση μια πραγματικά ΜΕΓΑΛΗ επειρία στη χιονισμένη Λήμνο για 9 μήνες με το γνωστό Mercedes και με έναν τρελλό Διοικητή..). Προηγουμένως είχα ένα Punto GT του 97 (του οποίου του είχα πιει το αίμα) αλλά τώρα ανυπομονώ τα πρώτα χιόνια για να ξεχυθώ στα βουνα..

Ερώτημα: το Renegade είναι μεν μεταχειρισμενο του 05 όπως προανέφερα αλλά ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ!! Το πήρα 27.000 EURO.
Πως σας φαίνεται η τιμή ??? :roll:
Αγωνιώ για μια απάντηση για να ξέρω αν έκανα τουλάχιστον καλή αρχή με το Jeepaki μου...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό χειμώνα σε όλους (και όλες :wink: )
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΕΑ

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 13 Σεπ 2007, 21:29

καλως ηρθες !
το αυτοκινητο ειναι ελληνικο ή εισαγωγης? ποσα χλμ. εχει? μια χαρα το πηρες . πριν ενα χρονο , Limited 10/03 27.000 πηρα το δικο μου... καλοταξιδο Κωστα! καλες βολτες!
Τελευταία επεξεργασία από vaggelis και 17 Σεπ 2007, 21:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό HP » 14 Σεπ 2007, 07:49

καλως ηρθες , καλως ηρθες.
HP
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2007, 13:13

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 14 Σεπ 2007, 09:00

Η τιμη ακουγεται καλη εως πολυ καλη. Μπες ομως εδω www.jeep.com/owners/ οπου θα βαλεις το VIN του αυτοκινητου σου, για να μαθεις αν εχει γινει ανακληση στο συγκεκριμενο, και αν ναι θα δεις τις αλλαγες και ποτε εγιναν.
Καλως ηρθες στην παρεα!
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 14 Σεπ 2007, 11:58

Καλώς ήρθες φίλε μου, καλορίζικο και καλοτάξιδο.
Ητιμή καλή μου φαίνεται, για 2005 μοντ. Είναι ελληνικό ή εισαγωγής???
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 14 Σεπ 2007, 19:52

Παιδιά,
ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις,
το Jeep είναι 11/04, ελληνικότατο και με 31.000 χλμ. Θα δω και αυτό με το VIN που είπατε (τώρα μπήκα σπίτι ο άμοιρος). Το μόνο που φoβόμουνα με αυτή την αγορά ήταν το πιθανό ξενέρωμα λόγω απουσίας γκαζιού , επιταχύνσεων κλπ, αλλά θα ήμουνα τριμ@λ@κ@ς αν έπαιρνα Jeep για αυτά...
το μόνο κακό είναι οι καταναλώσεις, άλλο να το ξέρεις, και άλλο να βάζεις το χέρι στην τσέπη..
Αρκετά για εμένα...Να δουμε τι έχουμε να μάθουμε από το forum για τα Jeep..χεχεχεχε.. :P

p.s 1: H τιμή των Jeep έχει μείνει η ίδια, ενώ το euro εχει ανατιμηθεί σχεδόν 40% εδώ και δύο χρόνια, και ενώ στην αμερική ήδη κοστίζουν 30% κάτω..σαπίλα....;άρα θα έπρεπε τα Renegade πχ να πουλιούνται καινούργια το πολύ γύρω στα 17.000 γιούρια..τέλος πάντων..

p.s.2: ερώτηση πρώτη: σε μεγάλες ταχύτητες (πχ 120-100), όταν θέλω να μειώσω ταχύτητα (πχ λόγω κατηφόρας), για να μη λιώσω τα φρένα, πειράζει να κατεβάζω σε δευτέρα αφού δεν κλωτσάει?

ερώτηση δεύτερη: τι μπορώ να κάνω για το NTIN-NTIN-NTIN της ειδοποίησης ζώνης με το που βάζω το κλειδι στη μίζα? μου έρχεται να τα τσακίσω όλα από το θόρυβο. Δεν είναι λύση να περνάω τη ζώνη πίσω από το κάθισμα και να τη φοράω στη θήκη.μέχρι να βγώ από το γκαράζ , να κλείσω τη γκαραζόπορτα κλπ κλπ κλπ...

ερώτηση τρίτη και τελευταία για σήμερα: στην πάρνηθα μια φορά, σε μια ανηφόρα με κροκάλα και χώμα (με κλίση πραγματικά του κ..λου).., είχα αργά τετρακίνηση και σπινάρανε οι πίσω τροχοί! (δεν το κλώτσησα το γκάζι), είναι normal αυτό ή έχω χάσει κάποια επεισόδια κάπου??μήπως τα έχει παίξει κανένα διαφορικό και κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου?

ερώτηση τέταρτη και ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΒΑΡΑ!: έχω κλείσει Δευτέρα Service στην Chrysler της Κηφισίας, τι λετε? είναι εντάξει τα παλληκάρια εκέι ή να φοβάμαι?

ευχαριστώ για όλα παίδες εκ των προτέρων...

pray for snow..
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 14 Σεπ 2007, 21:07

λοιπον κωστα, να τα παρουμε απο την αρχη...
απο γκαζια οκ. δεν ειναι Punto GT αλλα παει μια χαρα, θα δεις πολλα αμαξια να χανονται προς τα πισω στα φαναρια !!!!
απο καταναλωση , ναι, καιει αλλα και το Punto καει λιγοτερο....? ( εχω και εγω ενα GT απο το 95 )
η τιμη ειναι αρκετα υψιλη αλλα οχι και 17.000 καινουριο... ξεχασες το τελωνιο. τωρα αν δεν υπηρχε αυτο θα ηταν πιο καλα αλλα ..... εδω ειναι ελλαδα
στα 120 , αν βαλεις 2α δεν κλωτσαει οπως σωστα λες γιατι πολυ απλα δεν την βαζει... θα την βαλει μονο οταν το επιτρεπουν οι στροφες... εχει προστασια. απλα οταν εχει κατηφορα μπορεις να εισαι με lock 2α για να μην ανεβαζει χιλιομετρα. αλλα να την εχεις μεσα απο πριν οχι να την βαλεις μετα
για το ντιν-ντιν προτεινω 2 λυσεις : α) φορας τη ζωνη β) κανεις πως δεν το ακους :D
και καλα, αφου η κλιση ηταν του κ....υ γιατι ειχες κοντο? το κοντο ειναι για τα δυσκολα... Cherokee αγορασες !!! δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα το σπιναρισμα ακομα και με το κοντο.
και τωρα το service, εγω το παω μεσογειου 2 και πρωταγορα. ειναι στον παραδρομο της αττικης οδου μετα το MALL και πριν τα αηδονακια. απο οσο ξερω εκει ειναι το Service. Κηφισιας 30 ειναι εκθεση και ανταλλακτικα. τσεκαρε το αυτο, δεν ειναι 100% σωστο.

ελπιζω να σε βοηθησα λιγο

εχεις και ενα π.μ.
Τελευταία επεξεργασία από vaggelis και 15 Σεπ 2007, 16:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 15 Σεπ 2007, 01:21

Βαγγέλη, παιδιά,
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον (το πολυ το κυριε ελέησον το βαριέται και ο Θεός :twisted: ),

1) αν με το πμ εννοείς message, δεν μου έχει έρθει τίποτα, ξαναστείλε αν θέλεις.

2) πλάκα-πλάκα και εγώ πιστεύω ότι δεν έχει service στην Κηφισίας, οπότε θα παω κατευθείαν στον Αγ. Θωμα (εκεί που περιέγραψες), και αν όχι, πετάγομαι κηφισίας..

3) σχετικά με την ανηφόρα, έπαιζα με τα κοντά-αργα-νεκρα κλπ και είπα να ανέβω αυτό το ανηφοράκι 3 μέτρων και 25 μοίρες κλίση max, και μου σπινάρε ο πίσω άξονας, δεν υποτίθεται ότι κλειδώνουν μπρος-πίσω άξονας στην ίδια ταχύτητα στα αργά full 4x4?..ήμουνα στον Αγ Μερκούριο, σε μια αντιπυρική ζώνη και έπαιζα, λίγο αργότερα ανέβηκα ΧΑΛΑΡΟΤΑΤΑ (και κουφάθηκα-δεν ειμαι συνηθισμένος ακόμα, σκέψου ότι προέρχομαι από πουντάκι με 5 πόντους χαμήλωμα!) ένα λοφάκι με μεγάλη κροκάλα και καλούτσικη κλίση, ψιλοζόρικο για τα μέτρα μου..(είμαι τρελος rookie ακόμα ρε γμτ!). Βασικά τα λάστιχα που έχει το αυτοκίνητο είναι τα Pirelli Scorpion, που ακόμα και με το άπειρο μάτι μου φαίνονται 70% street και 30% οff.. (αν κάνω λάθος διορθώστε με) και πρέπει να είναι και στο 60% φθοράς περίπου...(ακούω και προτάσεις για το επόμενο set ελαστικών, γύρω στο 50-50) και δεν ξέρω σε τι πίεση να τα έχω καθημερινά, τα βλέπω αρκετά ξεφούσκωτα πάντως, έτσι πρέπει?

4) έβαλα το VIN στο site και μου εμφάνισε 2 ανακλήσεις INCOMPLETE (απορώ πως ο προηγούμενος δεν το είχε παέι, τσάμπα δεν είναι ούτως η άλλως?? ελπίζω να μη μου κάνουνε μανουρα στη Jeep και γίνουμε .... Για την ιστορία οι ανακλήσεις αναφέρουν το εξής:

A)The problem is... Water may enter into the front suspension lower ball joints on your Jeep (VIN: xxxxxxxxxxxxxxxxx). This can cause the ball joint to corrode and separate. Ball joint separation can result in a loss of steering control and could cause a crash without prior warning.
What your dealer will do...DaimlerChrysler will repair your vehicle free of charge (parts and labor). To do this, your dealer will replace both front lower ball joints. The work will take about 1 hour to complete. However, additional time may be necessary depending on howdealer appointments are scheduled and processed.
kai..
B)The problem is... The generator and fuel injector wiring harnesses on your Liberty (VIN: xxxxxxxxxxxxxxxxx) may short circuit due to contact with two valve cover studs. A short circuit in the generator harness can cause an underhood fire. A short circuit in the fuel injector harness can cause the engine to stall and result in a crash without warning.
What your dealer will do...DaimlerChrysler will repair your vehicle free of charge (parts and labor). To do this, your dealer will install protective caps over the valve cover studs and reroute the affected wiring harnesses. The work will take less than ½ hour to complete. However, additional time may be necessary depending on how dealer appointments
are scheduled and processed.

Έχει παέι κανείς από το forum για ανάκληση? Θέλει προειδοποίηση? Τι σημαίνει INCOMPLETE? Πήγε συνεργείο και δεν τελείωσε η επισκευή? (γιατί έχει και UNPERFORMED). Please όποιος ξέρει κάτι ας μου πει.

Χίλια Συγνώμη για το μέγεθος του post...και καλό ΣΚ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 15 Σεπ 2007, 07:09

καλημερα Κωστα
τωρα εχεις π.μ. :)
για τα λαστιχα που λες τα Pirelli scorpion που εχεις ποια ειναι ? AT/AT-R η ST/ST-R? τα πρωτα ειναι 80-20 και τα δευτερα 50-50.
σχετικα με τα recall οι περισοτεροι δεν το ξερουν αφου η ελληνικη αντιπροσωπεια δεν εστειλε την επιστολη σε κανεναν...

ΥΓ. πες τους να σου δωσουν αυτοκινητο (αν εχουν διαθεσιμο) να φυγεις.
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 15 Σεπ 2007, 07:58

Βαγγέλη, σχετικά με την ανάκληση τών ball joints, έχω ενημερώση με σχετικό post, και εύχομαι οι περισσότεροι απο εσάς να πήγατε να την κάνετε.

Κώστα, στήν ανάκληση το incomplete σημαίνει ότι ο κάτοχος του αυτοκινήτου δέν τήν έχει κάνει.Πήγαινε κλείσε ένα ραντεβού να σου αλλάξουν τα ball joints, και ότι άλλο αφορά το αμάξι σου.

Σχετικά με τη ζώνη, πρέπει να κάνεις αυτή τη διαδικασία, για να σταματήσει ο ενοχλητικός ήχος http://www.lostkjs.com/forum/phpBB2/vie ... chime+belt
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 15 Σεπ 2007, 08:25

Για τη ζωνη θα σου πρωτεινω κατι πιο ευκολο. Θα πας σε ενα φανοποιιο και θα ζητησεις ενα κλιπ ζωνης. Τους περισευουν απο τα τρακαρισμενα. Θα το βαλεις μεσα και τελειωσε η φασαρια.
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AMG » 15 Σεπ 2007, 10:34

Για τη ζώνη έχω κάνει αυτό που προτείνει ο SKARTOS και είμαι μια χαρά...
Άβαταρ μέλους
AMG
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 05 Ιαν 2007, 18:03
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 15 Σεπ 2007, 16:35

SKARTOS έγραψε:Βαγγέλη, σχετικά με την ανάκληση τών ball joints, έχω ενημερώση με σχετικό post, και εύχομαι οι περισσότεροι απο εσάς να πήγατε να την κάνετε.


Το εχω δει το ποστ σου. Το ειχα δει και πριν απο ενα χρονο εντελως τυχαια και εδω.
Τοτε τους το ειχα πει και μου ειπαν οτι κανουν ελεγχο και αν χρειαζεται τα αλλαζουν... οταν ομως τους εδειξα την επιστολη που επρεπε να εχουν στειλει και οτι ο κατασκευαστης λεει replace και οχι check τοτε μου ειπαν : οτι θελεις, αν θελεις να στα αλλαξουμε , δεν υπαρχει προβλημα....
Μα τι θα πει οτι θελω? οτι πρεπει , οχι οτι θελω.
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 15 Σεπ 2007, 16:46

Σχετικα με την ζωνη λεω να δοκιμασω αυτο που λεει ο Σκαρτος.
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 15 Σεπ 2007, 17:19

vaggelis έγραψε:
SKARTOS έγραψε:Βαγγέλη, σχετικά με την ανάκληση τών ball joints, έχω ενημερώση με σχετικό post, και εύχομαι οι περισσότεροι απο εσάς να πήγατε να την κάνετε.


Το εχω δει το ποστ σου. Το ειχα δει και πριν απο ενα χρονο εντελως τυχαια και εδω.
Τοτε τους το ειχα πει και μου ειπαν οτι κανουν ελεγχο και αν χρειαζεται τα αλλαζουν... οταν ομως τους εδειξα την επιστολη που επρεπε να εχουν στειλει και οτι ο κατασκευαστης λεει replace και οχι check τοτε μου ειπαν : οτι θελεις, αν θελεις να στα αλλαξουμε , δεν υπαρχει προβλημα....
Μα τι θα πει οτι θελω? οτι πρεπει , οχι οτι θελω.


Τί που$^$^δες που είναι :lol: :lol:
Εδώ τύπωσα όλη την ανάκληση νε το vin number μου, και τους το πήγα, και μου τα μάσαγαν. Μόνο όταν ψιλοαγρίεψα λίγο, μου είπαν ότι έχω δίκιο, και μου έκλεισαν ραντεβού. :twisted: :twisted:
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες