Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τι λάδια;;;;

Τι λάδια;;;;

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 19 Σεπ 2007, 17:56

Έφτασε λοιπόν η ώρα, να αρχίσω να χρησιμοποιώ κανένα λάδι τίς προκοπής, για τον κινητήρα, το διαφορικό, και τα λοιπά....
Ψάχνοντας στά αμερικάνικα site, είδα ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τα AMSOIL, συνθετικά, και μάλιστα έχουν δεί και διαφορά στόν τρόπο που δουλεύουν τα αμάξια τους.
Εσείς τί λάδια χρησιμοποιήτε? Έχετε δεί καμμιά διαφορά στο αυτοκίνητο?Υπάρχουν τα amsoil στήν ελλάδα??
Γιά βοηθήστε λιγουλάκι, γιατί πρέπει να το πάω γιά service.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

ΤΙ ΛΑΔΙΑ????

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 19 Σεπ 2007, 19:43

Για δες εδώ
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

ΤΙ ΛΑΔΙΑ????

Δημοσίευσηαπό diamond » 19 Σεπ 2007, 19:46

AMSOIL υπάρχουν στην Ελλάδα
http://www.trade-wind.gr/index.php?co=p ... cat_id=115
Σίγουρα τα συνθετικά είναι καλύτερα για όλα αυτά που αναφέρεις
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 20 Σεπ 2007, 07:02

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Μάλλον αυτά θα βάλω, γιατί έχω δεί πολύ καλά σχόλια. Επίσης πολύ καλά σχόλια έχω δεί και για το φίλτρο αέρος τής AMSOIL, το οποίο στήν αμερική το θεωρούν ανώτερο απο το k&n.
Είδωμεν.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 20 Σεπ 2007, 10:14

Φιλε SKARTE καλημερα. Εχουμε το ιδιο αυτοκινητο και οταν ψαχνουμουν και εγω για λαδια κατεληξα στα castrol. [18€ το λιτρο]. Πολυ ευχαριστημενος. Ημουν στην Ελβετια στο davos -15C το εβαζα μπρος πρωι και κατευθειαν δρομο. Ουτε ζεσταμα ουτε τιποτα. Τωρα θα ηθελα να σε ρωτησω για τα ελατηρια που εχεις βαλει. Ειναι μαμα 2,5" ? 120€ τοποθετημανα?? Εχεις αλλαξει και αμορτισερ?? Φωτισεμαι λιγο γιατι ψαχνομαι για σηκωμα.
Ευχαριστω!
Τελευταία επεξεργασία από BILLJEEP και 21 Σεπ 2007, 07:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 20 Σεπ 2007, 12:25

Το "ψήλωμα", είναι τής skyjacker 2.5'', με 2 ελατήρια μπροστά και 2 αμορτισέρ, και 2 ελατήρια πίσω.Το πακέτο δέν περιελάμβανε τα πίσω αμορτισέρ, και του έβαλα 2 απλά αμορτισέρ τής procomp ES1000. Το πακέτο περιελάμβανε επίσης και 4 bump stop (2 μπροστινά και 2 πίσω).
Όλα αυτά τα τοποθέτησα στήν αντιπροσωπεία, και μου χρέωσαν 120€ και δώρο τήν ευθυγράμμιση.
Ότι θές, ρώτα.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 20 Σεπ 2007, 17:08

Καλησπερα και παλι. Θελω να σε ρωτησω κατι ακομα. Πες μου τιμη 'set' και που μπορω να τα βρω. Αν εισαι ευχαριστημενος και το πιο βασικο αν χτυπαει το αμαξι. Επειδη το πηγαινω στην Εθνικη αν ειναι πολυ σκληρο θα εχω προβλημα με γυναικα και παιδια. Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις!

Και παλι σε ευχαριστω!
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 21 Σεπ 2007, 08:37

Λοιπόν.....
το πακέτο, το πήρα απο το california club στη θεσσαλονίκη, 950€.
Εντυπώσεις.......(κάπου τίς είχα ξαναγράψει, αλλά βαριέμαι να ψάχνω τώρα).
Το αμάξι μεταμορφώθηκε στην κυριολεξία. Δέν έχεις ιδέα, πόσο μάπα είναι τα μαμά ελατήρια και αμορτισέρ. Δέν θα έλεγα ότι έχει σκληρύνει το αμάξι στήν άσφαλτο, αλλά έχει "δέσει". Νιώθεις περισσότερη ασφάλεια. Βέβαια έχω βάλει και άλλες ζάντες με διαφορετικό backspace (4"), με αποτέλεσμα οι τροχοί να βγαίνουν πιό έξω (το οποίο είναι βασικό, άν σκέφτεσαι να το ψηλώσεις).
Στο χώμα. Κατα την γνώμη μου είναι το δεύτερο καλύτερο ψήλωμα που υπάρχει για τα δικά μας (και θα σου εξηγήσω γιατί , παρακάτω). Το αμάξι έχει ψηλώσει αρκετά και δείχνει τέρας. Περνάς με άνεση πλέον απο μέρη που προηγουμένος θα το σκεφτόσουν αρκετά πρίν περάσεις. Και αυτό γίνεται όχι μόνο λόγω του ύψους που πήρε, αλλά και γιατί πλέον απέκτησε στόν πίσω άξονα μία άρθρωση φανταστική (η skyjacker φημίζεται ότι έχει την καλύτερη πίσω άρθρωση απ'όλες τίς άλλες εταιρείες. Θα σου βάλω και μία φωτό, για να δείς τί εννοώ). Δέν με κουράζει καθόλου στο χώμα, και γενικά είναι άνετο το αμάξι. Βέβαια, όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο post, λόγω του ότι το πακέτο δέν περιελάμβανε πίσω αμορτισέρ, εγώ του έβαλα τα φθηνά procomp, αλλά η επόμενη κίνησή μου είναι να του βάλω πίσω τα RANCHO RSX 17004, τα οποία είναι πολύ καλά.
Μειονέκτημα : Όταν κρεμάνε οι μπροστινοί τροχοί, έρχεται σε επαφή το ελατήριο με το upper control arm, και χαλάει το μπαλάκι, το οποίο όμως είναι φίξ με το upper control arm και το αλλάζεις "πακέτο, 2 τεμάχια =650€
Γι'αυτό λοιπόν πρώτο έρχεται το frankenlift 2.25'', και δεύτερο το skyjacker 2.5''.
Koίτα και τη φωτό με τον τροχό κρεμασμένο, για να καταλάβεις. Να σημειώσω ότι ο τροχός δέν έχει κρεμάσει τελείως αλλά πατάει ακόμα στο έδαφος.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 21 Σεπ 2007, 09:11

Ρε φιλε φοβερο!!! Τι ανοιγμα ειναι αυτο!!! Οντος του παει η ζαντα να βγαινει εξω, πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να υπολογισω και εξοδα ζαντας. με τη μαμισια θα φενεται αηδια. Ησουν πολυ κατατοπιστικος. Σ' ευχαριστω!


Υ.Γ
Για δηλωσε συμμετοχη στη ραμπα. Με τετοιο ανοιγμα ισως και να πλησιασεις τα 2000€
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 21 Σεπ 2007, 11:59

Εντάξει, μήν τα ισοπεδώνουμε κι'όλα. Είπαμε είναι ένα καλό ψήλωμα, με μία καλή άρθρωση.......δέν είναι όμως και για ράμπα. :lol: Άσε που δέν τίς γουστάρω τίς ράμπες. :twisted: :twisted: :twisted:
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 21 Σεπ 2007, 12:11

BILLJEEP έγραψε:Υ.Γ
Για δηλωσε συμμετοχη στη ραμπα. Με τετοιο ανοιγμα ισως και να πλησιασεις τα 2000€

Ναι ναι στη ράμπα, στη ράμπα :laughing8: :laughing8:
Ορε τι έχει να γίνει έτσι και το δει ο Κάρκα.......!!!!!!!!!!!!!
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 21 Σεπ 2007, 12:32

Άστο ρε pajerinho. Τήν έχετε πάρει αγκαζέ τη ράμπα, εσείς με τα "τέρατα".(αυτό το τελευταίο, δέν πάει για σένα, αλλά για μερικούς μερικούς απο τα φιλαράκια σου)
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 21 Σεπ 2007, 19:42

Φιλτατε φιλε Γρηγορη εμαθα και το ονομα σου. Διαβασα παλια σου αρθρα σχετικα με το θεμα μας. Frankenlift δεν μπορω να βρω. Αν ξερεις ποιος τα αντιπροσωπευει η' καποια αλλη πηγη?? Τι λες για τα oldman?
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 21 Σεπ 2007, 20:42

BILLJEEP έγραψε:Φιλτατε φιλε Γρηγορη εμαθα και το ονομα σου. Διαβασα παλια σου αρθρα σχετικα με το θεμα μας. Frankenlift δεν μπορω να βρω. Αν ξερεις ποιος τα αντιπροσωπευει η' καποια αλλη πηγη?? Τι λες για τα oldman?


Για δες εδώ
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ZooL » 21 Σεπ 2007, 22:47

Ωρε, ανάψανε τα αίματα!
Βέβαια φτάσαμε να μιλάμε για αναρτήσεις σε thread που ξεκίνησε να μιλάει για λάδια :)

Επι του θέματος όμως ;), εδώ και καιρό "ζαχαρώνω" κι εγώ την Frankenlift...
Μαζί μ' ένα set 245/75/16 και τους ανάλογους spacers, είναι στη λίστα μου για την επερχόμενη αναβάθμιση του KJ.
Διστάζω όμως, ένεκα Αμερικής, μεταφορικών, δασμών, κλπ., αλλά και γιατί δεν ξέρω ποιος θα αναλάμβανε να μου την τοποθετήσει σωστά εδώ.

Θα ενδιέφερε κανέναν από 'σας παιδιά να βλέπαμε το ενδεχόμενο μιας "ομαδικής" αγοράς? Και μήπως τυχόν έχει κανείς τίποτα παραπάνω γνώσεις επι του θέματος της εισαγωγής και θα μπορούσε να βοηθήσει?

Ή, για να το παω και λίγο παραπέρα, αν βρισκόταν σοβαρός και οργανωμένος επαγγελματίας /κατάστημα (όπως πχ. xtreme-4x4 ή california-club-4x4, κλπ), που θα αναλάμβανε να εισάγει την ανάρτηση και να την τοποθετήσει υπεύθυνα & σωστά, με πολύ χαρά θα ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω και το εμπορικό του κέρδος, ώστε να γίνει η δουλειά όπως πρέπει.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Επόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες