Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CHEROKEE 3.7 KJ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟ...ΣΗΚΩΣΑΜΕ!!

CHEROKEE 3.7 KJ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟ...ΣΗΚΩΣΑΜΕ!!

Δημοσίευσηαπό nickpar » 28 Σεπ 2007, 18:02

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΚΩΣΑ 2.5 ιn ΤΟ ΣΗΚΩΜΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΣΟΥ Η SKYJACKER ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ MANUAL ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΠΟ... 235/70 /16 ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ 245/75/16 η ΣΕ 255/75/16 ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟΥΣ ΘΟΛΟΥΣ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΑ ΑΚΡΑ ΚΑΙ ΤΟ 245/75/16 ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ.ΤΑ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ??
ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΑΣΤΙΧΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ 245 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΟΧΙΣΩ ΤΟΥΣ ΘΟΛΟΥΣ ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ!!! ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΠΟΥ??
ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΧΩ ΤΟ MANUAL INSTALLATION ΤΗΣ SKYJACKER ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ



http://www.skyjacker.com/image/search/pdf/LIB250K.pdf
:?: :?:
JEEP CHEROKEE 3.7 2003 - LIFT 2.5in SKYJACKER PLATINUM WITH A-ARMS JEEPINBYAL-(ΤΩΡΑ ..ΟΜΕ)
REAR ARB LOCKER- WINCH T-MAX 11000 LIB- TIRES MUD BF-GOODRICH 235/70/16
ΤΩΡΑ.. MAD STT COOPER 245/75/16 !!
Άβαταρ μέλους
nickpar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 12 Ιουν 2005, 19:20
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 28 Σεπ 2007, 18:21

Κοίτα εδώ, http://www.lostkjs.com/forum/phpBB2/vie ... php?t=7690
Αυτό πρέπει να κάνεις για να μήν βρίσκουν τα λάστιχα.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό nickpar » 28 Σεπ 2007, 19:26

SKARTOS έγραψε:Κοίτα εδώ, http://www.lostkjs.com/forum/phpBB2/vie ... php?t=7690
Αυτό πρέπει να κάνεις για να μήν βρίσκουν τα λάστιχα.


ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΣΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΤΥΠΟΣ??
ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.... ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΙ??

ΠΑΝΤΩΣ !!THANKS..
JEEP CHEROKEE 3.7 2003 - LIFT 2.5in SKYJACKER PLATINUM WITH A-ARMS JEEPINBYAL-(ΤΩΡΑ ..ΟΜΕ)
REAR ARB LOCKER- WINCH T-MAX 11000 LIB- TIRES MUD BF-GOODRICH 235/70/16
ΤΩΡΑ.. MAD STT COOPER 245/75/16 !!
Άβαταρ μέλους
nickpar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 12 Ιουν 2005, 19:20
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 29 Σεπ 2007, 06:47

Λοιπόν από αυτά που λέει το link που παράθεσες το 245/75/16 ΔΕΝ θα έχεις πρόβλημα . Γενικότερα από τα γραφόμενα δεν θα έχεις πρόβλημα με λάστιχα με διάμετρο μέχρι 30 1/2 ίντσες . Τα 255/75/16 και τα 31/10/16.5 που βγαίνουν περίπου 31 ίντσες διάμετρο θέλουν το κολπάκι που παράθεσε ο σκάρτος .

Με λίγα λόγια βάλε τα 245 .... εκτός και εάν έχεις όρεξη για κόψε ράψε !!! :wink:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 29 Σεπ 2007, 07:58

Αυτό που παρέθεσα, αφορά την τοποθέτηση ελαστικού 245/75 - 16. Σάν ψήλωμα το παίρνει, αλλά όταν οι τροχοί είναι σε θέση full lock και σε συνθήκες εκτός δρόμου, βρίσκουν σε 2 σημεία. Τό ένα είναι στο πίσω μέρος του θόλου πρός τη καμπίνα, και στο κάτω μέρος του. Εκεί λοιπόν υπάρχει ένα "νυχάκι". Από έξω έχει ένα πλαστικό κάλλυμα, και εσωτερικά "περισεύει" ένα κομμάτι μεταλλικό απο το σασί.Μέ ένα dremel, κόβεις το πλαστικό, και μ'ένα σφυράκι στραβώνεις το μέταλλο.ΠΡΟΣΟΧΗ.......το στραβώνεις, δέν το κοβεις.Μετά του περνάς ένα υλικό αντιδιαβρωτικό ,και τελείωσες. Εγώ στο δικό μου το έχω κάνει.
Το δεύτερο σημείο που βρίσκει, είναι στο μπροστινό μέρος του θόλου, και πρός το μέρος τής μάσκας. Το σημείο είναι το καπάκι απο τα προβολάκια ομίχλης.Μ'ένα θερμοπίστολο, ζεσταίνεις το σημείο, και με μία επιφάνεια πλατιά (στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο τύπος έχει χρησιμοποιήσει ένα ποτήρι) το πιέζεις πρός τα μέσα. Αυτό ήταν, ξεμπέρδεψες.
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 29 Σεπ 2007, 09:31

Xo xo xo....
Και κορόιδευες το Pinin που δυσκολεύεται να πάρει 30άρι λάστιχο.....
Εδώ για να βάλεις στο XJ 30,5 ίντσες πρέπει να του κάνεις ολόκληρη χειρουργική επέμβαση!!!
Και μη μου πεις, ναι όμως παίρνει μεγαλύτερο απ' το Pinin. Αυτό έλειπε!!
Κοίτα πόσο είναι το μήκος του Pinin και πόσο του XJ!!
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ZooL » 29 Σεπ 2007, 13:50

Pajerinho έγραψε:...για να βάλεις στο XJ 30,5 ίντσες πρέπει να του κάνεις ολόκληρη χειρουργική επέμβαση!!!

Για KJ είναι η κουβέντα φίλε Pajerinho - τα XJ δεν έχουν τέτοια θέματα... είναι καθαρόαιμα...

Κατά τα άλλα, όπως ακριβώς το λέει ο skartos έχει το πράγμα: το 245/75/16 (30,9'') θέλει τις επεμβάσεις που περιγράφει το link.
Όπως επίσης, η τοποθέτηση αυτής της διάστασης προϋποθέτει ψήλωμα 2,5'' ή μεγαλύτερο (που όμως δεν συνίσταται, το μεγαλύτερο).
Το γράφω αυτό, γιατί χθες κάποιος έμπορος μου έδινε προσφορά για σετ ανάρτησης ΟΜΕ (4cm ψήλωμα = 1,5'') μαζί με τετράδα λάστιχα 245/75/16. Ο συνδυασμός αυτός ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ - το νου σας...

Και κάτι ακόμη:
Επειδή αυτές τις μέρες είμαι στο ψάξιμο για την αναβάθμιση της ανάρτησης, έχει αρχίσει να μου την δίνει να εισπράτω "αφ' υψηλού" αντιμετώπιση από τους διάφορους εμποράκους, επειδή το αυτοκίνητο μου έιναι το KJ "...που δεν είναι ακριβώς καθαρόαιμο" όπως μου είπε κάποιος.
Δεν κοιτάνε την ασχετοσύνη τους και τα συμπλέγματα τους, έχουν και άποψη για το ποιες θα πρέπει να είναι και οι επιλογές μας στα αυτοκίνητα και το τι θα πρέπει να κάνουμε μ'αυτές... λες και είπα ότι θέλω να κατεβάσω το KJ για trial!
Τα ευρώ που θέλω να τους σκάσω δηλαδή, δεν θα είναι καθαρόαιμα κι αυτά?
Άντε γιατί πολύ ψηλά τον έχουνε πάρει τον αμανέ μερικοί... και κάπως πρέπει να τους κοπεί ο πολύς αέρας... :evil:

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 29 Σεπ 2007, 16:59

στο χερι σου είναι να τους κόψεις τον αέρα... πάρε την ανάρτηση μέσω ιντερνετ από αμερική και πήγενε να την βάλεις εκεί που κάνεις σέρβις. όταν έρθει η ώρα και εγώ συτό θα κάνω
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 29 Σεπ 2007, 17:36

ZooL έγραψε:
Pajerinho έγραψε:...για να βάλεις στο XJ 30,5 ίντσες πρέπει να του κάνεις ολόκληρη χειρουργική επέμβαση!!!

Για KJ είναι η κουβέντα φίλε Pajerinho - τα XJ δεν έχουν τέτοια θέματα... είναι καθαρόαιμα...

Κατά τα άλλα, όπως ακριβώς το λέει ο skartos έχει το πράγμα: το 245/75/16 (30,9'') θέλει τις επεμβάσεις που περιγράφει το link.
Όπως επίσης, η τοποθέτηση αυτής της διάστασης προϋποθέτει ψήλωμα 2,5'' ή μεγαλύτερο (που όμως δεν συνίσταται, το μεγαλύτερο).
Το γράφω αυτό, γιατί χθες κάποιος έμπορος μου έδινε προσφορά για σετ ανάρτησης ΟΜΕ (4cm ψήλωμα = 1,5'') μαζί με τετράδα λάστιχα 245/75/16. Ο συνδυασμός αυτός ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ - το νου σας...

Και κάτι ακόμη:
Επειδή αυτές τις μέρες είμαι στο ψάξιμο για την αναβάθμιση της ανάρτησης, έχει αρχίσει να μου την δίνει να εισπράτω "αφ' υψηλού" αντιμετώπιση από τους διάφορους εμποράκους, επειδή το αυτοκίνητο μου έιναι το KJ "...που δεν είναι ακριβώς καθαρόαιμο" όπως μου είπε κάποιος.
Δεν κοιτάνε την ασχετοσύνη τους και τα συμπλέγματα τους, έχουν και άποψη για το ποιες θα πρέπει να είναι και οι επιλογές μας στα αυτοκίνητα και το τι θα πρέπει να κάνουμε μ'αυτές... λες και είπα ότι θέλω να κατεβάσω το KJ για trial!
Τα ευρώ που θέλω να τους σκάσω δηλαδή, δεν θα είναι καθαρόαιμα κι αυτά?
Άντε γιατί πολύ ψηλά τον έχουνε πάρει τον αμανέ μερικοί... και κάπως πρέπει να τους κοπεί ο πολύς αέρας... :evil:

Χ.


:lol: :lol: :lol: :lol:
Φίλτατε και δυστυχή κάτοχε γιαπωνέζικου pajerinho, τα λάστιχα τα χωράει αλλά βρίσκουν σε 2 σημεία, αλλά ΑΝ θέλεις κάνεις αυτό το κολπάκι.Δέν είναι σοβαρό πρόβλημα. Τό αμ'αξι λειτουργεί μιά χαρά. :twisted: :twisted:
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 29 Σεπ 2007, 19:06

ZooL έγραψε:
Pajerinho έγραψε:...για να βάλεις στο XJ 30,5 ίντσες πρέπει να του κάνεις ολόκληρη χειρουργική επέμβαση!!!

Για KJ είναι η κουβέντα φίλε Pajerinho - τα XJ δεν έχουν τέτοια θέματα... είναι καθαρόαιμα...

Ναι sorry, το KJ ήθελα να πω....
Πάντως και το XJ χωρίς ψηλώματα δεν παίρνει πολύ μεγάλο λάστιχο (αν δεν κάνω λάθος).
Όσο για τις βλακείες περί καθαρόαιμου κλπ που σου είπαν οι διάφοροι, τον κακό τους τον καιρό να τους πεις. Ας μας δείξουν κάποιο πιο καθαρόαιμο απ' τα 4κίνητα που είναι στην παραγωγή.....
Αλλά αυτή είναι η μοίρα των αυτοκινήτων που προσπαθούν να τα κάνουν όλα καλά, και εντός και εκτός δρόμου. Άλλοι τα θεωρούν ως τη χρυσή τομή και άλλοι τα θεωρούν άχρηστα γιατί δεν κάνουν τίποτα απ' τα δύο άψογα. Εγώ φυσικά τάσσομαι με τους πρώτους. :wink:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ZooL » 30 Σεπ 2007, 15:10

vaggelis έγραψε:στο χερι σου είναι να τους κόψεις τον αέρα... πάρε την ανάρτηση μέσω ιντερνετ από αμερική...

Έτσι κι αλλιώς αυτό είχα κατα νού - πρώτα απ' όλα, γιατί είναι η καλύτερη επιλογή ανάρτησης για το KJ.

Γενικότερα όμως, με την "καθαρόαιμη" βλακεία και ανεπάρκεια της ελληνικής εμπορικής πραγματικότητας δεν έχω σκοπό να ξαναμπλέξω - χίλιες φορές να δίνω τα "ημίαιμα" ευρώ μου στους τελώνες και τους μεταφορείς... αυτοί τουλάχιστον θα τα παίρνουνε χωρίς να με κοιτάνε αφ' υψηλού.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό 4X4STROUTH » 09 Οκτ 2007, 22:08

Pajerinho έγραψε:
ZooL έγραψε:
Pajerinho έγραψε:...για να βάλεις στο XJ 30,5 ίντσες πρέπει να του κάνεις ολόκληρη χειρουργική επέμβαση!!!

Για KJ είναι η κουβέντα φίλε Pajerinho - τα XJ δεν έχουν τέτοια θέματα... είναι καθαρόαιμα...

Ναι sorry, το KJ ήθελα να πω....
Πάντως και το XJ χωρίς ψηλώματα δεν παίρνει πολύ μεγάλο λάστιχο (αν δεν κάνω λάθος).
:wink:




31/10.5/15 ME MAMA ΜΑΝΟΥΛΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΧJ????? ΕΕΕΕ pajerinho???????
Άβαταρ μέλους
4X4STROUTH
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2005, 23:41
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 09 Οκτ 2007, 22:22

Εγω αυτο που κατάλαβα είναι οτι σε 2-3 χρόνια δεν θα υπάρχουν καινούρια τζιπάκια μόνο SUVρες..
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό 4X4STROUTH » 09 Οκτ 2007, 23:10

ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΤΟ ΑΥΤΙ... :wink:
XJ 4.0L
Άβαταρ μέλους
4X4STROUTH
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2005, 23:41
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 09 Οκτ 2007, 23:29

4X4STROUTH έγραψε:31/10.5/15 ME MAMA ΜΑΝΟΥΛΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΧJ????? ΕΕΕΕ pajerinho???????

Χωράει μαμά το XJ 31 ίντσες λάστιχο!? Είσαι σίγουρος?
217/75/15 δεν είναι η εργοστασιακή διάσταση? Χωράει τόσο μεγαλύτερο?
Φαντάζομαι ότι η αλλαγή στα κορωνοπήνια θεωρείται δεδομένη.
Αλήθεια εσύ Κώστα τι φοράς?
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Επόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες