Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αρχισε να ριχνει. Τι περιμενετε?

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 24 Οκτ 2007, 19:39

kostas_renegade έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα,

Θέλω να ρωτήσω κατά πόσον τα Scorpion AT 80/20 που φοράει το δικό μου θα είναι τουλάχιστον αξιοπρεπή σε δρόμο με χιόνι ή πάγο (δεν μιλάω για off road αλλά για κανονική διαδόμή, πχ για Καιμάκτσαλάν που μπορεί να πάω τα Χριστούγεννα, άσχετα εαν τον καθαρίζουν το δρόμο κάθε 3΄΄). Πρέπει να έχω μαζί μου και σχετικές αλυσίδες, και εαν ναι, ξέρει κανείς πόσο κάνουν περίπου, για να μη με πιάσουν άσχετο? :roll:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κώστα έχω την εντύπωση ότι τα Scorpion AT είναι 50-50 και όχι 80-20( τα AT-R που είναι η αντικατάσταση είναι 50-50). Σε χιόνι φρέσκο λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Το ότι το καθαρίζουν συχνά δεν είναι και πολύ καλό γιατί αυτό που μένει κάτω παγώνει. Τώρα στον πάγο ούτε κουβέντα. Α Λ Υ Σ Ι Δ Ε Σ ! ! ! Εγώ τις αγόρασα τον περασμένο χειμώνα από την Chrysler €75. Πολύ καλές και με καλό υφασμάτινο τσαντάκι. Αν πας σε Praktiker κλπ. πρόσεξε να είναι για 4Χ4.
By the way, αν βάλεις αλυσίδες να τις βάλεις μπροστά για να έχεις και τιμόνι.
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό kolpano » 24 Οκτ 2007, 20:53

kostas_renegade έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα,

Θέλω να ρωτήσω κατά πόσον τα Scorpion AT 80/20 που φοράει το δικό μου θα είναι τουλάχιστον αξιοπρεπή σε δρόμο με χιόνι ή πάγο (δεν μιλάω για off road αλλά για κανονική διαδόμή, πχ για Καιμάκτσαλάν που μπορεί να πάω τα Χριστούγεννα, άσχετα εαν τον καθαρίζουν το δρόμο κάθε 3΄΄). Πρέπει να έχω μαζί μου και σχετικές αλυσίδες, και εαν ναι, ξέρει κανείς πόσο κάνουν περίπου, για να μη με πιάσουν άσχετο? :roll:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Καλησπέρα και από εμένα,

έχω τα Scorpion STR είμαι πολύ ευχαριστημένος στο στεγνό και στο βρεγμένο, στην Πίνδο τα Χριστούγεννα κινήθηκα μέσα στο Δρυμό μέχρι το Αρκουδόρεμα (full χιόνι - χωρίς εκχιονιστικά) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και χωρίς αλυσίδες. Σε λάσπη δε τα έχω δοκιμάσει ιδιαίτερα...

Kolpano
Άβαταρ μέλους
kolpano
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 19 Σεπ 2007, 23:43

Δημοσίευσηαπό kostas_renegade » 24 Οκτ 2007, 23:55

Ευχαριστώ ρε παιδιά, με φωτίσατε για μια φορά ακόμα ( Scorpion STR εννοούσα ότι έχω, οχι ΑΤ που έγραψα εκ παραδρομής)..

Βαγγέλη τώρα που έγραψες να βάλω τις αλυσίδες μπροστά για να έχω τιμόνι, μου θύμησες στρατό Λήμνο, όπου το γραφείο κίνησης ήθελε να βάλω τις αλυσίδες στο Mercedes πίσω, "γιατί εκεί έχει την κίνηση"!!!!! (το 70% πίσω και 30% μπροστά κίνηση με αλυσίδες μπροστά δεν έτυχε να το σκεφτούν ποτέ φαίνεται.. :crazyeyes: [/quote]
Άβαταρ μέλους
kostas_renegade
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 18:54

Δημοσίευσηαπό ZooL » 25 Οκτ 2007, 01:10

HP έγραψε:Ω, μα τί ευγένεια διακρίνει το τόπικ!

:P:P:P μου κάνει λίγο σε Αστερίξ, γαλατικές αβροφροσύνες :P:P:P

δε μου είπες τελικά όμως αγαπητέ, για πιο cooper μιλάς? ST? STT? STT2? STTT3?
και ακόμη, σε βρεγμένη άσφαλτο, πως συμπεριφέρεται το Liberty με τα καινούρια του παπούτσια?

διαφωτίστε μας παρακαλώ κύριε συνάδελφε, μη μας κρατάτε άλλο στο σκοτάδι :D

άντε και έρχεται όπου να 'ναι και η ανάρτηση και θα πρέπει να δούμε κι εμείς τι θα κάνουμε επι του θέματος :):):)

thanxs!

X.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 25 Οκτ 2007, 07:17

ZooL έγραψε:
....άντε και έρχεται όπου να 'ναι και η ανάρτηση και θα πρέπει να δούμε κι εμείς τι θα κάνουμε επι του θέματος :):):)

thanxs!

X.


Για πες... ?
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 25 Οκτ 2007, 08:12

** άντε και έρχεται όπου να 'ναι και η ανάρτηση και θα πρέπει να δούμε κι εμείς τι θα κάνουμε επι του θέματος SmileSmileSmile **

Γιά λέγε, γιά λέγε........ τί παρήγγειλες???
:lol: :lol:
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 25 Οκτ 2007, 11:02

Frankenlift :):):)

Αλλά δεν είναι ακόμη διαθέσιμη στην έκδοση που την θέλω, περιμένουνε το βαπόρι από την ...Αυστραλία, να τους πάει τα Long Travel της ΟΜΕ για πίσω.

Οι συνεννοήσεις έχουν γίνει πάντως (για ότι χρειαστείτε ποτέ από εκεί μιλήστε με την Heather - πολύ εξυπηρετική), οι αποφάσεις έχουν ληφθεί, κλπ κλπ.

Ανεμένομεν λοιπόν :)

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 25 Οκτ 2007, 11:23

Πολύ καλή επιλογή Ζοοl. Και μιάς και κάνεις το "άλμα", δέν παραγγέλνεις και τα upper control arm που κατασκευάζει ο JEEPIN BY AL, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο??? Μία σκέψη κάνω. :roll: :roll:
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 25 Οκτ 2007, 11:25

Ω ναι... setάκι θα έρθουν :)

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 25 Οκτ 2007, 12:25

Μ'αρέσεις...... :D :D :D :D
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 25 Οκτ 2007, 13:09

SKARTOS έγραψε:Μ'αρέσεις...... :D :D :D :D

Κάτσε να έρθουν πρώτα όμως...

Γιατί στο θέμα "εισαγωγή πραγμάτων για το KJ από την Αμερική", με κυνηγάει μια τρελή γκαντεμιά εδώ και τόσο καιρό - 5 μήνες σχεδόν προσπαθούσα να βρω αμερικάνικο κοτσαδόρο και βάση ποδηλάτου...

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό HP » 25 Οκτ 2007, 14:38

Μου κάνει λίγο σε Αστερίξ, γαλατικές αβροφροσύνες.

Α, μα μας έμεινε απο τα τραπεζώματα του καλοκαιριού :P :P :P
ΑΤR, έχω και είμαι πολύ ικανοποιημένος με ότι τους έχω κάνει μέχρι τώρα,
ακόμη για το βρεγμένο δουλεύουν εξαιρετικά
HP
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2007, 13:13

Δημοσίευσηαπό 4litrakaidenftanoun » 25 Οκτ 2007, 16:32

Λοιπόν να σας πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου.Φορούσα τα wrangler 215/75/15 και την προηγούμενη βδομάδα φόρεσα τα bf A/T σε 235/75.Η αλήθεια είναι ότι είχα αγχωθεί με όσα διάβαζα για τα συγκεκριμένα λάστιχα όσον αφορά την συμπεριφορά τους στο βρεγμένο.Δεν μου έχει τύχει κανένα φρενάρισμα πανικού μέχρι στιγμής αλλά στην Πάρνηθα που ανεβαίνω 2-3 φορές την εβδομάδα,με βροχή συμπεριφέρθηκαν άριστα.Στον αυτοκινητόδρομο στα 120 χλμ αρχίζει ένα vibration που δεν το είχα με τα wrangler.Στη λάσπη είναι σαφώς καλύτερα από τα wrangler μιας και περάσανε κλασσικά κομμάτια στα μπαχούνια όπου τα wrangler με είχαν προδώσει.Βέβαια τα λάστιχα είναι ολοκαίνουργια και δεν μπορώ να εκτιμήσω μετά από κάποια χλμ πως θα συμπεριφέρονται αλλά έτσι κι αλλιώς, με το ψυχολογικό άγχος που μου έχετε προκαλέσει σχετικά με τα συγκεκριμένα λάστιχα στο βρεγμένο,είμαι πιο προσεκτικός.Το μόνο μείον που δεν έχει να κάνει με τα λάστιχα αλλά με τη διάσταση, είναι ότι με την αλλαγή σε 235 το αμάξι αν και 4λιτρο σαν να βάρυνε.Δεν έχει ίδια απόκριση στο γκάζι και δυσκολεύεται λίγο περισσότερο να να ανεβάσει στροφές.Τιμή 480 ευρώ.Δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω από που.Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας στείλει pm.
Άβαταρ μέλους
4litrakaidenftanoun
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006, 17:32

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 25 Οκτ 2007, 18:23

Υπομονη μεχρι την Κυριακη που θα ανεβω βουνο και θα τα δοκιμασω. Μετα θα γραψω εντυπωσεις. Οσο για την τιμη, ακουγεται πολυ special. Καποιος που δεν εχει βαλει ειναι ευκαιρια!
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 25 Οκτ 2007, 19:33

@ Zool : Για το τελωνείο τι έκανες ή τι θα κάνεις? Θα είναι "gift" από την θεία στο Σικάγο? Έμαθες τίποτα άλλο? Τελικά πόσα USD θα σου κοστίσει μαζί με την μεταφορά?
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες