Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Wish list αναβαθμίσεων & εξοπλισμού

Wish list αναβαθμίσεων & εξοπλισμού

Δημοσίευσηαπό ZooL » 27 Οκτ 2007, 20:01

Πριν καν το πάρω το τιμημένο, είχα ήδη φτιάξει μια wish list με τις αναβαθμίσεις που θα ήθελα να του κάνω.

Στο δικό μου το μυαλό, όπου το Jeep είναι ένα όχημα φυγής (και ίσως ακόμη και περιπέτειας, ιδανικά), ως αναβαθμίσεις εννοούνται οι όποιες προσθήκες ενισχύουν αυτήν την πτυχή της προσωπικότητας του (που είναι άλλωστε και η πιο αυθεντική).

Για κάποιους άλλους βέβαια, ο όρος αναβάθμιση μπορεί κάλλιστα να αφορά πχ. 22άρες ζάντες με 40άρια λάστιχα και υδρόψυκτη τουρμπίνα (ή απλά ένα αυτοκόλλητο "SRT-Hemi"). Γούστα είναι όμως αυτά στην τελική και ο καθένας δικαιούται να έχει τα δικά του.

Επειδή πάντως μιλάμε για wish list, δεν υπάρχουν περιορισμοί κόστους, χρόνου απόκτησης κλπ.

Ιδού η δική μου λίστα λοιπόν, κατά σειρά προτεραιότητας:

    1. Σημεία πρόσδεσης - safety first. Τα μπροστά έχουν ήδη μπει, για πίσω έρχεται σε λίγες μέρες το hitch receiver πάνω στο οποίο θα μπαίνει αυτό εδώ το shackle >link<.

    2. Ποδιές. Το Renegade έχει ήδη 3 ποδιές σε κινητήρα, transfer & ρεζερβουάρ, χρειάζεται μια ακόμη όμως, για το κιβώτιο.

    3. Ανάρτηση. Μια Frankenlift, που θα δώσει στο KJ επιπλέον 2.5'' ύψους >link<.

    4. Λάστιχα. Cooper Discoverer STT, σε διάσταση 245/75/16 που θα δώσουν άλλη 1 ίντσα -σχεδον- ύψους, ανεβάζοντας ταυτόχρονα και τα διαφορικά λίγο πιο ψηλά. Συνολικό ψήλωμα από ανάρτηση+λάστιχα: περί τις 3-3.5" (κάπου 8cm).
    --------------------------
    Τα λάστιχα κανονικά θα έπρεπε να προηγούνται των πάντων. Η συγκεκριμένη διάσταση όμως συνδυάζεται μόνο με τις 2.5'' ψήλωμα, οπότε, τα λάστιχα αναγκαστικά περιμένουν την ανάρτηση. Για τυχον κολλήματα μέχρι τότε, έχω ήδη προβλέψει από το νο.1 :P

    5. CarPc. Χωρίς να αλλάξει όμως το head unit, αφού προσωπικά δεν συμπαθώ τις οπτικές παραφωνίες και είμαι λάτρης του "factory-looks". Δεν έχω σκεφτεί ακόμη βέβαια τι θα κάνω με την οθόνη, η οποία όμως δεν είναι και απολύτως απαραίτητη αν δεν σε ενδιαφέρει το gps (υπάρχει αντάπτορας που σου επιτρέπει να χειρίζεσαι το winamp ή το windows media player από τα κουμπιά του ραδιοcd του αυτοκινήτου >link<).
Μέχρι εδώ ήταν τα σχετικά απλά, το πρώτο stage.
Το επόμενο στάδιο περιλαμβάνει πιο extreme εξέλιξη και προϋποθέτει ότι μέχρι να φτάσω εκεί θα έχω εξελιχθεί κι εγώ ως off-road οδηγός, έχοντας "εξαντλήσει" τις δυνατότητες του KJ στην ψηλωμένη έκδοση του.

    6. Εργάτης, μετά της σχετικής βάσης. Τεράστιο κεφάλαιο για τα KJ η στήριξη του εργάτη (βλ. επίσης και "τρέχα γύρευε"). Μάλλον όμως αυτή εδώ η βάση του φίλου μου του Fritz θα δώσει τη λύση όταν έρθει εκείνη η ώρα >link<

    7. Locker πίσω, τουλάχιστον για αρχή. Εδώ ακόμη σηκώνει ψάξιμο & διάβασμα το πράμα, μάλλον για το κλασικό ARB θα το έβλεπα. Ίσως πάντως και του Αμοργιανού >link<.

    8. Αλλαγές στις σχέσεις μετάδοσης, κυρίως όμως αύξηση της σχέσης υποπολλαπλασιασμού.

    9. Snorkel. Εδώ κι αν είναι τρέχα γύρευε η ιστορία. Στην Αυστραλία πάντως έχουν λύση για το θέμα, μόνο που είναι πολύ άσχημη γμτ... >link<

Αυτά ήταν τα δικά μου, να περάσει ο επόμενος παρακαλώ!

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 29 Οκτ 2007, 07:29

Εγώ ρέ παιδιά, ένα detroit true trac (περιορισμένης) θέλω να βάλω, στο πίσω διαφορικό. Πρώτα όμως, θέλω να δώ τί θα κάνω με τα λάστιχα. Θέλω να βάλω mud terrain, αλλά με δυσκολεύει λίγο η διάσταση. Μάλλον σε 225/75-16 θα καταλήξω. :? :?
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ


Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες