Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Για να μαθαίνουν οι νέοι & να θυμούνται οι παλιοί!!!

Για να μαθαίνουν οι νέοι & να θυμούνται οι παλιοί!!!

Δημοσίευσηαπό rokko74 » 05 Νοέμ 2007, 14:12

Καλησπέρα και πάλι,

πήρα το θάρρος να ανοίξω αυτό το τόπικ για να μάθουμε κι εμείς οι νέοι ιδιοκτήτες Cherokee 2.4, τι σημαίνει να έχεις Jeep στα χιόνια, στο χώμα, στην άσφαλτο κτλ.

Ας ξεκινήσουμε με τα χιόνια μιας και πλησιάζουν γιορτές και ήδη κλείσαμε hotel στα Ζαγορά :twisted:

Τελικά χρειάζονται αλυσίδες στα χιόνια ή όχι? Αν χρειάζονται ποιο το κόστος και από που τις παίρνουμε και τι τύπου παίρνουμε? Αν δεν χρειάζονται, είναι ρεαλιστικό ή είναι καθαρά στις ικανότητες του καθενός? Ανεβαίνει το 2.4 στο Πήλιο με 4 άτομα σε χιόνι ή πάγο?

Εσείς οι παλιοί για πείτε μας συμπεριφορές, ευτράπελα και τρόπους αντιμετώπισής...
Επίσης αφού εξαντλήσουμε τα περί χιονιού θα ήθελα να γράψουμε και για τις άλλες περιπτώσεις...χώμα, βροχή, άσφαλτο κτλ

υ.γ. 1
Επίσης τι νομίζετε ότι χρειάζεται για μία εκδρομή στα χιόνια? Πρέπει να γίνουν κάποιες "έξτρα" ετοιμασίες?

υ.γ. 2
Βάλτε και καμιά φωτογραφία από χιόνια να μας τρέξουν τα σαλάκια.... :twisted: :twisted:
Τελευταία επεξεργασία από rokko74 και 05 Νοέμ 2007, 17:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
rokko74
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007, 12:03
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Δώστε μας τα φώτα σας & τις γνώσεις σας!!

Δημοσίευσηαπό diamond » 05 Νοέμ 2007, 17:19

Στα γρήγορα
Χωρις χιονολάστιχα χρειάζεσαι αλυσίδες τουλάχιστον πίσω για cherokee.
Και οι αλυσίδες δεν είναι τόσο για το θέμα χιόνι όσο για πάγο ή για τον πάγο κάτω από το χιόνι.

Τώρα αυτοί που έχουν Mud λάστιχα δεν ξέρω αν διαφοροποιούνται (που δεν νομίζω)

Οπότε παίρνεις τουλάχιστον ένα ζευγάρι (για πίσω) και το χρησιμοποιείς σίγουρα στο πάγο.

ΥΓ. Με χιοναλάστιχα έχω κυκλοφορήσει 3 χειμώνες με χιόνι και πάγο με το μικρό χωρίς πρόβλημα. Αλλά άλλο 1 τόνος βάρος και άλλο 2
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Re: Δώστε μας τα φώτα σας & τις γνώσεις σας!!

Δημοσίευσηαπό rokko74 » 05 Νοέμ 2007, 17:30

diamond έγραψε:Στα γρήγορα
Χωρις χιονολάστιχα χρειάζεσαι αλυσίδες τουλάχιστον πίσω για cherokee.
Και οι αλυσίδες δεν είναι τόσο για το θέμα χιόνι όσο για πάγο ή για τον πάγο κάτω από το χιόνι.

Τώρα αυτοί που έχουν Mud λάστιχα δεν ξέρω αν διαφοροποιούνται (που δεν νομίζω)

Οπότε παίρνεις τουλάχιστον ένα ζευγάρι (για πίσω) και το χρησιμοποιείς σίγουρα στο πάγο.

ΥΓ. Με χιοναλάστιχα έχω κυκλοφορήσει 3 χειμώνες με χιόνι και πάγο με το μικρό χωρίς πρόβλημα. Αλλά άλλο 1 τόνος βάρος και άλλο 2


Πίσω αλυσίδες με τετρακίνηση ή πίσω χωρίς τετρακίνηση? Θέλεις να γίνεις λίγο ποιο συγκεκριμένος? (αν και φαντάζομαι ότι εννοείς χωρίς τετρακίνηση)

Έγω έχω τα cooper λάστιχα, τώρα για χιονολάστιχα ή όχι θα σε γελάσω...πως θα το καταλάβω? :oops:
Άβαταρ μέλους
rokko74
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007, 12:03
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Re: Δώστε μας τα φώτα σας & τις γνώσεις σας!!

Δημοσίευσηαπό diamond » 05 Νοέμ 2007, 17:39

Σιγουρα χωρίς 4Τ πάνε πίσω. Τώρα για αυτό και έγραψα τουλάχιστον ένα σετ, σε τετρακίνηση τυπικά θες μπρος πίσω αλλά αν έχεις μόνο το ένα το βάζεις πίσω αν και εδώ θα ακούσεις πολλές απόψεις για κατευθυντικότητα ή για το πίσω μέρος που γλυστρίσει και θα σε προσπεράσει και άλλα.
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Re: Δώστε μας τα φώτα σας & τις γνώσεις σας!!

Δημοσίευσηαπό rokko74 » 05 Νοέμ 2007, 17:47

diamond έγραψε:Σίγουρα χωρίς 4Τ πάνε πίσω. Τώρα για αυτό και έγραψα τουλάχιστον ένα σετ, σε τετρακίνηση τυπικά θες μπρος πίσω αλλά αν έχεις μόνο το ένα το βάζεις πίσω αν και εδώ θα ακούσεις πολλές απόψεις για κατευθυντικότητα ή για το πίσω μέρος που γλιστρήσει και θα σε προσπεράσει και άλλα.


Και περίπου πόσο το μαλλί?
Άβαταρ μέλους
rokko74
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007, 12:03
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Re: Δώστε μας τα φώτα σας & τις γνώσεις σας!!

Δημοσίευσηαπό diamond » 05 Νοέμ 2007, 18:46

καλή ερώτηση είμαι και γω standby για αγορά
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Re: Δώστε μας τα φώτα σας & τις γνώσεις σας!!

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 05 Νοέμ 2007, 19:52

Μην αγχωνεσε και μην τρελενεσε. Οτι και να σου πουμε εμεις, αμα δεν πας ο ιδιος να δοκιμασεις [γενικα σε καθε κατασταση] δεν θα μαθεις. Το αυτοκινητο παει παντου, αρκει να υπαρχει μετρο σε οτι κανεις. Ο Βαγγελης εχει γραψει σε αλλο topic, οτι αλυσιδες καλο ειναι να παρουμε μονο απο την εταιρια, και ειναι σωστο. Αν ψαξεις και αλλο το forum θα δεις οτι εχουν ειδη απαντηθει αυτα που ζητας.

Την καλησπερα μου.
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Re: Δώστε μας τα φώτα σας & τις γνώσεις σας!!

Δημοσίευσηαπό ZooL » 05 Νοέμ 2007, 19:54

Δεν είμαι τόοοοσο παλιός ώστε να έχω δει ποτέ το KJ μου σε χιόνι (πέρυσι δεν άνοιξαν καν τα περισσότερα χιονοδρομικά...), ιδού όμως η θεωρητική μου γνώση:

Στον πάγο: αλυσίδες + 4x4.
Αν έχεις και 4 αλυσίδες, ακόμη καλύτερα - αν έχεις μόνο ένα ζευγάρι τις βάζεις εμπρός, με 4x4 πάντα, ώστε να έχεις τιμόνι + κίνηση.
Στον πάγο αν δεν έχεις αλυσίδες δεν έχει τελικά και μεγάλη σημασία τι λάστιχα φοράς - θα γλιστράς λίγο-πολύ το ίδιο (εκτός κι αν είναι με καρφιά...)

Στο χιόνι τώρα, ειδικά το φρέσκο:
Αν χρησιμοποιήσεις αλυσίδες οι τροχοί θα αρχίσουν να "σκάβουν" χωρίς απαραίτητα να σε πηγαίνουν και πουθενά...
Αν δε έχεις 4 αλυσίδες και 4x4, σε ελάχιστο χρόνο θα έχεις σκάψει αρκετά ώστε να έχεις κάτσει με την κοιλιά και πλέον θα χρειαστείς recovery (ή φτυάρι). Ποτέ αλυσίδες στο φρέσκο χιόνι λοιπόν (*).

Για τις επιλογές ελαστικών στο χιόνι: με τη νο1 επιλογή να είναι τα χιονολάστιχα, ακολουθούν τα All-terain (50/50), στη συνέχεια τα ασφάλτινα εργοστασιακά και τέλος τα mud, τα οποία όσο πιο άγρια είναι τόσο το χειρότερα (σκάβουν).

Κόστος αλυσίδων: ο Βαγγέλης είχε γράψει εδώ >link< ότι είχε δώσει €75 για το set από την Chrysler.

X.

-----------

(*) Στο παγωμένο χιόνι δεν έχω ιδέα τι γίνεται... χρειάζεται ψάξιμο

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Re: Δώστε μας τα φώτα σας & τις γνώσεις σας!!

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 05 Νοέμ 2007, 21:54

Φίλε Rokko74 πολλές φορές ξεχνάμε κάτι. Δεν είναι μόνο το πως πάμε στο χιόνι και στον πάγο αλλά είναι και το πως σταματάμε. Σε σχέση με ένα αυτοκίνητο με κίνηση στους 2 τροχούς έχουμε το πλεονέκτημα τις τετρακίνησης. Όταν όμως χρειαστεί να σταματήσουμε έχουμε όπως όλα τα αυτοκίνητα φρένα σε 4 ρόδες. Άρα κανένα πλεονέκτημα. Έχουμε όμως ένα μειονέκτημα... το βάρος.... έτσι άσχετα από το αν έχεις τετρακίνηση, αλυσίδες θέλεις. Τώρα, όπως έχω πει σε άλλο τόπικ , καλό είναι , όταν βάλουμε αλυσίδες να τις βάλουμε μπροστά για να έχουμε τιμόνι. τώρα αν βάλεις μπρος -πισω ακόμα καλύτερα.
Η γνώμη μου είναι γενικά να υπάρχουν αλυσίδες στο Jeep και αν χρειαστούν τις βάζεις. Εγώ ανέβηκα μέχρι Λιάκουρα στον Παρνασό με παγωμένο χιόνι και δεν μου χρειάστηκαν πουθενά.
Όσο για το από που, έχουν σε αρκετά καταστήματα. Απλά κοιτάς να είναι για 4Χ4. Η "μαμά" Chrysler έχει με τιμή περίπου 75 ευρώ.
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Re: Δώστε μας τα φώτα σας & τις γνώσεις σας!!

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 05 Νοέμ 2007, 22:08

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από vaggelis και 05 Νοέμ 2007, 22:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Re: Δώστε μας τα φώτα σας & τις γνώσεις σας!!

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 05 Νοέμ 2007, 22:13

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από vaggelis και 05 Νοέμ 2007, 22:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Re: Δώστε μας τα φώτα σας & τις γνώσεις σας!!

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 05 Νοέμ 2007, 22:15

Εικόνα
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό diamond » 05 Νοέμ 2007, 23:09

Νομίζω όλοι ξέρουμε αγγλικά
Μιλάει για το που βάζεις αλυσίδες σε 4χ4 όταν έχεις ένα ζευγάρι
Πηγή http://4wheeldrive.about.com

Back to the question, what happens when you mount tire chains on either front or rear:

On 4WD vehicles:

• Chains mounted on all 4 with 4WD/AWD - ideal lateral stability, perfect acceleration, crisp steering, super braking. However, part time systems will show some understeer (turns are wider than intended). Full time 4WD systems are best. This is what everyone should have for snow and ice. Be careful anyway.
• Chains mounted on front axle with 4WD/AWD - good acceleration, good steering, good braking. However, since the rear wheels have no lateral guidance, the rear end might come around - fast. Not good. Feather your brakes. Go slow.
Chains mounted on rear axle with 4WD/AWD - good acceleration, lousy steering (no lateral guidance), marginal braking (remember, 80% of brake force is created at front wheels and without chains that ain't happening). No fishtailing. Best compromise for 4WD with only one pair of chains. Go slow.
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό rokko74 » 05 Νοέμ 2007, 23:14

Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικότατες απαντήσεις σας. Συμφωνώ bill ότι θα βρω απαντήσεις αν ψάξω όλα τα τοπικ αλλά επειδή δεν βρήκα τόπικ με παρόμοιο τίτλο είπα να ανοίξω ένα για να ξεστραβωθούμε αλλά και για να είναι όλα σχετικά με την συμπεριφορά μαζεμένα σε ένα τόπικ.

Βαγγέλη ευχαριστώ, ερώτηση...όταν λες το σετ 75€ τι εννοείς? Για δύο ρόδες ή για τέσσερις?

Καλά οι φωτογραφίες είναι για να μου φεύγουν τα τσίσα :D :D
Ζηλέυωωωωω

Βάλτε κι άλλες ρε παιδιά...αντέχουμε...
:twisted: :twisted:

Με λίγα λόγια από αύριο αρχίζει έρευνα για αλυσίδες...θα σας ενημερώσω...
Άβαταρ μέλους
rokko74
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007, 12:03
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 06 Νοέμ 2007, 02:27

Αν έκαναν ρε 'συ €75 οι 4 τότε θα ήταν για σκύλο... :lol: :lol: :lol:
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Επόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 32 επισκέπτες