Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αναρτήσεις για cherokee KJ 3.7

Αναρτήσεις για cherokee KJ 3.7

Δημοσίευσηαπό jeepman » 15 Δεκ 2007, 12:42

Καλημέρα είμαι νέος χρήστης έχω ένα herokee KJ 3.7 2006 και προέρχομαι από ένα σπορ φτιαγμέο skoda RS 300PS και το jeep μου φαίνεται βάρκα..΄Προσαρμόζομαι στη φιλοσοφία στα ooooofffff road μου αρέσει αλλά στο δρόμο είναι υπερβολικά ασταθές. θα ηθελα να αλλάξω αναρτήσεις ώστε να μπορώ να έχω ευσταθεια στο δρόμο όταν αναπτυξω ταχύτητες 150-170 και στις στροφές να ανταποκρινεται καλύτερα αλλα να μπορώ να βρίσκομαι κάποιες φορές και εκτός. γνωρίζω ότι οι μπροστινές αναρτήσεις δεν είναι ανεξάρτητες όπως στα SUV ...... :?: :(
Άβαταρ μέλους
jeepman
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Δεκ 2007, 12:30
Τοποθεσία: Κορυδαλλός Αττικής

Δημοσίευσηαπό ZooL » 15 Δεκ 2007, 16:09

(κάτσε να στα πω εγώ γλυκά, πριν σε αρπάξει κα'νάς "σκληροπυρηνικός" ;))

Καλησπέρα και καλώς ήλθες καταρχήν,

jeepman έγραψε:...γνωρίζω ότι οι μπροστινές αναρτήσεις δεν είναι ανεξάρτητες όπως στα SUV ...... :?: :(

Ακριβώς το αντίθετο: η μπροστινή ανάρτηση είναι ανεξάρτητη, με ανισομεγέθη ψαλίδια.


jeepman έγραψε:...ώστε να μπορώ να έχω ευσταθεια στο δρόμο όταν αναπτυξω ταχύτητες 150-170 και στις στροφές να ανταποκρινεται καλύτερα...

Το KJ δεν έχει σχεδιαστεί ακριβώς για να ταιριάζει στην παραπάνω περιγραφή... Δεν είναι δηλαδή BMW X3 ούτε RAV4. Και νομίζω πως ότι και να του κάνεις, και πάλι δεν θα μπορέσεις να το φτάσεις σ' αυτά τα επίπεδα αίσθησης και συμπεριφοράς στην άσφαλτο. Άσε δε, που όσο πιο "ασφάλτινο" το κάνεις, τόσο πιο πολύ θα χάνεις σε άνεση και δυνατότητες εκτός δρόμου.

Ψάξε παρ' όλα αυτά στα διάφορα fora (http://www.lostkjs.com, http://www.jeepkj.com, http://www.hellasjeepclub.gr) - αν υπάρχει κάτι σχετικά μ' αυτό που ψάχνεις, θα το βρεις εκεί.

Τέλος, όπως λέει και τ' όνομα σου, είσαι ένας Jeepman πλέον - νομίζω πως σύντομα θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις και τι ακριβώς σημαίνει αυτό ;)

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό jeepman » 16 Δεκ 2007, 13:13

Σε ευχαριστώ για τισ συμβουλές σου είμαι φαινομενικά jeepman κανονικά είμαι raceman παρόλλα μου αρέσει το jeep και τα εκτός δρόμου μόνο που πάω 3-5 φορές το χρόνο. Κάποιος μου είπε ότι οι αναρτήσεις old man emu στο σκληρότερο επίπεδο (τα σκληρότερα ελατήρια και αμορτισερ + προσθήκες θα το βελτιώσουν κατά 70% άλλος τις ρυθμιζόμενες hot bit.
τι λεσ.
Άβαταρ μέλους
jeepman
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Δεκ 2007, 12:30
Τοποθεσία: Κορυδαλλός Αττικής

Δημοσίευσηαπό ZooL » 17 Δεκ 2007, 13:53

Δυστυχώς, πέρα από το ότι η hot-bit είναι ρυθμιζόμενη, δεν ξέρω κάτι περισσότερο. Όπως επίσης δεν ξέρω και κανέναν που να την έχει βάλει... Ψάξε εδώ μέσα πάντως, ίσως κάτι βρεις - δες πχ. αυτό εδώ:
http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... 4897#74897

Δες επίσης και στο lostkjs, έχει ένα ολόκληρο section για street-mods σε KJs

Και μια και το ΄φερε η κουβέντα: πως κι ένας raceman βρέθηκε από το octavia rs στο KJ? ;)

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό jeepman » 20 Δεκ 2007, 17:42

ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΡΕΙΝΗ ΘΑΣΣΑΛΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΦΗΝΑ ΤΟ RS ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ. ΤΩΡΑ ΟΡΓΩΝΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΠΟΤΑΜΙΑ.....
Άβαταρ μέλους
jeepman
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Δεκ 2007, 12:30
Τοποθεσία: Κορυδαλλός Αττικής

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 20 Δεκ 2007, 22:15

Κανε λίγο υπομονή. Αν πας και καμια βόλτα με τα παιδιά απο δω γρήγορα θα καταλάβεις οτι αυτο που θέλεις είναι ψήλωμα. Πλέον ανήκεις σε έναν νέο,πιο όμορφο κόσμο. Θα δείς την Ελλάδα απο την άλλη της πλευρά.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό ZooL » 21 Δεκ 2007, 01:31

jeepman έγραψε:...ΤΩΡΑ ΟΡΓΩΝΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΠΟΤΑΜΙΑ.....

ok, άρα Jeepman είσαι λοιπόν ;)

Δώσ' του κα'να εξάμηνο μέχρι να συνηθίσεις στις "ασφάλτινες πλεύσεις" (συγκριτικά με το RS, εννοείται) και σύντομα σε βλέπω να αρχίζεις να ψάχνεσαι κι εσύ για ψηλώματα κλπ, όπως είπε κι ο Νικόλας.

X.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό jeepman » 22 Δεκ 2007, 13:48

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΜΕ 250 ΠΟΥ ΕΦΤΑΝΑ ΘΕΛΩΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΩ ΧΩΡΙς ΝΑ ΨΑΡΕΥΕΙ ΤΟ JEEP ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑ 160 ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΒΑΛΩ ΟΜΕ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΘΑ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΑΝΤΟΥ. 'Η ΚΜL. ΕΧΩ ΖΑΝΤΕΣ 16 ΤΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΩ ΟΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΛΑΣΩ ON ROAD ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΙ OF ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΦΟΡΑΤΑΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΧΡΗΣΗ ΚΑΝΕΤΕ. :!:
Άβαταρ μέλους
jeepman
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Δεκ 2007, 12:30
Τοποθεσία: Κορυδαλλός Αττικής

Δημοσίευσηαπό jeepman » 22 Δεκ 2007, 18:59

Αγαπητέ ZOOL από ότι βλέπω έχεις ένα Renegade kj 2006 σε ευχαριστώ για τις ιστιοσελίδες που μου συστησες.Νομίζω ότι ψάχνεσαι για lift κοίταζες για KML :?: για ελαστικά 245\70\16 νομίζω ότι είδες και μία προσφορά ΟΜΕ. Ε΄γω έχω έχω ένα KJ 3.7 sport 2006 δε θέλω να κάνω χαζομάρες μου έδειξες και μία λύση Bilstein + K&M Springs! και απο ότι βλεπω ψάχνεσαι τι θα κάνεις χωρίς προβλήματα :?: ευχαριστώ Μάρκος
Άβαταρ μέλους
jeepman
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Δεκ 2007, 12:30
Τοποθεσία: Κορυδαλλός Αττικής

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 23 Δεκ 2007, 03:29

Η καλύτερη μετατροπή - κατά την άποψη μου πάντα - αν σκοπεύεις να πηγαίνεις με αυτές τις ταχύτητες είναι οι εξής δυο : 1)Subaru Forester 2) Mazda CX7 . Οτιδήποτε άλλο και να κάνεις δεν νομίζω να καταφέρεις και πολλά ....
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό ZooL » 23 Δεκ 2007, 04:40

Φίλε Μάρκο,

Αυτό που θα πρέπει να έχεις υπόψη σου γενικά, είναι ότι όλες οι λύσεις για τις οποίες διάβασες εδώ μέσα έχουν ως στόχο την βελτίωση της off-road απόδοσης του KJ, με κάποιους συμβιβασμούς συνήθως στην συμπεριφορά στην άσφαλτο - το ακριβώς αντίθετο δηλαδή από αυτό που ενδιαφέρει εσένα...

Η ΟΜΕ που λες, που έχει και την επιλογή για σκληρότερα ελατήρια (μόνο για μπροστά από όσο ξέρω), δεν τα δίνει για να έχεις πιο sportif συμπεριφορά, αλλά για τις περιπτώσεις που το αυτοκίνητο έχει extra βάρος στον μπροστινό άξονα, λόγω κάποιου εργάτη ή ενός aftermarket προφυλακτήρα.
Αυτό σημαίνει ότι αν ενδεχομένως βάλεις στο δικό σου KJ που είναι normal τα σκληρά OME ελατήρια μπροστά και τα συνδυάσεις με τα standard ΟΜΕ πίσω, η εξέλιξη στην συμπεριφορά μπορεί τελικά να είναι η αντίθετη από αυτή που θα περίμενες, τόσο στο χώμα όσο και στην άσφαλτο (ανισοκατανομή στην μεταφορά βάρους κλπ).
Γενικά χρειάζεται πολύ ψάξιμο αυτό που θες να κάνεις...

Έχε υπόψη σου επίσης, ότι όταν το KJ 3.7 ταξιδεύει με 160km/h, καταπίνει και πάνω από 20 λίτρα αμόλυβδης την ώρα... Οπότε, στο παραπάνω ψάξιμο που λέγαμε, πρόσθεσε κι αυτό για μια-δυο πετρελαιοπηγές ;)

Τέλος, αν θες τη γνώμη μου, το KJ μπορεί να έχει τελική 180+km/h, ο κατασκευαστής του όμως δεν το σχεδίασε για να ταξιδεύει με τέτοιες ταχύτητες.... Ούτε για να σου δίνει στην άσφαλτο την αίσθηση που έχεις από ένα επιβατικό ή ένα SUV...
Γιατί δεν είναι μόνο το θέμα της σκληρότητας των αναρτήσεων: είναι και η γεωμετρία τους, είναι και το απόβαρο των 2 τόννων, το ζύγισμα τους, το πως ενδεχομένως μπορεί αυτό το κτήνος να φρενάρει από αυτές τις ταχύτητες στρίβοντας ταυτόχρονα και με ασφάλεια...
Το KJ δεν είναι X5 (που ζυγίζει κι αυτή 2 τόννους) και ούτε μπορεί και να γίνει...

Αντί να προσπαθήσεις να το "βελτιώσεις", με αμφίβολα ενδεχομένως αποτελέσματα, θα σου έλεγα καλύτερα να δοκιμάσεις να προσαρμοστείς εσύ στον χαρακτήρα του: sit back, relax and enjoy :)
Κι αν δεν τα καταφέρεις τελικά να "μπεις στον ρυθμό του", σημαίνει ότι μάλλον δεν σου ταιριάζει συνολικά ως αυτοκίνητο - τότε όντως θα πρέπει να κοιτάξεις προς CX7 ή Forester μεριά...

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό jeepman » 23 Δεκ 2007, 17:41

Σε ευαριστω για τις παρατηρησεις σου το kj το έχω 2 χρόνια και έχω προσαρμοστεί στην ιδέα ή προσπαθώ θα συμβιβαστώ σε πιο χαμηλές ταχύτητες αλλά το προβλημα της σταθερότητας θα πρέπει κάποια στιγμή να το λύσω δεν θέλω να πάω σε suv το jeep μου αρέσει. ΟΙ αναρτήσεις ΚΜL θα είταν μία λύση όσον αφορά την ευστάθει αλλά και την offroad :?: . Εσύ τι έκανες δεν απάντησες..... :?: ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
jeepman
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Δεκ 2007, 12:30
Τοποθεσία: Κορυδαλλός Αττικής

Δημοσίευσηαπό ZooL » 23 Δεκ 2007, 20:18

sorry, παρασύρθηκα με την θεωρητικολογία και ξέχασα να απαντήσω επί του θέματος :)

όλες οι πληροφορίες περί ανάρτησης, KML, κλπ, είναι σ' αυτήν εδώ την κουβέντα: http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... 047#131047 (κι ας λέει στον τίτλο για λάδια...)

εγώ ακόμη είμαι stock, περίμενα κάτι από τον Αη-Βασίλη αλλά μου απάντησε πως ίσως αργήσει λίγο :(

η προσωπική μου επιλογή πάντως παραμένει η frankenlift, με 245/75R16 - θα τα δεις και στο thread που σε παρέπεμψα παραπάνω.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό jeepman » 23 Δεκ 2007, 21:49

Πίστευα ότι εψαχνες για KML από θεσσαλονίκη.
Άβαταρ μέλους
jeepman
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Δεκ 2007, 12:30
Τοποθεσία: Κορυδαλλός Αττικής

Δημοσίευσηαπό ZooL » 24 Δεκ 2007, 19:56

jeepman έγραψε:Πίστευα ότι εψαχνες για KML από θεσσαλονίκη.

η προσωπική μου αίσθηση είναι πως πρόκειται για μπερδεμένη ιστορία, στην οποία δεν θα ήθελα να μπλέξω...

Χρόνια Πολλά & Καλές Γιορτές,

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Επόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 32 επισκέπτες