Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

KJ Lift

Δημοσίευσηαπό cousto » 08 Ιαν 2008, 22:21

Για να διευκρινησω εγω δεν εχω KJ ειμαι ακομα Suzukakias Vitara V6 2000cc αλλα επειδη ενδιαφερομαι αρκετα θελω να ξερω τι μπορω να κανω με το KJ πριν το παρω... επισης με ενδιαφερει το CRD μονο. Σιγουρα υπαρχουν διαφορες λογω διαφορετικου βαρους αλλα θα το ψαξω...
Άβαταρ μέλους
cousto
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 24 Οκτ 2007, 14:24
Τοποθεσία: ΡΑΦΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 08 Ιαν 2008, 22:59

Για το CRD όπως θα είδες υπάρχει και η ανάλογη frankenlift.

Γενικά, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, για το KJ στην Ελλάδα δυστυχώς δεν βρίσκεις εύκολα "ψαγμένα" πράγματα (εκτός κι αν θες inox bullbars, σκαλοπάτια και λοιπά καλλωπιστικά...). Στην Αμερική υπάρχουν (σχεδόν) τα πάντα, το να τα φέρνεις όμως από εκεί δεν είναι ούτε τόσο απλό, αλλά ούτε και φτηνό σπορ...

Για ότι άλλο χρειαστείς, τα ξαναλέμε.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό cousto » 11 Ιαν 2008, 19:43

ZooL έγραψε:Για το CRD όπως θα είδες υπάρχει και η ανάλογη frankenlift.

Γενικά, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, για το KJ στην Ελλάδα δυστυχώς δεν βρίσκεις εύκολα "ψαγμένα" πράγματα (εκτός κι αν θες inox bullbars, σκαλοπάτια και λοιπά καλλωπιστικά...). Στην Αμερική υπάρχουν (σχεδόν) τα πάντα, το να τα φέρνεις όμως από εκεί δεν είναι ούτε τόσο απλό, αλλά ούτε και φτηνό σπορ...

Για ότι άλλο χρειαστείς, τα ξαναλέμε.

Χ.

Οχι μονο δεν θα βαλω inox αλλα θα του αλλαξω τα φωτα. Σκεφτομαι και την Rough Country η και κατασκευη A-arms. Θελω το αυτοκινητο να το ευχαριστιεμαι και οχι να με καταπιεζει, (οσο με παιρνει οικονομικα βεβαια).
Το να φερεις απο εξωτερικο δεν ειναι δυσκολο αλλα ειναι αυτο που λες, ακριβο σπορ, παντως υπαρχουν τα παραθυρακια...
Άβαταρ μέλους
cousto
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 24 Οκτ 2007, 14:24
Τοποθεσία: ΡΑΦΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 12 Ιαν 2008, 01:53

cousto έγραψε:Οχι μονο δεν θα βαλω inox αλλα θα του αλλαξω τα φωτα...

That's the spirit! :D (κι ελπίζω να μην εννοείς ότι θα βάλεις ψευτο-xenon :P :P :P)


cousto έγραψε:Σκεφτομαι και την Rough Country η και κατασκευη A-arms...

Μιλούσα με γνωστό έμπορο και αγωνιζόμενο πριν λίγο καιρό που τα ήξερε τα A-arms του All J και μου έλεγε πως ΑΝ είχε ένα set ως δείγμα, θα μπορούσε εύκολα να τα φτιάξει κι εκείνος εδώ. Συμπεραίνω λοιπόν από τα λεγόμενά του, πως μάλλον δεν θα είναι και τόσο εύκολη ιστορία το να τα φτιάξεις μόνος σου (ως προς τον σχεδιασμό και τις προδιαγραφές εννοώ).


cousto έγραψε:Το να φερεις απο εξωτερικο δεν ειναι δυσκολο αλλα ειναι αυτο που λες, ακριβο σπορ, παντως υπαρχουν τα παραθυρακια...

Χάρη στο Internet μπορείς πρακτικά να παραγγείλεις τα πάντα απ' έξω.
Και με τα παραθυράκια που λες, μπορείς να γλυτώσεις κάποια από τέλη εκτελωνισμού.
Το ότι το σπορ είναι ακριβό, έχει να κάνει κυρίως με τα μεταφορικά.

Μετά όμως, υπάρχουν κι ένα σωρό άλλα θέματα που κάνουν την υπόθεση "δύσκολη", τουλάχιστον όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ που δεν έχω και μεγάλη σχέση με την πιάτσα των συνεργείων.

Πχ, άντε και φέρνεις μια Frankenlift - θα πρέπει να βρεθεί και κάποιος να στην τοποθετήσει σωστά, για να μην τρέχεις μετά να ψάχνεις να βρεις άκρη με τους Αμερικάνους, που θα σου λένε "έσφιξες την τάδε βίδα με την δείνα ροπή?" ενώ εσύ από μέσα σου θα κλαις, γιατί στο Ελλαδιστάν, ο Έλληνας "μάστορας", της έχει αλλάξει τα φώτα της κακομοίρας της βίδας με το αερόκλειδο...

Άκου πχ αυτό το ανέκδοτο:

---------------

[ removed ]

--------------

Αυτή η ιστοριούλα, ήταν για ένα σκέτο κομμάτι σίδερο και 4 βίδες.
Σκέφτεσαι το ανάλογο σενάριο με την ανάρτηση? Πολλαπλά εγκεφαλικά!!!

Γι' αυτό σου λέω: το να φέρνεις πράγματα απ' έξω, δεν είναι συνολικά και τόσο εύκολο....

(ε ρε, έκθεση έγραψα πάλι...)


Χ.
:shock:
Τελευταία επεξεργασία από ZooL και 18 Ιαν 2010, 10:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό cousto » 12 Ιαν 2008, 11:32

Η εκθεση σε πειραξε η οτι την εγραψες νυχτιατικα!!!!!!! :roll: :roll: :roll:

Με τα μεταφορικα εχεις δικιο, απο εκει βγαζουν λεφτα γιατι τα χρεωνουν παραπανω απο το κανονικο. Εφερα ενα snorkel και μετα απο τηλ μου εριξε τα μεταφορικα στο μισο. :D
Άβαταρ μέλους
cousto
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 24 Οκτ 2007, 14:24
Τοποθεσία: ΡΑΦΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ACDACD » 19 Ιαν 2008, 23:36

snorkel για το kj εφερες?
Άβαταρ μέλους
ACDACD
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008, 23:01
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΚΙ

Πωληση kj

Δημοσίευσηαπό RHODIUS » 28 Μάιος 2009, 19:13

ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΓΙΑ KJ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ??ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΡΟΔΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΟΥ 2004 2.5
Άβαταρ μέλους
RHODIUS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 23 Μάιος 2009, 10:12
Τοποθεσία: Ανθοπωλειο

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες

cron